بررسی بازار صنعت شکر تصفیه شده

شکر تصفیه شده، که به عنوان شکر سفید یا شکر سفره شناخته می شود، شکل بسیار فرآوری شده شکر است که معمولا به عنوان یک شیرین کننده در محصولات غذایی و نوشیدنی های مختلف استفاده می گردد.  شکر که از نظر شیمیایی به نام ساکارز شناخته می شود، دی ساکاریدی است که از مولکول های گلوکز و فروکتوز به هم پیوند خورده اند. ساکارز دارای فرمول شیمیایی  C12H22O11 است.

برسی بازار جهانی صنعت شکر تصفیه شده

پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-شکر-تصفیه-شده--طی-سالهای-2022-2032اندازه بازار جهانی شکر صنعتی  در سال ۲۰۲۲ ۵۴ ملیارد دلار بوده  و انتظار می رود در سال ۲۰۳۲ به ارزش ۸۳.۷۷ ملیارد دلار برسد .

 

چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-شکر-تصفیه-شده-طی-سالهای-2022-2032از نظر درآمد، منطقه آسیا-اقیانوسیه در سال ۲۰۲۱ بر بازار جهانی شکر صنعتی تسلط داشت. در طول دوره پیش بینی، نرخ رشد متوسطی برای بازار شکر صنعتی در اروپا پیش بینی می شود. بزرگترین مصرف کنندگان شکر صنعتی در اروپا، صنایع غذایی و نوشیدنی، به ویژه بخش نان و شیرینی سازی هستند.

برسی بازار داخلی صنعت شکر تصفیه شده

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-شکر-تصفیه-شده-به-تفکیک-استاندر این بخش تعداد واحد های تولید کننده شکر تصفیه شده ارائه شده است . با توجه به نمودار ارائه شده در این بخش مشاهده می شود که استان خوزستان دارای بیشترین ظرفیت تولید و استان خراسان جنوبی دارای کمترین ظرفیت تولید است .

جدول-میزان-تولید-شکر-تصفیه-شده-طی-5-سال-گذشتهمیزان تولید شکر تصفیه شده در جدول به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۷، ۲,۳۷۰,۰۵۰ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۳,۱۴۴,۶۰۰ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید شکر تصفیه شده را نشان می‌دهد.

وضعیت-تولید-شکر-تصفیه-شده-طی-5-سال-گذشتههمچنین طبق نمودار  ارائه شده در این قسمت  مشاهده  میشود که میزان تولیدات شکر تصفیه شده در کشور در حال افزایش است .

واردات-شکر-تصفیه-شده--طی-5-سال-گذشتهخوشبختانه همان طور که مشاهده میشود واردات شکر تصفیه شده با توجه  به جدول ارائه شده طی ۵سال گذشته شاهده کاهش چشمیگیری داشته و به صفر رسیده است .

وضعیت-واردات-شکر-تصفیه-شده--طی-5-سال-گذشتهاین کاهش در نمودار ارائه شده نیز قابل مشاهده است .

وضعیت-واحدهای--تولید-کننده-شکر-تصفیه-شده-با-پیشرفت-فیزیکی-5-تا-99-درصد-به-تفکیک-استان-تا-پایان-سال-1401در مورد واحد های در حال احداث و پیشرفت فیزیکی این واحد ها میتوان گفت که استان آذر باییجان غربی دارای بیشترین پیشرفت فیزیکی و استان کرمانشاه دارای کمترین تعداد واحد های در حال احداث دارای پیشرفت فیزیکی می باشد .

 

وضعیت-واحدهای-در-حال-احداث-تولید-کننده-شکر-تصفیه-شده-با-پیشرفت-فیزیکی-40-تا-59-درصد-تا-پایان-سال-1401ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی با پیشرفت فیزیکی ذکر شده  ۷۰۰۰۰ تن می‌باشد. پیش‌بینی‌شده است که طرح‌های این گروه بعد از ۲ سال، ۷۰% آن‌ها با ظرفیت عملی ۶۰% در سال اول و ۷۰% در سال دوم و ۸۰% در سال سوم شروع به بهره‌برداری کنند.

وضعیت-واحدهای-در-حال-احداث-تولید-کننده-شکر-تصفیه-شده-با-پیشرفت-فیزیکی-60-تا-79-درصد-تا-پایان-سال-1401ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی با پیشرفت فیزیکی ذکر شده  ۳۵۰,۰۰۰ تن می‌باشد. پیش‌بینی‌شده است ۷۰% آن‌ها با ظرفیت عملی ۶۰% در سال اول و ۷۰% در سال دوم و ۸۰% در سال سوم و ۹۰% در سال چهارم شروع به بهره‌برداری کنند.

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید شکر ( تصفیه شکر خام )

جمع بندی صنعت شکر تصفیه شده

تجارت بین المللی نقش مهمی در بازار شکر تصفیه شده ایفا می کند. طبق آمار گزارش شده وارداتی برای شکر تصفیه شده وجود نداشته اما حجم صادرات قابل توجه بوده است.

بر این اساس انتظار می‌رود با افزایش تقاضای ثابت صنعت غذا و نوشیدنی، گسترش کاربردهای صنعتی و افزایش تجارت جهانی بازار تولید شکر تصفیه‌شده شاهد رشد متوسطی در سال‌های آتی باشد.

با این حال، صنعت با چالش‌های مرتبط با نگرانی‌های بهداشتی، فشارهای نظارتی و پایداری محیط‌زیست مواجه خواهد شد که نیازمند اقدامات پیشگیرانه برای رسیدگی به این مسائل و حفظ رقابت‌پذیری بازار است.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)