صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

 

 

 

 

صفحه اصلی ایده ها و فرصت های سرمایه گذاری ایده ها و طرح های خدماتی و گردشگری سرمایه‌گذاری در تاسیس تالار پذیرایی
 

   

 

 

 

با مثبت دادن ایده های جدید سرمایه گذاری را در ایمیل خود داشته باشید.

 

مثبت دهید :

 

تاسیس تالار پذیرایی

برپایی مراسم آبرومندانه و باشکوه امروزه یکی از دغدغه‌های افراد در مناسبت‌های شان است که از مهم‌ترین این مراسم‌ها می‌توان به جشن عروسی اشاره کرد. عروسی مراسمی سنتی یا آیینی است که طی آن آغاز زندگی مشترک یک زوج جشن گرفته می‌شود. امروزه با توجه به کوچک بودن خانه‌ها، بیشتر افراد برای برگزاری جشن‌ها و حتی مراسم‌ عزای خود به تالارها مراجعه می‌کنند، از این رو «فرصت امروز» به سراغ شرایط بازار و نحوه سرمایه‌گذاری در تاسیس یک تالار رفته است تا ببیند آیا هزینه‌های میلیونی خانواده‌ها در این مکان آنچنان که باید به نفع صاحبان کسب‌و‌کار هست یا خیر؟!

 

وضعیت بازار کنونی تالارهای پذیرایی

برگزاری مراسم‌ گوناگون در تالارهای پذیرایی امروزه بسیار باب شده است و تقریبا همه افراد مراسم‌ مهم زندگی‌شان را در این مکان‌ها برگزار می‌کنند از این‌رو با توجه به شرایط ‌واحد‌های مسکونی و زندگی شهری دیگر کسی مراسم‌های بزرگ مانند عروسی را در خانه خود برگزار نمی‌کند که همین مسئله موجب شده وضعیت بازار تالارها رو به بهبود بوده و رونق داشته باشد اما نباید فراموش کرد که پایین آمدن آمار ازدواج و افزایش تورم‌ها و کاهش سطح درآمدی خانواده‌ها هم در طرف دیگر، اجازه رشد آن‌چنانی این بازار را در ایران نمی‌دهد، البته در مجموع با لحاظ کردن این مسئله که تالارهای پذیرایی به جز برگزاری مراسم‌ عقد و عروسی، محل اصلی برگزاری همایش‌ها، سمینارها، پذیرایی ارگان‌های دولتی از کارمندانشان و.‌.‌. هستند، می‌توان وضعیت مناسب با درصد ریسک پایینی برای این کسب‌و‌کار قائل بود.

 

برای شروع این کسب‌و‌کار چه تمهیداتی نیاز است دیده شود؟

نخستین نکته‌ای که در شروع این کار باید در نظر گرفت مشخص کردن وضعیت بنای تالار است. شروع این کسب‌و‌کار در دو حالت کلی صورت می‌گیرد؛ اول اینکه شما صاحب مکان مورد‌نظر برای تاسیس هستید‌ و فقط نیاز به یکسری بازسازی‌های کلی دارید تا بنا را به شکل تالار برای پذیرایی دربیاورید‌ و دوم اینکه شما قصد سرمایه‌گذاری در این کار را دارید اما سرمایه کافی برای خرید بنا را ندارید که در این حالت می‌توانید بنای تالار را اجاره کنید. در اینجا من پیشنهاد می‌کنم حتی اگر سرمایه خرید بنا را هم دارید این کار را نکنید، چرا‌که میزان پولی که برای خرید مکان نیاز دارید در کمترین حالت حدود پنج ‌میلیارد تومان است که عاقلانه است این مبلغ را برای گردش در کسب‌و‌کار خرج کنید و مبلغی حدود 20‌میلیون در ماه اجاره‌بها بدهید.

 عد از این موضوع باید به سراغ نحوه پیاده‌سازی پروژه بروید که عموما باز هم به دو شکل انجام می‌شود؛ اول اینکه شما تمام بنای خود را برای تالار تجهیز کنید و فقط برگزارکننده مراسم باشید و حالت دوم اینکه مقداری از فضای خود را به‌عنوان رستوران هم در نظر بگیرید که باز هم من پیشنهاد می‌دهیم رستوران را در کنار کار داشته باشید.

وجود رستوران در مجموعه از جوانب زیادی می‌تواند به کسب‌و‌کار شما کمک کند، در واقع رستورانی که در مجموعه فعالیت می‌کند علاوه بر اینکه در فصول کم‌کار تالار می‌تواند برای شما منبع کسب درآمد باشد به نوعی ویترین و تبلیغی برای تالار هم به شمار می‌آید. ممکن است مشتری که برای صرف یک غذای 20 هزار تومانی بیاید با توجه به فضای شما و کیفیت غذایتان برای برگزاری مراسمش هم به شما مراجعه کند، در مجموع رستوران می‌تواند مکمل کار تالار باشد.

