خط تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی

کارخانجات کمی در ایران در زمینه تولید غذای سگ و گربه فعالیت می کند.بنابراین ، با وجود ممنوعیت و بازار خوبی که وجود دارد ، فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری ایجاد شده تا در سریعترین فرصت خط غذای حیوانات خانگی بوسیله سرمایه گذاران به راه بیافتد.در محیط کسب و کار ، حضور رقیبان قوی و قدرتمند تهدیدی برای سرمایه گذاری تازه یا حتی ادامه دادن این روند برای تولید کنندگان با ظرفیت محدود خواهد بود.ولی خوشبختانه به دلیل تازه بودن این رشته هیچ رقیب جدی در خط تولید غذای سگ وجود ندارد و این می تواند یک فرصت طلایی برای سرمایه گذاران باشد.نوع دستگاه مورد استفاده در خط تولید غذای حیوانات خانگی بسته به میزان خروجی و ظرفیت موجود متفاوت خواهد بود ، اما در کل یک روند پایدار در تولید مواد غذایی کنسرو شده از حیوانات خانگی وجود دارد که منجر به تولید نسبتاً پایدار ماشین آلات در این خط شده است.

مواد اولیه غذای حیوانات خانگی

– ماهی
– آرد جو
– گوشت
– استخوان
– پودر میگو
– دانه سویا
– پودر گل گندم
– دانه کوچک ذرت
– دانه کوچک علفی
– یونجه خشک شده
– مغز تخمه آفتابگردان
– دانه کوچک کوشتی
– ذرات پوسته بادام زمینی
– دانه کوچک سبوس گندم
– انواع ویتامین ها در بسته بندی های ۱۵ الی ۵۰ کیلوگرمی

فرآیند تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی

کنسرو غذای حیوانات خانگی شامل فرآورده‌هایی نظیر چانک، پته و پوچ می‌باشد که با فرمولاسیون مشخصی از ترکیب غلات، حبوبات و گوشت تولید می‌شود. تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی به روش صنعتی شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:
– بخش آماده‌سازی
– بخش تولید
– بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

بخش آماده‌سازی خط تولید کنسرو غذای حیوانات خانگی شامل مراحل دیفراست، قطعه‌قطعه‌کردن گوشت، چرخ کردن گوشت، پخت اولیه و فرمولاسیون است. گوشت‌های فریز شده پس از خارج شدن از سردخانه و انجام عملیات یخ‌زدایی در بخش دیفراست، وارد دستگاه اره گوشت‌بری شده و در آنجا قطعه‌قطعه می‌شوند. قطعات گوشت، در ادامه فرآیند آماده‌سازی، وارد دستگاه چرخ‌گوشت صنعتی می‌شوند تا به شکل مخلوطی یکنواخت، آماده پخت شوند.
در بخش دیگری از خط تولید غذای حیوانات خانگی، حبوبات بر روی میز کار، تفکیک شده و سپس همراه با گوشت چرخ شده حاصل از مرحله قبل، به دستگاه پاتیل ریخته می‌شوند تا پخت اولیه روی آن‌ها صورت پذیرد. بخش دیگری از آماده‌سازی، در خط تولید غذای حیوانات خانگی مربوط به فرمولاسیون محصول است. فرمولاسیون غذای حیوانات خانگی بسته به محصول تولید شده متفاوت است و ممکن است از موادی چون پودر استخوان، ژلاتین و افزودنی‌های دیگر در آن استفاده شود. عمل فرمولاسیون در خطوط تولید با ظرفیت کم توسط پاتیل و در خطوط با ظرفیت بیشتر توسط دستگاه فرمولاسیون انجام می‌شود.
در مورد دو محصول پوچ که به‌شکل مرغ‌های رشته‌رشته شده است و محصول چانک که به‌شکل قطعات گوشت است، مواد پس از پخت در پاتیل، برای پر کردن آماده می‌باشند. اما در مورد محصول پته، که به شکل گوشت کوبیده شده می‌باشد، لازم است تا مواد به خوبی میکس شوند. در این مورد، جهت میکس کردن مواد، بسته به نوع محصول نهایی، از چرخ گوشت یا میکسر مخصوص استفاده می‌شود.

تجهیزات بخش آماده سازی

– وان استیل آماده‌سازی
– میز کار
– اره گوشت‌بری
– چرخ گوشت صنعتی
– میکسر
– پاتیل گردان
– فرمولاسیون

پاتیل گردان

مراحل اولیه پخت در محفظه ای به نام پاتیل گردان انجام می شود. پاتیل گردان دارای دیواره چند لایه ای است که از طریق مکانیسم حرارتی غیرمستقیم مواد اولیه را می پزد.

