صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

 

 

صفحه اصلی آشنایی با گردشگری سلامت، تهیه طرح توجیهی و مطالعات امکانسنجی
 

 

   
با مثبت دادن ایده های جدید سرمایه گذاری را در ایمیل خود داشته باشید.

 

امتیاز کسب کرده تاکنون :

آشنایی با گردشگری سلامت، تهیه طرح توجیهی و مطالعات امکانسنجی

گسترش صنعت گردشگري علاوه بر نقش و تاثير آن در ابراز هويت ملي ، موجب ارتقاي ابعاد وسيع اقتصادي از جمله ايجاد فرصت‌هاي شغلي، درآمدزايي، كاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعي و رفاه در جامعه مي‌شود.

به گفته دبيركل سازمان جهاني گردشگري، در سال‌هاي اخير خاورميانه بيشترين رشد را در زمينه گردشگري داشته است،لیکن جايگاه ايران در بازار بزرگ گردشگري جهانی كمتر از كشورهاي استوني، قبرس، اروگوئه و حتي كشور كوچك بحرين بوده و تنها در كمتر از يك درصد از بازار گردشگري جهان سهیم می باشد.

یکی از عوامل اثر گذار بر توسعه صنعت گردشگري در كشور، عدم تمايل بخش خصوصي به سرمايه‌گذاري در اين صنعت به علت عدم‌سودآوري، حمايت ناكافي دولت و اقدامات سليقه‌اي و محدودكننده از سوي برخي مقامات غيرمسوول مي‌باشد. دولت می تواند با كاهش تصدي گري خودو از طریق فراهم نمودن زیر ساخت های فناوري در صنعت گردشگری نسبت به ایجاد تسهيلات و رفع موانع سرمايه‌گذاري و افزايش منابع براي توسعه اين بخش گامهای موثری بردارد.

 

 

 

   کشور جمهوری اسلامی ايران  دارای مجموعه‌اي از فرصت‌هاي گردشگري است، اين موضوع نه تنها در آثار تاريخي، مذهبی و جاذبه‌هاي طبيعي بلكه در هنجارهاي فرهنگي و ارزش‌هاي ديني آن نيز نهفته است. به ترتیبی که اگر فرصت‌ها و امكانات گردشگری را در كنار آداب مهمان‌نوازي، پذيرايي گرم و صميمانه از گردشگران قرار دهيم، باید بپذیریم که کشورمان داراي یکی از بهترين گنجينه های گردشگري جهان می باشد.در  زمانی که تور های طبیعت گردی، گردشگری سلامت و نظایر آنها در دنیا متداول بوده و برنامه های توسعه اقتصادی اجتماعی کشور نیز بدانها توجه نموده است ، ضروری می نماید برای جذب گردشگر  داخلی وخارجي  ترتیباتی اتخاذ گردد تا آنان با بخش دیگری از توانمندی های موجود در کشور ،آشنا گردند .

     به کلام دیگر ‌بايد از فرصت‌ها و امكانات گردشگري كشورمان به نحوی استفاده کرد تا صنعت گردشگري، توسعه یافته و جايگاه کشور جمهوری اسلامی ايران در رتبه‌بندي سازمان جهاني گردشگري، ارتقا يابد.

 

آشنائی با گردشگری سلامت  Health Tourism

بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری ( UN-WTO) یکی از اهدافی که می تواند گردشگر را برانگیزاند تا عزم سفر نماید، مسافرت به منظور سلامتی است. گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیش از24 ساعت و کمتر از یک سال صورت می گیرد. عواملی همچون تغییر در ارزشهای مصرف کنندگان، تغییرات سازندگی، مسن تر شدن جمعیت ،اقتضائات سیستم خدمات بهداشتی را می توان عوامل اصلی ظهور گردشگری سلامت دانست.

