صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری  کشاورزی راهنمای پرورش قارچ خوراکی

 

تاریخچه کشت و استفاده از قارچهای خوراکی در ایران و جهان
امروزه استفاده از قارچهای خوراکی بواسطه انتشار خواص بیشمار غذایی ودارویی آندر سطح دنیا ازرونق خاصی برخوردار است. با نگاهی به تاریخ در می یابیم که از دو قرن پیش که فرانسویان روش کشت قارچ دکمه ای را بنا نهاده اند٬ تا کنون در دنیای غرب٬ پرورش این محصول به یک هنر سری دنبال شده است.تولید کنندگان خبره وحرفه ای این محصول ٬ روشهای کاری خود را از ترس رقبا٬ به صورت اسرار تجاری نزد خویش نگاه داشته وآنها را با همکارن صمیمی خود در میان می گذاشتند.مسئله اهلی سازی قارچهای خوراکی نیز به نوبه خود یک راز به  شمار می رود ٬ چرا که تولید وپرورش آنها در مقایسه با گیاهان وگلها بمراتب سخت تر است زیرا بعضی از گونه ها٬ تحت هر گونه شرایط مصنوعی ٬ پرورش نیافته ٬ گروهی محصول نداده وحتی گونه دکمه ای متداول امروزی برای رشدوتولید محصول نسبت به گیاهان زراعی وباغی٬مراقبت بیشتر و دقیقتری را می طلبد.مواد پروتئین ٬ یکی از مهم ترین اجزای مواد غذایی مورد استفاده انسانهاست .نیاز طبیعی بدن انسلن یه این مواد٬ مبین ضرورت استفاده آنها در سبد غذایی خانواده هاست .لکن در حال حاضر٬ یه واسطه تغییر روش زندگی از سنتی به ماشینی وکاهش تحرک افراد در زندگی روزمره٬ استفاده از گوشت قرمز یه دلیل دارا بودن مقدار زیادی مواد چرب رو به کاهش نهاده ودر عوض٬ استفاده از مواد غذایی ای که با داشتن مقدار کافی پروتئین ٬ برای سلامتی زیان آور نباشد مورد توجه واقع شده است.حبوبات٬ سویا وقارچ خوراکی مهم ترین منابع پروتئین غیر حیوانی هستند که امروزه به طور وسیع مصرف می شوند در این میان بازار مصرف قارچ خوراکی به دلیل افزایش سطح اگاهی جامع نسبت به تولید وروش مصرف آن٬ روند رو به رشدی را تجربه می کند .قارچ به علت اینکه سرشار از مواد پروتئین ٬ گلوسیدی٬ ویتامین ها ولیپیدهاست می تواند غذای مناسب و کاملی برای انسان به شمار آید ضمن اینکه به واسطه سهولت پرورش قارچهای خوراکی می توان آنهارا با صورت تازه ٬خشک٬ کنسرو٬ و پودر به بازار عرضه نمود. اجرای این طرح به عنوان یک فعالیت تولیدی٬ ضمن اینکه گاهی به سوی خود اتکایی کشور در صنایع غذایی به شمار میرود ٬ می تواند بستر ساز اشتغال به کار نیروهای متخصص(خصوصا در علوم کشاورزی)وفاقد تخصص گردد ضمن اینکه بانوان کار آفرین نیز می توانند با پیاده سازی این طرح گامی در جهت توسعه میهن بردارند.

 


