طرح تولید نشاسته از ذرت (3)

طرح تولید نشاسته از ذرت

بیوتکنولوژی ریشه در تاریخ داشته و سابقه استفاده ازمیکروارگانیسمها برای تولید موادخوراکی نظیر سرکه ، ماست و پنیر به سالها پیش بر می گردد..در تقسیم بندی زمانی ، می توان سه دوره برای تکامل بیوتکنولوژی قائل شد.

نشاسته

نشاسته یک پلی ساکارید گیاهی ذخیره شده در ریشه ها، جوانه و دانه های گیاهان است .چنانچه تعداد واحدهای قند یا مونو ساکارید در یک کربوهیدرات بیش از ۱۰ واحد باشد آن ترکیب قندی، پلی ساکارید نامیده می شود. در صورتی که چنین کربوهیدراتی از یک نوع واحد قندی تشکیل شده باشد مثل نشاسته و سلولز هموپلی ساکارید گفته می شود و وقتی بیش از یک نوع واحد قندی درست شده باشد مثل اکثر همی سلولزها، متروپلی ساکارید نامیده می شود .بنابراین نشاسته یک هموپلی ساکارید است که در آندوسپرم همه دانه ها وجود دارد .نشاسته ممکن است به گلوکز هیدرولیز شود و برای بدن انسان تامین انرژی کند .گلوکز برای مغز و اعمال سیستم عصبی مرکزی لازم است و به هنگام مصرف در رژیم انسانی چهار کالری به ازای هر گرم تولید می کند.

منابع عمده نشاسته

ذرت
سیب زمینی
گندم
برنج

طرح تولید نشاسته از ذرت (4)

فرآورده های نشاسته

فرآورده ها شامل نشاسته قندها،سیروپ و دکسترین می باشد که این مواد در تهیه مواد خوراکی و صنایع دیگر مصرف زیادی دارند.

کاربرد نشاسته از ذرت

نشاسته به عنوان ماده اولیه در بسیاری از رشته های صنایع غذایی استفاده می شود که برای هر مورد نشاسته خاص آن مناسب است .در تولید دکستروز، دکسترین، گلوکز مایع و سایر انواع سیروپ، ماده اولیه اصلی نشاسته است و برای بسیاری دیگر از رشته های صنایع، برای نقشی که در بهبود ویژگیهای فیزیکی، بالا بردن ثبات سیستم های کلوییدی و اثر غلظت دهندگی دارد از آن استفاده می شود. در پودرهای نانوایی و مواد بهبود دهنده پخت به عنوان پرکننده یا از واکنش های filler و جلوگیری شیمیایی بین بیکربنات و اسید پیش از ساختن خمیر، در سس ها برای حفظ امولسیون روغن و سرکه کراکر برای PH ، و جلوگیری از دو فاز شدن سیستم، در بیسکویت و در صنایع پخت پیش از قالب بهبود بافت و تردی فراورده و کنترل گیری و برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به قالب، در تولید انواع سوپ به عنون غلظت دهنده و در صنایع کنسروسازی، صنایع گوشت، صنایع غذاهای منجمد، بیسکویت سازی، کیک سازی و نیز کاکائو، بستنی، آدامس، قهوه، شیر کندانسه و خردل از نشاسته استفاده می شود. همچنین قابل ذکر است که از انواع نشاسته در فرمول داروهای گوناگون استفاده می شود.به علاوه از نشاسته های درجه دو یا انواع ویژه ای از نشاسته در تولید غذای دام، نساجی، حفاری، چاه های نفت، چسب سازی، کاغذسازی و پودرهای آرایشی صورت استفاده می شود. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین نشاسته برای هر یک از مواد گفته شده در بالا، لازم است آزمون های مربوطه مانند: آزمون میزان ناخالصی ها، مواد جامد محلول، اکی والان دکستروز، حلالیت اندازه گرانول ها، میزان گرانول های ژلاتینه نشده، شفافیت، ثبات فیزیکی و شیمیایی، طعم، رنگ، ویژگی های کریستالی، قدرت ژل، قابلیت انتشار ذرات، باقی مانده SO2 ، دانسیته، قابلیت تخیمر، وزن ، مخصوص، فشار اسمزی ، ویسکوزیته، ساختمان میکروسکوپی و بالاخره شناسایی الگوی قندی و میزان مونو، دی و پلی ساکاریدها بر روی نشاسته مورد نظر انجام گیرد تا براساس آن بتوان نسبت به کاربرد آن تصمیم گیری کرد.

