بررسی بازار صنعت تولید کیسه پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یکی از برترین مشتقات پلیمر و یکی از پرمصرف ترین انواع پلاستیک شناخته شده است که دارای کاربرد بی شماری می باشد و یکی از این کاربرد های آن تولید گونی پلی پروپیلن (PP) است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ ساخته شد. پلی پروپیلن یکی از ۳ پلیمر برتر است که برای کالاهای مصرفی (مانند کیسه های قابل استفاده مجدد) و گاهی در خودرو و حتی مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیای امروز، کیسه های پلی پروپیلن برای جابجایی موادی که حتماً باید دور از آب باشند و به علت وزن زیاد به کیسه محکم و مقاومی نیاز دارند، نقش بسیار مهمی دارد که کیسه های پلی پروپیلن نیاز بسته بندی بسیاری از صنایع را در بالاترین استانداردهای بسته بندی روز دنیا تامین می نماید و جهت بسته بندی محصولات غذایی، کشاورزی، شیمیایی، کود، پتروشیمی، سیمان و پلیمرها مورد استفاده قرار می گیرند. می توان گفت استفاده از کیسه های پلی پروپیلن مزایای اقتصادی و استانداردهای جهانی خاص خود را دارد و از این رو انواع کیسه گونی های ساده و لمینت جزو مهمترین محصولات این نوع صنایع بسته بندی می باشد. این نوع کیسه ها را می توان بر اساس سفارش هایی که از مشتریان دریافت می شود و بر اساس نیاز آنها با انواع و وزن های مختلف جهت بسته بندی محصول مورد نظر با ضخامت های متفاوت نخ مورد استفاده به صورت متنوع تولید کرد.
پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی کیسه‌ها و گونی‌های بافته‌شده پلی‌پروپیلن در دوره پیش‌بینی، بین سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۳۰، با نرخ قابل‌توجهی افزایش یابد. در سال ۲۰۲۲، بازار با نرخ ثابتی در حال رشد است و با اتخاذ استراتژی‌های فزاینده توسط بازیگران کلیدی، بازار، رشد می‌کند.
عوامل کلیدی موثر در رشد صنعت تولید کیسه های پلی پروپیلن در ایران عبارتند از:
تقاضای داخلی
جمعیت زیاد و اقتصاد متنوع ایران تقاضای قابل توجهی برای کیسه های پلی پروپیلن برای بخش های مختلف از جمله کشاورزی، ساخت و ساز و خرده فروشی ایجاد کرده است.
بخش کشاورزی
ایران بخش کشاورزی قوی دارد و کیسه های پلی پروپیلن به طور گسترده برای بسته بندی محصولاتی مانند غلات، میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. تقاضای بخش کشاورزی برای کیسه های پلی پروپیلن نیروی محرکه رشد این صنعت بوده است.
صنعت پتروشیمی
ایران دارای منابع پتروشیمی قابل توجهی از جمله تولید رزین پلی پروپیلن، ماده اولیه کلیدی برای تولید کیسه های پلی پروپیلن است. دسترسی به مواد خام محلی از رشد صنعت حمایت کرده است.
پتانسیل صادرات
تولیدکنندگان کیسه های پلی پروپیلن ایرانی توانسته اند به بازارهای صادراتی، به ویژه در کشورها و مناطق همسایه دست یابند. مقرون به صرفه بودن، دوام و تطبیق پذیری کیف ها آنها را برای تجارت بین المللی جذاب کرده است.

با این حال، مهم است که در نظر بگیرید که صنعت ممکن است با چالش‌های خاصی روبرو شود، از جمله:
۱. رقابت: صنعت تولید کیسه های پلی پروپیلن هم در داخل و هم در سطح بین المللی بسیار رقابتی است. تولیدکنندگان ایرانی باید برای رقابت با کیفیت، مقرون به صرفه بودن و نوآوری محصول در بازار جهانی تلاش کنند.
۲. پیشرفت های تکنولوژیکی: سرمایه گذاری مستمر در ماشین آلات مدرن و فن آوری های تولید برای رشد و کارایی صنعت بسیار مهم است. همراهی با آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی می تواند بهره وری و کیفیت محصول را افزایش دهد.
۳. در دسترس بودن مواد خام: در دسترس بودن و هزینه مواد خام، به ویژه رزین پلی پروپیلن، می تواند بر سودآوری صنعت تأثیر بگذارد. نوسانات قیمت رزین یا محدودیت در دسترس بودن ممکن است بر هزینه های کلی تولید تأثیر بگذارد.
۴. محیط نظارتی: رعایت مقررات داخلی و بین المللی مرتبط با کیفیت محصول، ایمنی و استانداردهای زیست محیطی برای پایداری و رقابت صنعت مهم است.

رشد بازار برای محصولات پلی پروپیلنی (PP) در سالهای اخیر که میتواند باعث افزایش فروش شما شود.
افزایش نیاز به بسته بندی در صنایع مختلف و تلاش برای کاهش هدررفت ،مواد که میتواند باعث افزایش تقاضا برای محصولات شما شود.
دسترسی به بازارهای جدید و خارجی که میتواند باعث افزایش سهم بازار شما شود.