تاریخچه مصرف قارچهای خوراکی به عنوان غذا ودارو به زمانی بسیار دور برمی گرددحتی انسانهای نخستین از خواص ویژه قارچها اطلاع داشته اند .ازتکها از قارچها به عنوان مواد توهم زا در فالگیری استفاده می کردند و قارچ را گوشت خدا می نامیدند طبق تحقیقات یک محقق آمریکایی به نام گوردن واسون نوشابه مستی اور سوما چیزی جز عصاره ی آمانیت سمی نبوده است که از گروه قارچهای کلاهکدار محسوب می شود.در نوشتار کلاسیک ومذهبی بابلیان قدیم ٬یونانیان ورومیان نیز در مورد استفاده از قارچها مطالبی آمده است.در کتب پزشکی هندوستان ٬ سامومینا که در 3000سال قبل از میلاد چاپ شده است قارچها به سه دسته تقسیم شده اند که عبارتند از :خوراکی٬ سمی ودارویی.قارچهای آسیای (شرقی)حدود 2000سال قبل در چین و ژاپن پرورش داده می شد.روش پرورش قارچ قهوه ای چوب یا گوش چوب در نشریات چینی حدود 300 سال قبل از میلاد ذکر شده است پس از آن کاشت وپرورش قارچ به عنوان یک محصول باغی در انگلستان وبرخی دیگر از کشورهای اروپایی توسعه یافت . کاشت قارچ در گلخانه ٬ برای اولین بار در حدود سال 1754در سوئد ابداع شد وبعد از آن به سراسر دنیا رواج پیدا کرد .در سال 1910 در ایالات متحده آمریکا سالنهای استاندارد پرورش قارچ شناخته شد.با توجه به مطالب فوق تاریخچه تولید قارچهای خوراکی در جهان به 2000 سال قبل باز می گردد .اما در ایران فقط 50 سال از عمر مفید این محصول می گذرد .با توجه به اسناد ومدارکی که در دسترس است تاریخ مصرف قارچهای خوراکی به عنوان غذا ودارو به زمانی بسیار دور برمی گردد.مردم کشورهای شرقی اولین کسانی بودند که به استفاده از قارچ دست زده بطوریکهنوعی قارچ به نام اوریکولاریا برای اولین بار در حدود 600سال قبل از میلاد ونوعی دیگر به نام فلا مو لینا و لوتیپس در چین کشت می شده اندوهم چنین نوعی دی گری از قارچهای آسیای شرقی در حدود 2000 سال قبل در چین وژاپن مورد استفاده قرار می گرفتند وتکنولوژی شت این قارچها جزو هنرهای خیلی قدیمی و محرمانه این سر زمینها بوده است وهم چنین ذکر شده که دو قرن قبل از تولد حضرت عیسی مسیح(ع)یک پزشک یونانی به نام نیکاندرNicandreقارچ را در بستری از کود حیوانی وخاکستر که شاخه وبرگ درخت انجیر روی آن را پوشانده بود پرورش داد.
در ایران برای اولین بار در سال 1335 کشت قارچ دکمه ای توسط فردی به نام احیایی در قسمت شمال تهران شروع شد وپس از مدتی در سال 1348الی1357 واحدهای تولید وکشت در تهران –کرج وشهرری افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمودندودر اواخر سال 1356 تولید بذز قارچ دکمه ای توسط آقای پیرایش شروع شد وکشت قارچ صدفی نیز برای اولین بار در سال 1364 توسط آقای مصطفوی کارشناس سازمان کشاورزی در منطقه اوین تهران شروع شد.و در سال 1376 ناصر وکیلی بعد از شش سال تلاش علمی وعملی اولین محصول بذر قارچه تولیدی خود که شامل بذر قارچهای صدفی و دکمه ای بود را به همراه دستورالعمل پرورش آن در منزل در اختیار دانشجویان و پرسنل کادر دانشگاه ارومیه که در کلاسهای آموزش وپرورش قارچ شرکت کرده بودند قرار داده و فعالیت تولیدی خود را در سطح استان آذر بایجان غربی آغاز نمود
 

اصول پرورش قارچ هاي خوراكي (صدفي – دكمه اي)

قارچها گروه بزرگي را در بين گياهان تشكيل مي دهند تا حدي كه مي توان آنها را جداگانه به صورت يك قلمرو گياهي طبقه بندي كرد. قارچها در همه جا يافت مي شوند بنابراين اين گياهان متعلق به محيط خاصي نيستند و مي توانند هر نوع ماده آلي را در بستر كاشت خود قرار دهند. قارچها را مي توان در زمين و زباله هايي با منشا گياهي و جانوري و يا حتي داخل آب پيدا نمود.
گياهان داراي رنگ دانه سبز به نام مكروفيل هستند و به همين دليل نيز بر خلاف قارچها به گياهان سبز معروفند. قارچها داراي كلروفيل نبوده و بنابراين قادر نيستند عمل فوتو سنتز را انجام دهند به همين دليل براي ساخت مواد آلي مورد نياز خود، كه عنصر اصلي آن را كربن تشكيل مي دهد از كربن موجود در داخل مواد آلي ديگر اخذ كنند. اين مواد آلي مي تواند از گياهان و يا جانوران زنده و يا از بقاياي آنها باشد. بنابراين: 1- در تجزيه قارچها مواد شيميايي مشابه مواد موجود در جانوران را مشاهده كرد. 2- عامل نور براي زندگي قارچها كاملا ضروري نيست. تا كنون بيش از صدهزار نوع قارچ در دنيا وجود دارد كه تنها چندصد نوع آن خوراكي است و اكثرا نيز به صور خود رو در جنگلها، كوه پايه ها و مراتع مي رويند. از 120 سال گذشته تحقيقات زيادي براي كاشت و پرورش قارچهاي خوراكي همواره افزايش يافته و سال به سال نيز از مقدار قارچهاي جنگلي خوراكي نيز به علت نامساعد شدن شرايط اقليمي جنگلها كاسته شده و جمع آوري قارچهاي جنگلي به مراتب گران تر از توليد توليد قارچهاي پرورشي است.

 

 

قارچ خوراكي از گذشته هاي دور به عنوان منبع غذايي و گاه دارويي بين مردم رايج بوده است علاوه بر آن بسترهاي غني شده به علت داشتن پروتئين قابل توجه و همچنين ضريب هضمي بالا بعد از برداشت قارچ و در مراحلي قبل از برداشت قارچ مي توانند به عنوان غذاي دام به كار روند.
به كارگيري اين روش داراي مزاياي زير است:
1- استفاده به موقع و مناسب از مواد زائد كشاورزي
2- جلوگيري از آلودگي محيط زيست حاصل از تجمع مواد زائد كشاورزي
3- دسترسي به منبع غذايي مناسب و جديد به نام قارچ خوراكي براي انسان
4- دسترسي به غذاي غني شده با كيفيت مناسب هضمي براي دام
5- ايجاد اشتغال و درآمد
6- كمك به امنيت غذايي و رفاه اقتصادي روستاييان

