صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

 

 

 

  چاپ این صفحه

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها  و طرحهای کشاورزی، دامپروری و آبزی پروری طرح پرورش ماهیان خاویاری
 
 

 

 

   

با مثبت دادن ایده های جدید سرمایه گذاری را در ایمیل خود داشته باشید.    
         
 

معرفي طرح پرورش ماهیان خاویاری

 پرورش ماهیان خاویاری

طي دو دهه گذشته ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر بشدت آسیب دیده و میزان صید قانونی آن برای کل کشورهای حاشیه دریای خزر از 28500 تن در سال 1985 به 460 تن و میزان استحصال خاویار از 3 هزار تن به کمتر 70 تن در سال 2007 رسیده است. يكي از راههای اساسي جهت جبران کاهش ذخایر و تامین نیاز بازار برای حفظ جایگاه ایران در عرصه تجارت جهانی خاویار، توسعه صنعت پرورش ماهیان خاویاری است.

بیش از نیم قرن است که از آب های نیلگون دریای خزر مروارید سیاهی تولید و صادر می شود که بعد از زعفران از بنامترین محصولات ایران به شمار می رود. برای سال ها ایران در صدر جدول صادرات این محصول گرانبها قرار داشته و خاویار ایران بالاترین رتبه را در کیفیت و تولید این محصول به خود اختصاص داده بود اما رفته رفته بازار خاویار هم به سمت ماهیان پرورشی سوق پیدا کرد و با توقف عرضه خاویار طبیعی، بازار در اختیار خاویار پرورشی قرار گرفت.

 

 

وضعیت تولید خاویار در یاران

در حال حاضر چین مثل تولید انبوه پسته،  فرش و... توانسته این بازار را هم در اختیار خود بگیرد و گوی سبقت را از ایرانیان برباید. چین سالانه بیش از 50تن خاویار تولید می کند و توانسته سردمدار تولید خاویار در جهان باشد. بعد از چین، ایتالیا و فرانسه در پرورش ماهی خاویاری پیشگام هستند.

ایران نیز در بخش خاویار پرورشی گام هایی برداشته اما هنوز نتوانسته به تولیدکننده ای بزرگ در این حوزه تبدیل شود. هرچند به گفته مسئولان، چشم انداز ایران تولید ۱۰۰تن خاویار در سال است که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه قرار است سالانه ۱۰هزار تن گوشت و ۱۰۰ تن خاویار تولید شود. گفتنی است تولید هر تن خاویار ۳۵فرصت شغلی مستقیم ایجاد می کند که علاوه بر آن، اشتغال غیرمستقیم را نیز ایجاد خواهد کرد.

اخبار رسمی از وضعیت صادرات خاویار در ایران حاکی از این است که سال گذشته تنها از استان مازندران 845 کیلوگرم خاویار به ارزش 37 میلیون دلار صادر شده است، همچنین مقرر شده در سه سال آینده، در استان های گیلان،  مازندران و گلستان، 100 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایجاد شود که هر مزرعه بتواند تا 20 تن گوشت و 500 کیلوگرم خاویار تولید کند.

قیمت هر کیلوگرم خاویار پرورشی بسته به نوع ماهی 6 تا 7میلیون تومان در بازار به فروش می رسد که اوزان ۵۰ گرمی آن قیمتی معادل ۳۰۰ هزار تومان دارد و در بازارهای داخلی و صادراتی مشتریان خاص خود را دارد.

ایران نسبت به سایر کشورهای تولیدکننده خاویار سابقه طولانی تری در این حوزه دارد،  اما باید بدانیم که کشور روسیه نیز سابقه زیادی در تولید خاویار دارد. به هر حال آن چه مشخص است،  این که خاویار ایران همواره به عنوان خاویار برتر در جهان شناخته شده است. 

سرمایه لازم اولیه جهت راه اندازی واحد تولید خاویار

سرمایه اولیه برای تولید خاویار بسیار بالاست، طوری که برای یک حوضچه کوچک باید بین یک تا 2 میلیارد تومان هزینه کرد و حدود هفت سال هم زمان نیاز داریم تا یک فیل ماهی به خاویار برسد،  در واقع خواب سرمایه در این حوزه بسیار بالاست و بعد از گذشت این زمان شما می توانید به 100 کیلو خاویار برسید.

برای شروع با سه الی پنج نیروی کار می توان شروع کرد که این نیروها نیاز به تخصص خاصی ندارند،  البته این در صورتی است که تاسیس کننده مزرعه به تمام فن پرورش ماهی آگاه باشد. وی در پاسخ به این سوال که آیا تجهیزات خاصی برای مزرعه پرورش خاویار نیاز است،  می گوید: تنها وجود یک منبع آبی و تنظیم دمای آب کافی است و اگر در این رابطه نیاز به اطلاعاتی داشتید سازمان شیلات این اطلاعات را در اختیار شما خواهد گذاشت.

