طرح تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

به پوشش سبک و نرم سطح خاک, مالچ یا خاک پوش می گویند, این پوشش می تواند لایه‌ای از کاه، خاک‌ اره،خاک برگ، ورقهٔ پلاستیکی و بسیاری مواد دیگر باشد.این پوشش خاک و ریشهٔ گیاه کاشته‌ شده را از آسیب باران، سله‌بندی، یخبندان، تبخیر و فرسایش محافظت می کند.
کلمه انگلیسی مالچ (mulch) احتمالا از کلمه آلمانی molsch مشتق شده است، که به معنای ” فروپاشی ” است و معادل فارسی مالچ نیز کلمه “خاک پوش” است. کاربرد مالچ ها موضوع جدیدی نیست, در واقع کاشف اصلی این روش خود طبیعت است, در جنگل برگ ها از درختان بزرگ جدا شده و به زمین می افتند و به همراه دیگر بقایای گیاهی به مالچ(خاک پوش) و سپس کمپوست تبدیل می شوند, در واقع این پوشش به عنوان لباس زمین خواهد بود, و با تشکیل یک لایه طبیعی روی سطح خاک, از گیاه در برابر سرما و خشکی محافظت می نماید.
در یک مطالعه تحقیقاتی مقایسه خاک با خاک پوش(مالچ)و خاک بدون خاک پوش , تفاوت های چشمگیری به قرار زیر صورت پذیرفت:
– درصد حفظ رطوبت خاک در حدود دو برابر شد.
– دمای خاک تابستان 8 تا 13 درجه کاهش یافت.
– مقدار متوسط ​​زمان مورد نیاز برای حذف علف های هرز به میزان دو سوم کاهش یافت.
روش استفاده از خاک پوش یا همان مالچ بسیار ساده است فقط کافی است سطح خاک اطراف گیاه را با مواد مورد نظر پوشش دهیم.

فواید استفاده از مالچ (خاک پوش)

– از تبخیر رطوبت خاک به مقدار قابل توجهی جلوگیری می کند.
– رشد علف های هرز را حذف یا کاهش می دهد.
– زه کشی خاک را حفظ می کند.
– به افزایش رطوبت هوا کمک خواهدکرد.
– از انتقال نمک و املاح به سطح خاک جلوگیری می کند.
– عملیات کاشت, داشت و برداشت به سهولت انجام می گیرد.
– عناصر و مواد آلی موجود در مالچ به تدریج به خاک منتقل شده و به مصرف گیاه میرسد.
– به پایداری “میکرو ارگانیسم” های مفید خاک کمک زیادی می کند.
– از فرسایش خاک ناشی از بارندگی جلوگیری می کند.
– از یخ زدگی ریشه در فصول سرد جلوگیری می کند.
– هوادهی به خاک به سهولت انجام می شود.

معایب استفاده از مالچ

اگر چه استفاده از مالچ در کشاورزی تأثیر معجزه آسایی دارد ولی گاهی اوقات و در بعضی از شرایط می تواند معایبی را نیز به همراه داشته باشد, در زیر به بررسی این معایب می پردازیم:
– در فصول گرم سال استفاده از پلاستیک سیاه، به عنوان خاک پوش دمای خاک را بالا برده و ممکن است به نابودی گیاه منجر شود.
– کاه، برگ خرد شده، برگهای سوزنی کاج، و تراشه های چوب برای عایق سرما در فصل زمستان مؤثر هستند، اما آنها در فصل بهار و تابستان موجب گرم شدن خاک می شوند.
– اگرچه پلاستیک به طور موثر مانع از تبخیر آب از خاک است ولی گاهی اوقات مانع ورود آب به داخل خاک می شود.
– مواد معدنی و یا خاک پوش های مصنوعی , فاقد مواد آلی هستند و از این نظر برای خاک سودمند نیستند و تنها مزیت آنها نسبت به مالچ های طبیعی این است که خاک پوش های طبیعی ممکن است تخم علف های هرز و یا بیماری را به همراه داشته باشند.

ویژگی های مالچ خوب

– مقرون به صرفه باشد
– به راحتی در دسترس باشد
– به آسانی به کمپوست تبدیل شود
– در صورت نیاز به آسانی حذف شوند
– در محل باقی بماند
– مواد آلی خاک را تأمین کند
– عاری از بذر علفهای هرز، حشرات و بیماری باشد

انتخاب نوع مالچ

شناخت شرایط موجود و خصوصیات مواد مختلف به ما کمک خواهد کرد تا بهترین پوشش را برای خاک گیاهان انتخاب نماییم. این موارد عبارتند از:

1- شرایط آب و هوایی موجود

انتخاب نوع ماده مالچ نقش مهمی در حفظ دمای خاک ایفا می کند و از این نظر به 2 گروه مالچ تابستانی و یا مالچ زمستانی تقسیم می شوند.
مالچ زمستانی: این نوع خاک پوش به عنوان عایق برای گیاهان چوبی استفاده می شود و معمولا” در اواخر پاییز تا اواخر زمستان از آن استفاده می کنند. نی، برگ خرد شده، و برگ درختان سوزن نمونه هایی برای مالچ زمستان هستند.
مالچ تابستانی: در فصل بهار و تابستان خاک شروع به گرم شدن می کند, بنابراین مالچ بایستی به گونه ایی انتخاب شود که مانع از گرم شدن بیش از اندازه خاک شود.در واقع نقش اصلی مالچ تابستان برای، کاهش رشد علف های هرز و حفظ رطوبت خاک است.