قارچهاي خوراكي جزئ قارچهاي ساپروفيد و از دسته بازيدوميستها هستند . قسمتي از قارچ كه در سطح زمين مي رويد از چندين عضو تشكيل شده است . قسمت پايه قارچ به شكل استوانه به ارتفاع 2.5 تا 3 سانتيمتر و به قطر 1.5 تا 2 سانتيمتر مي رسند . قسمت پايه كه روي كلاهك قرار دارد را، به رنگ سفيد طلايي و شبيه يك چتر است . سطح تحتاني داراي صفحاتي است كه در امتداد شعاع چتر قرار مي گيرد . اين صفحات در اوايل دوره رشد، صورتي رنگ بوده و به تدريج با ادامه رشد قهوه اي رنگ مي شوند . در بين صفحات اسپور يا هاگهاي قارچ قرار دارند كه در شرايط مناسب توليد ريشه هاي سفيد رنگي به نام ريسه يا ميسيليوم كرده و همانند گياهان عالي عمل مي كنند بدين معني ميسيليوم ها در داخل مواد آلي پوسيده نفوذ كرده و مواد غذايي مورد نياز قارچ را تامين مي كند . مجموعه ميسيليوم قارچ كه در توليد قارچ، مايه قارچ نيز ناميده مي شود . به مثابه بذر ساير سبزيها تلقي شده و براي توليد قارچ جديد مي توان از شركتهاي مخصوص خريداري كرد.

 

محل پرورش قارچ
محل پرورش قارچ را به منظور تنظيم دما، رطوبت و تهويه در اتاقهاي بسته و تاريك و يا انبارهاي مخصوص انتخاب مي كنيم ابعاد ان بارهاي ويژه به عرض 6 متر، طول 9 متر و ارتفاع حدود 5 متر انتخاب مي شود . بسترهاي كشت در دو رديف و در امتداد طول اتاق قرار مي گيرند . عرض بسترها را حدود 1.5 متر انتخاب كرده و در هر رديف 5 تا 6 بستر به شكل قفسه روي هم قرار مي دهند . ميزان دما در اين اتاقها بين 10 تا 25 درجه سانتيكراد است. ميزان رطوبت هوا بايد به حد اشباع برسد.

 

تهيه بستر كاشت قارچ
براي كاشت قارچ دگمه اي از كمپوست كاه گندم با افزودن مواد مختلف تكميلي استفاده مي شود. فرآيند تهيه كمپوست تقريبا فرآيند زمان بر و پيچيده اي بوده در كل در م رحله اول مواد كمپوست را در هواي آزاد قرار داد به آن آب و مواد تكميلي افزوده تا عمل تخمير كود آغاز شود . در اين مرحله دماي بستر به علت فعاليت ميكروبي زياد تقريبا به 60 تا 75 درجه سانتي گراد مي رسد در مرحله دوم نيز عمل تهويه و رطوبت كنترل مي شود . در اين مرحله پاستوريزاسيون براي از بين بردن عوامل بيماري زا انجام مي شود . همانطوري كه گفته شد تهيه كمپوس ت ها كار د شواري بوده اما هم اكنون كارخانجاتي وجود دارند كه كمپوست هاي آماده را در اختيار متقاضيان قرار مي دهند.

 


كاشت مايه قارچ
مايه قارچ يا اسپان (spain) براي ازدياد قارچ استفاده شده، كه همان ميسيليوم قارچ است در ماده اي مثل دانه هاي گندم تهيه شده است . پس از آنكه ميسيليوم هاي قارچ در داخل بستر قرار داده شده، پس از مدتي 2 تا 3 سانتي متر خاك روي بستر افزوده مي شود.

 

آبياري
ميزان رطوبت لايه پوششي تحت تأثيريكنواختي ضخامت خاك پوششي است . خاكدهي توسط دستگاه يا به صورت دستي ، خصوصا وقتي كه رطوبت بالاباشد ، بسيارمشكل است .زيرا اين مسئله موجب كلوخه شدن خاك پوششي يا چسبندگي آن به تجهيزات توزيع كننده خاك ميشود .آبياري محصول ، ظريف ترين عمليات درفرآيند توليد قارچ است .مقدارآب به طوردائم درسرتاسر دوره محصول دهي كاهش مي يابد . يعني مقداري آب ازطريق تبخيروتعريق كاهش مي يابد مقداري هم توسط قارچ ها جذب ميشوند واين آبياري ازطريق آبياري خاك پوششي جبران مي گردد . افزايش وزن قارچ ها ازمرحله تشكيل پين هد تا مرحله رسيدن كامل بستگي به جذب سريع آب ازخاك پوششي وكمپوست دارد .اندازه قارچها دو روز قبل ازبرداشت به دوبرابر افزايش مي يابد . متناسب با رشد قارچها درهنگام آبياري ، اين افزايش وزن به جذب مواد مغذي وآب از بستركمپوست برمي گردد.

