بررسی-بازار-صنعت-پانل-چوبی-از-ضایعات-کشاورزی

بررسی بازار صنعت پانل چوبی از ضایعات کشاورزی

پنل های چوبی، مصالح ساختمانی همه کاره هستند که معمولا در ساخت و ساز، طراحی داخلی، تولید مبلمان و کاربردهای مختلف دیگر استفاده می شوند. پنل‌های چوبی از ضایعات کشاورزی می‌توانند از منابع طبیعی بی‌نهایتی مانند برگ‌ها، ساقه‌ها، کاه، ساقه گیاهان، خرده چوب و غیره ساخته شوند. این مواد اولیه غالباً به دلیل ماهیت خود بازیافتی و بازتولیدی دارای ارزش اقتصادی بالا هستند و از مزایای زیست محیطی قابل توجهی برخوردارند. بازار پنل های چوبی حاصل از ضایعات کشاورزی رشد ثابتی را تجربه می‌کند که ناشی از افزایش آگاهی زیست‌محیطی و مقرراتی است که به نفع محصولات پایدار می باشد. همانطور که مصرف کنندگان و صنایع به دنبال جایگزین های سازگار با محیط زیست هستند، انتظار می رود تقاضا برای پنل های چوبی ساخته شده از ضایعات کشاورزی افزایش یابد. انتظار می‌رود بازار جهانی پانل‌های چوبی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ درآمد CAGR 5.2 درصدی را ثبت کند.

اندازه-بازار-جهانی-پانل‌های-چوبی

میزان تولید پنل چوبی از ضایعات کشاورزی در جدول زیر به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۷ ۷۵۰ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۲,۹۵۰ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید پنل چوبی از ضایعات کشاورزی را نشان می‌دهد.

میزان-تولید-پنل-چوبی-از-ضایعات-کشاورزی-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده پنل چوبی از ضایعات کشاورزی به تفکیک استان ارائه شده است:

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-پنل-چوبی-از-ضایعات-کشاورزی-به-تفکیک-استان

در نمودار زیر وضعیت واردات محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-واردات-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف محصول مورد بررسی با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-برآورد-مصرف-محصول-مورد-بررسی-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید پانل چوبی از ضایعات کشاورزی

جمع بندی بررسی بازار صنعت پانل چوبی از ضایعات کشاورزی

بازار پنل های چوبی از ضایعات کشاورزی نسبتاً پراکنده است چرا که هم بازیگران تثبیت شده و هم شرکت های تازه وارد برای سهم بازار با هم رقابت می کنند. شرکت‌های تأسیس‌شده در صنعت پنل های چوبی ممکن است فعالیت‌های خود را گسترش دهند تا محصولات تولید شده از ضایعات کشاورزی را در بر گیرند، در حالی که استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک‌تر بر نوآوری و بازارهای خاص تمرکز دارند.در دسترس بودن و هزینه مواد خام، در درجه اول ضایعات کشاورزی، تاثیر قابل توجهی بر بازار دارد. شرکت‌ها باید زنجیره‌های تامین قابل اعتماد را، به طور بالقوه از طریق مشارکت با بخش‌های کشاورزی و شرکت‌های مدیریت پسماند، ایجاد کنند تا از عرضه ثابت مواد خام با قیمت‌های رقابتی اطمینان حاصل کنند.


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)