صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

  

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها و طرحهای صنایع غذایی  طرح تولید خوراک آبزیان

 

 

 این بخش برای افرادی که قصد راه اندازی این کسب و کار را دارند تهیه شده و اطلاعات اولیه موردنیاز به همراه تحلیل مختصری راجع به بازار این کسب و کار ارائه شده است. بدیهی است این مشاور آمادگی دارد بر اساس شرایط هر سرمایه گذار و بر پایه مختصات و مشخصات مدنظر در جهت تهیه گزارش جامع توجیهی و مطالعات بازار اقدام نماید.

 
    چاپ این صفحه  
 

  طرح احداث واحد تولید خوراک آبزیان

معرفی محصول

خوراک آبزیان از مخلوط کردن مواد مورد نیاز ضروری جهت تغذیه آبزیان شامل مواد تامین کننده پروتئین (حیوانی و گیاهی)، مواد انرژی‌زا، املاح، ویتامین‌ها و غیره به نسبت‌های مختلف بسته به نوع و سن آبزیان تهیه می‌شود.این محصول می‌تواند به صورت پلت (pellet)‌، خرد شده (Crumble)‌، پولکی (Flake)‌، گرانول (Granule) و یا رشته‌ای(Extrude) تولید شود.

غذای آبزیان پرورشی باید دارای رنگ یک دست و مناسب جهت جلب توجه آبزی باشد. همچنین خوراک باید یکنواخت و بدون شکستگی و دارای بافت و قوام مناسبی بوده (سختی، زبری، نرمی، خشکی، صافی و تردی) و ابعاد آن با توجه به مقطع سنی و اندازه دهان آبزیان باشد. بوی تازگی همراه با بوی مناسب جهت جذب آبزی از جمله ویژگی‌های مهم خوراک آبزیان می‌باشد.خصوصیت اصلی خوراک­های آبزیان ارزان بودن قیمت مواد اولیه و فراوانی و دردسترس بودن این مواد در داخل کشور (داخلی و یا وارداتی) می­باشد. این نوع خوراک­ها حاوی کربوهیدرات­ها (مواد قندی انرژی زا)، پروتئین­ها، چربی­ها، مواد معدنی و ویتامین­ها می­باشند که همگی این مواد نقش بسیار مهمی در تغذیه، تامین انرژی و شکل‌گیری عضلات آبزیان دارند.

ویژگی های خوراک آبزیان

پایداری درآب‌‌(water stability): ‌عبارت است از مدت زمانی که غذای آبزیان پرورشی شکل و کیفیت خود را در محیط آب حفظ می‌کند.

رنگ:‌غذای آبزیان پرورشی باید دارای رنگ یک دست و مناسب جهت جلب توجه آبزی باشد‌.

شکل ظاهری و بافت‌(Texture): غذای آبزیان پرورشی باید دارای اندازه یکنواخت و بدون شکستگی باشد و دارای بافت و قوام مناسبی باشد.

بو: غذای آبزیان پرورشی باید بوی تازگی همراه با بوی مناسب جهت جذب آبزی را داشته باشد.

اندازه: عبارتست از ابعاد مناسب غذا با توجه به مقطع سنی و اندازه دهان آبزیان پرورشی

خوش خوراکی‌(Palatability):‌کیفیت غذای آبزیان پرورشی باید به گونه‌ای باشد که آبزی تمایل به مصرف آن را داشته باشد.

وزن مخصوص (Density): عبارتست از وزن مخصوص و مناسب غذا از نظر کیفیت شناوری در آب با توجه به عادات و رفتار تغذیه‌ای آبزیان پرورشی

جذابیت ‌(Attractability):‌ غذای آبزیان پرورشی باید به گونه‌ای باشد که حواس بویایی، چشایی و بینایی آبزیان را تحریک و آبزی را به طرف خود جذب نماید.