 

ظهور پين هاي قارچ

بين هدهاي قارچ بلافاصله پس ازتشكيل ريسه هاي ضخيم در خاك پوششي ، ظاهرميشوند. اين پين هدها بسياركوچك بوده ولي به صورت خوشه اي روي ريزومورف ها قابل رويت هستند. با رشد وتوسعه اين پين هدها ، پين هدهاي قارچ تشكيل مي شوند . اين پين هدها رشد كرده ونهايتا به قارچ هاي بالغ تبديل مي شوند. برداشت قارچ، حدود 15 تا 21 رو ز پس ازخاكدهي ، يعني تقريبا 10 تا 12 روز پس ازآب پاشي و 7 تا 8 هفته بعد ازآماده سازي كمپوست، آغازمي شود. عمليات داشت درطول رشد پين هاي قارچ شامل مديريت وكنترل دماي هواي كمپوست وهواي سالن وميزان دي اكسيد كربن بوده واغلب بستگي به نژاد و تعداد پين هاي مورد نياز پرورش دهندگان دارد.
سيستم هاي كنترل كننده هوا ، ميزان هواي تازه مورد نياز درسالن ها ودماي آنها را تنظيم مي كنند . جابجايي و گردش يكنواخت هوا براي جلوگيري ازركود هوا وافزايش دي اكسيد كربن درسالن توليد كه باعث كاهش كيفيت محصول مي شود ، ضروري ومهم است .درطول مرحله ظهور پين ها و محصول دهي ، دماي هوا بايد درمحدوده 15 تا 17 درجه سانتيگراد وميزان گازكربنيك درحدود 1 تا 2,5 درصد باشد.
مهمترين وبحراني ترين مر حله رشد قارچ به منظوربهبود كيفيت وراندمان توليد مطلوب ، مرحله رشد سريع است كه طي آن اندازه قارچ ها درهر 24 ساعت ، دوبرابر ميشود. اندازه قارچها بستگي به تعداد پين هاي توليد شده درهرمقطع ونيزنوع مراقبت ازمحصول ومديريت بستگي
دارد.


برداشت محصول
قارچها دره ر 2 تا 4روز ودرخلال يك مقطع 7 تا 10 روزه كه اصطلاحا فلاش نام دارد ، برداشت مي شوند. هنگامي كه قارچهاي رسيده برداشت مي شوند ، درواقع يك مانع ازمسير رشد بقيه آنها برداشت مي شود وديگرقارچ ها به سمت رشد وبلوغ حركت مي كنند . زمان بندي دوره برداشت ازطريق كنترل آبياري، دي اكسيد كربن و دماي محيط مديريت مي شود. طي دو فلاش اول، اكثريت محصول برداشت مي شود و در فلاشهاي بعدي مقدار كمتري ازمحصول برداشت مي شود . زمان مناسب برداشت قارچها وقتي است كه كلاهك قارچ سفت وداراي
كيفيت مطلوب باشد . معمولا قارچها با دست برداشت مي شوند .سرعت برداشت عمدتا به ميزان محصول و اندازه قارچ بستگي دارد. سرعت برداشت معمولا از 13.5 تا 36 كيلوگرم درساعت متفاوت است.

برخي مصرف كنندگان ترجيح مي دهند كه از قارچهاي سفت و بسته استفاده كننددرحالي كه عده اي ديگرقارچ هاي رسيده تربا كلاهك باز وطعم دارتر را مي پس ندند. رسيدگي قارچ را ازميزان بازشدگي پرده غشايي سطح زيرين كلاهك كه درقارچهاي جوان سبب اتصال كلاهك به پايه قارچ مي شود ونه ازاندازه آن تشخيص مي دهند. قارچ رسيده ميتواند بزرگ وكوچك باشد، هرچند كه توليد كننده ومصرف كننده اندازه هاي متوسط تا درشت قارچ را مي پسندند. توليد كنندگان دقيقا 3 تا 4 فلاش درهر دوره برداشت مي كنند . ودوره هاي كوتاه تر بيانگر افزايش توليد درسال بوده و از بروز مشكلات وبيماري هاي توليد جلوگيري مي كند. در نهايت درشرايط مطلوب ميتوان حدود 20 تا 25 درصد وزن كمپوست قارچ خوراكي توليد نمود.

 

 

اطاق پرورش قارچ
سیستم‌هاي توليد قارچ
در گذشته؛ پرورش دهندگان قارچ خوراكي، باتوجه به مساعد بودن عوامل اقليمي بويژه دما و رطوبت، اقدام به توليد اين محصول در محيط‌هاي باز و به روش كاملاً طبيعي مي‌نمودند. البته امروزه نيز بسياري از توليدكنندگان خرده پا و يا روستايي در بعضي از نقاط جهان از اين روش براي پرورش گونه‌هايي نظير قارچ چيني، استروفا و شي‌تاكه استفاده مي‌نمايند.
امروزه براي توليد قارچ دكمه‌اي، تنها از روش مصنوعي يا گلخانه‌اي كه در آن عوامل اقليمي تحت كنترل است، استفاده مي‌شود. در آغاز، پيشگامان توليد اين نوع قارچ در فرانسه، اقدام به پرورش آن در معادن سنگ آهك دره لوار در نزديكي پاريس مي‌نمودند كه اين اماكن به لحاظ برخورداري از دما و طوبت ثابت، مكاني بسيار مناسب جهت كشت قارچ به شمار مي‌رود. در اوايل قرن نوزدهم، آن زمان كه پرورش خانگي قارچ در حال شكل‌گيري بود؛ كنترل دو عامل محيطي اصلي ـ رطوبت، دما ـ بيشتر مدنظر محققان قرار داشت.
مطالبي كه در ادامه ارائه مي‌گردد؛ مي‌تواند اطلاعات مفيدي را جهت طراحي و تجهيز سالن؛ اطاق و يا به طور كلي محيط پرورش قارچ در اختيار توليدكنندگان عزيز، قرار دهد.