 

مبلغ لازم برای سرمایه‌گذاری در احداث تالار پذیرایی چگونه برآورد می‌شود؟

در اینجا تلاش می‌کنیم حداقل مبالغ را به شما در یک کیفیت نسبی بگوییم‌ اما بدانید گاهی این مبالغ تا چندین برابر هم افزایش می‌یابد. در حداقل میزانی که بخواهید تالاری با ظرفیت 800 نفر احداث کنید به مکانی با متراژ 1200 متر نیاز دارید که با توجه به منطقه جغرافیایی مبلغ بنا متغیر است‌ اما به جز بحث بنا شما حداقل به 500 میلیون تومان سرمایه اولیه هم نیاز دارید.

 

این سرمایه در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟

حدود 150 میلیون تومان برای تجهیز آشپزخانه اعم از فر، اجاق‌، کباب‌پز، تهویه‌ و... نیاز است، به علاوه مبلغ 50 میلیون تومان برای خرید ظرف و ظروف پذیرایی خرج می‌شود. حدود 200 میلیون تومان میزوصندلی برای مبله کردن سالن‌ها و حداقل 50 میلیون تومان نیز برای جایگاه‌سازی عروس و داماد و خرید پرده‌ها نیاز دارید. به علاوه هزینه بیمه کارکنان و بنا در سال چیزی حدود 20 میلیون تومان است. در نهایت برای اتاق عقد و ملزومات آن هم نزدیک 30 میلیون تومان باید کنار بگذارید. اگر بخواهید یک رستوران حداقل 100 متری هم در کنار کارتان داشته باشید که هزینه‌های آن جداگانه محاسبه می‌شود.

 

 به جز موارد گفته شده سرمایه در گردش این کار چقدر برآورد می‌شود؟

مبلغی که برای خرید مواد‌اولیه و مصرفی نیاز است چندان بالا نیست، زیرا کار تالار به طور کلی یک سیستم نقدی است و شما یک پیش پرداخت از مشتری دریافت می‌کنید که حدود 50 درصد کل هزینه مراسمش است و با همان مبلغ مواد اولیه را تهیه می‌کنید، در نهایت دستمزد کارکنان و هزینه‌های جانبی تالار نزد مشتری است تا مراسم برگزار و همان شب مابقی پول پرداخت شود‌ اما برای شروع بهتر است نزدیک 100 میلیون تومان پول نقد داشته باشید. این را هم اضافه کنم که در بازار مواد مصرفی، اعتبار بسیار مهم است و به نوعی حرف اول را می‌زند. یعنی نیازی نیست که مواد‌اولیه خود را نقد بخرید و اغلب کاسبان بازار یک هفته‌ای هم اجناس را به شما می‌دهند.

 

 بحث مدیریت تبلیغات در کار تالار چگونه است؟

نخستین تبلیغ برای شما کیفیت کارتان است، همیشه یک تالاردار عاقل مهمانان خود را به چشم مشتریان آینده خود می‌بیند پس باید از هر مراسمی که برگزار می‌کند انتظار تعدادی مشتری بعدی را هم داشته باشد. در بخش دوم هم هر تالار باید یک بازاریاب خوب داشته باشد که با مراجعه به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی مشتریان ثابتی برای همایش‌ها و سمینارها بگیرد، همچنین سالن‌های آرایش زنانه مکان خوبی برای جذب مشتری است. در نهایت انواع تبلیغات تلویزیونی، تراکتی، بیلبوردی و.‌.‌. هم می‌تواند مشتری را به سمت تالار روانه کند که در مجموع حدود 100 میلیون تومان در سال هزینه تبلیغات برآورد می‌شود.

 

 نسبت هزینه‌ها و درآمدها چگونه است؟

شما در تالار اگر هزینه معقولی کنید یقین داشته باشید به شما بازمی‌گردد و روی دست‌تان نمی‌ماند، یعنی به جز مبالغ اولیه که شروط تاسیس است شما می‌توانید خدمات دیگری هم به مشتریان عرضه کنید، مثلا اگر تالارتان فضای باز دارد آن را درختکاری کنید و با قرار دادن یک کالسکه یا تاب، فضا را برای عکاسی مهیا کنید. هزینه یک آب‌نما در ورودیه چندان زیاد نیست ولی تاثیر زیادی روی جذب مشتری می‌گذارد. داشتن یک پارکینگ راحت و مسقف از جمله خدمات اضافی محسوب می‌شود و در مجموع منظورم این است که فراتر از آن چیزی که مشتری تصور می‌کند به او خدمات بدهید. به این ترتیب مشتری هم زمان تسویه‌حساب با خاطره خوش می‌رود و با مشتریان دیگر بازمی‌گردد.