مجموعه این عوامل موجب گردیده اند تا گردشگری سلامت در حال حاضر در زمره رو به رشدترین انواع گردشگری محسوب شود. توانمندی های بالقوه وسیع کشور عزیزمان در انواع مختلف گردشگری سلامت موجب شده است تا سازمان میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی بهره برداری از این بازار رو به رشد و رقابتی را با تشکیل کمیته گردشگری سلامت و حمایت های ویژه از آن در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

 گردشگری سلامت :

به مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود جهت حفظ، بهبود یا حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیش از 24 ساعت و کمتر از یک سال گردشگری سلامت اطلاق می شود.

 

 انواع گردشگری سلامت:

- گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم)اسپاها( برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی و در مواردی که گردشگر بیماری جسمی مشخصی نداشته باشد را گردشگری تندرستی گویند.

- گردشگری درمانی (Curative Tourism)

مسافرت به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی(آبهای معدنی، نمک، لجن و غیره) جهت درمان برخی بیماری ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی را گردشگری درمانی گویند.

- گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

مسافرت به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی گویند. در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار پس از طی مراحل درمان و معالجه ، نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی(مانند اسپاها)می باشد.

 

پتانسیل های گردشگری سلامت در ایران

     ایران از نظر جاذبه های گردشگری،طبیعی،آب و هوا و باستانی جز 10 کشور برتر جهان است. ولی از بازار توریسم، سهمی شاخص نبرده است این در حالی است که از توریسم درمانی به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می شود و برخی کشورها نظیر اسپانیا از طریق این صنعت امرار معاش می کنند.

موضوع توریسم درمانی یکی از بخش های روبه رشد صنعت گردشگری در جهان به شمار می آید.  با این وجود در کشورمان هنوز این دغدغه وجود دارد که آیا این بخش از گردشگری به شکوفایی می رسد ؟

برای تحقق اهداف توریست درمانی و جذب گردشگران سلامت ، همواره به چهار عامل اساسی زیر که در این زمینه شناخته شده است باید توجه داشت.

- توانمندی های پزشکی،

- تکنولوژی های روز ومطابق با استاندارد های جهانی،

- اقتصاد درمان و هزینه های درمانی ،

- مقررات داخلی کشور ها

 

 

 

    کشور جمهوری اسلامی ایران در اکثر موارد ذکر شده ، نسبت به کشورهای همسایه وخاور میانه از توانمندی های بالفعل و بالقوه مطلوبتری برخوردار است.

    خوشبختانه طی سالهای اخیر توانمندی های نظام پزشکی کشورمان  تا حدزیادی  شناخته شده است لیکن برای دستیابی به اهداف مورد نظر  ضروری می نمایددر چگونگی مقررات ورود گردشگر خارجی به ویژه گردشگران سلامت و معرفی توانمندی های پزشکی و گردشگری کشور ، اقدامات موثر تری صورت گیرد زیرا هزینه های درمانی رو به رشد، بسیاری از بیماران کشور های توسعه یافته را به استفاده از خدمات پزشکی کشور های در حال توسعه ترغیب نموده است.

   کشورهای هندوستان ،سنگاپور، اردن، مالزی،ترکیه ،دبی و کشورهای تازه استقلال یافته اطراف دریای مازندران و روسیه، رقبای ایران در امر توریسم درمانی در منطقه ، می باشند.

راهبران و دولتمردان کشور های اخیر الذکر از سالها قبل برای جذب بیماران کشورهای آسیایی و حتی جهان برنامه ریزی نموده و با ملحوظ نظر قراردادن موارد چهارگانه فوق الذکر ، اکنون به بهره برداری از این صنعت مشغولند .

کشور هندوستان به دلیل وجود پزشکان کارآزموده و هزینه های پایین بیمارستان های خود، پیش قراول  این صنعت شناخته شده و یکی از مقاصد مهم توریسم درمانی به شمار می آید. از سوی دیگر امارات متحده عربی نیز با ساخت شهر مراقبت های تندرستی(Health Care City)  تمامی هم خود را ، در انحصار گرفتن بازار درمانی خاورمیانه ، قرار داده اند.