ساختار اطاق پرورش قارچ
ساختار اصلي اطاق پرورش قارچ از چوب يا بلوكه بتوني با کف سيماني تشكيل ميگردد. براي خروج آب اضافي از كف اطاق، آبراهه‌هايي بايد در كف آن تعبيه نمود. در صورتي كه جنس كف اطاق از چوب باشد، بايد سطح آن را با پلاستيك ضخيم پوشاند. ديوارهاي دروني، سقف و كليه سطوح چوبي روباز را بايد با رنگ اپوكسي، استخري و يا حتي روغني براق معمولي پوشاند. توصيه مي‌شود، رنگ سطوح داخلي را روشن (سفيد براق) انتخاب نماييد تا علاوه بر تشديد روشنايي محيط داخلي؛ كوچكترين ذرات آلودگي كپك را نيز بتوان ديد.
در اطاق كشت، مهم‌ترين عامل، حفظ دماي ثابت است. لذا؛ عايق‌بندي ديوارها و سقف از اهميت بالايي برخوردار مي‌باشند. بهتر است درجه مقاومت ديوارها (R) را 11 يا 19 و سقف را 30 درنظر گرفت تا از هدررفتن انرژي جلوگيري كرده و مانع نفوذ رطوبت شود. در اين ميان مي‌توان از ورقه‌هاي فايبرگلاس يا استيروفوم به ضخامت 5/2-8 سانتي‌متر استفاده نمود و با توجه به رطوبت بالاي اطاق پرورش و به منظور جلوگيري از تعريق بخار بر سطح اين صفحات، از يك لايه پلاستيك به ضخامت 2-4 ميلي‌متر بين ديوار و لايه عايق مذكور استفاده مي‌نمايند.
اطاق كشت بايد كاملاً مسدود و بدون كوچكترين روزنه‌اي باشد تا هيچ گونه آفت يا اسپور يا عامل بيماريزائي نتواند وارد آن شود و از طرف ديگر كنترل شرايط اقليمي درون اطاق (دما، رطوبت و تهويه) آسانتر گردد. لذا ضمن ساخت، طراحي و بررسي نهائي اطاق، هر گونه ترك، شكاف يا روزنه‌اي را به دقت ببنديد.
بسياري از مردم مي‌توانند اطاقك‌هاي زيرزمين يا منزل خود را با تغييراتي به اطاق مناسب پرورش قارچ تبديل نمايند. اين افراد براي حفاظت ديوارهاي منازل خود از آسيب رطوبت مي‌توانند از پوشش‌هاي پلاستيكي بر روي ديوارها و سقف و بستن كليه منافذ و درزها استفاده نمايند. چنانچه ديوار اين گونه اطاق‌ها مستقيماً با هواي آزاد در تماس باشند به منظور جلوگيري از تعريق بين ديوار و پلاستيك بواسطه نوسانات دمايي بالا، محفظه‌هاي پلاستيكي با فاصله زياد نسبت به ديوارهاي اطاق، درون اطاق درست مي‌نمايند. كه در اين صورت ديگر نيازي به ايزوله كردن اينگونه محفظه‌ها نيست. دالانها، زيرزمين‌ها و گاراژها را مي‌توان به اين ترتيب به راحتي به محيطي سازگار با پرورش قارچ‌هائي مانند صدفي و شي‌تاكه تبديل نمود.
جديدترين نوع ساختارهاي پرورش قارچ يك نوع گلخانه پلاستيكي ايزوله است كه در ساخت آنها، از لوله‌هاي فلزي گالوانيزه مخصوص استفاده مي‌شود. نحوه ساخت اين گلخانه‌ها به اين ترتيب است؛ ابتدا بعد از انتخاب مکاني مناسب و هموار، لوله‌هاي گالوانيزه 4-4.5 را به صورت نيم دايره خم داده و طرفين آن را مستقيماً داخل زمين يا درون ديواره‌هاي جانبي به ارتفاع يك متري از سطح زمين مهار مي‌نمايند. سپس براي ايزوله كردن بيشتر ديواره‌هاي جانبي؛ صفحات استيروفوم (پلي‌استيرين) ضخيم به ضخامت 2.5-8 سانتي‌متر را به طور عمودي و به عمق 30-60 سانتی متر داخل زمين (طرف خارج ديواره‌ها) كرده تا از سرد شدن كف سالن جلوگيري نمايد. فاصله لوله‌ها از همديگر حدوداً 2 متر بود. عرض دهانه 4-8 متر، درب آن يك لنگه (1.5 متر) يا دو لنگه و يا كشوئي (2متر) مي‌باشد. ارتفاع مناسب؛ 3 متر و طول آن بسته به عرض دهانه تا 100 متر نيز مي‌رسد.
پوشش اين گلخانه‌ها چند لايه است، به اين ترتيب كه ابتدا، اسكلت لوله‌ها را با سيم‌هاي مفتولي نازك به فاصله نيم متري از هم بافته، سپس روي آن پلاستيك ضخيم (6-5 mm) كشيده (پوشش داخلي)؛ سپس روي آن را با سيم مفتول 2.5، شبكه‌بندي كرده تا ضمن استحكام اسكلت؛ بتوان روي آن؛ يك لايه ايزوله فايبرگلاس (15-7.5 mm) يا چوب پنبه (10-5 mm) قرار دهيم. بالاخره روي لايه عايق را ابتدا يك سيم‌كشي سبك كرده تا مبادا بر اثر باد، اين پوشش به هم خورد و در آخر روي آن را يك پلاستيك سياه رنگ مي‌كشيم كه در صورت لزوم مي‌توان روي پلاستيك را پوششي آلومينيومي نيز كشيد تا درمقابل اشعه آفتاب مقاوم گردد.
براي آن دسته از افرادي كه فضاي كافي در اختيار ندارند، كشت در فضاي كوچك پيشنهاد مي‌شود، به اين ترتيب كه مي‌توان در فضاهاي بسيار كوچك نظیر آكواريوم، یا يخدان‌هاي استيروفومي اقدام به كشت و پرورش اين محصول نمود. به علت حجم اندك بستر كاشت در اين گونه محيط‌ها، تهويه هوا هم به حداقل خواهد رسيد كه معمولاً با 1-2 مرتبه باز كردن درب آنها، اين مهم تأمين مي‌شود. از طرف ديگر با يك پوشش
نيمه تراوا روي آنها مي‌توان رطوبت آن را حفظ و گرماي مورد نياز را از هواي اطاق دريافت نمايد. اين روش؛ مناسب‌ترين راه براي افرادي است كه وقت يا منابع مالي ـ انساني كافي جهت احداث محيط‌هاي بزرگتر كه مستلزم مراقبت و كنترل دقيق‌تري مي‌باشد را ندارند.

