بررسی بازار صنعت تولید آجر

بخش ساختمان سازی، یکی از حوزه های مهم در هر کشور به شمار می‌رود که محرک اصلی توسعه املاک مسکونی و تجاری است. با افزایش جمعیت، تقاضا برای مسکن و املاک تجاری رونق یافته که منجر به ایجاد پروژه‌های ساختمانی فراوانی شده است. آجر از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از پر مصرف ترین مصالح در ساختمان سازی است و در انواع مختلفی مانند آجر نسوز، آجر سفالی و غیره تولید می‌شود. طبق آمار و اطلاعات ارائه شده، در حال حاضر واحدهای فعال، حدود ۸ میلیون تن آجرنما، آجر نسوز، آجر سفالی و آجر شیل تولید می‌نمایند؛ همچنین ظرفیت واحدهای در دست احداث نیز ۴.۵ میلیون تن است. در خصوص بازار جهانی نیز باید گفت صنعت آجر در چند سال گذشته به دلیل رشد زیرساخت ها و فعالیت های ساختمانی رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده است. علاوه بر این، افزایش جمعیت، افزایش درآمد سرانه، بهبود رشد اقتصادی، صنعتی شدن و شهرنشینی سریع چشم‌انداز رشد صنعت بلوک و آجر را افزایش داده است. همچنین، از نظر نوع محصول، آجرهای جامد اکثریت سهم بازار را در اختیار دارند، اما نوع توخالی سریع‌ترین بخش در حال رشد در بازار است. آجر جامد بالاترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است زیرا از قدیم الایام به طور سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و به راحتی در بازار موجود است.
چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولیـــد-آجـــرآجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورداستفاده بوده است و قدیمی ترین مصالح ساخته ی دست بشر به شمار می آید. همچنین متوجه شدید که مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی و قدمتی چند هزار ساله دارد. در کنار این مسئله همان طور که مطالعه کردید آجرها، بلوک هایی با اندازه های منظم و مکعبی شکل هستند که اغلب از خاک رس ساخته شده و در انواع و طرح های گوناگون و باقیمت های متفاوت، در قسمت های مختلف ساختمان مورداستفاده قرار می گیرند؛ بنابراین با توجه به تمام ویژگی های ذکر شده آجر یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی و درعین حال پرکاربرد به حساب می آید. در نمودار زیر وضعیت واحدهای فعال انواع آجر به تفکیک استان آمده است.
وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انواع-آجر-به-تفکیک-استان
میزان تولید انواع آجر در جدول زیر به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۷، ۴,۲۰۲,۰۹۵ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۸,۰۲۶,۴۳۹ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید را نشان می‌دهد.
میزان-تولید-انواع-آجر-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت تولید انواع آجر طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-تولید-انواع-آجر-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر صادرات محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
صادرات-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف محصول مورد بررسی با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-برآورد-مصرف-محصول-مورد-بررسی-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید آجر سفال

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید آجر سیسیلی

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید آجر

طبق بررسی ها می‌توان گفت عرضه محصولات تقاضای بازار را پوشش داده و بازار شاهد مازاد عرضه نیز باشد. با دید بلند مدت با توجه به ظرفیت تولیدی و روند افزایشی صادرات طی سال‌های اخیر می‌توان گفت، روند کلی موازنه عرضه و تقاضا حاکی از آن است که تقاضا بیشتر از عرضه بوده لذا تولید محصول توجیه‌پذیر می‌باشد.بنابراین با توجه به تقاضای فزاینده به دلیل رشد روزافزون بخش ساخت و ساز در ایران، می‌توان بیان نمود، بازار تولید محصولات مورد نظر طرح چشم‌انداز روشنی را در پی خواهد داشت.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)