صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

  

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها و طرحهای صنعت نساجی و چرم  طرح تولید فرش ماشینی

 

 

 این بخش برای افرادی که قصد راه اندازی این کسب و کار را دارند تهیه شده و اطلاعات اولیه موردنیاز به همراه تحلیل مختصری راجع به بازار این کسب و کار ارائه شده است. بدیهی است این مشاور آمادگی دارد بر اساس شرایط هر سرمایه گذار و بر پایه مختصات و مشخصات مدنظر در جهت تهیه گزارش جامع توجیهی و مطالعات بازار اقدام نماید.

 
    چاپ این صفحه  
 

  طرح تولید فرش ماشینی

فرش در ایران کاربرد متفاوتی با سایر کشورها دارد. اغلب کشورها از فرش به‌عنوان کف پوشی غیر‌از آنچه ما استفاده می‌کنیم بهره می‌برند. آن چنان که ما روی آن زندگی می‌کنیم و دیگران آن را اغلب به‌عنوان تزیین (حتی در کف نازل) به کار می‌برند. با این حال صنعت فرشبافی که سابقه‌ای دیرین در ایران دارد، از هنگام تولید نخ‌های مصنوعی وارد مرحله تازه‌ای شد و در ایران نیز به تبعیت از دستاوردهای نوین، با چالش‌های نویی رو به رو شد و تاسیس و راه‌اندازی کارخانجات بزرگ و کوچک فرش ماشینی در کمی بیش از چهار دهه این صنعت (در ایران) فراز و فرودهای بسیاری داشته است.

به جرأت می‌توان گفت كه رشته صنعتی تولید فرش ماشینی در كشور از معدود رشته‌هایی است كه در دهه اخیر توانسته رشد و توسعه مناسبی داشته باشد و از نظر كیفیت تولیدات، طرح و نقشه از موقعیت ممتاز و تنوع قابل قبولی برخوردار باشد و به خوبی خود را به آخرین پیشرفت‌های تكنولوژیكی دنیا مجهز کند و شاید نسل جدید ماشین‌های قالیبافی كه در حال حاضر در ایران مشغول به كار است یا اینكه در حال حمل به كشور است در جای دیگری از دنیا نمونه‌اش وجود نداشته باشد، حتی در كشور سازنده این ماشین‌آلات!  كیفیت این تولیدات نیز در سطح قابل قبول و مطابق با استانداردهای جهانی است و اگر كشور تركیه در صادرات فرش ماشینی وضعیت بهتری از ما دارد و توانسته بازارهای بیشتری را به‌دست آورد، نه فقط به دلیل كیفیت تولیدات، بلكه به‌خاطر روابط و مناسبات بهتر تجاری و سیاسی خود در سطح بین‌المللی است، وگرنه در این رشته صنعتی و به لحاظ کیفیت، كشورهای تركیه و چین قادر به رقابت با محصولات ایرانی نیستند.

 وضعیت تولید فرش ماشینی در ایران

وجود بیش از یك هزار و 200 واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در كشور كه حدود یك هزار واحد آن در منطقه كاشان، آران و بیدگل مستقر هستند، نشان از توسعه مناسب آن طی سال‌های اخیر دارد و منطقه كاشان را به قطب تولید فرش ماشینی در ایران و یكی از مناطق عمده تولیدكننده این محصول در جهان تبدیل کرده است. از مجموع 9هزار واحد صنعتی در بخش نساجی و پوشاك، 1200 واحد آن یعنی معادل 13 درصد اختصاص به این رشته صنعتی دارد. همچنین از حدود 300هزار نفر شاغل در صنعت نساجی و پوشاك، حدود 31هزار نفر یعنی 10 درصد در این رشته فعالیت می‌كنند. صادرات این بخش در سال 1393 بالغ بر حدود 330 میلیون دلار بوده كه 43 درصد از صادرات 774میلیون دلاری كل صنعت نساجی را به خود اختصاص داده است. با یك حساب ساده می‌توان فهمید كه این صنعت با در اختیار داشتن 13 درصد از واحدهای صنعت نساجی و 10 درصد از شاغلان این صنعت، دارای سهمی معادل 43درصد از صادرات آن است كه نشان‌دهنده ارزش‌افزوده تولید شده در این صنعت و قدرت بالای ارزآوری آن است، البته این فقط بخشی از توان این صنعت است.

مجموع ظرفیت نصب شده این صنعت در كشور بالغ بر حدود 120 میلیون مترمربع در سال است كه تولید عملی آن در سال 93 حدود 87 میلیون مترمربع بوده و به عبارتی حدود 35 میلیون مترمربع یا معادل 30درصد ظرفیت خالی آماده به تولید در كشور وجود دارد كه در صورت ایجاد رونق در بازار، تامین نقدینگی، اصلاح مناسبات تجاری بین‌المللی و رفع تحریم سیستم بانكی قابل دسترسی خواهد بود. رشته فرش ماشینی یکی از پنج رشته منتخب وزارت صنعت برای رشد و توسعه بین رشته‌های نساجی است و هدفگذاری تولید آن برای سال‌جاری 88 میلیون مترمربع و برای سال‌های 95 و 96 به‌ترتیب 90 و 95 میلیون مترمربع است که از توان این صنعت برای تامین نیازهای داخلی و همچنین توسعه صادرات حکایت دارد.