روش‌هاي توليد قارچ
روش قفسه‌اي
رايج‌ترين روش در مکان‌‌هاي مسقف امروزي بوده كه در آن راندمان توليد مطلوب است و از حداقل فضا؛ حداكثر استفاده را مي‌توان با قفسه‌بندي حساب شده‌اي نمود. اسكلت قفسه‌ها، معمولاً آلومينيومي يا پروفيل‌هاي آهن است كه بصورت چندين ستون عمودي ضخيم‌تر در فواصل مشخص بوده كه روي‌ آنها تيرهاي افقي با ضخامت كم‌تر جای گرفته و روي آنها قفسه‌ها آرام مي‌گيرند: عرض قفسه‌ها در حالت دو طرفه نهايت تا 140 سانتي‌متر است و در حالت يك طرفه (كنار ديوارها) حداكثر تا 70 سانتي‌متر مي‌باشد. عرض راهروي اصلي 1 متر و راهروهاي فرعي 60 سانتي‌متر مي‌باشد. فاصله طبقات از همديگر تا 40 سانتي‌متر و طبقه اول تا سطح زمين بايد حداقل 20 سانتي‌متر فاصله داشته باشد. كف قفسه‌ها را مي‌توان توري گالوانيزه آغشته به نوعي ضدزنگ يا رنگ‌هاي اپوكسي بهداشتي و يا الوارهاي چوب نرم كه با پوشش نقتنات مس اندود شده انتخاب نمود. عرض اين الوارها؛ 20-15 سانتي‌متر و ضخامت آنها بسته به طول طبقات تا 3.5 سانتي‌متر اختيار مي‌شود. به منظور تهويه و رهكش مناسب؛ بين الوارها را 2 سانتي‌متر فاصله مي‌دهند. تخته‌هاي جانبي قفسه‌ها را بسته به عمق بستر كاشت 20-15 سانتي‌متر درنظر مي‌گيرند. در اين روش با عمق بستر 20 سانتي‌متر در هر مترمربع مي‌توان تا 50 كيلوگرم کمپوست آماده را مصرف كرده كه از اين مقدار کمپوست نيز چيزي در حدود 20-15 كيلوگرم قارچ در شرايط ايده‌آل برداشت مي‌شود.

 


