بررسی بازار صنعت تتراکلرواتیلن

پرکلرواتیلن که به نام تتراکلرواتیلن نیز شناخته می شود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی C2Cl4 و با علامت اختصاری (PERC و PCE) می باشد. این مایع بی رنگ و غیر قابل اشتعال با بوی شیرین است. تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن به عنوان مایعات شفاف و فراری که دارای خواص حلال عالی هستند شناخته می شوند. آنها در صنایعی مانند خشکشویی، چربی زدایی فلزات، تولید مواد شیمیایی و فرآوری نساجی کاربرد گسترده ای دارند. تری کلرواتیلن (TCE) و پرکلرواتیلن (PCE) حلال های هیدروکربنی هالوژنه هستند که با محتوای کلر آنها مشخص می شود. همچنین تری کلرواتیلن مایعی غیر قابل اشتعال با بوی شیرین است، در حالی که پرکلرواتیلن مایعی غیر قابل اشتعال با بوی تند می‌باشد. پویایی بازار تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن تحت تأثیر عواملی از جمله: افزایش تقاضا از سوی صنایع خشکشویی و نساجی، افزایش استفاده در تمیز کردن فلزات و کاربردهای چربی زدایی و … است. در خصوص بازار جهانی این محصول باید گفت اندازه بازار جهانی تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن در سال ۲۰۲۲ ۲.۰۶ میلیارد دلار بود و انتظار می رود در سال ۲۰۳۲ به ۳.۱۴ میلیارد دلار برسد و رشد سالیانه مرکب( CAGR ) 4.8٪در طول دوره پیش بینی داشته باشد. افزایش تقاضا برای این مواد شیمیایی از بسیاری از بخش‌های مصرف نهایی، از جمله صنایع خودروسازی، هوافضا و الکترونیک، از جمله عوامل اصلی رشد درآمد بازار است. در تولید و نگهداری قطعات و اجزای فلزی، این ترکیبات اغلب به عنوان حلال و چربی‌گیر استفاده می‌شوند. در سال‌های آینده، انتظار می‌رود تقاضا برای تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن با گسترش بخش صنعتی، به ویژه در اقتصادهای نوظهور، هدایت شود.
پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-تری-کلرو-اتیلن-و-پرکلرو-اتیلن-طی-سالهای-2022-2032از نظر درآمد، بازار جهانی تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن در سال ۲۰۲۱ تحت سلطه منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار داشت. نیاز به تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن توسط کشورهایی مانند چین، هند، و صنعتی شدن سریع ژاپن و توسعه در صنایع شیمیایی و تولیدی تقویت شده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تقاضای بالای منطقه برای کاربردهای روغن‌زدایی فلزات و خدمات خشک‌شویی، توسعه درآمد بازار را افزایش دهد. همچنین، شهرنشینی منطقه و افزایش درآمدهای قابل تصرف، تقاضای مصرف کنندگان را افزایش می دهد که به نوبه خود نیاز به تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن را در صنایع تولید شیمیایی افزایش می دهد. پیش‌بینی می‌شود که درآمد بازار منطقه آسیا و اقیانوسیه در نتیجه وجود بازیگران مهم بازار در آنجا و تلاش‌های آنها برای تنوع بخشیدن به محصولات و بهبود سیستم‌های توزیع توسعه یابد.
چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولیدتری-کلرواتیلن-و-پرکلرو-اتیلن-طی-سال-های-2022-2032در نمودار زیر وضعیت واردات تری کلرو اتیلن طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-واردات-تری-کلرو-اتیلن-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت واردات پر کلرو اتیلن طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-واردات-پر-کلرو-اتیلن-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت صادرکنندگان تری کلرو اتیلن در جهان در سال ۲۰۲۲  ارائه شده است.
وضعیت-صادرکنندگان-تری-کلرو-اتیلن-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان صادرات تری کلرو اتیلن در ۲۰ کشور نخست صادرکننده در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.میزان-صادرات-تری-کلرو-اتیلن-در-20-کشور-نخست-صادرکننده-در-سال-2022نمودار بالا که نشان‌دهنده میزان صادرات تری کلرو اتیلن در ۲۰ کشور نخست صادرکننده این محصول در سال ۲۰۲۲ می‌باشد. ارزش صادراتی این محصول در سال ۲۰۲۲ به میزان ۷۸,۰۱۳ هزار دلار رسید که در این بین کشور چین با صادراتی به ارزش ۴۰,۱۱۷ هزار دلار و سهم ۵۱.۴ درصدی از کل حجم صادرات این محصول در سال ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین صادرکننده جهان بوده است.همچنین کشور‌های ژاپن، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و آفریقای جنوبی نیز هرکدام به ترتیب با صادراتی به ارزش ۱۶۵۰۵ هزار دلار، ۸,۳۳۹ هزار دلار، ۵۷۹۷ هزار دلار و ۲,۸۶۰ هزار دلار در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی قرار می‌گیرند.در نمودار زیر وضعیت صادرکنندگان پرکلرو اتیلن در جهان در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.
