صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

صفحه اصلی ایده ها و خلاصه طرح هاایده ها و طرحهای کشاورزی، دامپروری و آبزی پروری علوفه هيدروپونيک
 

 

 

 

سفارش طرح توجیهی

سفارش طرح های کشاورزی

سفارش طرح های پرورش دام، طیور و آبزیان

مشخصات طرح ها

راهنمای سرمایه گذاران

فروشگاه الکترونیک

پروژه ها

آشنائی با خطوط تولید

ایده ها و خلاصه طرح ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

کلیه پارامترهای مالی که در طرح های ذیل آورده شده جنبه پیشنهادی داشته و با میزان سرمایه گذاری کمتر و بیشتری نیز می تواند قابل اجرا باشد. ایطرح در هر هفته 2 طرح را معرفی می کند.

 

   

  عنوان طرح : علوفه هيدروپونيک

علوفه هيدروپونيک

نام محصول :

 

کد آیسک محصول (ISIC) :

1 تن در روز

ظرفيت پيشنهادي طرح :

رخداد خشكسالي‌هاي متوالي در استان سيستان و بلوچستان، آسيب‌پذيري عشاير را به لحاظ اتكاء به منابع طبيعي دو چندان نمود. اداره كل امور عشاير استان، در اقدامي نو و از سال 1384، اقدام به بومي سازي كشت علوفه به روش هيدروپونيك نمود. اينك بيش از 200 كارگاه عشايري در اين زمينه و در نقاط مختلف استان، فعال مي‌باشند. به اعتقاد كارشناسان امور عشاير استان و نيز بهره‌برداران عشايري، با توجه به شرايط اقليمي حاكم و وضعيت معيشتي عشاير، تجربه توليد علوفه هيدروپونيك به روش بومي، تجربه‌اي موفق بوده و در حال ترويج است.

ضرورت اقتصادي از ديرباز انديشه انسان را به سوي حيوانات كشانده و او را وادار به انتخاب روشهاي علمي نوين در امر بهبود وضع دامپروري و كشاورزي نموده است.
علوفه سبز يكي از فاكتورهايي مي باشد كه در موقع تهيه جيره غذايي دام به آن توجه خاصي مي شود و نمي توان توليدات گله را بدون علوفه سبز به حداكثر رساند . از سويي كمبود علوفه سبز در جيره تعليفي دام باعث ايجاد كمبودها و عوارض و در نتيجه سوءتغذيه مي گردد .
اين درحالي است كه جذب مواد موجود در علوفه سبز براي دام راحت تر از علوفه خشك مي باشد همچنين بروز پديده خشكسالي در سالهاي اخير در كشور و تداوم چند ساله آن وضعيت دامداري را به سمت نامطلوبي سوق داد و كارشناسان را برآن داشت كه به روشهاي ديگر اقدام به توليد علوفه سبز كند كه يكي از روشهاي مهم و موفق توليد علوفه سيستم هيدروپونيك مي باشد .
دراين تكنيك آب و موادغذايي به ميزان موردنياز در اختيار گياه قرار مي گيرد و از هرزروي آن جلوگيري
مي شود .
كشتهاي هيدروپونيك به دلايل زير از اهميت خاصي برخوردار مي باشد :
1- مصرف آب بسيار كمتر نسبت به كشتهاي فضاي باز
2- استحصال بيشتر محصول در واحد سطح
3- بدست آوردن محصول با كيفيت بهتر به جهت پرورش در محيط كشت كنترل شده
ولي توليد مناسب در گرو طراحي مناسب ، مديريت صحيح ، آگاهي لازم از سيستم و روش كار و نوع گياه موردكشت مي باشد .