روش جعبه‌اي
اين روش براي اولين مرتبه در سال 1936 توسط دكتر جيمز سيندن در آمريكا براي قارچ دكمه‌اي پايه‌گذاري شد. اين روش، برخلاف روش قبلي متحرك بوده، به اين معني كه در آن تعدادي جعبه با اندازه استاندارد 15×100×50 سانتي‌متر به صورت شطرنجي طوري روي هم قرار مي‌گيرند كه فاصله جعبه بالايي از پائيني 35-40 سانتي‌متر باشد. با اين روش، روند توليد قارچ را مي‌توان مكانيزه نمود به اين نحو كه پاستوريزاسيون، پر كردن جعبه‌ها، اسپان زني، خاكپوش تا برداشت در كمترين زمان ممكن، با حداقل دخالت انسان و با بهترين كيفيت صورت مي‌گيرد.
از ديگر تفاوتهاي موجود بين دو روش قفسه و جعبه‌اي، نوع پاستوريزاسيون آنها است. به اين ترتيب كه در روش قفسه غالباً تمام مراحل كشت از پركردن بسترها با کمپوست خام تا برداشت در يك اطاق (اطاق كشت) به صورت يك مرحله‌اي انجام مي‌شود، اما در روش جعبه‌اي، جعبه‌ ها نخست در يك اطاق جداگانه موسوم به اطاق يا تونل پاستوريزه، كاملاً پاستوريزه شده سپس به اطاق كشت منتقل مي‌شود و در آن جا اعمال اسپان‌زني، خاك‌دهي و برداشت صورت مي‌گيرد که با اين ترتيب مي‌توان در هر سال تا 6 چين برداشت كرد. مهم‌ترين عاملي كه بايد مدنظر پرورش‌دهنده خانگي قرار گيرد، قابليت حمل و نقل جعبه هاست، به طوری که وزن پر هر جعبه نباید از 40 کیلوگرم تجاوز نماید تا حمل و نقل آن آسان شود. همچنين با استفاده از اين روش، كنترل موارد بهداشتي و نظافت محيط كشت و خود جعبه‌ها، بهتر صورت گرفته ، بطوري كه به علت عدم يك اسكلت ثابت در اطاق رشد، به راحتي مي‌توان آن را تميز و ضدعفوني نمود.

درآمد حاصل از قارچ خوراكی تحت تأثير عوامل مختلف توليد قرار دارد از جمله سيستم توليد انتخاب شده، نوع ساختمان و مصالح مورد استفاده، ميزان پيچيدگي و گراني ماشين آلات و دستگاههاي هوادهي و ميزان سرمايه اوليه.

 

نمایی از فیلم بسته بندی تمام اتومات قارچ دکمه ای

 

در توليد نهايي قارچ خوراكی هدف نهايي اين است كه حداقل 70 درصد قارچ درجه يك توليد نمايند.
ميزان محصول حاصل از يك تن كمپوست به شرح زير طبقه بندي مي شود:
توليد نامطلوب : كمتر از kg 135 قارچ
توليد ضعيف : حدود kg 135 – 160 قارچ
توليد نسبتاً مطلوب : kg 160 – 180 قارچ
توليد خوب : kg 180- 190 قارچ
توليد عالي : بيش از kg 200 قارچ
چنانچه برداشت پس از رشد كامل قارچ (باز شدن كلاهك) صورت گيرد، حدود 50 درصد افزايش محصول داريم ولي لازم به ذكر است كه از نقطه نظر بازارپسندي بشدت كاهش مي‌يابد


يكي از مهمترين اهداف توليد قارچ خوراكي در ابتداي امر استفاده بهينه ازضايعات محصولات كشاورزي بوده است.تهيه كمپوست ؛ اگرچه امروز به يك فرايند صنعتي تبديل گشته و ليكن چه به شيوه سنتي و يا صنعتي خود عامل مهمي در استفاده بهينه از امكانات و منابع موجود مي باشد .در واقع مي توان گفت ضايعات محصولات كشاورزي كه ظاهرا تهديدي براي اين بخش محسوب ميشود خود به عنوان يك فرصت در توليد و پرورش قارچ خوراكي جلوه گر شده است.
با توجه به افزايش گرايش عموم جامعه به مصرف اين محصول تقاضاي بازار در حال افزايش بوده ظاهرا فروش و عرضه آن با مشكلي مواجه نمي باشد. لازم به ذكر است همچون ساير محصولات كشاورزي بسته بندي و توجه به اين بخش مهم تاثير زيادي براي جذب مشتري ؛ ايجاد ارزش افزوده و در نهايت سود آوري طرح خواهد داشت. پرورش قارچ خوراكي در ابتدا نياز به سرمايه گذاري ثابت نسبتا بالا و در طول دوره نياز به سرمايه گذاري جاري داشته متناسب با تعداد سالن پرورش  سرمايه گذاري متفاوت خواهد بود ليكن با توجه به اينكه پرورش اين محصول با توجه به كوتاه بودن دوره 5 تا 6 بار در سال امكان پذير است دوره بازگشت سرمايه در مدتي نسبتا كوتاه خواهد بود. در نهايت توليد قارچ حركتي است اقتصادي كه با قرار گرفتن در سبد خانوار به تغيير و اصلاح الگوي تغذيه در سطح جامعه كمك مي نمايد.

 

میزان سرمایه لازم جهت راه اندازی مزرعه صنعتی پرورش قارچ

استفاده از فناوری‌ و تجهیزات نوین تولید صنعتی قارچ می‌تواند عاملی در افزایش بهره‌وری و حجم تولید باشد. چون امروز سیستم‌های هوشمند در بخش‌های مختلف قابلیت کنترل شرایط بهینه و مناسب تولید را برعهده گرفته‌اند و ذهن تولیدکننده را از بخش‌هایی آزاد کرده تا بتوانند به مسائل دیگری چون بازاریابی یا حتی تولید قابل اعتماد‌تر فکر کنند. به گفته این متخصص تولید قارچ استفاده از این فناوری‌ها و تجهیزات از دانه تا برداشت لازم است و باید سرمایه‌گذاران کاملا به آن دقت داشته باشند.

