صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

  

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها و طرحهای صنعت نساجی و چرم  طرح تولید جوراب

 

 

 این بخش برای افرادی که قصد راه اندازی این کسب و کار را دارند تهیه شده و اطلاعات اولیه موردنیاز به همراه تحلیل مختصری راجع به بازار این کسب و کار ارائه شده است. بدیهی است این مشاور آمادگی دارد بر اساس شرایط هر سرمایه گذار و بر پایه مختصات و مشخصات مدنظر در جهت تهیه گزارش جامع توجیهی و مطالعات بازار اقدام نماید.

 
    چاپ این صفحه  
 

  طرح تولید جوراب

 

هر روز صبح هنگام لباس پوشیدن برای رفتن به سرکار بدون تردید کشوی لباس‌های خودتان را باز می‌کنید و با انتخاب یک جفت جوراب مناسب و همرنگ دیگر لباس‌های‌تان آماده خروج از منزل می‌شوید بی‌آنکه زیاد توجهی به اقتصاد پنهان در این جفت جوراب داشته باشید؛ اقتصادی که می‌تواند زمینه ساز اشتغال‌زایی و همچنین صادرات گسترده محصولات باشد. این درحالی است که براساس آمار ارائه شده در سال 2015 میلادی تنها در بخش تولید جوراب مردانه در سراسر جهان گردش مالی نزدیک به21 میلیارد دلاری وجود دارد که با درنظر گرفتن قیمت متوسط 70سنت برای هر جفت جوراب می‌توان ابعاد گسترده‌ این تجارت را درک کرد.

صنعت جوراب طیف گسترده‌ای از محصولات را شامل می‌شود. جوراب، جوراب شلواری، جوراب‌های شیشه‌ای، جوراب ساق‌بلند زنانه، شلوار استرچ، انواع جوراب‌های ورزشی و... از جمله محصولات این صنعت هستند که با توجه به پیشرفت شیوه زندگی جدید و پدیدآمدن مدهای تازه، رشد قابل توجهی در سال‌های اخیر داشته‌اند. در این میان، جوراب زنانه با 8درصد رشد بیشتر، در میان محصولات این صنعت غالب شده است. امروزه قیمت‌گذاری رقابتی، نقش مهمی در ایجاد موقعیت این بازار به‌عنوان یک تجارت جهانی بازی می‌کند. بازاریابان و شرکت‌های مربوط به این صنعت، در یک چشم‌انداز رقابتی برای ارائه بهترین‌ها و تخفیف‌های تبلیغاتی به مشتریان هستند و به منظور پذیرش مؤثر نام تجاری و نفوذ در بازار، در حال حاضر سعی در ارائه محصولاتی با ارزش افزوده کمتر و قیمت‌های پایین‌تر دارند.

 

 

 

بازیگران تجارت جهانی جوراب

حجم تجارت جهانی جوراب تا پایان سال 2014 به بیش از 20میلیارد دلار رسیده است؛ بازاری که آمریکا، چین، ترکیه و کشورهای اتحادیه اروپا هم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و هم بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آن به شمار می‌روند. به‌نحوی که بیش از نیمی از جوراب تولیدی جهان در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا مصرف می‌شود. ارزش مالی واردات جوراب به اتحادیه اروپا در سال گذشته بیش از یک و نیم میلیارد دلار بوده است و بیش از سه‌چهارم این حجم را چین و ترکیه به این کشورها صادر کرده‌اند.

ترکیه بیش از 45درصد از این بازار را در اختیار دارد و 35درصد هم به چین تعلق گرفته است و چین به لطف قیمت اقتصادی این میزان را افزایش هم خواهد داد تا جایی که تنها در عرضه جوراب‌های نخی 79درصد از بازار اروپا را چین تأمین می‌کند و به نوعی رهبر این بازار به شمار می‌رود. کره جنوبی، هندوراس، پاکستان و مکزیک نیز دیگر بازیگران عمده تجارت جهانی جوراب هستند. در این میان پاکستان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جوراب‌های پنبه‌ای است و بزرگ‌ترین صادرکننده این نوع جوراب به آمریکا محسوب می‌شود.

 

وضعیت واحدهای فعال تولید جوراب در ایران

با توجه به آماری که در اختیار داریم چیزی حدود 1100واحد جواز‌دار و مجاز در این صنف مشغول به فعالیت هستند، ولی آنچه باعث نگرانی فعالان صنف و خود اتحادیه شده است حضور گسترده تولیدکنندگان زیرپله‌ای در این بازار است. چون این تولیدکنندگان هزینه‌های قانونی را به دولت و ارگان‌های مربوطه نمی‌پردازند، می‌توانند محصولات خود را ارزان‌تر از آن گروه که قانونی فعالیت می‌کنند روانه بازار مصرف ‌کنند و همین امر می‌تواند زمینه حذف تولیدکنندگان بنام را ایجاد کند.

