صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

 

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها و طرح های خدماتی و گردشگری راه‌اندازی کارواش

 

   

 

 

 

با مثبت دادن ایده های جدید سرمایه گذاری را در ایمیل خود داشته باشید.

 

مثبت دهید :

 

راه اندازی کارواش

با صنعتی شدن دنیا و پیشرفت تکنولوژی، زندگی این روزهای آدم‌ها در جای جای دنیا به خودروی شخصی   وابسته است.  در حال حاضر   خودروی شخصی آنقدر محبوب شد که در رده مسکن برای خانوارها اهمیت یافت تا جایی‌که داشتن خانه و ماشین گران و لوکس از مصادیق ثروتمند بودن شمرده می‌شود و خودرو داشتن آنقدر اهمیت دارد که خانه داشتن مهم است.

 

حتی گرانی بنزین، افزایش نرخ ارز و گرانی‌های بی‌حد و حصر خودرو در سال‌های اخیر هم نتوانسته از این محبوبیت کم کند و همه خانوارهای ایرانی سعی می‌کنند حداقل یک خودروی رده پایین هم شده برای ایاب و ذهاب و تفریح خانواده داشته باشند. به همین دلیل است که صنایع مربوط به خودرو همواره رونق دارد و شغل‌های جانبی هم که به واسطه خودرو ایجاد شده، پررونق است.

به این ترتیب است که از فروش لوازم یدکی و جانبی خودرو گرفته تا تعمیر و ارائه خدمات خودرویی همیشه و همیشه پررونق است.

در این میان اما همان‌طور که مردم علاقه‌مند پاکیزگی لباس‌ها و خانه‌های خود هستند، تمیز بودن خودرو‌ها نیز اهمیت دارد و همین امر است که راه را برای پر سود بودن کارواش‌ها باز می‌کند.

کارواش‌داری در دنیا بسیار پر سود است،برای مثال کارواشی در کرک کاردلی اسکاتلند (به نام Ultimate Shine  و به معنای درخشش نهایی) وجود دارند که شست و شوی هر خودرو در آن ۱۰۰ هزار پوند آب می‌خورد، یعنی ۴ تا ۵ برابر قیمت خودرویی مانند مرسدس بنز، پورشه یا شورلت، اما در هر حال از نظر صاحب یک فراری یا لامبورگینی مدل 2014، این رقم ارزشش را دارد که خودروی  خوش‌رنگش چنان برق بزند که از دو فرسخی چشم‌ها را کور کند.

البته در ایران هم خودروی لوکس زیاد است،  در هر حال خودروی لوکس،  خدمات لوکس می‌خواهد و با سرمایه متوسط هرگز نمی‌توان کارواشی راه‌اندازی کرد که برای خدمات‌دهی لوکس آماده باشد. در واقع هنوز هم بسیاری از کارواش‌ها در ایران سنتی هستند و به دستگاه‌های مکانیزه مانند بخارشو‌های صنعتی مجهز نشده‌اند.

از مواد شوینده گران و قوی هم در آنها خبری نیست، اما در هر حال قشر متوسط هم در بسیاری از مواقع ترجیح می‌دهند به جای حیاط خانه یا خیابان خودروی خود را پاک شویی جدی کنند و برای همین کارواش در همه حال درآمد‌های مخصوص خود را دارد.

 

 چگونه می‌توان یک کارواش راه‌‌اندازی کرد؟

برای راه‌اندازی کارواش مهم‌ترین مسئله در مرحله اول مکان یابی و داشتن جای مناسب است که مشکلی برای شست و شو و دفع پساب ایجاد نکند.

در واقع شاید برای راه‌اندازی یک کافی شاپ تنها لازم باشد از لحاظ مشتری مکان یابی شود، اما کارواش‌ها به فضایی زیاد با امکان قرار دادن ابزار نیاز دارند و برای همین اجاره چنین مکانی به طور حتم گران است.

در شــهرهای کوچـــک‌تر مسلما این هزینه‌ها ارزان‌تر خواهد بود. از سوی دیگر، هر چند کارواش‌های سنتی تنها به شلنگ‌های مخصوص شست‌و‌شو، دستمال‌ها و حوله‌های مخصوص و مواد شوینده احتیاج دارند، اما برای داشتن یک کارواش کوچک مجهز به تجهیزاتی چون بخارشوها، واکس‌های مخصوص خودرو و دستگاه‌های مکانیزه شست و شو و خشک کردن خودرو‌ها و شوینده‌های خاص نیاز است که بسیار هزینه بر بوده و حداقل به یک سرمایه 100 میلیونی برای راه‌اندازی یک کارواش کوچک مکانیزه احتیاج است.