طرح تولید نشاسته از ذرت (5)

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

امروزه تولید تجاری نشاسته از ذرت و به روش آسیاب انجام می شود .از ۴۵ تا ۵۰ میلیون تن تولید سالانه جهان ، ۸۰ درصد از ذرت (روش آسیاب تر)، ۸ درصد از گندم، ۶ درصد از سیب زمینی و ۵ درصد از کاساوا و کمتر از ۱ درصد از برنج، جو، پنیر خرما و …استحصال می گردد .ایالات متحده امریکا با سهمی معادل ۵۰ درصد، بزرگترین تولید کننده جهان می باشد که ۹۰ درصد از تولیدات آن از ذرت استحصال می گردد .چین با سهمی معادل ۱۵ تا ۲۰ درصد، دومین تولید کننده جهان محسوب می شود. ۲۰ % از سیب زمینی تولید می – ۲۵ % از گندم، ۲۵ – ۴۵ % نشاسته از ذرت، ۳۰ – در چین نیز حدود ۵۰ گردد هرچند که در سه دهه اخیر تولید نشاسته از گندم رو به افزایش بوده است . نشاسته در صنایع مختلفی نظیر صنایع غذایی و خوراکی و همچنین در تولید گلوکز، فروکتوز، کاغذ سازی، نساجی، چسب، سوخت و اتانول کاربرد دارد. ترکیه به دلیل اینکه سالانه مقادیر قابل توجهی سوخت با هزینه بسیار بالا تولید می کند در سالهای اخیر گرایش به تولید نشاسته جهت تولید اتانول صنعتی نموده است که در حال حا ضر نیز با کمبود تولید نشاسته مواجه بوده است .لازم به ذکر است که ۹۰ درصد کارخانجات تولید نشاسته در ترکیه گرید خوراکی تولید می کنند. با توجه به مصرف نشاسته در صنایع غذایی ، صنایع لاستیک سازی ، صنایع چاپ و نقاشی و تولید ظروف یکبار مصرف و همچنین با عنایت به مطالب ذکر شده از آنجا که جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش است لذا تقاضا برای استفاده از این محصول نیز افزایش می یابد.

کشورهای عمده تولید کننده نشاسته از ذرت

کشورهای عمده تولید کننده ذرت عبارتند از :ایالات متحده آمریکا ، یوگسلاوی و رومانی، روسیه، ایتالیا، چین، آرژانتین، برزیل و آفریقای جنوبی و به تبع آن این کشورها تولیدکنندگان عمده نشاسته نیز محسوب می شوند بطوریکه چین در حال حاضر ۹۰ درصد بازار جهانی نشاسته را در اختیار دارد. تاکنون بازارهای هدف نشاسته تولیدات داخل، کشورهای همسایه نظیر عراق، ارمنستان، آذربایجان، قرقیزستان، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان بوده است.

طرح تولید نشاسته از ذرت (6)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید نشاسته از ذرت

۱. نشاسته ذرت : ۱۵۳۲۵۱۲۳۰۵

وضعیت واردات و صادرات نشاسته از ذرت

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات نشاسته از ذرت در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید نشاسته از ذرت (1)

وضعیت واحد های فعال تولید نشاسته از ذرت

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده نشاسته از ذرت در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح تولید نشاسته از ذرت (2)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)