چرخ گوشت

چرخ گوشت صنعتی برای خرد کردن گوشت تازه و منجمد بکار می رود.مواد اولیه پس از چرخ شدن یکدست و یکنواخت می شوند.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، قوطی‌ها ابتدا توسط سینی ترافیک به بخش شوتینگ منتقل شده و سپس طی مسیر حمل تا دستگاه پرکن، استریل می‌شوند. فرآیند پر کردن در مورد محصول چانک با دستگاه پرکن ۱۸ نازله دوار به‌صورت حجمی و در مورد محصول پته با پرکن ۲ پیستون انجام می‌شود. جهت پر کردن محصول پوچ نیز که شامل مرغ رشته‌رشته شده در ژلاتین می‌باشد، بایستی از دستگاه پرکن دوی پک یا ساندیسی استفاده شود.
محصول پوچ مستقیما پس از خروج از دستگاه پرکن به اتوکلاو منتقل می‌شود تا فرآیند پخت نهایی روی آن صورت گرفته و در نهایت به بخش بسته‌بندی انتقال داده شود. در مورد محصولات چانک و پته که در قوطی فلزی تولید می‌شوند، فرآیند تولید کمی متفاوت است و لازم است تا پیش از اتوکلاو شدن، عملیاتی دیگری روی آن‌ها انجام شود.فرآیند تولید در مورد، محصول چانک که شامل قطعات گوشت در ژلاتین است، با انجام فرآیند محلول‌ریزی ادامه پیدا کرده و به دستگاه اگزاست منتقل می‌شود. در مورد محصول پته که به‌شکل، گوشت کوبیده‌ شده است، نیازی به محلول‌ریزی نبوده، و مستقیما از پرکن به اگزاست وارد می‌شود. پس از اگزاست، در مورد هر دو محصول چانک و پته، عملیات درب‌بندی و شستشوی بعدی از درب‌بندی انجام شده و سپس قوطی‌ها همراه با سبد درون وان انتظار قرار داده می‌شوند. در نهایت قوطی‌های محصول، همراه با سبد توسط جرثقیل بلند شده و درون اتوکلاو عمودی قرار می‌گیرند.

تجهیزات بخش تولید

– سینی ترافیک
– دستگاه استریل قوطی
– پرکن ۱۸ نازله دوار
– پرکن ۲ پیستون
– پرکن دوی پک
– محلول‌ریز
– اگزاست
– درب‌بند قوطی فلزی
– قوطی‌شور بعد از درب‌بندی
– وان انتظار
– اتوکلاو عمودی

میز کار

میز کار یک میز استیل کامل است که برای کارهای آماده سازی بکار می رود.تعداد دسک تاپ مورد نیاز بستگی به ظرفیت خط تولید خواهد داشت.به صورت معمولی برای یک خط تولید با ظرفیت متوسط ​​، ۲ تا ۴ دسک تاپ مورد نیاز است.

اگزاست

عملیات استخراج هوا (هوا گیری) و بوجود آوردن خلا در قوطی های مواد غذایی کنسرو شده حیوانات خانگی بوسیله دستگاه اگزاست Exast صورت می گیرد.دستگاه Exast همچنین پخت نهایی محصولات کنسرو شده را امکان پذیر می کند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی خط تولید غذای حیوانات خانگی، شامل تاریخ‌زنی و شیرینک کردن است که به‌ترتیب توسط دستگاه‌های جت‌پرینتر و شیرینک‌پک انجام می‌شود.
– جت‌پرینتر
– شیرینک‌پک

جت پرینتر

این وسیله برای چاپ اطلاعات تولیدی مانند تاریخ تولید ، تاریخ انقضا و شماره سریال محصول بکار می رود.بسته بندی باکیفیت و مناسب تأثیر قابل توجهی در کیفیت نهایی محصول عرضه شده دارد.

شیرینگ پک

این ماشین جهت بسته بندی نهایی محصولات کنسرو شده و بوجود آوردن بسته های ۶ ، ۱۲ و ۲۴ تایی کاربرد دارد.بسته بندی محصولات کنسرو شده انتقال و تحویل آنها را به مراکز عرضه کننده آسان تر می کند.

کنترل کیفیت غذای حیوانات خانگی

یکی از مهمترین کارهای که در خط تولید غذای حیوانات خانگی صورت می پذیرد بخش کنترل کیفیت است. به دلیل حساسیتی که قیمت کنترل کیفی در این خط تولید دارد به صورت جداگانه در مورد آن توضیح داده شده است.در قسمت کنترل کیفی غذایی که به ۱۸۰ درجه فارنهایت میرسد و به خوبی مخلوط شده است به آزمایشگاه منتقل می شود تا عناصر موجود در “تجزیه و تحلیل تضمین شده” مشاهده شود: پروتئین، چربی، فیبر و رطوبت و تمامی دیگر موارد از نظر درصد میزانی که در مخلوط دارد مورد بررسی قرار می گیرد. سطح مواد معدنی در غذا نیز بررسی شده است.
قبل از اینکه یک نمونه از مواد غذایی مورد استفاده بر روی صفحه واحد تجزیه و تحلیل با استفاده از اشعه مادون قرمز ریخته شود، نمونه در یک پردازنده مواد غذایی قرار می گیرد، بنابراین مواد مغذی موجود در تیکه های غذا می تواند به سطح ارزشمندی برسد. رسیدن به یک فرمول خوب و مواد تشکیل دهنده ای که همه بازرسی های کیفیت شرکت را برآورده می کنند، محصولی بی نقص و مناسب حیوانات خانگی تولید می شود.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)