بررسی بازار صنعت طلا

بازار طلا چه در ایران و چه در سراسر دنیا چند دسته متقاضی کلی دارد، عده‌ای برای سرمایه گذاری طلا می‌خرند، عده ای برای استفاده زنیتی و عده‌ای دیگر هم برای استفاده صنعتی و تجهیزات الکترونیکی از طلا استفاده می‌کنند. از طرفی اهمیت بازار طلا برای فعالین اقتصادی و سرمایه گذاری در دنیا بالاست.از آنجا که نقش طلا به‌عنوان کالای مصرفی و دارایی سرمایه‌گذاری، ماهیت دوگانه منحصربه‌فرد و نقش موثر آن به‌عنوان محصولی تنوع‌بخش انکارناپذیر است، درک تحولات طلا می‌‌‌تواند راهگشای صنعتگران ایرانی و معدنکاران داخلی فعال در بخش ساخت و تولید و فرآوری این فلز باارزش باشد. از منظر جغرافیایی نیز تحولات سه‌دهه اخیر با تحولات سه‌دهه پیش از آن به‌کل متفاوت است؛ این یعنی گستره جغرافیایی تقاضای طلا طی سی‌سال گذشته متحول شده است. هنگامی که اولین گزارش روند تقاضای طلای انجمن جهانی طلا منتشر شد، تقاضای آسیایی ۴۵‌درصد از کل تقاضای جهان را تشکیل می‌‌‌داد. امروزه، این تقاضا تقریبا ۶۰‌درصد کل تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد که به دلیل رشد اقتصادی تحول‌‌‌آفرین مصرف طلا، به‌ویژه در هند و چین است. این تصویری واضح از افزایش ثروت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محرک‌‌‌های تقاضای طلا در بلندمدت است. جالب اینکه روند کلی تقاضا و تغییر آن اثر بارزی بر بخش عرضه داشته و چارچوب آن را به‌کل دگرگون کرده است؛ این یعنی بخش عرضه نیز تکامل یافته است.


میزان تقاضای طلا در جهان

تقاضای فصلی طلا به تفکیک بخش‌های مختلف در نمودار زیر ارائه شده است. بیشترین تقاضای طلا در جهان در فصول مختلف از انتهای فصل اول سال ۲۰۱۰ تا انتهای فصل دوم سال ۲۰۲۳، عمدتاً مربوط به ساخت جواهرات بوده است. پس از آن، بیشترین تقاضا به ترتیب به سرمایه‌گذاری و خرید توسط بانک‌های مرکزی اختصاص دارد.

عرضه فصلی طلا به تفکیک بخش‌های مختلف در نمودار زیر ارائه شده است. بیشترین عرضه مربوط به تولید از بخش معدن است.

میزان تولید بزرگ‌ترین معادن طلا در جهان

در طول چندین دهه‌ و تا پیش از سال ۲۰۰۶ میلادی، آفریقای جنوبی بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در جهان بوده، اما در سال‌های اخیر میزان تولید این کشور کاهش یافته است. با این حال، هنوز هیچ کشوری موفق به شکستن رکورد آفریقای جنوبی در تولید طلا طی دهه ۱۹۷۰ (بیش از هزار تن در سال) نشده است. استخراج طلا در هر قاره‌ای یکی از تجارت‌های جهانی به‌حساب می‌آید و به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در سطح کشوری، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده طلا در سال ۲۰۲۲ بوده و حدود ۱۰ درصد از کل تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

بیشترین ذخیره طلا در سال ۲۰۲۳

بیشترین ذخیره طلا در دوره منتهی به فصل دوم سال ۲۰۲۳ متعلق به ایالات متحده آمریکا بوده است و این کشور ۸,۱۳۳ تن طلا در معادن خود ذخیره دارد. در نمودار زیر، کشورهایی که دارای بیشترین ذخایر طلای جهان در فصل دوم سال ۲۰۲۳ به تفکیک کشور هستند، مشاهده می‌شود.

