طرح تولید کود مرغی پلت شده

کود مرغی ، نوعی کود حیوانی با ارزش می باشد ، که دارای ازت و پتاسیم بیشتری نسبت به کود دامی می باشد . به علاوه چون کود مرغی دارای اسید اوریک می باشد ، ازت موجود در آن نسبت به سایر کود ها سریع تر جذب خاک می شود . با توجه به آسیب هایی که کود های شیمیایی به خاک ، بدن انسان و محیط زیست وارد می کنند ، کود های ارگانیک از قبیل کود مرغی دارای توجه بیشتری توسط باغداران و کشاورزان می باشد .
کود مرغی در انواع مختلفی از قبیل کود مرغی پلت شده و کود مرغی گرانوله و … تولید می شود . کود پلت شده کودی می باشد که ، ابتدا توسط دستگاه پلیت فشرده می شود ، سپس با استفاده از حرارت ، رطوبت موجود در کود ازبین می رود . در طی فرایند تولید می توان مواد مغذی و کود های لازم را به پلت اضافه نمود .
کود مرغی گرانوله نیز کود مرغی پلت شده می باشد که ، حاوی مواد آلی بوده و شکل ظاهری آن نیز متفاوت است .
استفاده از کود مرغی پلت شده ، سبب بهبود منافذ خاک ، کاهش فرسایش خاک ، افزایش نفوذپذیری خاک ، افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت خاک ، کمک به رشد ریزجانداران خاک ، تحریک رشد ریشه گیاه و …. خواهد شد .
مطابق استاندارد های موجود ، نباید کود سبب ایجاد بیماری برای انسان ، گیاه و خاک شود . به همین جهت نباید از کود مرغی خام ، حتی در زمانی که کود پوسیده شده باشد استفاده نمود . چراکه کود مرغی خام ممکن است ، سبب ایجاد عوامل بیماری زا از قبیل سالمونلا و … باشد .
كودهاي ارگانيك (organic (يا آلي به كودهايي اطلاق مي شود كه منشا گياهي يا دامي دارند. كودهاي آلي در مقايسه با كودهاي معدني يا شيميايي داراي درصد پايين تري از عناصر غذايي هستند اما معمولا اين كودها درصد قابل قبولي از مواد غذايي مورد نياز درختان را در اختيار آنها قرار مي دهند .
كودهاي آلي علاوه بر عناصر اصلي (PK, N)داراي عناصر ميكرو (آهن، روي، مس و…….) هم هستند. بهر روي مي توانيم كودهاي آلي با منشاهاي مختلف (مرغي، گوسفندي، گاوي، كمپوست) را با درصد مشخصي از كودهاي شيميايي مخلوط كنيم.
در نتيجه مخلوط كردن كودهاي داراي منشا organic با كودهاي شيميايي مي توانيم كودهاي آلي غني شده با عناصر معدني را توليد كنيم كه براي تغذيه درختان پسته مفيدند. بعلت پايين بودن تكنولوژي پايين توليد ايندسته كودها بسياري از متقلبين و سودجويان كودهاي بسيار متنوعي با برندهاي مختلف را وارد بازار مصرف كرده اند كه بايد بسيار تامل كرد كه كود بي كيفيت و بنجل را نخريم. انبوه فضولات باقي مانده از مرغداريهاي صنعتي و سنتي امروزه به يك معضل جدي براي صاحبان مرغداري ها تبديل شده و اين دسته افراد بسيار مشتاقند تا فضولات و بقاياي مرغداريها را به كارخانجات توليد كننده كودهاي ارگانيك بفروشند. انباشت ايندسته مواد بتدريج باعث آلودگي شديد هوا و خاك و آب مي شود.

كودهاي آلي غني شده مزايايي زيادي دارند از جمله اينكه :