در این میان اخذ پروانه کسب و مجوز‌های لازم نیز مراحل و هزینه‌های مربوط به خود را دارد و از آنجایی که کارواش‌ها زیر نظر ا‌تحادیه اتوسرویس و توقفگاه شهر تهران هستند باید برای اخذ مجوزهای لازم از این طریق اقدام کرد.

البته بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه، راه‌اندازی کارواش‌های سیار است که نه به مکان خاص احتیاج دارد و نه تجهیزات پیچیده. منظور از كارواش سیار ارائه خدمات كامل شست‌وشوی خودرو در محل حضور مشتریان (پاركینگ منزل، محل كار یا هر موقعیت جغرافیایی است كه مشتری تعیین کند) است، كه نقطه شروع این فرآیند تماس تلفنی صاحبان خودرو و درخواست خدمات است. خدمات قابل ارائه این پروژه شامل شست‌وشوی كامل بدنه خودرو، شست‌وشوی موتور خودرو و تجهیزات موتور و هر قسمتی از وسیله نقلیه می‌شود كه به دلیلی باید تمیز شود است. برای این طرح یك دستگاه وانت جهت جاسازی وسایل و تجهیزات كارواش سیار مورد نیاز است. تجهیزات اصلی شامل واتر جت جهت تامین آب گرم و سرد تحت فشار و استیم جت بخار شوی است كه این دستگاه‌ها به همراه مخزن آب روی وانت جاسازی می‌شوند. در این طرح از مواد شوینده، واكس داشبورد و سایر ملزومات مورد نیاز شست‌وشوی خودرو نیز استفاده می‌شود.

 

کارواش‌دار موفق چه می‌گوید؟

«مازیار.ن» یکـــی  از کارواش‌دارهای مجهز در شمال شرق تهران است. کارواش او به گفته خودش پاتوق خودروهای لوکس و گران‌قیمت است، هر چند خودروهای معمولی را هم می‌پذیرند.  او در خصوص کارواش‌های ایران به «فرصت امروز» می‌گوید: اگر خدمات خاص در هر کاری ارائه دهی خاص می‌شوی و در شغل ما هم همین قاعده وجود دارد. در حال حاضر اكثر كارواش‌ها به‌صورت سنتی اقدام به فعالیت می‌كنند و باوجود اینكه سال‌ها از ورود تكنولوژی كارواش اتوماتیك می‌گذرد، اما همچنان به ندرت شاهد فعالیت كارواش‌های اتوماتیك و مكانیزه در سطح شهر هستیم و به همین دلیل است که ما و مانند ما به دلیل داشتن تجهیزات خاص، خاص می‌شویم.  مازیار ادامه می‌دهد: مشکلات اقتصادی دلیل اصلی عدم مکانیزه کردن کارواش‌ها است. در واقع کارواش‌های مکانیزه، فضای زیادی را اشغال می‌كنند و هزینه فراوانی می‌طلبند، از سوی دیگر به علت گران بودن خدمات آنها، عامه مردم تمایل چندانی برای مراجعه به كارواش‌های مكانیزه ندارند و البته نرخ‌گذاری‌های اتحادیه هم موثر است.  این کارواش‌دار تاکید می‌کند: در كارواش‌های سنتی، کلیه خدمات مانند روشویی، موتورشویی، زیرشویی و نظافت داخل اتاق اتومبیل ارائه می‌شود و اگر برای این خدمات مدرنیزه رعایت شود هزینه جا، انرژی و استهلاک دستگاه‌ها هم اضافه می‌شود و این در حالی است که نرخ‌های مصوب اتحادیه برای کارواش‌های مدرن منصفانه نیست.  او در خصوص شرایط گرفتن مجوز برای کارواش‌ها نیز می‌گوید: مجوز کارواش از اتحادیه اتوسرویس و توقفگاه شهر تهران اخذ می‌شود و برای احداث كارواش، باید مساحت زمین كمتر از 400مترمربع نباشد، ضمن اینكه نداشتن مشكلات اخلاقی و اعتیاد از جمله شروط لازم برای صدور مجوز فعالیت كارواش‌ها است.