در تحلیل‌های مربوط به برآورد تقاضا علاوه بر استفاده از روش برآورد مصرف ظاهری می‌توان (در صورت دسترسی به اطلاعات) از طریق برآورد میزان مصرف گروه‌های مصرف‌کننده کالا در سطح جامعه به برآورد تقاضا، دست‌یافت که استفاده از روش فوق متأثر از نوع کالا به لحاظ مصرفی، واسط‌های و سرمایه‌ای دارای روش‌های مختلف می‌باشد

یکی از فازهای مهم برای طراحی یک کارخانه، بررسی عرضه و تقاضای گذشته محصول کارخانه می‌باشد. نگاهی به گذشته و تحلیل میزان عرضه و تقاضای یک محصول می‌تواند بینش روشنی را برای تحلیل و پیش‌بینی عرضه و تقاضا در آینده و اینکه آیا طرح فوق دارای بازار مناسبی برای فروش محصولات خود خواهد بود یا خیر و در حقیقت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به دست می‌دهد. یکی از اقلام پر مصرف در صنایع بسته بندی در همه کشورها و از جمله ایران گونی پلی پروپیلن می باشد که مصرف آن از یک طرف به خاطر افزایش جمعیت و از سوی دیگر به خاطر پیدایش کاربردهای جدید برای آن رو به افزایش است.

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید کیسه پلی پروپیلن

جمع بندی بازار صنعت کیسه پلی پروپیلن

صنعت تولید کیسه های پلی پروپیلن یک بخش پررونق در صنعت بسته بندی پلاستیکی است. کیسه های پلی پروپیلن به طور گسترده در صنایع مختلف مانند کشاورزی، غذا و نوشیدنی، کالاهای مصرفی و خرده فروشی استفاده می شود. افزایش تقاضا برای کیسه های پلی پروپیلن به دلیل دوام، سبک بودن و مقاومت در برابر رطوبت است.
با توجه به مطالعات انجام شده و بهره گیری از داده‌های مرکز تجارت بین المللی (ITC)، ارزش بازار جهانی کیسه های پلی پروپیلن در سال ۲۰۲۲ به ۳.۸ میلیارد دلار رسید و انتظار می رود که از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸، ۵.۵ درصد رشد کند. بنابراین این صنعت را میتوان در جهان یک تجارت رو به رشد متصور شد. دلیل این امر را می‌توان افزایش تقاضا برای کیسه های پلی پروپیلن در صنایع غذایی و آشامیدنی و خرده فروشی، افزایش آگاهی از اثرات مضر پلاستیک بر محیط زیست، پیشرفت های فناوری در فرآیند تولید کیسه های پلی پروپیلن، افزایش جمعیت و شهرنشینی و در نتیجه تقاضای بیشتر برای کالاهای مصرفی و بسته بندی، دانست.
در ایران کیسه های پلی پروپیلن به مقدار زیادی تولید میشود و بیشترین تولید مربوط به استانهای گیلان، مرکزی، اصفهان و آذربایجان شرقی میباشد. بیشتر این تولیدات در بسته بندی صنایع شیمیایی، کشاورزی، پتروشیمی، کود، سیمان، انواع پلیمر، و البته در اصلی ترین کاربرد آن یعنی مواد غذایی و حوزه صادرات استفاده می‌شوند.
اما پیشنهاد میشود با توجه به همجواری طرح با کشورهای متقاضی عمده‌ی محصول در منطقه و همچنین اختلاف قیمت فروش در داخل و صادرات با توجه به استفاده از تکنولوژی روز و کیفیت بالای تولید، قسمتی از تولیدات صادر گردد.
این صادرات علاوه بر افزایش ارز آوری سبب می‌گردد تا از صادرات مواد اولیه کشور به صورت خام کاسته شده و ارزش افزوده بیشتری در داخل ایجاد گردد و به بهبود شاخص‌های اقتصادی کشور یاری رسانده و به ایجاد رشد اقتصادی پایدار در کشور کمک شایانی نماید.
در پایان انتظار می رود صنعت تولید کیسه های پلی پروپیلن در سال های آینده به دلیل مزایایی که نسبت به سایر مواد بسته بندی دارد، رشد قابل توجهی را تجربه کند. تولیدکنندگان باید بر پیشرفت‌های تکنولوژیک برای افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها و همچنین ترویج راه‌حل‌های سازگار با محیط زیست برای پاسخگویی به تقاضا برای بسته‌بندی پایدار تمرکز کنند.
صنعت تولید کیسه های پلی پروپیلن در ایران بخش قابل توجهی در صنعت بسته بندی کشور بوده است. کیسه های پلی پروپیلن که با نام کیسه های PP یا کیسه های بافته نیز شناخته می شوند، معمولا برای بسته بندی محصولات مختلف از جمله کالاهای کشاورزی، مواد شیمیایی، مصالح ساختمانی و کالاهای مصرفی استفاده می شوند.
ایران سابقه طولانی در تولید کیسه های پلی پروپیلن داشته و ظرفیت تولید داخلی قوی را توسعه داده است. این صنعت هم از تولیدکنندگان در مقیاس بزرگ و هم از شرکت های کوچکتر تشکیل شده است.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۳ امتیاز)