روند قیمتی اونس جهانی

بازار داخلی همواره متأثر از نرخ‌های جهانی است. همچنین، بازار ارز و نرخ دلار از دلایل عمده نوسانات قیمت طلا هستند که تأثیر مستقیمی بر بازار طلا می‌گذارند. علاوه ‌بر قیمت جهانی طلا و نرخ مبادله ارز، تنش‌های سیاسی و تصمیمات دولت نیز تأثیر بسیاری بر قیمت این فلز دارد. یکی از عوامل مهم نوسانات قیمتی طلا، رفتار سرمایه‌گذاران است. زمانی‌که دلار آمریکا شروع به از دست دادن ارزش خود می‌کند، سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا سرازیر می‌شوند و در ادامه، روند صعودی قیمت طلا شکل می‌گیرد.
بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸، ارزش دلار آمریکا به‌طور چشمگیری افت کرد و با افزایش گرایش مردم به سرمایه‌گذاری در طلا، قیمت آن تقریباً سه برابر شد و به ۱,۰۰۰ دلار در هر اونس رسید. این روند صعودی تا سال ۲۰۱۲ ادامه یافت و در پایان همان سال، قیمت طلا به ۲،۰۰۰ دلار در هر اونس رسید. درواقع هجوم خریداران طلا باعث شد قیمت‌ها به‌شکل سرسام‌آوری افزایش یابد و در کمتر از ۱۵ سال از چند صد دلار به ۲,۰۰۰ دلار در هر اونس برسد. به‌طورکلی، اگر ارزش دلار کاهش یابد و اقتصاد در حال افول باشد، سرمایه‌گذاری در طلا به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.
بانک‌های مرکزی معمولاً مقدار قابل‌توجهی طلا در ذخایر خود دارند. البته در اقتصادهای پررونق، بانک‌های مرکزی حجم طلای تحت مالکیت خود را کاهش می‌دهند، زیرا در زمان رونق اقتصادی، به‌دلیل بازده پایین طلا، لازم است فضای ارزشمندی که در ذخایر بانک‌های مرکزی توسط این فلز اشغال شده است، آزاد گردد. اگر سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در طلا نداشته باشند، بانک‌های مرکزی دلیلی برای حفظ آن ندارند که این موضوع باعث افزایش عرضه و کاهش قیمت هر اونس می‌شود. در نمودار زیر، نوسانات قیمتی اونس طلا مشاهده می‌شود.

میزان تولید طلا در ایران

تولید طلا در ایران در دوره یک‌ساله منتهی به دسامبر ۲۰۲۰، حدود ۷/۶ تن گزارش شده است. اگرچه ذخیره قطعی طلا در کشور مشخص نیست، اما به‌طور تقریبی تا ۲۰۰ تن تخمین زده شده است، البته ناگفته نماند بر اساس مطالعات اکتشافی صورت‌گرفته در یک دهه اخیر، ذخیره احتمالی طلای ایران حدود ۴۵۰ تن برآورد شده است.

جدول زیر، ذخیره احتمالی و عیار مهمترین کانسارهای طلای ایران را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی قیمت طلا در انتهای سال ۲۰۲۳

در نمودار زیر ،پیش‌بینی مؤسسات مختلف از قیمت اونس جهانی در انتهای سال ۲۰۲۳ مشاهده می‌شود.

با توجه به موارد مطرح‌شده، صورت سود و زیان پیش‌بینی‌شده برای شرکت مطابق با جدول زیر است.

در نمودار زیر روند تغییرات نسبت قیمت به درآمد (P/E) پیشرو و گذشته‌نگر در سال‌های اخیر، طی دوره‌های یک‌ساله نشان داده ‌شده است. همان‌طورکه مشاهده می‌شود، با توجه به سود کارشناسی‌شده، به نظر می‌رسد نسبت P/E فزر بعد از مجمع به کمتر از ۳ واحد خواهد رسید.

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید شمش طلا

جمع بندی بررسی بازار صنعت طلا

طلا در طول تاریخ در معرض طوفان‌های بی‌ثباتی اقتصادی و تحولات مختلف سیاسی قرار گرفته که با انعطاف‌پذیری بی‌نظیری آنها پشت‌سر گذاشته است. ارزش ذاتی، عنصر کمیابی و جذابیت بی‌زمان طلا در مقایسه با نوسانات بازار و ارز، موقعیت منحصربه‌فردی به عنوان یک دارایی امن و پناهگاه سرمایه‌گذاری به آن می‌بخشد. در واقع طلا به‌عنوان یک شکل قابل‌اتکا از ذخیره‌سازی ثروت، امروز هم همچون قرن‌های گذشته، قدرت و جذابیت خود را حفظ کرده است و البته ساخت فضاهای حرفه‌ای و متفکرانه‌ای مثل بازار بزرگ طلا و جواهر خاورمیانه، بستری حتی مطمئن‌تر برای عشاق طلا و جواهر فراهم می‌کند.در عصری که با عدم اطمینان اقتصادی و نوسانات بازار مشخص شده و نیز در دوره‌های رکود اقتصادی و بحران‌های مالی، سرمایه‌گذاران همچنان از آشفتگی بازارهای سنتی به این دارایی‌های ملموس پناه می‌برند. طلا که اغلب از آن به عنوان «کالای ایام بحرانی» یاد می‌شود، در مواقع عدم اطمینان بیشترین درخشش را دارد و از سرمایه در برابر تورم، کاهش ارزش پول و ریسک سیستمی (خطر فروپاشی کل یک سیستم مالی یا کل بازار) محافظت می کند. ارزش ذاتی و کمبود طلا، این ماده را به منبعی از ثبات در یک چشم‌انداز اقتصادی در حال تغییر تبدیل می‌کند و ذخیره‌ای قابل‌اعتماد از ثروت در میان افت‌وخیزهای احساسی بازار پیش‌روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۲ امتیاز)