بررسی-بــازار-صنـعــت-دی-کلسیم-فسفات-و-مونوکلسیم-فسفات

بررسی بازار صنعت دی کلسیم فسفات و مونوکلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات یا (MCP) با فرمول شیمیایی CaH4P2O8 و دی کلسیم فسفات ترکیبی با فرمول شیمیایی CaHPO4 است و هر دو ترکیب از واکنش اسید فسفریک با کربنات کلسیم تهیه می شوند. این دو ترکیب به عنوان افزودنی غذایی و مکمل برای انسان و دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. مونوکلسیم فسفات (MCP) و دی کلسیم فسفات (DCP) رایج ترین شکل های مورد استفاده فسفات های خوراک معدنی هستند. تفاوت اصلی بین این فسفات های خوراکی میزان فسفر است. پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی کلسیم فسفات تا سال ۲۰۲۷ به ۹۷۴.۶ میلیون دلار برسد.
پیش-بینی-اندازه-بازار-جهانی-صنعت-تولید-دی-کلسیم-فسفات-و-مونو-کلسیم-فسفات-طی-سالهای-2018-2027فسفات کلسیم را می توان به عنوان خانواده ای از مواد معدنی و مواد متشکل از یون های کلسیم همراه با آنیون های فسفات معدنی نام برد. این ماده شیمیایی از نظر شکل جامد سفید رنگ بوده و دارای ارزش غذایی مختلفی می باشد. وجود آن را می توان در موجودات زنده مختلف مانند مینای دندان و مواد معدنی استخوان مشاهده کرد. در شیر به شکل کلوئیدی یافت می شود که به آن فسفات کلسیم کلوئیدی (CCP) می گویند. این ماده معدنی دارای عرصه گسترده ای از کاربردها است که از رشد این بخش حمایت می کند. در نمودار زیر بازار جهانی محصول مورد بررسی بر اساس دسته بندی ارائه شده است.

بازار-جهانی-دی-کلسیم-فسفات-و-مونوکلسیم-فسفات-بر-اساس-دسته‌بندی
در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده منوکلسیم فسفات به تفکیک استان ارائه شده است.

واحدهای فعال مونوکلسیمدر نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده دی کلسیم فسفات به تفکیک استان ارائه شده است.

واحدهای فعال دی کلسیممیزان تولید محصولات دی کلسیم فسفات و مونو کلسیم فسفات در دو جدول زیر به تفکیک سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ گزارش شده است. میزان تولید محصول مونو کلسیم فسفات نیز در سال ۱۳۹۸، ۶۱,۱۹۱ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۲ به ۷۹,۵۴۱ تن رسیده است. لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید مونو کلسیم فسفات را نشان می‌دهد. در جدول زیر میزان تولید منوکلسیم فسفات طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.

میزان تولید مونوکلسیم

همچنین میزان تولید محصول دی کلسیم فسفات در سال ۱۳۹۸، ۴۶۰,۶۸۴ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۲ به ۶۱۵,۴۵۵ تن رسیده است. لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید دی کلسیم فسفات را نشان می‌دهد.

میزان تولید دی کلسیمدر نمودار زیر وضعیت واردات منوکلسیم فسفات طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.

واردات مونوکلسیمدر نمودار زیر وضعیت واردات دی کلسیم فسفات طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.

واردات دی کلسیمدر نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف منوکلسیم فسفات با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.

برآورد مصرف مونوکلسیمهمچنین در نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف دی کلسیم فسفات با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.

برآورد مصرف دی کلسیم

 

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید دی کلسیم فسفات و مونوکلسیم فسفات

صنعت دامپروری در سطح جهانی و بین المللی از رشد چشم‌گیری برخوردار بوده و کارآفرینی آن در اشتغال‌زایی، ایجاد ارزش افزوده، تغذیه بشر، سلامت انسان و جامعه و به طور کلی نقش بی‌ بدیل آن در اقتصاد باعث گشته همواره مورد حمایت و توجه دولت‌ها و کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قرار گیرد. تقاضای جهانی برای گوشت، شیر و تخم مرغ طی چهار دهه گذشته سه برابر شده است و انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ نیز به دو برابر رقم کنونی افزایش یابد. درحال حاضر متوسط سرانه مصرف گوشت در جهان ۵۰ کیلوگرم است، اما در اروپا میزان متوسط مصرف گوشت تقریباً دو برابر این رقم است. با توجه به تقاضای موجود و نیز نیازهای هنگفت دست اندرکاران صنعت دام و طیور در اثر استفاده از محصولات غیر استاندارد لزوم تهیه دی کلسیم فسفات مطابق با استانداردهای جهانی و احداث کارخانه تولید این محصول با کاربرد آخرین تکنولوژی روز در ایران اقدامی ضروری بوده است.


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)