استحصال قلع (Sn) از کانسنگ آن

عمده مصرف قلع در صنعت لحيم كاري مي‌باشد. مصرف قلع در اين صنعت به دليل تقاضاي زياد كشورهاي ايالات متحده آمريكا، ژاپن و با سهم كمتري در ديگر كمتري كشورهاي صنعتي به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است. 9% قلع در پوشش ورقه هاي آهني با يک لايه نازک قلع کاربرد دارد.اين ورقه ها در ساخت قوطي هاي کنسرو استفاده مي شوند. 39% قلع در ساخت ورقه هاي حلبي کاربرد دارد. 24 % قلع در لحيم کاري به مصرف مي رسد. 14% قلع در تهيه آلياژهاي مهم برنز (قلع- مس)، مفرغ (قلع- سرب)،آلياژهاي مخصوص،آلياژ پوششي و برنز فسفر کاربرد دارد.قلع به آرامي با آهن پيوند ايجاد مي‌كند و به عنوان پوشش سرب و روي و فولاد براي جلوگيري از خورندگي استفاده مي شود. ظروف فولادي تشكيل شده از قلع به طور گسترده‌اي براي نگهداري مواد غذايي استفاده مي‌شود و يك بخش بزرگي از بازار براي فلز قلع را تشكيل مي‌دهند.

ویژگی های فلز قلع

بلورهای قلع نقره ای رنگ بوده و از لحاظ ظاهری بسیار شبیه و هم رنگ با فلز نقره است.
این فلز بسیار قابل انعطاف و خم شدن است.
فلز قلع برخلاف دیگر فلزات نرم و ضعیف است اما چکش‌خواری خوبی دارند.
در برابر فرسایش مقاوم بوده و در واکنش با هوا اکسید نمی شود.
به همین دلیل از فلز قلع به عنوان پوشش و ماده ترکیبی در بسیاری از سازه های فلزی استفاده می شود.
زیرا مانع از اکسید شدن فلز اصلی سازه می شود.
نکته قابل توجه این است که فلز قلع در برابر اسیدهای قوی، مواد قلیایی و نمک های اسیدی مقاومت خود را از دست می دهد.
در نتیجه به راحتی واکنش داده و اکسید می‌شود.
اکسید های قلع به صورت دانه های سفید و ریز است و به آن نمک قلع گفته می شود.

کاربردهای فلز قلع در صنایع

در دوران باستان از قلع در ساخت سکه های برنزی و ظروف مسی بسیار استفاده میشد.البته برای جلوگیری از زنگ زدگی مس ، ظروف مسی حتما باید قلع اندود شود.این کار مانع از تولید ماده سمی حاصل از اکسید مس در اثر حرارت می گردد.هنوز هم برای ساخت ظروف فلزی از فلز قلع جهت روکش کردن فلز اصلی استفاده می‌شود.برای پوشش و عایق کردن فلزاتی همچون سرب، روی و فولاد، فلز قلع مورد استفاده قرار می گیرد.از آلیاژهایی که از مشتقات فلز قلع به دست می آید می توان به برنز، بابیت، پیوتر، برنز فسفر دار، لحیم و فلز سفید زد زنگ اشاره نمود. برنز از ترکیب فلز قلع و فلز مس است و به صورت آلیاژ مقاوم در برابر اکسید شدن ساخته می شود.فلز برنز نیز از قدیم برای ساخت سکه، صفحات خام و تخت جهت ساخت ظروف و وسایل تزیینی و … استفاده می شده و به دلیل وجود قلع در سطح آن ضد زنگ بوده است.از دیگر کاربرد های رایج فلز قلع که امروزه مصرف زیادی هم دارد، ساخت مفتول ها باریک قلع جهت لحیم کاری قطعات الکترونیکی است.مفتول های باریک قلع که به آن سیم لحیم گفته میشود، از ترکیب ۶۰ درصد قلع و ۴۰ درصد سرب بدست می آید.از فلز قلع و البته اکسید آن در ساخت شیشه های عایق دربرابر یخ زدگی و مه، تابلو های شب نما، پلاستیک، تولید رنگ های چاپ، قوطی کنسرو و … نیز بهره برده می شود.