هرچند نیروی انسانی در تولید ایران بخش قابل توجهی از پروسه تولید را برعهده دارد ولی ورود تجهیزات می‌تواند ارتقای سطح کیفی محصولات و تولید را نیز به سرمایه‌گذاران هدیه بدهد چون در این نوع تولید خطاهای انسانی به حداقل رسیده و شرایط در هر زمان و هر مکان قابل کنترل و اصلاح خطاست.

امروز موضوع برداشت مکانیزه محصول قارچ در مراکزی که محصول برای صنایع تبدیلی تولید می‌کنند بیشتر مطرح است و در بخش تازه‌خوری هنوز این افراد و نیروی انسانی هستند که نقش‌آفرینی می‌کنند اما نباید فراموش کرد اگر سرمایه‌گذاری برای استفاده از تجهیزات مکانیزه سیاست‌گذاری کرده باید اپراتورهای ورزیده و مجرب را در اختیار داشته باشد چون کم‌اطلاعی این گروه از چگونگی استفاده از تجهیزات نوین می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

به‌طور کلی اگر فردی تصمیم به سرمایه‌گذاری در زمینه تولید صنعتی قارچ گرفته و می‌خواهد تولیدی اقتصادی را روانه بازار کند، لازم است برای آن هزینه کند. به‌عنوان مثال یک مزرعه 400 تنی صرفا در بخش تجهیزات و گلخانه‌های مورد نیاز باید 5میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام دهد که قیمت زمین هم متناسب با منطقه افزایش پیدا می‌کند.

تولید قارچ ایران از گذشته به‌صورت سنتی به بازار عراق صادر می‌شد و اگر قرار است به بازارهای جدید نیم نگاهی داشته باشیم لازم است تجهیزاتی مثل خطوط هوایی منظم و کامیون‌های یخچال‌دار مناسبی در اختیار داشته باشیم. هرچند بحث زیرساخت‌های قانونی می‌تواند تعیین‌کننده باشد، چون اگر قوانین دست‌وپاگیر در این میان وجود داشته باشد محصول کیفیت خود را از دست داده و قابل استفاده نخواهد بود.

به‌عنوان مثال، اکنون بازار قابل توجهی در روسیه مهیاست و صرفا حمایت‌های قانونی دولت می‌تواند عاملی در ورود محصول ایرانی به این بازار باشد چون کیفیت و استانداردهای موجود در این بخش در اختیار تولید‌کنندگان صنعتی و بنام قرار دارد.

 

 

نمایی از فیلم تولید کمپوست قارچ دکمه ای

 

 

 

نمایی از فیلم تولید قارچ دکمه ای

 

 

 

 

 

 

 

راهنمای جامع پرورش قارچ خوراکی

محتوای مجموعه :
فیلم آموزشی نحوه تولید کمپوست قارچ
فیلم آموزشی نحوه آماده سازی سالنهای قارچ و کمپوست زنی
فیلم اموزشی نحوه رشد و نمو قارچ و بررسی شرایط لازم
فیلم آموزشی آسنایی با فرآیند برداشت با تجهیزات تمام اتومات و بسته بندی مدرن و اتوماتیک در فارمهای بزرگ پرورش قارچ
فیلم آشنایی با تکنولوژی تولید قارچ در بطری شیشه ای
فیلم آشنایی با ماشین الات مدرن برداشت اتومات قارچ
کاتالوگ تجهیزات و تاسیسات مزارع تولید قارچ
محاسبات مالی و اقتصادی تولید قارچ با ظرفیت 200 تن در سال (طرح توجیهی تولید قارچ خوراکی با قیمتهای بروز)

 قیمت: 10000 تومان بدون احتساب هزینه پستی  / 1 عدد سی دی

خرید پستی مجموعه ی راهنمای جامع پرورش قارچ - تحویل در محل

 

 قیمت: 8000 تومان

پرداخت آنلاین و دریافت لینک دانلود

 

مشاهده فروشگاه ایطرح
جهت سفارش تهیه طرح توجیهی، مطالعات امکانسنجی پرورش قارچ خوراکی اینجا را کلیک نمائید.

 

راهنمای خرید پستی
کلیه سفارشات بر حسب اولویت ثبت در سایت ارسال خواهند شد. به منظور دریافت سریع تر سفارش خود نشانی پستی خود را دقیق و همراه با کدپستی ده رقمی در فرم سفارش ثبت کنید، همچنین با افرادی که در محل هستند هماهنگی کنید تا در صورت عدم حضور شما، آنها بسته را از مامور پست تحویل گرفته و وجه آن را پرداخت نمایند. از ارسال سفارش به مراکز دانشگاهی، خوابگاه های دانشجویی و پادگان های نظامی معذور هستیم، ترجیحاً نشانی منزل، شرکت و یا مغازه در فرم سفارش ثبت شود.


تهیه و تنظیم :

 شبکه تخصصی خدمات مشاوره الکترونیک ایطرح / درج مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

 

 ارزیابی طرح توجیهی کشاورزیارزیابی طرح های توجیهی دام و طیورارزیابی طرح های توجیهی صنعتی     

 

 

 

 

 

 

 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©