بررسی بازار صنعت تولید ظروف یکبار مصرف

هیچ تردیدی نیست که امروزه و البته از گذشته ظروف یکبار مصرف جایگاه بسیار مهمی در زندگی ما داشته است. ظروف یکبار مصرف با توجه به دارا بودن برخی از مزیت ها توانسته است در رستوران ها و در مراسم های گوناگون به طور عمده به کار آید. بهره مندی از آن ها زندگی ما را آسان و راحت ساخته است. یک رستوران یا یک کافه را در نظر بگیرید برای اینکه بتواند خدمات مطلوبی را برای مشتریان خود ارائه دهد نیازمند آن هستند، به همین دلیل است که بهره مندی و استفاده از این ظروف در کوتاه مدت محبوبیت بسیاری را کسب کرد.در خصوص بازار جهانی نیز باید گفت اندازه بازار جهانی ظروف یکبار مصرف ۴.۶۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ بود و انتظار می رود که در سال ۲۰۳۲ به ۱۳.۵۴ میلیارد دلار برسد و درآمد CAGR 12.5 درصدی را در طول دوره پیش بینی به ثبت برساند.
پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-ظروف-یکبارمصرف-طی-سالهای-2022-2032بر اساس تجزیه و تحلیل منطقه ای، انتظار می رود که بازار در آمریکای شمالی بیشترین سهم درآمد را در طول دوره پیش بینی به خود اختصاص دهد که دلیل آن گسترش استفاده از فناوری های یکبار مصرف در تولید بیوداروها و حضور شرکت های دارویی زیستی قابل توجه در منطقه است .
چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-ظروف-یکبار-مصرف-طی-سال-های-2022-2032در نمودار زیر وضعیت صادرکنندگان محصول مورد بررسی در جهان در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است. کشورهای بارنگ قرمز بیشترین ارزش صادرات محصول مورد بررسی در جهان را داشته‌اند.
وضعیت-صادرکنندگان-محصول-مورد-بررسی-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان صادرات محصول مورد بررسی در ۲۰ کشور نخست صادرکننده در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.
میزان-صادرات-محصول-مورد-بررسی-در-20-کشور-نخست-صادرکننده-در-سال-2022نمودار بالا که نشان‌دهنده میزان صادرات ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در ۲۰ کشور نخست صادرکننده این محصول در سال ۲۰۲۲ می باشد. ارزش صادراتی این محصول در سال مورد نظر به میزان ۱۶.۱۲۹ میلیارد دلار رسید که در این بین کشور چین با صادراتی به ارزش ۱۰.۳۳ میلیارد دلار و سهم ۶۴.۱ درصدی از کل حجم صادرات این محصول در سال ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین صادرکننده جهان بوده است. تراز تجاری(تفاوت ارزش صادرات و واردات) این کشور به ارزش ۱۰.۲۶ میلیارد دلار میباشد بدین معنا که این کشور دارای مازاد تجارت است و میزان صادرات محصول از واردات آن بیشتر میباشد. کشور اتریش در این حوزه نسبت به سال گذشته شاهد ۱۷ درصد رشد در تجارت جهانی شده است. کشور های آمریکا، ترکیه و آلمان نیز هرکدام به ترتیب با صادراتی به ارزش ۵۵۹.۸ میلیون دلار، ۴۶۲.۳۳ میلیون دلار و ۳۸۶.۳۶میلیون دلار در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی قرار می‌گیرند.
در نمودار زیر وضعیت واردکنندگان محصول مورد بررسی در جهان در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است. کشورهای بارنگ قرمز بیشترین ارزش واردات محصول مورد بررسی در جهان را داشته‌اند.
وضعیت-واردکنندگان--محصول-مورد-بررسی-در-جهان-در-سال-2022در نمودار زیر میزان واردات محصول مورد بررسی در ۲۰ کشور نخست واردکننده در سال ۲۰۲۲  ارائه شده است.
https://etarh.com/wp-content/uploads/2024/07/میزان-واردات-محصول-مورد-بررسی-در-20-کشور-نخست-واردکننده-در-سال-2022.jpgنمودار میله ای بالا، نشان دهنده ی رتبه و حجم واردات کشور های جهان در حوزه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در سال ۲۰۲۲ است. ارزش واردات جهانی این محصول در سال مورد نظر به میزان ۱۴.۳۵ میلیارد دلار میباشد. با توجه به نمودار بالا کشور آمریکا با ارزش صادراتی و سهم ۵.۷ درصدی طلایه دار صادرات محصول مورد بررسی در جهان میباشد. با این حال تراز تجاری(تفاوت ارزش صادرات و واردات) این کشور در سال ۲۰۲۲، به ارزش ۵.۱۸- میلیون دلار رسید که نشانده وجود کسری تجارت در این کشور است بدین معنا که میزان واردات این کشور نسبت به صادرات آن بیشتر میباشد.
در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده محصول مورد بررسی به تفکیک استان ارائه شده است. با توجه به بررسی های انجام شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته با رشد مواجه شده است.
در جدول زیر میزان تولید محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
میزان-تولید-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت تولید محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-تولید-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت صادرات محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-صادرات-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف محصول مورد بررسی با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.
وضعیت-برآورد-مصرف-محصول-مورد-بررسی-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