1 تا حد زيادي مي توانند جايگزين كودهاي معدني شوند و چون كودهاي معدني قيمت بالايي دارند استفاده از كودهاي organic هزينه ها را كاهش مي دهد
2 در ايندسته از كودها مي توان درصد عناصر ماكرو و ميكرو را بدلخواه تنظيم كرد يعني بعبارت ديگر بر اساس نيازهاي غذايي مناطق مختلف فرمولهاي مختلفي (حاوي درصدهاي دلخواه از عناصر ماكرو و ميكرو) را مي توان توليد كرد
3 مواد بيولوژيكي مفيد براي بهبود شرايط خاك و جذب بهينه مانند باكتريها (مثلا تيوباسيلوس ها)، قارچها و ميكروارگانيسم هاي مفيد را مي
توان بر اساس شرايط خاكي و آبي به ايندسته از كودها اضافه نمود
4 ايندسته از كودها (ارگانيك) بر خلاف بسياري از كودهاي شيميايي ماندگاري بيشتري در خاك دارند و گاها 2 الي 3 سال مي توانند تاثير گذار باشند
5 همانطور كه قبلا در مورد كودهاي مرغي بيان شد چون ماده اصلي ايندسته از كودها كودهاي حيواني است مي توان از فضولات مختلف براي توليد كود بهره جست و آلودگي هاي حاصله از انباشت اين دسته از مواد را كاهش داد.

در مورد بازيافت فضولات مرغي 3 روش اصلي وجود دارد

1 كمپوست كردن فضولات مرغي و نهايتا پوسيدن كامل فضولات كه معمولا اين پروسه (كمپوست سازي كود مرغ) چندين سال بطول مي انجامد. محصول توليد شده به اين روش خشك است و داراي درصد پاييني از نيتروژن (N (است
2 دومين روش فرآوري فضولات مرغي به اين گونه است كه فضولات مرغي جمع آوري شده از مرغداريها را بدون اضافه كردن هيچگونه عنصر معدني بسرعت كمپوست مي كنند
در اين روش عوامل گند زدا يا Deodorizingagents را به كود اضافه مي كنند و پس از گندزدايي موجودات ميكروبي مفيد مانند تيوباسيلوس ها را به مخلوط حاصله اضافه مي كنند. محصول بدست آمده را كاملا خشك مي كنند. كود توليد شده نسبت به كود مرغي تازه فرآوري نشده آلودگي كمتري دارد و براي تغذيه نباتات قابل استفاده است اما همانطور كه اشاره شد ماده معدني به كود اضافه نمي شود
3 در روش سوم فضولات و بقايايي موجود در كف مرغداريها و قفس هاي مرغي را كه داراي درصد بالايي از آب هستند با آهك يا lime مخلوط مي كنند و سپس مقداري فسفات و يا ساير كودهاي معدني ديگر حاوي عناصر ماكرو و ميكرو به آن اضافه مي كنند. تكنولوژي توليد كودهاي آلي مرغي در تمام كارخانجات مشابه و داراي پروسه هاي خرد كردن، كمپوست سازي، مخلوط سازي، گرانوله كردن، خشك كردن و بسته بندي است. محصول نهايي مي تواند بصورت پودري يا گرانول باشد. محصول به صورت پودري براحتي قابل استفاده در زمين هاي كشاورزي نيست.
محصول گرانوله شده مانند كودهاي شيميايي مي تواند براحتي در مزارع مورد استفاده قرار گيرد. بايد در نظر داشت ميزان مواد غذايي موجود در كودهاي آلي مرغي بسيار كمتر از ميزان مواد موجود در كودهاي شيميايي است. رويه رايج در توليد كودهاي پلت شده مرغي اضافه كردن كود شيميايي سوپرفسفات به آنهاست (مونو يا دوبل سوپرفسفات). ساير كودهاي شيميايي هم مي توانند به ايندسته از كودهاي اضافه شوند از جمله فسفات آمونيوم، كلريد پتاسيم. علاوه بر اين كودها كود اوره نيز مي تواند براي افزايش ميزان يا درصد نيتروژن به آنها اضافه شود. كود اوره و آهك در مراحل پاياني گرانوله كردن به كودهاي مرغي اضافه مي شوند. ايجاد موازنه يا فرمولاسيون اختلاط كودهاي شيميايي با كودهاي مرغي در كيفيت كودهاي مرغي پلت شده بسيار تاثير گذار است.