2- ارزان بودن و در دسترس بودن

کم هزینه بودن و در دسترس بودن مواد قابل استفاده برای مالچ از دیگر نکاتی است که در هنگام تهیه مالچ بایستی به آن توجه نمود, مثلا” پوسته کاکائو و پوسته گندم برای تهیه مالچ بسیار مفید هستند ولی ممکن است در بسیاری از مناطق کشورمان در دسترس نباشند بنابراین استفاده از مواد قابل دسترس تر انتخابهای مناسب تری هستند.

3- جنس و ماده

نوع و جنس مواد تشکیل دهنده خاک پوش نقش مهمی را در انتخاب خاک پوش مناسب ایفا می کند.مثال های زیر برخی از کاربردهای
مناسب مالچ هستند:
پلاستیک سیاه و نی معمولا در باغ سبزی و برای گیاهان میوه دار کوچک استفاده می شود.
تراشه های چوب، تکه های پوست درخت و برگ درختان سوزنی برای درختچه و یا در اطراف درختان مناسب هستند.
پوسته کاکائو، و پوسته گندم برای گیاهان 1 ساله و یا چند ساله استفاده می شود.
از شن یا مالچ سنگ, در زمانی که منظره و حفظ حالت طبیعی باغ مد نظر باشد استفاده می شود.

موارد استفاده از مالچ‌های آلی

▪ مالچهای پوست درخت بهترین استفاده را در اطراف درختها، درختچهها و جاهایی که گودال حفر نمیشود مثل محل عبور و مکانهای کشت، دارند. این مالچهای چوبی با خاک به خوبی مخلوط نمیشوند و این قضیه ممکن است هنگام جا به جایی آنها برای کشت گیاهان جدید، ایجاد زحمت کند. به هر حال آنها ماندگاری بیشتری نسبت به مالچهای ریز دارند.
▪ کمپوست و کودهای کشاورزی کمپوست شده تا زمانی که تجزیه میشوند و فاقد علف هرز هستند در هرجایی میتوانند استفاده شوند. شما می توانید برای عایق بندی و افزایش سرعت آزاد شدن مواد مغذی از آنها به عنوان مالچ و پوشش گیاهان در طول فصل رشد ، استفاده کنید.
▪ چمن چیده شده مخلوطی است که به بهترین شکل با مناطق دوردست باغ و جاهایی که شما میخواهید علفهای هرز را سرکوب کنید وفق پیدا میکند. خرده های چمن مثل بسیاری از بقایای گیاهی سبز که محتوی آب زیادی هستند بسیار سریع تجزیه میشوند، آنها میتوانند تا حدودی لزج و با بوی ناخوشایندی باشند بنابراین درحین استفاده از آنها احتیاط کنید. خردههای چمن هم چنین تمایل به حصر آب و عدم عبور آن دارند.
در حالت ایده‌آل بهتر است که شما از یک ماشین چمن زنی استفاده کنید و خرده‌های چمن را بر روی چمن رها کنید تا حاصل خیزی آن خاک افزایش پیدا کند. با این حال اگر خورده های چمن را در کیسه ریختید، باز هم آن‌ها را دور نریزید مگر این که شما از علف‌کش یا دیگر آفت کش‌ها روی چمن استفاده کرده‌ باشید. محصولات مراقبت از چمن مصنوعی برای برخی از گیاهان می‌توانند بد باشند و قطعا شما از آن‌ها در باغ سبزیجاتتان نمی‌خواهید استفاده کنید. اما خرده‌های چمن‌های دستکاری نشده هم می‌توانند برای کمپوست های سربسته و هم به عنوان مالچ روباز در مناطق کشت نشده استفاده شوند.
▪ برگهای خرد شده مالچهای طبیعی هستند. برگهای خرد شده همه جا به عنوان مالچ استفاده میشوند و مناطق دارای برگ خرد شده مزیت بیشتری نسبت به مناطق فاقد آن دارد. همچنین کرمهای بیشتری به خاک باغتان جذب میشود.
برخی از باغداران منظره‌ی برگ‌ها را در باغ دوست ندارند و برای باغ‌های رسمی مناسب نمی‌دانند، اما اگر شما یک لایه مالچ برگ را قبل از گسترش گیاهان‌ در فصل بهار بریزید آن‌ها با منظره‌ی باغ در هم آویخته می‌شوند. برگ‌های خرد شده برای باغ‌های جنگلی عالی هستند و اگر در فصل پاییز یک لایه از آن‌ها را در باغ بپاشید در طول فصل زمستان شروع به تجزیه می‌کنند.
در مناطق بارانی برگ‌های خرد نشده می‌توانند به یکدیگر بپیوندند و آب را دفع کنند. با این حال اگر چنین اتفاقی هم افتاد شما می‌توانید با چنگک برگ‌ها را جمع کرده و نرم کنید.
▪ کاه و یونجه هم مالچهای معروفی برای باغ سبزیجات هستند. آنها مانع انتشار خاک و بیماریهای منشا شده از خاک به بالا و روی برگهای پایینتر گیاهان میشوند و راهها را کمتر گل آلود میکنند. کاه به آرامی تجزیه میشود و این فرآیند کل فصل رشد به طول میانجامد. هم چنین یک خانهی مناسب برای عنکبوتها و سایر حشرات مفید به وجود میآورد که بتوانند در آن حرکت کنند و به کنترل آفات کمک کنند و در نهایت، وقتی که زمان کشت یک محصول جدید یا زمان استراحت دادن به باغ سبزیجات میرسد جمع کردن آن و کار کردن بر روی خاک آسان است.
مالچ‌های آلی زیادی برای توصیه وجود دارند، به خصوص این واقعیت وجود دارد که آن ها به طور منظم به بهبود خاک کمک می‌کنند. اما همانطور که در ادامه می‌بینید مالچ‌های معدنی هم جایگاه خودشان را دارند.