     به هر تقدیر کشور جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قدمت تاریخی ، وجود آب و هوای مطبوع ، دارا بودن پزشکان و متخصصان درمانی بنام و ... کماکان دارای ظرفیت ها و جاذبه های فراوان است به طوری که هر یک از آنها به تنهایی می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند .

 

فعالیت های پشتیبانی دهنده بازیابی سلامت:

 تفریحی ورزشی( Recreational Sports) :

به منظور فراهم نمودن محیطی چند منظوره و موثر بر درمان مددجویان ، مجموعه ای از امکانات ورزشی ایجاد خواهد شد.

تسهیلات مورد نظر برای فعالیت های ورزشی ، در یک مجتمع ساختمانی واحد، قرار نخواهد داشت زیرا بهره گیری چند وجهی( مددجویان، مراجعین آزاد ، سالمندان )  مورد توجه طراح بوده است .

طراحی و اجرای تسهیلات پیش بینی شده مطابق با ضوابط،آئین نامه ها  و استاندارد های سازمان تربیت بدنی کشور  بوده که به شرح زیر می باشد :

- استخر روباز : در محوطه و فضای سبز پیش بینی خواهد شد تا محیطی فرح افزار و زیبا داشته و از سایر مزایای طبیعی نیز بهره برداری شود . این استخر برای استفاده افرادی است که عمدتا از سلامت نسبی برخوردارند .

- استخر سرپوشیده  عادی : در محوطه فضای سبز احداث خواهد شد تا محیطی مناسب برای بهره گیری مخاطبان باشد.

- بازی های سالنی : سالن تنیس روی میز، بیلیارد، اسنوکر،اسکواش و نظایر آنها در مجتمع تفریحی فرهنگی به ترتیبی  احداث خواهد شد که مددجویان برای بهره گیری از امکانات آن مشتاق گردند .

- پیست دوچرخه سواری (Cycling ): از ورودی مجتمع گردشگری سلامت به ترتیبی طراحی و احداث خواهد شد تا مراجعین به مجتمع بتوانند پس از پارک نمودن اتومبیل خود با استفاده از دوچرخه ، سه چرخه، ویلچر ( برقی و عادی ) و اتومبیل های برقی خود را به اماکن مورد نظر برسانند . در این منطقه محل مناسبی برای پیاده روی(Hike ) نیز پیش بینی می گردد .

- بازی های زمینی : احداث زمین های فوتبال (گل کوچک)، بدمینتون، تنیس، بسکتبال و ... در برنامه های اجرائی ، پیش بینی شده است .

 

 مجموعهSPA :

به منظور تامین انتظارات مخاطبین و فراهم نمودن امکان متعادل سازی جسم ، ذهن و  روح ، جوان سازی ، ایجاد آرامش و زمینه سازی رویارویی با چالش های زندگی روزمره،  مددجویان می توانند علاوه بر استفاده از استخر(طبی، روباز و سرپوشیده)، تسهیلات  زیر طراحی و به اجرا گذارده خواهد شد:

 سونا (Sauna)،

 حمام بخار(Steam Bath)

ماساژ درمانی( Massage Therapy)

تنفس درمانی(Respiratory therapy )

 

تفریحات فرهنگی(Cultural and Recreation ):

به منظور فراهم نمودن تسهیلات لازم جهت استفاده مناسب مددجویان از اوقات فراغت خود، امکانات زیر  در یک مجتمع ساختمانی فراهم خواهد شد :

- سالن اجتماعات

- سینما

- کتابخانه و سالن کامپیوتر

- کارگاههای صنایع دستی

- نمایشگاه صنایع دستی

- گالری هنری

 

 

 

 مجتمع اقامتی ( Residential Complex )  :

به منظور فراهم نمودن تسهیلات لازم برای اقامت ( کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت) مخاطبین  ، طبق "ضوابط، مقررات و آئین نامه های مرتبط با تاسیسات گردشگری " واحد هائی به شرح زیر تاسیس   می گردد :

- ویلا (Furnished house ) :.