چگونگی تولید فلز از کانسنگ

تولید فلز از کانسنگ، معمولا در یک فرآیند دو مرحله ای انجام می شود. در بیشتر کانسنگ های کبالت ، مس ، کروم ، آهن ، نیکل ، سرب ، قلع و روی این مرحله شامل تولید کنسانتره ای است که عمدتا متشکل از کانه فلزی است که این فرآیند را تغلیظ می نامند.کانی های زائد به روش های گوناگون جدا و دور ریخته می شود. سپس کنسانتره را به روش شیمیایی جدا کرده و فلز مورد نظر را از کانه فلزی جدا می کنند. این مرحله، مرحله شیمیایی نامیده می شود.در بیشتر کانسنگ های آلومینیوم و برخی از کانسنگ های اورانیوم ، وانادیوم ، طلا و دیگر کانسنگ ها هیچ گونه کنسانتره ای تولید نمی شود، بلکه فلز را مستقیما از کانسنگ به دست می آورند.دانش فنی و صنعت کنسانتره بسیاری از مواد معدنی فلزی و غیرفلزی، در ایران موجود است که به طور اختصار به آنها اشاره می شود.در ایران، کانسنگ های فلزی آهن، مس، سرب و روی، مولیبدن ، منگنز ، کنسانتره می شوند و عیار آنها با توجه به استاندارد های مورد قبول، افزایش می یابد.کنسانتره سرب و روی و مس در ایران یک صنعت نسبتا جاافتاده است و چندین کارخانه کنسانتره سرب و روی و مس در ایران احداث شده است.ساخت اغلب تجهیزات مکانیکی و دانش راه اندازی آن در کشور موجود است. کنسانتره سازی کانسنگ های آهن و منگنز در ایران مرسوم شده است و راه تکاملی خود را طی می کند و هم اکنون در پاره ای از معادن انجام می شود. همچنین در کارخانه چادرملو که اماده سازی کانسنگ آهن برای ذوب صورت می گیرد، آپاتیت از کانسنگ فرآوری می شود.با این حال، دانش فنی و صنعت فرآوری و کنسانتره کانسنگ های تیتان ، کروم و بسیاری از مواد معدنی را هنوز در ایران نداریم.کانی های صنعتی نسبت به فلزات به فرآوری کمتر نیاز دارند. فرآوری این کانی ها، به طور عمده به پرعیار سازی آنها محدود می شود. برخی از کانی های صنعتی مانند شن و ماسه، فقط به شستشو و دانه بندی احتیاج دارند.فناوری استحصال و تولید فلز از کانسنگ و یا کنسانتره در مقایسه با فناوری فرآوری، پیشرفته تر، پیچیده تر و گران تر است و در عوض، محصول به دست آمده ارزش افزوده بیشتری دارد.ایران در حال حاضر، دانش فنی و صنعت استحصال فلزات آهن، مس، سرب، روی، طلا، آلومینیوم از کانسنگ یا کنسانتره آنها را دارد.درصد بالایی از فلزات در حال استخراج در سنگ های رسوبی یا کانسنگ های رسوبی دگرگون شده یافت می شوند.