 تعريف هيدروپونيك :
Hydroponic از دو واژه Hydro به معناي آب و Ponics به معناي كار است . اين دو كلمه در فارسي ، آبكشت ترجمه شده است كه عبارتست از كشت گياه در آب يا محلول غذايي .
سيستم هاي هيدروپونيك مايع ، هيچ محيط يا بستره اي براي نگهداري ريشه گياه ندارند بلكه داراي بستره اي از يك محيط كشت جامد (سيني ها) براي نگهداري گياه مي باشند .
استفاده از هيدروپونيك سيستمي با تكنولوژي سطح بالا است و به سرمايه گذاري زيادي احتياج دارد . ميزان توليد در چنين سيستمي نيز بسيار بالا بوده و از نظر مصرف آب و زمين بسيار باصرفه و در برابر شرايط جوي محفوظ است . از آنجا كه تنظيم شرايط محيطي اهميت فوق العاده اي در يك چنين سيستم هاي كشاورزي دارد . پرورش گياه در فضايي انجام مي گيرد كه در اين فضا تمامي شرايط و فاكتورهاي محيطي از جمله نور ، PH ، رطوبت و . . . در نظر گرفته شده اند .
چرا هيدروپونيك ؟
علوفه سبز يكي از فاكتورهايي مي باشد كه در هنگام تهيه جيره غذايي دام به آن توجه خاص مي شود و نمي توان توليدات گله را بدون تعليف علوفه سبز به حداكثر رساند و از سويي كمبود علوفه سبز در جيره تعليفي دام يك سري كمبودها و عوارض و در نتيجه سوءتغذيه را نمايان مي سازد و از همه مهمتر جذب مواد موجود در علوفه براي دام راحت تر از علوفه خشك مي باشد .
ميزان توليد :
از آنجا كه تعداد سيني هاي ورودي به اين سيستم روزانه 40 سيني مي باشد ، با لحاظ نمودن متوسط علوفه سبز توليدشده در هر سيني kg 25 ، كل علوفه توليدي در اين سيستم روزانه 1 تن مي باشد .
این میزان تولید توانایی تامین علوفه 50-55 راس گاو ، 250-300 راس گوسفند و 100 راس اسب در روز را دارد. همچنین این سیستم قابلیت افزایش تولید بر اساس تعداد دام و بدون محدودیت مساحت و مکان را نیز دارد. به دلیل بسته بودن محیط ، شرایط جوی هیچ گونه اثر منفی در کیفیت و کمیت رشد این علوفه ندارد.
محاسن علوفه توليدي به روش هيدروپونيك :
1- توليد علوفه سبز در تمام فصول سال
2- برداشت بالاترين ميزان محصول امكان پذير بوده و سيستم را از نظر اقتصادي حتي در اراضي گران قيمت و يا نواحي پرتراكم مقرون به صرفه مي سازد .
3- صرفه جويي در مصرف آب و كود يكي از خصوصيات تمامي اين سيستم ها است . اين مي تواند خود به معني كمتر آلوده سازي محيط زيست اعم از خاك و نهرها بوده و مواد شيميايي با ارزش به هدر نمي رود .
4- قابل كنترل بودن بيماريهاي خاكزاد
5- حذف هزينه شخم ، آماده سازي زمين ، انبارداري و ديگر عمليات سنتي .
6- علوفه سبز توليدي به صورت تمام « 100% ريشه و ساقه » مورد مصرف دام قرار مي گيرد .
 

موارد كاربرد و وضعیت بازار و مشتریان:
 

کلمات کلیدی :

  عمده مواد اوليه مصرفي :

 

نفر

2

اشتغال زايي (نفر) :

 

مترمربع

150

متراژ زمین :

 

میلیون ریال

1500

میزان سرمایه گذاری ثابت :

 

سال

3.3

دوره بازگشت سرمایه :

توليد علوفه به روش هيدروپونيك در واقع تلفيقي از تكنولوژي ، تجربه ، مديريت و ميزان سرمايه گذاري مي باشد . از آنجاكه توليد علوفه به اين روش يكي از سيستم هاي كنترل شرايط محيطي و هيدروپونيك مي باشد كه خود جنبه اي از كشاورزي تحت شرايط كنترل شده Controlled environment agriculture (CEA) مي باشد لذا حساسيت و ظرافت محسوسي در دو كشت ، آبياري ، كوددهي و بالاخره تمامي شرايط كه منجر به توليد محصول بيشتر مي شوند ، برخوردار است و ميزان موفقيت و درآمدزايي در چنين طرح هايي ناشي از همين ظرافت ها ، تجارت مديريت مي باشد .

میزان تولید در کشور :

 

 

-----

 

مهندسین مشاور پارس رابین

تهیه کننده :

 ایطرح آماده همکاری در زمینه تهیه طرح توجیهی و مشاوره خرید ماشین آلات می باشد.

   

    این صفحه را به اشتراک بگذارید

   
     
Google Groups

با ثبت ایمیل خود در گروه ابطرح عضو شوید.

Email:

 
   
     
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است © 1387