 بررسی بازار خوراک آبزیان

تولید ماهیان پرورشی به خصوص قزل آلا در ایران با توجه به ذائقه پسند بودن این ماهی و استقبال مصرف کنندگان از آن، جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی مردم، پیدا نموده است. با توجه به پتانسیل موجود در زمینه آبزی پروری و افق دراز مدت توسعه شیلاتی کشور تولید خوراک مخصوص آبزیان به لحاظ کمی و کیفی مطابق با برنامه‌های توسعه کشور و افزایش بازده اقتصادی پرورش آبزیان بسیار حائز اهمیت می‌باشد. برای دستیابی به این اهداف لازم است با آگاهی از رفتارهای تغذیه‌ای و نیازهای غذایی آبزیان و با بکارگیری تکنولوژی‌های نوین، واحد‌های جدید خوراک آبزیان تاسیس گردند. علاوه براین به دلایلی مانند حساسیت خیلی زیاد تغذیه آبزیان در رابطه با مسائل بهداشتی و فاجعه آمیز بودن زیان‌های ناشی از عدم رعایت اصول بهداشتی در تولید و مصرف خوراک آبزیان و مسائل زیست محیطی ناشی از استفاده خوراک غیراستاندارد، نیاز کشور به تولید اصولی و بهداشتی خوراک آبزیان بسیار بالا بوده و پیش‌بینی می‌شود که طرح مورد بررسی از بازار مناسبی در داخل کشور برخوردار گردد.

سرمایه گذاری مورد نیاز احداث واحد تولید خوراک آبزیان

مطابق تحقیقات انجام شده جهت احداث یک واحد صنعتی تولید غذای آبزیان به ۷۶ میلیارد ریال سرمایه اولیه نیاز دارید. بازدهی طرح بیشتر از ۳۶ درصد بوده و کمتر از ۳ سال سرمایه خود را برداشت می کنید. در ادامه خلاصه‌ای از نیازمندی‌های احداث یک واحد با ظرفیت عملی تولید 12000 تن انواع خورراک آبزیان در سال ارائه شده است:

ظرفیت سالیانه تولید : 15000 تن

میزان سرمایه گذاری ثابت طرح : 7 میلیارد تومان

تعداد اشتغال مستقیم : 34 نفر

نرخ بازدهی داخلی طرح (IRR): 34

دوره بازگشت سرمایه : 3 سال

مساحت زمین : 10000 مترمربع

مساحت زیربنا : 3500 مترمربع

 نتیجه گیری

روند رو به رشد جمعیت، کاهش ذخایر دریایی و صید آبزیان، افزایش تقاضای جهانی برای مصرف آبزیان، توسعه آبزی‌پروری را به عنوان یک ضرورت مطرح ساخته است. در این رابطه پرورش آبزیان با ارزش افزوده بالا یک رویکرد استراتژیک در جهت حفظ ذخایر دریایی و تامین پروتئین ارزشمند دریایی محسوب می‌شود. خورراک به عنوان ماده اولیه پرورش آبزیان، دارای ارزش افزوده بالایی می‌باشد. واردات این کالا ارزش افزوده بالایی که باید در چرخه صنعت کشور باشد را به خارج از کشور هدایت می‌کند و همچنین خروج بی رویه ارز را نیز به همراه دارد. لذا با توجه به توضیحات ارائه شده و بازده سرمایه و نرخ بازگشت مناسب سرمایه، این طرح را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری مناسب می‌توان معرفی نمود.

فرآیند تولید خوراک آبزیان بروش اکستروژن

 

   درصورت نیاز به طرح کامل یا به روزرسانی آن می توانید با مهندسین مشاور پارس رابین تماس حاصل فرمایید

 

 

  بسته آموزشی راهنمای صنایع تولید خوراک دام و طیور  زیبایی فونت فارسی را با فونت من ببینید

 در این مجموعه آموزشی شما با کمترین هزینه به 98 صفحه کاتالوگ خط تولید خوراک دام و طیور ، اطلاعات کلیه واحدهای تولیدکننده حال حاضر در صنعت تولید خوراک دام و طیور در ایران، یک نمونه طرح توجیهی کامل تولید خوراک دام و طیور و نهایتا 42 دقیقه فیلم از فرآیند تولید و تجهیزات مورد نیاز دستیابی پیدا میکنید.
حجم این فایل در قالب مجموعه مولتی مدیا آموزشی 377 مگابایت میباشد که لینکهای دانلود آن را بلافاصله پس از واریز آنلاین هزینه دریافت خواهید کرد.

 

 

خرید فایل آموزشی تولید خوراک دام و طیور    قیمت : 5000 تومان

 
     

خرید در قالب یک عدد سی دی تولید خوراک دام و طیور قیمت :    قیمت : 10000 تومان

 

 

 
 

 

 
   
                 

 

 
 

 ارزیابی طرح توجیهی کشاورزیارزیابی طرح های توجیهی دام و طیورارزیابی طرح های توجیهی صنعتی     

       
       
       
 

سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها

Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©