بررسي قيمت قلع

ميزان تجارت ومبادلات قلع خالص در سال 2002 به 221 هزار تن رسيد كه اين ميزان در حدود 85 درصد از كل توليد قلع خالص دنيا در اين سال است. از آنجايي كه توليد اين فلز تا حد زيادي منحصر به آسيا و آمريكاي جنوبي است، بخش زيادي از قلع توليدي وارد بازار و تجارت بين المللي مي‌شود، در حالي كه كشورهاي آمريكا، ژاپن و آلمان كشورهاي اصلي مصرف كننده اين فلز هستند به طوري كه در سال 2000 بيش از 47 درصد از كل مصرف دنيا را به خود اختصاص داده‌اند.براي اولين بار قلع به صورت فلز وارد بازار جهاني شد‌، اما از آنجا كه توليد داخلي كنسانتره قلع در كشورهاي مكزيك، مالزي، تايلند و كشورهاي مستقل مشترك المنافع براي كارخانه‌هاي توليد قطع خالص اين كشورها كافي نبود، كنسانتره قلع نيز وارد بازار واردات و صادرات كشورها گرديد. تجارت قلع در طول 70 سال گذشته داراي ثبات و روند معمول و متعارفي نبوده است. در بين سالهاي 1956 تا 1985 انجمن بين المللي قلع سعي بر تثبيت بازار قلع از طريق كنترل صادرات و معاملات آن داشته است. در پي كاهش ذخاير اصلي قلع در سال 1985 شركت كشورهاي توليد كننده قلع (atpc) شروع به تهيه تفاهم نامه‌اي كرد كه تا سال 1995 به طور انجاميد.Atpc در سال 1983 تشكيل شده و به عنوان هماهنگ كننده كشورهاي توليد كننده عمده قلع عمل مي‌كند. اعضاء اوليه اين شركت كشورهاي استراليا، بوليوي، اندونزي، مالزي، نيجريه، تايلند و زئير بوده‌اند. چين در سال 1994 به اين شركت پيوست و برزيل نيز در سال 1995 به اين شركت ملحق شد.

قلع و بازارهای منحصر به فرد آن

در میان فلزات پایه، قلع از بازار کوچک‌تری برخوردار است، به همین منظور دنباله روی نوسانات بازار دیگر فلزات پایه‌ای چون مس قرار می‌گیرد. اما این در حالی است که دارای قوی‌ترین عرضه و تقاضا در جهان است. کل ذخایر قلع در دنیا 4/7 میلیون تن و منابع ناشناخته آن 1/10 میلیون تن تخمین زده شده است و این میزان ذخیره جهت استخراج با روند فعلی برای 40 سال آینده کفایت می‌کند. 60 درصد از این ذخایر در آسیا و 22 درصد آن در آمریکای جنوبی واقع است. در واقع این دو منطقه بیش از 80 درصد کل ذخایر قلع دنیا را به خود اختصاص داده اند. کشورهای چین، مالزی، برزیل و تایلند به ترتیب دارای بیشترین ذخیره قلع در دنیا هستند. البته نا گفته نماند که علاوه بر چین و اندونزی یک سوم کل قلعی که در دنیا استخراج می‌شود از بانکا، جزیره بلیتونگ در شرق اندونزی و بستر این جزایر در دریا به دست می‌آید. به دلیل وجود مشکلات معدنی موثر بر کشورهای مختلف که منجر به کاهش ۹/۲ درصدی تولید قلع تصفیه شده در جهان در نیمه اول سال گذشته شد و میزان تولید شش ماهه را به ۱۱۷ هزار و ۱۰۰ تن رساند، تا حدی تقاضا برای این کالا نیز برای مدتی راکد مانده بود. تولید معدنی قلع به دلایل گوناگونی توسط اکثر تولیدکنندگان به مشکلاتی برخورده که در نتیجه مانع شده که بازار آن با عرضه مازاد مواجه شود و در نهایت این موضوع تا حدی موجب تقویت قیمت قلع شد. البته بخش دیگری از این بهبود قیمت به خصوص در نیمه دوم ۲۰۱۲ به دلیل رونق و تقاضای بالا برای این محصول بود. علاوه بر این، چندین پروژه جدید قلع نیز در جهان در دست اجراست، ولی به طور کلی حجم سالانه تولید این محصول از محل پروژه های مذکور چندان بالا نیست ولی این امیدواری وجود دارد که در آینده با افزایش میزان تولید و بهره‌برداری از این محصول، سطح تولید افزایش یابد. مصرف قلع تصفیه شده در سال گذشته 383 هزار و 600 تن بود که 16 هزار و 900 تن کمبود را نشان می‌داد، اما پیش بینی می‌شود در سال جدید تولید به 353 هزار تن و تقاضا 363 هزار تن برسد که موید 10 هزار تن کمبود این محصول است. اما موسسه Barclays Capital ارقام دیگری را منتشر کرده است که به ترتیب 351 هزار و 359 تن تولید و تقاضا را نشان می‌دهد و 8 هزار تن کمبود را نشان می‌دهد. البته در سال ۲۰۱۲ تقاضا در مقایسه با سال قبل از آن در اکثر نقاط جهان مانند آمریکا، اروپا و بخش اعظم آسیا از جمله ژاپن (سومین مصرف کننده بزرگ پس از چین و آمریکا) کاهش داشته است. چین در این میان یک استثنا است، درحالی که رشد آن شاید رو به کاهش باشد، ولی تقاضای قلع در آن کشور با ۱/۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۵۵ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است. شاید محدودیت هایی که در مصرف قلع وجود دارد، نرخ رشد مصرف این محصول را تا حدی کاهش داده باشد، اما از آنجا که نیمی از قلع دنیا برای ساخت لحیم مورد نیاز برای استفاده در محصولات الکترونیکی مصرف می‌شود، در بازار قدرت انحصاری تقاضاکننده این ماده معدنی، تولیدکنندگان تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمندی هستند که مردم در سراسر دنیا در دست می‌گیرند.