هتل آپارتمان(Hotel Apartment) :.

 

 فضا های عمومی گردشگری :

رستوران ها 

محل عبادت

 فضای سبز

محل بازی کودکان

 

فضاهای خدماتی:

 دفتر خدمات گردشگری Tourist services :

 

خدمات عمومی  Public Service:

به منظور فراهم نمودن امکانات لازم برای ارائه خدمت به مددجویانی که تمایل به سکونت  در یکی از اتواع مجتمع های اقامتی را دارند، دفتر خدماتی خواهد شد.

 

فروشگاه ها :

به منظور فراهم نمودن امکانات لازم برای ارائه خدمت به مددجویانی که تمایل به سکونت  در مجتمع  را دارند، یا مراجعین به مجتمع گردشگری درمانی،فروشگاههای زیر احداث خواهد شد:

هایپر مارکت : برای ارائه انواع خواروبار،لبنیات،میوه و تره بار،مواد پروتئینی و ...

آرایشگاه : برای ارائه خدمات آرایش و پیرایش به خانمها و آقایان

خیاطی : برای دوخت انواع لباس و تعمیرات ضروری آنها

خشکشوئی : برای شستشو و اطو کشی لباس ها و ملزومات مصرفی اقامت گاهها ( مراکز نگهداری سالمندان و مددجویان ، ساکنان مقیم مجتمع های اقامتی و ... )

عکاسی و فیلمبرداری : برای حفظ خاطره های افراد مقیم در مجتمع و مهمانان آنها.

 

 

 

برترین کشور در گردشگری سلامت

در سال 2014 طبق بررسی های یک موسسه جهانی کانادا، بریتانیا و سنگاپور درصدر برترین‌های گردشگری سلامت جهان ایستادند هادی معیری نژاد- گردشگری سلامت از جمله شاخه های گردشگری است که به دلیل درآمد زایی بالا توسط متولیان این صنعت در کشورهای مختلف به عنوان هدف برگزیده شده است.

هر ساله مرکز تحقیقات سلامت بین‌المللی و انجمن گردشگری درمانی مطالعه ای را در مورد کشورهای برتر در این زمینه منتشر می کند.

طبق بررسی های منتشر شده از سوی  این مرکز  در شاخص گردشگری سلامت (MTI) کانادا درردیف نخست از فهرست برترین های درمانی جهان قرار گرفت .

جایگاه هریک از کشورها بر اساس سه عامل کلیدی از جمله محیط زیست، صنعت درمان و خدمات پزشکی و نیز خدمات مالی تعیین شده است.

براین اساس کانادا در صدر جدول مقصدهای برتر گردشگری جهان قرار گرفت که دلایل آن اقتصادی بودن و به صرفه بودن خدمات مناسب، محیط فرهنگی و امن برای گردشگران اعلام شده است.کشور بریتانیا و سپس سنگاپور نیز درردیف‌های دوم و سوم جای گرفتند.

کاستاریکا ، ایتالیا ،آلمان ،کاستاریکا، فیلیپین ، ژاپن و فرانسه در رتبه های بعدی قرار گرفته اند

صنعت گردشگری درمانی درجهان صنعتی بارشد انفجاری است که درآمدی بالغ بر 100 میلیارد دلاردرسطح جهانی تولید می‌کند. از این رو بسیاری از کشور ازجمله کشور هایی چون تایلند ، هند و اخیرا امارات و ترکیه تلاش‌های گسترده ای برای مبدل شدن به یک قطب گردشگری درمانی آغاز کرده‌اند.

این کشورها عمدتا کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و گردشگران روس و فدراسیون شوروی سابق را هدف قرار داده‌اند.

 

 

 

 

جهت تهیه طرح توجیهی و امکانسنجی گردشگری سلامت با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

     

   
 
 
 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©