اهمیت استراتژیک مالچ مصنوعی

باتوجه به نیاز جامعه در بخش کشاورزی و فضای شهری مناسب و همچنین اجرای پروژه های زیباسازی و همچنین کاهش هزینه های آماده سازی و ساخت فضا های سبز نیاز به طرحی جهت تسهیل در روند زیباسازی وجود دارد .

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک چمن مصنوعی 2520512771

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی چمن مصنوعی 39189 میباشد.

فرایند تولید مالچ مصنوعی

اجزاء این اختراع شامل پلاستیک فشرده از جنس پلی اتیلن به قطر 4 الی 5 سانتی متر به صورت شیاردار ( شانه تخم مرغی ) و دو لایه فوم به قدرت 2 الی 3 سانتی متر می باشد . این اجزا توسط دستگاه پرس روی هم فیکس شده و سپس بر روی قطعه تولیدی توسط پانچ سنگین در فواصل منظم روزنه هایی ایجاد می گردد . ( با فرض خرید پلاستیک فشزده آماده پلی اتیلن ) سپس این مالچ بر روی خاک پهن شده و بر روی آن چمن مصنوعی با استفاده از ابزار خاص قرار می گیرد .
مالچ پاشی فرایندی است که سطح خاک را با مواد گیاهی مانند برگ ، علف ، شاخه ها یا بقایای محصولات و … می پوشانند .
پوشش مالچ فعالیت ارگانیسم های خاک مثل کرم خاکی را افزایش می دهد . همچنین با ایجاد خلل و فرج بزرگ و کوچک فراوان ، به بهبود بافت خاک کمک کرده در نتجیه در هنگام بارندگی آب راحت تر به داخل خاک نفوذ می نماید ، که این امر به کاهش روانی آب سطحی کمک بزرگی می کند . هنگامی که مواد مالچ تجزیه می شوند ، مواد ارگانیک خاک افزایش یافته و با ایجاد ساختار پایدار نرم به بهبود بافت مناسب خاک کمک می کند و در نتیجه ذرات خاک به وسیله آب جا به جا نمی شوند . بنابراین مالچ پاشی نقش مهم و حیاتی را در جلوگیری از فرسایش خاک به همراه دارد . در بعضی مناطق ، از موادی مانند ورقه های پلاستیکی و یا سنگ ها برای پوشش استفاده می کنند . در این حالت مالچ پاشی فقط برای استفاده مواد ارگانیک قابل تجزیه گیاهی بکار می رود .
• استفاده از مالچ در گلخانه ها
• استفاده از مالچ شفاف به منظور ایجاد Solavization

افزایش بازده اقتصادی در تولید محصول

پیش رس کردن محصول و عرضه آن در زمان اوج قیمت، افزایش سطح سبز مزرعه، افزایش سه تا چهار برابری عملکرد، جلوگیری از آفات و بیماری ها و رشد علف های هرز و استفاده نکردن از سموم علف کش و آفت کش، کاهش تعداد ساعت کار کارگری و کیفیت بهتر محصول سبب افزایش بازده اقتصادی محصول می شود

وضعیت واحد های فعال تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

نمودار واردات و صادرات مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید مالچ مصنوعی جهت کنترل علف هرز

ظرفیت تولید سالیانه : 70000 تن
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 700 مترمربع
زیربنای کل : 400 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 19 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 4 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2.33 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 28 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.