طرح احداث داروخانه گیاهپزشکی

با توجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است. یکی از راههای افزایش محصول، جلوگیری از زیانهای آفات و بیماریهای مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند. با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم.

اهمیت اقتصادی و نقش محوری بخش کشاورزی درتامین غذای جامعه موید لزوم هرگونه تلاش برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی در جهت خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور می باشد. در این راستا جلوگیری از زیان های ناشی از آفات و بیماریهای گیاهی و فرآورده های آن که سالانه خسارتهای قابل توجهی را به بخش تحمیل می کند بعنوان یکی از راهکارهای افزایش تولید محصولات کشاورزی مورد توجه مدیران و دست اندرکاران بخش کشاورزی بخصوص حفظ نباتات قرار داشته است. اگرچه توجه به دانش و فن آوری های روز و جایگزینی روش های علمی جدید بجای شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی موجب افزایش میزان تولید گردیده ولی درحال حاضر به دلایل مختلف از جمله عدم حمایت کافی از تولیدکنندگان و نبود استانداردهای الزام آور در تولید اغلب محصولات کشاورزی و استفاده غیرمتعارف از کود و سم شیمیایی در تعارض با تولید غذای سالم می باشد.
با توجه به محدودیت های بخش دولتی در تامین منابع انسانی، مالی و سایر امکانات و تجهیزات مورد نیاز و بهره گیری از توان بخش تخصصی غیردولتی که بتواند در چارچوب سیاستها، برنامه و نظارت وزارت جهادکشاورزی فعالیت و بعنوان الگو بخشی از نیازها و مشکلات را برطرف نماید اجتناب ناپذیر می باشد.

داروخانه گیاهپزشکی چیست؟

گیاهان نیز مانند سایر موجودات زنده به بیماری مبتلاء شده و جهت درمان نیاز به گیاه پزشک دارند. داروخانه گیاهپزشکی مراکزی هستند که با تحویل نسخه کارشناس سم مناسب آفت و بیماری گیاهان را تحویل می دهند.لازم است که کشاورزان پس از مشاهده علائم بیماری به کلینیک گیاهپزشکی مراجعه کرده تا برای کنترل بیماری بهترین سم را استفاده کنند. اما هنوز باغداران فراوانی هستند که به مشورت با کارشناس اعتقادی نداشته و خودشان نوع بیماری گیاه را تشخیص می دهند، حتی با مراجعه به سم فروشی های بدون مجوز برای تهیه سم با قیمت پائین تر و همچنین مصرف سم نامتناسب سلامتی گیاه را نیز به خطر می اندازند. لازم به ذکر است مهم ترین هدف داروخانه های گیاه پزشکی پشتیبانی از تولیدات کشاورزی از طریق کاهش مصرف سم و کود می باشد. اما چنانچه گیاهتان به آفت آلوده شد توصیه می شود که حدالامکان با مراجعه به داروخانه گیاهی پزشکی آفت کش های ارگانیک تهیه کنید، چراکه از آلودگی آب و خاک جلوگیری کرده و در زمان سمپاشی مسمومیت ایجاد نخواهد کرد. همواره پس از مصرف سم مقداری از ترکیبت شیمیایی بر روی گیاه باقی می ماند، ازدیگر فواید مصرف سموم ارگانیک این است که دیگر نگرانی بابت باقی مانده سموم بر روی درختان نخواهید داشت. همچنین مصرف این نوع سموم هیچگونه اثر منفی روی حشرات مفید نیز نخواهد گذاشت.

باتوجه به اهمیت نقش کلیدی داروخانه گیاهپزشکی در ارائه سموم دفع آفات مناسب با گیاهان، سعی بر تغییر کاربری فروشگاه های سم فروشی به داروخانه می باشد. این موضوع که محصولات باغی و زراعی ارتباط مستقیمی با سلامت انسان دارندضرورت افزایش تعداد داروخانه های گیاهپزشکی را نیز بیشتر می کند. از طرف دیگر در کنار داروخانه گیاه پزشکی وجود کلینیک گیاهان جهت تشخیص درست نوع آفت و بیماری و ارائه نسخه رسمی جهت درمان نیز بسیار ضروری می باشد. وقتی باغدار جهت مراجعه درختان میوه بیمار از این مراکز راهنمایی بگیرد بیماری گیاه بطور کاملا تخصصی بررسی شده و ترکیب شیمیایی مخصوص عارضه تجویز خواهد شد و امنیت سلامت غذایی نیز رعایت می شود. در صورتیکه با محل داروخانهنزدیک خود آشنایی ندارید با جست و جوی نام داروخانه گیاهپزشکی در اینترنت با لیستی از اسامی این مراکز مانند داروخانه گیاه پزشکی سبزینه مواجه خواهید شد که با مراجعه به آن می توانید به راحتی محصول مورد نظر خود را تهیه کنید. حتی داروخانه های گیاهپزشکی وجود دارند که به ارائه خدمات بصورت غیرحضوری مشغول هستند. اما بایستی خاطر نشان کرد که کلینیک های گیاه پزشکی یکسری برنامه ها و مأموریت هایی دارند که درصورتیکه به طور دقیق و کامل به آن عمل شود گامی بزرگ در پیشرفت صنعت کشاورزی برداشته خواهد شد. همچنین افزایش اطلاعات کشاورزان و باغداران در این زمینه می تواند به دستیابی به این اهداف کمک بسزایی کند.

اهداف احداث داروخانه گیاهپزشکی

از جمله اهداف احداث داروخانه گیاهپزشکی، عرضه بهترین کود جهت تقویت گیاهان و سم متناسب با آفات و بیماری ها شده است. علاوه براین نظارت کلینیک های گیاهپزشکی بر روی فعالیت داروخانه گیاهپزشکی سبب شده است که میزان مصرف سم و کود توسط کشاورزان کمتر شود. با این وجود لازم است که اهمیت مراجعه به این مراکز برای کشاورزان و باغداران فرهنگ سازی شده تا در صورت مشاهده علائم بیماری به کارشناسان گیاهپزشک جهت بررسی دقیق بیماری و ارائه بهترین روش مبارزه دفع آفات مراجعه کنند.
به دلیل رشد گسترده کشاورزی و باغداری، افزایش کیفیت و بازارپسندی محصولات مصرف کود و سم رو به افزایش است. اما وجود سم فروش های نامعتبر و راهنمایی غلط جهت خرید سم عامل نگرانی اکثر کشاورزان می باشد.به همین دلیل این فرصت به فروشندگان سموم دفع آفات داده شده است که مغازه خود را به نام داروخانه گیاه پزشکی تغییر داده و تابلوی داروخانه گیاه پزشکی رانصب کنند.با این عمل می توانند ضمن آموزش های لازم کلیه سموم و سایر مواد ضدعفونی مرتبط با محصولات باغی و زراعی را به صورت کاملا اصولی به کشاورزان عرضه کنند. در واقع هدف از این کار هویت دادن به فعالان بخش کشاورزی و جلوگیری از دخالت افراد بدون صلاحیت می باشد.

مرجع اخذ مجوز داروخانه گیاهپزشکی

متولی اصلی صدور مجور داروخانه گیاهپزشکی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح احداث داروخانه گیاهپزشکی

مساحت زیربنا: ۵۰ مترمربع
نرخ برابری دلار: ۳۵۰۰۰ تومان
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز: ۲ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت: ۵۰۰ میلیون تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
نرخ بازده داخلی در سال مبنا: ۴۵ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)