بررسی بازار صنعت روغن‌های خام گیاهی

روغن‌های خوراکی یکی از مهم‌ترین مواد مورد استفاده در پخت‌وپز جهان هستند که درصد کاربرد روزانه آنها در سطح جهان بسیار بالاست و به همین دلیل، صنعت روغن خوراکی یکی از صنایع مهم دنیای امروز محسوب می‌‌شود. در این میان روغن‌های گیاهی در صنعت غذایی بسیار پرکاربرد بوده و علاوه بر آن در صنایع دیگری نیز استفاده می‌‌شود، اما باید گفت که حجم اعظم مصرف روغن در‌ مواد‌غذایی است و خصوصا در سال‌های اخیر با توجه به اهمیت سلامت غذایی، مصرف روغن‌های گیاهی اولویت پیدا کرده است. امروزه مصرف عمده روغن‌های خوراکی در جهان، مربوط به روغن‌های گیاهی است، به‌طوری‌که که مصرف روغن حیوانی بسیار کمتر شده است؛ استفاده از روغن‌های گیاهی در تولیدات غذایی جایگزین مناسبی برای روغن‌های حیوانی محسوب می‌شود که اسیدهای چرب غیراشباع کمتری نسبت به روغن‌های حیوانی دارند. از این رو، میزان تقاضای مصرف جهانی در چند سال اخیر نسبت به روغن‌های گیاهی بالاتر رفته است. ارزش بازار جهانی این روغن ها ۱۸.۰۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ بود و تخمین زده می شود که در سال ۲۰۳۲ به ۳۰.۴۱ میلیارد دلار برسد .
پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-روغن‌های-گیاهی--طی-سالهای-2022-2032از نظر درآمد، آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۲۲ از برتری برخوردار بود. و انتظار می‌رود تقاضا برای این محصولات شاهد افزایش قابل توجهی در کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین باشد، جایی که آگاهی سلامت در میان جمعیت رو به افزایش است.
چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولیدروغن-های-گیاهی-طی-سال-های-2022-2032در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده انوع روغن های خام گیاهی به تفکیک استان ارائه شده است.
وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انوع-روغن-های-خام-گیاهی-به-تفکیک-استانمیزان تولید انواع روغن های تولیدی طرح در جدول زیر به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصولات در سال ۱۳۹۷ ۱۰۰,۸۸۵تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۳۴۹,۷۵۶ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید این محصولات را نشان می‌دهد.
میزان-تولید-انواع-روغن-های-خام-گیاهی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت تولید انواع روغن های خام گیاهی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-تولید-انواع-روغن-های-خام-گیاهی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت واردات محصولات مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-واردات-محصولات-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت برآورد روغن های تولیدی مورد بررسی با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-برآورد-روغن-های-تولیدی-مورد-بررسی-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته پیشنهاد مطالعه: طرح تولید روغن گیاهی

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید روغن‌های خام گیاهی

صنعت روغن خوراکی در ایران وابسته به واردات مواد خام است، اگرچه در سال‌های اخیر روغن‌های موجود در ایران اکثرا تولید داخل هستند اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که تولیدکنندگان این صنعت بسیاری از مواد اولیه و خام مورد نیاز خود را وارد می‌کنند. بنابراین نوسان قیمت در این صنعت وابسته به نوسانات مواد خام وارداتی آن است که در سال‌های اخیر رو‌ به افزایش بوده است. همچنین با توجه به آنچه در بخش مربوط به وضعیت استان خراسان جنوبی مطرح شد، در حال حاضر این استان با نیاز عمده ای در رابطه با تولید روغن های گیاهی مذکور مواجه است و این موضوع احداث واحدهای جدید و یا توسعه واحدهای موجود را میطلبد. با چنین اوصافی، حصول هر توفیقی در افزایش ضریب تولید و تامین هر چه بیشتر این محصولات، و به تبع آن افزایش ضریب تولید، برای تامین نیاز داخلی کشور، یک موفقیت ارزنده و بزرگ به شمار می‌رود.


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)