مزایای پلیت مرغی

استفاده بهینه از کود مرغ به عنوان یک ماده با ارزش جهت استفاده در کشاورزی
مقدار مصرف و هدر رفت کمتر در مقایسه با کود مرغی فراوری نشده
جلوگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از مقادیر عظیم کود مرغ در کشور
کمک بسزا به مرغداران برای تهیه بازار جدید جهت فروش کود مرغ و حل یکی از مشکلات مرغداری کشور
کود مرغی پلت شده عاری از بذر علف های هرز و عوامل بیماری زا می باشد.
مقداروطریقه مصرف کود مرغی پلت و غنی شده
جلوگیری از ورود مقادیر قابل توجهی کود شیمیائی از خارج کشور در نتیجه صرفه جوئی ارزی.
کمک به حفظ و زنده ماندن زمین های کشاورزی برای نسل بعد.
اصلاح ساختار و بافت خاک های کشاورزی و جلوگیری از فرسایش خاک
فاقد بذر علف های هرز و عوامل بیماری زا
افزایش و بهبود کیفیت و کمیت محصول کشاورزی
اصلاح فعالیت بیولوژیکی خاک
افزایش مواد آلی خاک
افزایش میکرو ارگانیزم های مفید خاک
بهبود خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و حاصلخیزی خاک
کم کردن جرم حجمی ظاهری و افزایش تخلخل و نفوذ پذیری خاک
تیره کردن رنگ خاک و جذب انرژی بیشتر
افزایش نگهداری آب خصوصاً در خاکهای شنی
کاهش چسبندگی خاکهای رسی
افزایش چسبندگی خاکهای شنی
خاکPH کاهش موضعی
اصلاح فعالیت بیولوژیکی خاک
افزایش مواد آلی خاک
افزایش میکرو ارگانیزم های مفید خاک
بهبود خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و حاصلخیزی خاک
کم کردن جرم حجمی ظاهری و افزایش تخلخل و نفوذ پذیری خاک
تیره کردن رنگ خاک و جذب انرژی بیشتر
افزایش نگهداری آب خصوصاً در خاکهای شنی
کاهش چسبندگی خاکهای رسی
افزایش چسبندگی خاکهای شنی
کاهش موضعی ph خاک
به دلیل حضور آهک فعال در خاک های آهکی، زیادی بی کربنات در آب های آبیاری، کمی مواد آلی در خاک های باغی، مصرف غیر صحیح (پخش سطحی) کود در سایه انداز درختان و با عنایت به کمی تحرک اثر کودهای مصرفی، به ویژه کودهای فسفاته و سولفاته و عدم رعایت مصرف صحیح و بهینه کود و آب، درختان میوه در کشور عمدتاً دچار عدم تغذیه صحیح هستند. به همین دلیل روشن کود دهی درباغ های میوه اولویت خاص یافته است. یکی از بهترین و ساده ترین روش های درست کود دهی اعمال روش چال کود است

روش های استفاده از پلیت مرغی

استفاده در زمان آماده سازی خاک در زراعت ، باغبانی
استفاده از روش چالکود بخصوص در باغات خاک در گلخانه ها
استفاده بصورت پخش در مزرعه و یا باغات و یا بصورت پخش در کرت ها و شیارهای کشت و یا در سایه انداز درختان میوه

فرایند تولید کود پلت شده

در مرحله اول کود مرغی خام را از مرغداری های گوشتی و مادر خریداری می کنند . سپس کود های جمع آوری شده را انبار می کنند . در مرحله بعد کود های جمع آوری شده را بررسی کرده و مواد زائد از قبیل آهن ، کاغذ و … را از آن ها جدا می کنند . در مرحله بعد با استفاده از فشار بخار و حرارت کود ها ضدعفونی شده و عوامل قارچی و … از آن خارج می شود . در مرحله بعد با استفاده از دستگاه های قدرتمند و مخصوص ، کود به شکل پلیت تبدیل می شود . در مرحله بعد پلیت های تولید شده خنک می شوند . در نهایت محصول تولید شده بسته بندی می شود .

بازار کود مرغی پلت شده

کود مرغی پلیتی غنی شده از مواد آلی است و با توجه به این که کود مرغی پلت در معرض حرارت قرار می گیرد دارای هیچ گونه آلودگی و عوامل بیماری زا نیستند و به نوعی به صورت استریل به بازار وارد می گردند. این کودها با داشتن نیتروژن زیاد نسبت به سایر کودهای ارگانیک بسیار غنی تر می باشند. بنابراین بازار خرید کود مرغی پلت شده مرغوب بسیار پررونق است و انواع این محصول به صورت بسته بندی و فله عرضه می گردد.

وضعیت واحد های فعال تولید کود مرغی پلت شده

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کود مرغی پلت شده در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح تولید کود مرغی پلت شده

ظرفیت تولید سالیانه : 12000 تن
نرخ برابری دلار : 20000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای کل : 1400 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 18 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 2 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 31 درصد

 

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.