بهترین نوع خاویار،  خاویار بلوگا است که از فیل ماهی به عمل می آید، در مورد نیاز بازار داخلی می گوید: به شخصه تنها در بازار داخلی فعالیت می کنم زیرا بخش صادرات توسط خود سازمان شیلات سازمان دهی می شود،  در مورد کشش بازار داخلی هم باید بگویم از آن جا که خاویار کالایی گران قیمت است تنها عده محدودی در داخل به مصرف خاویار می پردازند و بیشتر خریداران نیز خاویار را در بسته های 50 گرمی تهیه می کنند. شرکت زیست ماهی سالانه 40 تا 50 کیلوگرم توزیع داخلی دارد.

در استان های شمالی کشور کارهای بسیار خوبی در زمینه صادرات گوشت ماهی خاویار صورت گرفته است طوری که هر کیلو از گوشت ماهی خاویار پرورشی بین 35 تا 40 هزار تومان و ماهی خاویار دریایی تا 60 هزار تومان به فروش می رسد. رژیم غذایی براساس نوع ماهی متغیر است، طوری که ماهیان سردآبی و گرم آبی غذای خاص خود را می طلبند.

خاویار ایرانی یكی از بهترین خوراكی های اشرافی در دنیا محسوب می شود که کمتر فردی در داخل حاضر است برای خرید آن هزینه پرداخت کند. به تبع همین هزینه بالا خرید قطعا هزینه های تولید آن هم بسیار بالا خواهد بود،  طوری که برای تولید 100 کیلو خاویار به یک میلیارد تومان سرمایه اولیه نیاز دارید،  داشتن یک حوضچه بتنی و یک منبع آب که بتوان دمای آن را با دمای بدن ماهیان تنظیم کرد هم جزو ملزومات این کار محسوب می شود.

 

 

مراحل راه اندازی واحد پرورش ماهی خاویاری

برای گرفتن مجوز به منظور تاسیس یک مزرعه پرورش خاویار شما باید با هماهنگی ادارات کل شیلات استان ها و سازمان نظام مهندسی وارد کار شوید و با مراجعه به این سازمان ها مجوز اخذ مزرعه پرورش خاویار را دریافت کنید.

خاویار ایران در سال های گذشته با دو مانع اصلی روبه رو بوده که نخستین مشکل به شرایط تحریم و واسـطه گری کشورهای حاشیه خلیج فارس، چین و ویتنام در بازارهای جهانی مربوط می شود. دومین مانع نیز این بوده که در سال های پـیش صـنعت خاویار تنها به صید دریای خزر وابسته بود، اما این شرایط تغییر کرده و با گسترش سایت ها و مزارع پرورش این گونه از ماهیان در سواحل شمالی، هم اکنون شرایط بسیار خوبی وجود دارد. چالش دیگر صنعت خاویار ایران ورود قاچاقچیان به این عرصه است.

در بازار بین المللی خاویار، همه به دنبال خاویار سیاه ایران هستند. مشتریان خارجی، خاویار ایران را ده ها برابر قیمت خاویار پرورشی دیگر کشورها می خرند، اما در سال های اخیر، ورود خاویار تقلبی در بازار ایران، باعث شده است که برخی خریداران خارجی با نگاه های تردیدآمیز به محموله هایی که از ایران فرستاده می شود، نگاه کنند.

وضعیت صنعت پرورش خاویار ایران و جهان

بازار خاویار با همه اعیانی و اشرافی بودنش و جمعیت اندک خریدارانش، جزو بازارهای چند صدمیلیون دلاری جهان است. خاویار به دلیل قیمت بالایی که در سطح جهان دارد، همیشه به عنوان یکی از بازارهای پردرآمد محسوب می شده، به طوری که در کشوری مثل ایران که از صادرکنندگان عمده خاویار به شمار می رود، بازار این محصول به عنوان یکی از منابع درآمدی غیرنفتی، جایگاه قابل توجهی را در سطح دنیا پیدا کرده است.

می توان گفت خاویار نیز در کنار زعفران، از جمله محصولات مهم ایران به شمار می رود که نقش مهمی در اقتصاد کشورمان داراست. با توجه به شرایط زیستی حاکم بر سواحل دریای خرز، موقعیت مناسبی برای تولید ماهی های خاویاری فراهم شده و بر همین اساس نیز یکی از مهم ترین و بزرگ ترین بازارهای صادراتی را برای کشور ما رقم زده است. در همین راستا در این گزارش به تبیین جایگاه ایران در بازار جهانی خاویار پرداخته و وضعیت آن را بررسی خواهیم کرد.