وضعیت-صادرکنندگان-پرکلرو-اتیلن-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان صادرات پرکلرواتیلن در ۲۰ کشور نخست صادرکننده در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.
میزان-صادرات-پرکلرو-اتیلن-در-20-کشور-نخست-صادرکننده-در-سال-2022نمودار بالا که نشان‌دهنده میزان صادرات پرکلرو اتیلن در ۲۰ کشور نخست صادرکننده این محصول در سال ۲۰۲۲ می‌باشد. ارزش صادراتی این محصول در سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۱۶,۱۲۱ هزار دلار رسید که در این بین کشور آلمان با صادراتی به ارزش ۶۶,۶۳۳ هزار دلار و سهم ۳۰.۸ درصدی از کل حجم صادرات این محصول در سال ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین صادرکننده جهان بوده است. همچنین کشور‌های ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه و جمهوری چک نیز هرکدام به ترتیب با صادراتی به ارزش ۴۴,۴۱۶ هزار دلار، ۱۷,۶۳۸ هزار دلار، ۱۴,۸۳۶ هزار دلار و ۱۲,۳۹۵ هزار دلار در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی قرار می‌گیرند. در نمودار زیر وضعیت واردکنندگان تری کلرو اتیلن در جهان در سال ۲۰۲۲  ارائه شده است.
وضعیت-واردکنندگان-تری-کلرو-اتیلن-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان واردات تری کلرو اتیلن در ۲۰ کشور نخست واردکننده در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.میزان-واردات-تری-کلرو-اتیلن-در-20-کشور-نخست-واردکننده-در-سال-2022نمودار میله ای بالا، نشان دهنده‌ی رتبه و حجم واردات کشور‌های جهان در حوزه تولید تری کلرو اتیلن در سال ۲۰۲۲ است. ارزش واردات جهانی این محصول در سال ۲۰۲۲ به میزان ۹۰,۲۴۵ هزار دلار بوده است. با توجه به نمودار بالا کشور هندوستان با وارداتی به ارزش ۱۱۲۶۷ هزار دلار و سهم ۱۲.۵ درصدی در بین واردکنندگان جهانی این محصولات، برترین واردکننده نام گرفته است. پس از هندوستان کشور های ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، فدراسیون روسیه و جمهوری کره هر کدام به ترتیب با ارزش واردات ۹,۹۸۵ هزار دلار، ۶۸۰۸ هزار دلار، ۶,۶۷۷ هزار دلار و ۶,۲۹۶ هزار دلار در رتبه های  بعدی برترین واردکنندگان جهانی این محصولات جای میگیرند. در نمودار زیر وضعیت واردکنندگان پرکلرو اتیلن در جهان در سال ۲۰۲۲  ارائه شده است.در نمودار زیر وضعیت واردکنندگان پرکلرو اتیلن در جهان در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.
وضعیت-واردکنندگان-پرکلرو-اتیلن-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان واردات پرکلرو اتیلن در ۲۰ کشور نخست واردکننده در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.
میزان-واردات-پرکلرو-اتیلن-در-20-کشور-نخست-واردکننده-در-سال-2022نمودار میله ای بالا، نشان دهنده‌ی رتبه و حجم واردات کشور‌های جهان در حوزه تولید پر کلرو اتیلن در سال ۲۰۲۲ است. ارزش واردات جهانی این محصولات در سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۴۴,۰۸۶ هزار دلار بوده است. با توجه به نمودار بالا کشور چین با وارداتی به ارزش ۷۳۷۴۰ هزار دلار و سهم ۳۰.۲ درصدی در بین واردکنندگان جهانی این محصولات، برترین واردکننده نام گرفته است.پس از چین کشور های ترکیه، هند، فدراسیون روسیه و ایران هر کدام به ترتیب با ارزش واردات ۱۵,۴۴۸ هزار دلار، ۱۳,۳۸۷ هزار دلار، ۱۱,۳۴۴ هزار دلار و ۱۱۲۹۵ هزار دلار در رتبه های بعدی برترین واردکنندگان جهانی این محصولات جای میگیرند. در نموار زیر وضعیت برآورد مصرف تری کلرو اتیلن با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-برآورد-مصرف-تری-کلرو-اتیلن-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف پرکلرو اتیلن با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-برآورد-مصرف-پرکلرو-اتیلن-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید تتراکلرواتیلن

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید تتراکلرواتیلن

در رابطه با ایران نیز بر اساس آخرین داده های رسمی ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیچگونه واحد فعالی در زمینه تولید محصولات طرح به ثبت نرسیده است و تمامی نیاز داخلی از طریق واردات محصولات خارجی تامین میگردد که خود نویدی بر جذابیت تولید این محصولات دارد. از طرفی با توجه به عدم تولید داخلی میزان تقاضای داخلی محصولات نیز با میزان واردات آن قابل سنجش خواهد بود که در این رابطه می توان گفت تقاضای داخلی تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن طبق پیش بینی های انجام شده در سال ۱۴۰۶ به ترتیب معادل ۲۰۴ تن و ۲,۶۰۴ تن خواهد بود. به طور کلی، با توجه به عدم وجود رقبای بزرگ داخلی و همچنین ضریب اطمینان بالا در تامین مواد اولیه،  بازار تری کلرواتیلن و پرکلرواتیلن چشم انداز روشنی را هم برای بازیگران با سابقه و هم برای شرکت های جدید نشان می دهد.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)