همچنین برنامه تولید این صنعت در سال 1404 و در سند چشم‌انداز 20 ساله بالغ بر 150 میلیون مترمربع است. که قطعا بیش از نیمی از آن صادر خواهد شد. ارزش فعلی تولیدات این صنعت بالغ بر 75هزار میلیارد ریال یا حدود 2. 2میلیارد دلار است. از مجموع 87 میلیون مترمربع تولیدات سالانه این صنعت، بالغ بر حدود 57 میلیون مترمربع آن به ارزش تقریبی 50000 میلیارد ریال در داخل كشور مصرف می‌شود که به این ترتیب می‌توان متوسط مصرف سالانه هر خانوار در كشور را اندكی كمتر از سه مترمربع در نظر گرفت و حدود 30میلیون مترمربع از این تولیدات به ارزش25هزار میلیارد ریال آن نیز به خارج از كشور صادر می‌شود. البته به علت شرایط تحریم بازارهای متنوعی برای صادرات این محصول مهیا نیست و عمده صادرات به کشورهای همجوار و از محصولات با ارزش کمتر انجام می‌شود.

قابل ذکر است که در صورت استفاده كامل از ظرفیت‌های نصب شده، ارزش تولیدات سالانه این صنعت به حدود 100 هزار میلیارد ریال یا حدود 2.8 میلیارد دلار خواهد رسید كه در آن صورت صادرات سالانه یك میلیارد دلاری دور از دسترس نخواهد بود؛ صادراتی كه در حال حاضر عمدتا به كشورهای افغانستان، عراق، تركمنستان و عربستان انجام می‌گیرد، اما با توجه به كیفیت مطلوب این محصولات و در صورت رفع تحریم‌ها به سایر بازارها از جمله بازارهای اتحادیه اروپا نیز راه پیدا خواهد کرد.

 سابقه فرش ماشینی در ایران

فرش ماشینی در کشورمان سابقه‌ای حدود۴۰ ساله دارد. در ابتدای دهه ۵۰ نخستین فرش‌های ماشینی تولید داخل با الیاف مصنوعی براق و پرز نسبتا کوتاه و وزن سبک، بافته و روانه بازار شد. همزمان با آن، عدهای از تجار، فرشهایی با همین مشخصات و تا حدودی مرغوبتر از کشور بلژیک وارد بازار ایران کرده و شهروندان ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند.

استقبال نسبتا مطلوب مصرف‌کنندگان از این نوع فرش، صاحبان سرمایه را مجاب به تاسیس شرکت‌های دیگری کرد که فعالیت آن در زمینه تولیدات مواد مرتبط با فرش و همچنین خود فرش ماشینی بود و نخستین محصولات‌شان در سال ۱۳۵۳ به بازار عرضه شد. بعدها شرکت‌های دیگری در گیلان، کاشان، اصفهان و... تاسیس شد و این اتفاق تا اواخر سال ۵۷ به طور معمول ادامه داشت و شرکتهای بزرگ تولیدکننده فرش با هم در حال رقابت بودند.

پس از انقلاب اما اتفاقات دیگری افتاد. کارخانجات فرش ماشینی نیز مانند واحدهای تولیدی دیگر زیر پوشش مدیریتی سازمان‌های دولتی مثل سازمان صنایع ملی ایران، بنیاد مستضعفان و جانبازان و … درآمد و مدیران دولتی اکثرا کم تجربه و بیگانه با صنعت، به مدیریت کارخانجات بزرگ منصوب شدند که از آن پس حیات این کارخانجات به خطر افتاد و نزول کرد.

بعدها، تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دستاندرکاران صنعت فرش ماشینی و همچنین کارخانهداران که در رشتههای دیگر نساجی فعال بودند، به فکر ایجاد واحدهای جدید فرش ماشینی-غیردولتی- افتادند و کارخانجات تازه‌ای در گوشه و کنار کشور راه‌اندازی کردند و مشغول کار شدند. از همین جا دوران تحول فرش ماشینی آغاز شد و کارخانجات بزرگ یکی پس از دیگری رو به افول رفتند. با انتقال تدریجی متخصصان شاغل در کارخانههای بزرگ به کارخانههای نوپا، رقابت جدیدی در زمینه تولید فرش ماشینی در میان واحدهای بخش‌خصوصی در گرفت، اما تحول بزرگ‌تر در صنعت فرش ماشینی در کشور از سال ۶۵ شروع شد که به گفته فعالان این صنعت باعث ایجاد بیش از ۱۶۰۰ واحد کوچک و بزرگ تولیدکننده فرش شد.