جمع بندی بررسی بازار صنعت تولید ظروف یکبارمصرف 

یکی از کاربردهای متنوعی که مواد پلیمری دارد ، کاربرد آن در زمینه تولید ظروف یک بار مصرف است که در چرخه زندگی انسان ها نقش بسیار پررنگی پیدا کرده است. برای کاهش نگرانی ها در زمینه ی محیط زیست لازم است که از ظروف یک بار مصرف به طرز صحیحی استفاده شود و با فرهنگ سازی برای جامعه و توجه مردم به تفکیک زباله ها و توجه به بحث بازیافت ظروف یکبار مصرف توسط دولت این نگرانی ها را به طرز چشم گیری می تواند کاهش دهد اندازه بازار جهانی ظروف پلاستیکی در سال ۲۰۲۱ ۵۸.۱۵ میلیارد دلار ارزش گذاری شد. پیش بینی می شود که این بازار از ۶۰.۵۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۸۶.۲۷ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۹ رشد کند که نشان دهنده CAGR 5.2 درصدی در طول دوره پیش بینی است. با توجه به بررسی های انجام شده میزان تقاضای محصول در ایران بیشتر از میزان عرضه محصول می باشد و در آینده بازار با کمبود مواجه می شود، این بدان معناست که محصول مورد نظر از منظر بازار با تهدید و یا مشکل خاصی در آینده مواجه نمی شود و محصول کاملا توجیه پذیر می باشد. ظروف یکبار مصرف از جمله کالاهایی است که طیف بسیار گسترده و تقاضا بالایی دارد. صادرات ظروف یکبار مصرف به کشورهای مختلف مزایای بسیار زیادی برای تاجران، صادرکنندگان و اقتصاد کشور دارد. بنابراین شرکت‌های زیادی با صادرات این نوع محصولات به دنبال کسب و تضمین سود خود هستند. با افزایش تقاضای مردم و پتانسیل بالای صادرات این نوع کالای مصرفی، باعث شده که حجم قابل توجهی از ارز وارد کشور شود، از این طریق سرمایه کشور افزایش پیدا کند.
کیفیت برتر و قیمت محصولات اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی میزان صادرات این محصول میباشند. موقعیت جغرافیایی و نزدیک بودن فرهنگ کشورهای همسایه به کشور ما باعث شده است که بتوانیم در زمینه صادرات موفق باشیم. عراق و کشورهای عربی یکی از درخواست کننده‌های ظروف یکبار مصرف در جهان هستند. صادرات ظروف پلاستیکی می‌تواند ارزآوری بسیار زیادی را برای ایران داشته باشد .کشورهای هدف صادرات ظروف یکبار مصرف ایران عبارتند از: کشورهای افغانستان، عراق،گرجستان، روسیه عمان و امارات متحده عربی و روسیه تقریبا نیمی از بازار ظروف یکبار مصرف افغانستان را ایران تامین می‌کند. همسایگی، مسافت کم حمل و نقل باعث شده که صادرکنندگان ظروف یکبار مصرف توجه ویژه‌ای به این کشور داشته باشند. همچنین کشورهایی نظیر عمان، ارمنستان و سایر کشورهای همسایه مثل کویت و گرجستان در سال‌های اخیر بیشترین آمار دریافت ظروف یکبار مصرف از ایران را به خود اختصاص داده‌اند.


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)