 

 سود این کار چقدر برآورد می‌شود؟

میزان سود هم با توجه به قیمت‌گذاری‌ها و مکان تالار متغیر است اما به نظر من با یک مدیریت صحیح، میانگین بین 50 تا 60 درصد سود کار است.

 

 نیرو‌های انسانی در تالار چگونه به کار گرفته می‌شود؟

اکثر نیروهای کاری در تالار به صورتی روزمزد فعالیت می‌کنند، زیرا کار تالار ثابت و همیشگی نیست، شما با یکسری نیروهای آشپزخانه‌ای و سالن کار توافق می‌کنید در شب‌هایی که مراسم برگزار می‌شود در تالار حضور پیدا می‌کنند، از نظر تعداد هم میانگین برای هر 80 نفر مهمان نیاز به یک نفر سالن کار و یک نیروی آشپزخانه دارید البته یادآوری کنم که در این کار هرچه تعداد مهمان‌ها بیشتر باشد سود نهایی به همان نسبت افزایش می‌یابد. برای رستوران هم اگر دائم فعالیت کند سه نفر نیروی آشپزخانه و سه نفر نیروی سالن به‌صورت ثابت نیاز دارید.

 

 

 

مراحل گرفتن مجوز تالار پذیرایی چگونه است؟

برای تاسیس تالار شما با چند قسمت در ارتباط هستید؛ اتحادیه تالارداران، وزارت بهداشت، اماکن و شهرداری. هرکدام از این ارگان‌ها با توجه به حیطه وظایفشان یکسری شروط دارند که باید در تالار وجود داشته باشد اما در کل زمان زیادی صرف صدور پروانه کسب نمی‌شود، میانگین یک تا سه ماه مجوز کار را دریافت می‌کنید.

 

توصیه ها به صاحبان سرمایه چیست؟

نخستین توصیه من مکان‌یابی درست تالار است، حتما در نظر بگیرید که جای تالار نسبت مستقیمی با تعداد متقاضیان و قیمت‌گذاری‌های شما دارد. دوم اینکه نوسانات بازار را پیش‌بینی کنید و از آن غافل نشوید. سعی کنید بند افزایش قیمت را در قراردادها ذکر کنید تا ضرر افزایش قیمت مواد‌غذایی برای مشتری که شش‌ماه پیش از آن تالار را رزرو کرده به گردن شما نیفتد، همچنین فراموش نکنید یک مدیر تالار باید در تمام امور تالار و حتی آشپزخانه سررشته داشته باشد تا هم بتواند کار را مدیریت کند و هم پاسخگوی مشتریان ناراضی باشد.

در آخر هم نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که سرو غذا به‌صورت دیس پرسی به دلیل دورریز کمتر و استفاده از مواد‌اولیه کمتر مانند دورچینی که برای تزیین استفاده می‌شود به صرفه‌تر از غذای تک‌پرسی است.

 

چگونه بدون پول سرمایه گذاری کنیم؟

خوشبختانه شروع کار در یک تالار پذیرایی در صورت نداشتن مبالغ گفته شده و هزینه های خرید و تجهیز تالار هم امکان‌پذیر است، چرا که بسیاری از تالارها که متعلق به ارگان‌های دولتی است یا حتی برخی تالارهای خصوصی، مدیریت تالار را به مناقصه گذاشته و افراد باتجربه می‌توانند با شرکت در مناقصه‌ها و عقد قرارداد، تالار را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار گرفته و کار خود را آغاز کنند.

این روش در صورتی که فرد دارای یک تیم خوب و حرفه‌ای باشد می‌تواند بسیار درآمدزا باشد به شکلی که مثلا در همین تهران تالارها ماهانه بین 15 تا 50 میلیون تومان اجاره داده می‌شوند که پرداخت این مبلغ برای صاحب کسب‌و‌کار چندان مشکل نیست به علاوه مزیت‌های بسیاری در این روش وجود دارد، مثل اینکه در این کار شما دردسرهای گرفتن مجوز و جاانداختن تالار را ندارید، به علاوه نیازی به تغییر دکوراسیون و... هم وجود ندارد و از همه مهم‌تر برای تالارهایی که متعلق به ارگان‌های دولتی است شما دیگر هزینه تبلیغات ندارید، چراکه مشتریان ثابت شما همان کارکنان دولتی هستند.

در حداقل میزانی که بخواهید تالاری با ظرفیت 800 نفر احداث کنید به مکانی با متراژ 1200 متر نیاز دارید که با توجه به منطقه جغرافیایی مبلغ بنا متغیر است‌ اما به جز بحث بنا شما حداقل به 500 میلیون تومان سرمایه اولیه هم نیاز دارید.

 

 

 

 

 

 

     

   
 
 
 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است ©