 بازارخارجی فرش ماشینی ایران

در این رکود اقتصادی که جهان با آن مواجه است و به تبع آن ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست، فرش البته کم و بیش خریدار خارجی دارد و تعدادی از تولیدکنندگان ایرانی مبادرت به صادرات می‌کنند. اصفهان به‌عنوان استانی که تولید نخ‌های مصنوعی از صنایع آن است در صادرات فرش نیز فعال است. گزارش‌ها می‌گوید: 75‌درصد از تولید فرش ماشینی کشور متعلق به استان اصفهان است و از این رقم حدود 70درصد آن سهم تولید شهرستان کاشان است که البته بد نیست بدانیم وجود صنایع خدماتی پیش تولید فرش دلیل عمده تمرکز تولید در کاشان است.

رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان فرش ماشینی و صنایع وابسته استان اصفهان در این باره می‌گوید: «45 کشور از جمله عربستان، عراق و دیگر کشورهای منطقه و کانادا، استرالیا، چین، مالزی، اندونزی و... از مشتریان عمده فرش ماشینی ایران‌اند.» که این نشان‌دهنده وجود بازار این محصول است.

 ظرفیت‌های خالی مانده فرش ماشینی

کارشناسان معتقدند ظرفیت نصب شده برای فرش ماشینی در ایران حدود ۱۲۰میلیون مترمربع در سال است که درحال‌حاضر ۸۰میلیون مترمربع تولید می‌شود. از این میزان ۵۰‌میلیون متر مصرف داخلی دارد و ۳۰میلیون متر اضافه تولید بیشتر به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و آسیای‌میانه صادر می‌شود. حدود ۱۵۰۰واحد تولید فرش ماشینی در داخل کشور مشغول فعالیت هستند که با توجه به ظرفیت نصب شده و میزان تولیدات، حدود یک سوم این صنعت خالی مانده است که اگر نقدینگی بیشتری وارد بازار شود و دولت تسهیلاتی مانند مشوق‌های صادراتی برای صادرکنندگان در نظر بگیرد، می‌توان یک‌سوم ظرفیت باقیمانده را نیز وارد چرخه فعالیت اقتصادی کرد.

 

میزان سرمایه لازم احداث واحد تولید و بسته بندی ترشی و شوری

با بررسی های انجام شده و استعلام قیمت اخذ شده توسط واحد تحقیقات شرکت پارس رابین و سرمایه گذاری لازم طرح برای تولید فرش ماشینی فرش 500 شانه10رنگ +700شانه10رنگ و فرش 700شانه 8 رنگ با ظرفیت 36000 تخته در سال به شرح ذیل میباشد :

قیمت ماشین آلات : 4.5 میلیارد تومان

مساحت زمین : 12000 مترمربع

مساحت زیربنا : 4150 مترمربع

 

نگاهی به وضعیت بازار فرش ماشینی ما را مستقیما به صنایعی متصل می‌کند که پیش‌تر از آن نوشته‌ایم. تولید الیاف مصنوعی و حتی طبیعی و تزریق آن به‌عنوان مواد اولیه به صنعت فرش با خود رونق این صنعت را همراه دارد و شتاب گرفتن تولید فرش ماشینی به ارزآوری بیشتر و در مرحله بعد رونق صادرات غیر‌نفتی خواهد انجامید. تحقیقات نشان می‌دهد در خوشبینانه‌ترین حالت حدود یک سوم از ظرفیت‌های کارخانجات صنعت فرش خالی است که می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان صنایع پایین دست خود را نیز رونق ببخشد.

 

     درصورت نیاز به طرح کامل یا به روزرسانی آن می توانید با مهندسین مشاور پارس رابین تماس حاصل فرمایید

 

  بسته آموزشی راهنمای صنایع بازیافت پت و پلاستیک

در این مجموعه آموزشی شما با کمترین هزینه به 53 صفحه کاتالوگ خط بازیافت پت و پلاستیک، اطلاعات کلیه واحدهای تولیدکننده حال حاضر در صنعت بازیافت پت و پلاستیک در ایران، یک نمونه طرح توجیهی کامل بازیافت پت و پلاستیک و نهایتا 42 دقیقه فیلم از فرآیند بازیافت و تجهیزات مورد نیاز دستیابی پیدا میکنید.
حجم این فایل در قالب مجموعه مولتی مدیا آموزشی 402 مگابایت میباشد که لینکهای دانلود آن را بلافاصله پس از واریز آنلاین هزینه دریافت خواهید کرد.
 

 

خرید فایل آموزشی صنعت بازیافت پت و پلاستیک       قیمت : 5000 تومان

 
     

خرید در قالب یک عدد سی دی راهنمای صنعت بازیافت پت و پلاستیک   قیمت : 10000 تومان

 

 

 
 

 

 
   
                 

 

 
 

 ارزیابی طرح توجیهی کشاورزیارزیابی طرح های توجیهی دام و طیورارزیابی طرح های توجیهی صنعتی     

       
       
       
 

سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها

Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©