بزرگ‌ترین تولید کنندگان قلع

اندونزی تقریبا تمام قلع تولیدی خود را صادر می‌کند که بنا به گزارش‌های دولتی بیش از ۹۰ درصد آن از بانکا و بلیتونگ می‌آید. این به آن معنا است که حجم زیادی از صادرات قلع از بانکا یا پیرامون آن سرچشمه می‌گیرد. تولیدکنندگان قلع در اندونزی در ماه اوت اعلام کردند که صادرات را تحریم خواهند کرد تا قیمت‌ها را افزایش دهند که در نهایت با 20 درصد افزایش قیمت تقریبا به 21 هزار دلار در هر تن بالغ شد. بزرگ‌ترین تولیدکننده قلع در جهان چین است که 7 درصد از تولید قلع تصفیه شده آن در هفت ماهه اول سال 2012 کاسته شده است. تولید جهانی قلع تصفیه شده در هفت ماهه نخست 2012 با 2/4 درصد کاهش به 203400 تن رسید. با وجود بازار آرام چین به دلایل کاهش تولیدات داخلی و تفاوت قیمت بورس‌های مختلف واردات چین بالا رفته است. این کشور 16707 تن در هفت ماهه اول سال 2012 وارد کرده است. اکنون تحلیلگران معتقدند کاهش ظرفیت تولید قلع و رشد مصرف طی ماه‌های آینده باعث خواهد شد قیمت این فلز در پایان سال جاری یا اوایل سال آینده به بالاترین میزان برسد. اگر این پیش‌بینی تحقق یابد، قلع نخستین فلز پایه است که بار دیگر به اوج قیمت در اواسط سال ۲۰۱۳ خواهد رسید. تحلیلگران با توجه به اینکه همبستگی بالایی بین نوسان قیمت مس و این فلز وجود دارد این احتمال را می‌دهند که قلع بالاتر از هر فلزی رشد کند، زیرا عوامل بنیادین بازار برای رشد قیمت قلع بسیار مساعد است. از ابتدای سال جاری تا کنون، نوسان قیمت قلع از دیگر فلزات اساسی بهتر بوده و سرمایه‌گذاران شاهد ثبات تقریبی قیمت آن بوده‌اند. قیمت قلع بیشترین تاثیر را از محدودیت ظرفیت تولید می‌پذیرد و اگر وضعیت کنونی تولید این فلز همچنان ادامه پیدا کند، عملکرد قیمتی آن بهتر از دیگر فلزات اساسی خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود تولید قلع در سال 2013، حدود 6 درصد افزایش یابد.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت استحصال قلع (Sn) از کانسنگ آن

کد آیسیک کانسنگ قلع (استخراج) : ۱۳۲۰۴۱۲۳۳۵

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت استحصال قلع (Sn) از کانسنگ آن

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی کانسنگ قلع (استخراج) : ۲۶۰۹۰۰۰۰

خلاصه بررسی اقتصادی طرح استحصال قلع (Sn) از کانسنگ آن

ظرفیت سالیانه : 200 تن
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 2000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 800 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 29 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.