شاید برای رسیدن به آمار تولید بتوانیم براساس خطوط تولید نصب شده اقدام کنیم اما با توجه به اینکه امروز رکود بر اقتصاد کشورمان حاکم شده بیشتر واحدهای تولیدی با بخش کوچکی از توان تولیدی خود مشغول فعالیت هستند بنابراین میزان تولید را نمی‌توانیم داشته باشیم، ولی با درنظر گرفتن برخی اطلاعات شاید بتوان  تا حدودی درباره تولید اظهار نظر کنیم به این صورت که تقریبا 1100واحد مجاز تولیدی داریم و هر واحد تولیدی برای ادامه فعالیت اقتصادی خود حداقل به چهار دستگاه تولید نیازمند است پس امروز 4400 ماشین بافت مشغول به کار است و اگر هر ماشین در یک شیفت کاری تنها 12جین تولید کند، روزانه رقم قابل توجهی جوراب در کشور تولید می‌شود.

اما اگر به آن‌سوی معادله یعنی جمعیت ایران به‌عنوان بازار هدف داخلی توجه داشته باشیم، نزدیک به 80میلیون نفر به‌صورت بالقوه مخاطبان تولید جوراب در کشورمان هستند و اگر محاسبه کنیم هر فرد ایرانی تقریبا سالانه شش جفت جوراب مورد نیازش باشد در می‌یابیم بازار بسیار بزرگ و گسترده‌ای در مقابل این صنعت قرار دارد که باید برای آن برنامه داشته باشیم.

ساده پنداشتن تولید جوراب و قرار دادن آن جزو مشاغل خانگی خطایی بزرگ بوده که متاسفانه در دوره‌های گذشته صورت گرفته و همین موضوع باعث از بین رفتن سرمایه‌های خرد و کلان گروهی که بدون هرگونه آگاهی از روند تولید جوراب پا به عرصه تولید این محصول گذاشته‌اند، شده است؛ به همین دلیل لازم است دقت داشته باشیم که تولید جوراب هر چند به ظاهر ساده به نظر می‌آید اما بسیار تخصصی و پرزحمت است. به همین دلیل اگر فردی علاقه‌مند به سرمایه‌‌گذاری در این زمینه است باید بیش از آنکه به تولید بیندیشد مشغول بازاریابی و فروش باشد.

مسئولان و رسانه‌ها باید نسبت به این مهم واقف باشند که صرفا ایجاد تقاضای سرمایه‌‌گذاری در این زمینه نمی‌تواند دوای درد بیکاری باشد چون اگر به‌صورت غیرحرفه‌ای سرمایه‌های خرد و کلان وارد این عرصه اقتصادی شود نه تنها اصل سرمایه‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد، بلکه در آینده اقتصادی فعالان حال حاضر نیز تاثیر بسیار منفی خواهد داشت؛ پس بهتر است درباره اهمیت و نحوه سرمایه‌‌گذاری این صنف، علمی و حساب شده سخن بگوییم تا علاقه‌مندان دچار اشتباه محاسباتی نشده و سرمایه‌ خود را به خطر نیندازند.

 

 

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین هزینه‌های تولید مربوط به انرژی یا همان برق مصرفی دستگاه است چون یک کارگاه متوسط در طول ماه تقریبا به 3000کیلو‌وات برق نیازمند است و اگر کارگاه‌ها نتوانند از تعرفه برق صنعتی استفاده کنند، به نوعی هزینه انرژی برای‌شان غیرقابل تحمل خواهد شد و در نهایت آنها را وادار به تعطیلی خواهد کرد؛ به‌همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان بدون مجوز اکنون برای دریافت پروانه کسب اقدام کرده‌اند تا بتوانند با توجه به سند و مدارک مورد نیاز دریافت کد برق صنعتی و کاهش هزینه انرژی اقدام به تولید کنند.

اگرچه این روند به نوعی باعث قانونمند شدن روند تولید جوراب در کشورمان خواهد شد اما نگرانی دیگری که ایجاد خواهد کرد مربوط به غیرمتناسب بودن پراکندگی تولید و همچنین تقاضا است چون در برخی از صنایع این تجربه را داشته‌ایم که با حضور غیراصولی سرمایه‌گذاران در آن بخش گاه کل صنف با چالش جدی مواجه شده است. به همین دلیل باید از هم‌اکنون برای صدور مجوزها، متناسب با موقعیت جغرافیایی و نیازهای منطقه‌ای اقدام کنیم تا در آینده در این زمینه درگیر مشکلات نباشیم.

 

وضعیت صادرات جوراب کشور

امروز بسیاری از انبارها مملو از جنس شده و رکود در این صنعت باعث نگرانی برخی از تولیدکنندگان شده است. درحالی که بازارهای بسیار مناسبی اطراف کشورمان وجود دارد، ولی متاسفانه چون تا به امروز برنامه‌ای دقیق برای صادرات نداشته‌ایم این بازارها را در اختیار تولیدکنندگان ترکیه و چین قرار داده‌ایم درحالی که قبلا این بازارها متعلق به محصولات باکیفیت ایرانی بوده است.

مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان برای از دست دادن بازارهای صادراتی را کمبود مواد اولیه مرغوب داخل کشور دانست و افزود: این مهم که بتوانیم مواد اولیه مناسب با قیمت‌های قابل قبول را برای تولیدکنندگان مهیا کنیم یکی از رموز موفقیت صادراتی است که باید به آن توجه داشته باشیم، ولی با توجه به مشکلات تحریم‌ها و البته نوسانات قیمت ارز این امکان تا به امروز مهیا نشده و همین امر در از دست رفتن بازارهای سنتی محصولات ایران بسیار تاثیرگذار بوده است.

شاید از دست رفتن بازارهای خارجی به نوعی برای تولید کشورمان نگران‌کننده بوده باشد اما نباید این نگرانی باعث دست کشیدن از تولید باشد، بلکه می‌توان از تجربه‌های گذشته برای پیشرفت استفاده کرد.به عقیده وی، بهتر است با اصلاح روش‌های بازاریابی و توجه به کیفیت بسته‌بندی ابتدا برای حضور گسترده محصولات باکیفیت در بازار داخلی برنامه‌ریزی کنیم و در میان مدت برای از سرگیری صادرات اقدام کنیم چون تقاضا همیشگی است و می‌توان با ارائه امتیازات ویژه دوباره بازارسازی کرد.

 

 

 

میزان سرمایه لازم جهت احداث واحد تولید جوراب

تقریبا اواخر دهه 50 شمسی بود که به‌عنوان تولیدکننده جوراب با سرمایه‌ای نزدیک به 20هزار تومان فعالیت تولیدی خودم را آغاز کردم و طی این دوران با فراز و نشیب‌های گوناگونی دست و پنجه نرم کردم و امروز کارگاهی با ارزش حدود 700میلیون تومان را به همراه شریکم اداره می‌کنم. آشوری همچنین درباره تعداد پرسنل و میزان تولید کارگاهش به «فرصت امروز» می‌گوید: با توجه به تعداد دستگاه‌هایی که اکنون در کارگاه داریم روزانه نزدیک به 100جین جوراب در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت تولید می‌کنیم که این تعداد تولید با همکاری شش نفر پرسنل همکار ما صورت می‌‌گیرد.

این درحالی است که اگر از بحث اشتغال‌زایی مستقیم بگذریم خارج از محیط کارگاه نیز تولید جوراب نیازمند همکاری افراد دیگری در بخش‌های مختلف توزیع و فروش است؛ بنابراین اشتغال‌زایی غیرمستقیم نیز در این میان جایگاه مناسبی داشته و می‌توان روی آن حساب ویژه داشت.

قیمت خرید هر یک از دستگاه‌های بافت جوراب را با کیفیت مناسب و برندهای معتبر تایوانی یا کره جنوبی حدودا 45 میلیون تومان میباشد و اگر فردی تصمیم به ورود به این صنف تولیدی را دارد باید به نوعی برنامه‌ریزی کند تا علاوه بر دریافت مجوزهای صنفی مورد نیاز تمام مراحل تولید را در اختیار خود داشته باشد چون اگر بخشی از کار را به کارگاه‌های دیگر بسپارد هزینه‌های تولیدش بالاتر از حد معقول خواهد شد و در نهایت ارزش افزوده کار برایش ناچیز و غیراقتصادی می‌شود.

بیشتر سود در اختیار واسطه‌ها و عمده فروشان قرار می‌گیرد به این ترتیب که یک جفت جوراب با جنس مناسب اکنون نزدیک به 2200 تا 2300تومان برای تولیدکننده هزینه خواهد داشت و در نهایت به‌صورت عمده 2700تومان فروخته می‌شود ولی همین جوراب در بازار تک فروشی 8 هزار تومان قیمت می‌خورد.

برای تولید یک جین (12جفت) جوراب هزینه کارگر نزدیک به 5هزار تومان است و باید برای مواد اولیه نیز چیزی حدود 13 تا 14هزار تومان در نظر گرفت به این ترتیب عمده هزینه تولید مربوط به مواد اولیه و کارگر است و در صورتی که تولیدکنندگان روی موضوع تیراژ تولید توان مانور دادن نداشته باشند به نوعی هزینه‌های تولید آنها افزایش داشته و فعالیت‌شان غیراقتصادی خواهد بود.

 

     درصورت نیاز به طرح کامل یا به روزرسانی آن می توانید با مهندسین مشاور پارس رابین تماس حاصل فرمایید

 

 

 
 

 

 
   
                 

 

 
 

 ارزیابی طرح توجیهی کشاورزیارزیابی طرح های توجیهی دام و طیورارزیابی طرح های توجیهی صنعتی     

       
       
       
 

سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها

Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©