 

 

مازیار همچنین تاکید می‌کند برای این کار باید اطلاعات لازم برای نحوه شست و شو و شوینده‌ها و کار با دستگاه‌ها در اختیار کارواش‌دار باشد و برای همین بهتر است که برای احداث کارواش مدتی در یک کارواش موفق کارآموزی شود.

شست‌وشوی کامل یک خودروی متوسط در یک کارواش سنتی 26 هزار تومان و در یک کارواش مکانیزه 32 هزار تومان هزینه دارد.

بازار کارواش و احداث واحدهای شست وشوی این روزها داغ است و به نظر می رسد با توجه به حجم اتومبیل هایی که حداقل در سطح شهر تهران در حرکت هستند، مشتریانی همیشگی هم برای سرمایه گذاران در این حوزه وجود دارد.

روند آپارتمان نشینی و نبود جا و مکان برای شستن شخصی اتومبیل، هزینه های بالای آب و کمبود آب هم موجب شده فرهنگ استفاده از کارواش رفته رفته در جامعه ایران یا حداقل در کلانشهرها نهادینه شود. البته کارواش داران قدیمی گلایه هایی دارند که بیشتر به حضور بیش از اندازه و بیش از نیاز بازار سرمایه گذاران جدید خرده می گیرند.

 

مساحت مورد نیاز برای احداث کارواش

به نظر می رسد متراژ مورد نیاز برای راه اندازی کارواش کمی مخدوش است چون هم کارواش 40متری داریم و هم 500متری و حتی بیشتر. از طرفی اتحادیه با تعیین نرخ های سالانه برای انواع شست وشو سعی در تنظیم این بازار دارد اما بنا به گفته های فعالان این بازار، هستند کارواش هایی که با کمترین هزینه وارد بازار می شوند و زیر قیمت نرخ های تعیین شده به مشتریان خدمات می دهند.

در این میان مشتری نیز هزینه های کمتر را انتخاب می کند. بنابراین کارواش هایی که چند صد میلیونی هزینه کرده اند و نمی توانند نرخ ها را بشکنند، در نهایت متضرر می شوند. مشتری هم فکر می کند نباید از خدمات آن که گران تر می گیرد استفاده کرد.

 

میزان سرمایه لازم جهت احداث کارواش

حضور در این بازار ریسک پذیری ویژه ای می خواهد. چون شروع کار باید با متراژ بالای کارواش باشد و متراژ پایین سوددهی بالایی را نصیب سرمایه گذار نمی کند. رشیدی در این زمینه می گوید: حتی اگر بازار کارواش را دارای مشتریان همیشگی فرض کنیم اما حضور حرفه ای در این بازار هزینه های بالایی می طلبد که همین امر ریسک این کار را افزایش می دهد.

مثلا برای خرید 500متر فضا که در ضعیف ترین منطقه تهران حداقل 4میلیون تومان است، سرمایه ای تا 2میلیارد تومان مورد نیاز است. همچنین برای خرید دستگاه های مورد نیاز هم تا 100میلیون تومان باید هزینه شود. البته این قیمت ها هم ثابت نیست و بسیار متفاوت است. مثلا برای خرید یک پمپ شست وشو بین 4 تا 20میلیون تومان می توان هزینه کرد.

این مسئله در مورد سایر دستگاه ها نیز صدق می کند. اما راه اندازی کارواش تنها خرید یک پمپ و تهیه مکان نیست و هزینه های جاری زیادی وجود دارد که می توان به تهیه مواد شست وشو و استهلاک وسایل اشاره کرد. چون اگر قرار است خدمات باکیفیتی به مشتریان ارائه شود، باید حداقل هر چهار سال یک بار وسایل و دستگاه هایش را تعویض کند.

کارگر کارواش عمل شست وشوی اتومبیل را انجام می دهد و باید در این مورد مهارت لازم را داشته باشد. رشیدی می گوید برای اینکه به اتومبیل مشتریان آسیبی نرسد همیشه از سرکارگر ماهری استفاده می کنیم که سایر افراد باید زیر نظرش کار کنند. همچنین هیچ گاه اتومبیل های گران قیمت را به کارگران تازه کار نمی سپاریم.

دستمزد کارگران براساس انعامی است که مشتری پرداخت می کند و به طور کلی کارگران کارواش حقوق ثابت ندارند. با توجه به سخنان این کارواش دار شاید به همین دلیل است که کارگران کارواش ها معمولا افغانی ها هستند که ادعایی برای حق بیمه و. . نداشته باشند.

 

 

 

 

 

 

     

   
 
 
 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©