جالب است بدانید که مهم ترین منبع و محل زندگی ماهی های خاویاری در سطح جهان، دریاچه خزر محسوب شده و حدود 90درصد از خاویار غیرپرورشی جهان از این دریاچه تامین می شود. به طور کلی پنج نوع اصلی ماهی خاویاری در دریای خرز زندگی می کنند که برخی از آنها مهم تر هستند و در سطح جهان، مصرف بیشتری پیدا کرده اند.

در این میان، فیل ماهی یا بلوگا، مهم ترین نوع ماهی خاویاری در دریاچه خزر به شمار می رود که بزرگ ترین ماهی خاویاری نیز محسوب شده و به همین دلیل نیز لقب فیل ماهی را به آن داده اند. مرغوب ترین خاویار جهانی نیز از فیل ماهی گرفته شده و تاس ماهی یا قره برون نیز در کنار فیل ماهی از نمونه های مهم ماهی های خاویاری دریاچه خزر محسوب می شود.

با توجه به اهمیتی که ماهی های خاویاری ایران در اقتصاد بین المللی یافته اند و گرایش جهانی نسبت به این نوع محصولات افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، لزوم برنامه ریزی دقیق جهت جلوگیری از صید بی رویه ماهی های خاویار و همچنین روآوردن به روش های پرورشی برای تولید ماهی  خاویار، به شدت احساس می شود.

به همین دلیل نیز در سال های اخیر برنامه های قابل توجهی برای تولید ماهی های خاویاری پرورشی صورت گرفته است، به طوری که بیش از 40مزرعه در زمینه پرورش ماهی های خاویاری در استان های ساحلی گیلان، گلستان و مازندران احداث شده است.

همچنین جالب است بدانید بر مبنای همین برنامه ریزی، سال گذشته هزار تن گوشت و یک ونیم تن خاویار پرورشی در این مراکز تولید شده بود. لازم به ذکر است که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم خاویار پرورشی 1700یورو و معادل تقریبا 6میلیون تومان برآورد شده است.

از آنجایی که خاویار ایران در سطح بین المللی جایگاه ویژه ای دارد و ایران از دیرباز به عنوان یکی از مهم ترین صادرکنندگان خاویار شناخته می شود، هر ساله حجم قابل توجهی از خاویار تولید شده در کشور به سایر کشورهای جهان صادر می شود.

 

 

به عنوان مثال سال گذشته بیش از 65درصد خاویار تولیدشده در ایران به سایر کشورها صادر شد. طبق آمار ارائه شده از سوی محققان اقتصادی، صادرات خاویار ایران طی سال گذشته 46درصد افزایش داشته که این آمار نشان دهنده گرایش بیشتر بازارهای جهانی نسبت به این محصول در کشورمان است، ضمن اینکه راه اندازی مراکز پرورشی خاویار نیز در تولید بیشتر و در نتیجه صادرات بیشتر این محصول، تاثیرگذار بودند.

میزان صادرات خاویار ایران در سال گذشته برابر با یک تن و 29کیلوگرم بوده که به هشت کشور جهانی صادر شد. این کشورها نیز عبارت هستند از ژاپن، آلمان، امارت، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، کره جنوبی و نروژ. میزان ارزش صادرات خاویار به کشورهای مذکور در سال گذشته نیز ارزشی بیش از یک میلیون و 700هزار دلار داشته است.

با توجه به بررسی هایی که از سوی محققان اقتصادی صورت گرفته است، میزان صادرات خاویار کشورمان در سال 94 از نظر وزنی 46درصد افزایش داشته و به لحاظ ارزشی نیز بیش از 183درصد رشد را نسبت به سال 93 تجربه کرده است.

قیمت خاویار در بازار جهانی نیز با افزایش قابل توجهی همراه بوده و طبق تحلیل محققان اقتصادی، بیش از 94درصد افزایش رشد را نشان می دهد. آمار و ارقام مربوط به خاویار به اندازه دلخواه بالاست. دریای خزر به عنوان مهم ترین مرکز صید و پرورش ماهیان خاویاری جهان شناخته می شود و ارزآوری بالایی هم در این زمینه نصیب ایران می شود.اما نکته ای که در این میان نباید از نظر دور داشت مربوط به حضور خاویارهای تقلبی در بازار است.

 

دانلود فابل های مرتبط :

 دانلود گزارش خلاصه طرح توليد 12.5 تن خاويار و فرآوردهاي گوشتي ماهي خاوياري

 

درصورت نیاز به طرح کامل یا  بروزرسانی آن می توانید با مهندسین مشاور پارس رابین تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

     

 

 

 
 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©