فندق3

طرح کاشت و پرورش فندق

تیره: Corylaceae
نام لاتین: Corylusavellana
نام انگلیسی: Filber tree –Hazelnut tree –cobnut
نام فارسی: فندق – گلوز – گلاغوزه
نام عربی: بندق – جلوز – مچجرالبندق
فندق گیاهی از خانواده Betulaceae است که با جنس کوریلوس Corylus شناخته می شود. این گیاهان که بومی مناطق معتدل شمال هستند، دارای ۲۵ گونه مختلف می باشد و بیشتر در کشور های مختلفی با آب و هوای خنک شامل ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، ایالات متحده و ایران پرورش می یابد. در ایران از مهم ترین مناطق پرورش فندق می توان به ناحیه اشکور(سفلی و علیا)، بویژه روستا های کاکرود، ارکم، شاهراج، کیارمش، زیاز و… اشاره کرد. بیش از ۸۵ درصد فندق ایران از استان گیلان به دست می آید که نمونه های مرغوبی از این محصول هستند. این میوه ی لذیذ مصارف متعددی دارد که علاوه بر صنایع غذایی، در محصولات بهداشتی و … نیز کاربرد دارد.(طرح کاشت و پرورش فندق)
درخت فندق ساده ترین آجیل برای کاشت و پرورش است. همه اعضای خانواده فندق در اواخر زمستان/اوایل بهار قسمتهای نر گیاه را بروز میدهند و دارای گرده لازم برای بارور کردن گلهای ماده و اطمینان از محصول خوب هستند. ابرهای گرده در یک روز بادی بالا می آیند تا گرده های ریز ماده را که در نوک شاخه ها وجود دارند، گرده افشانی کنند. درخت فندق فوق العاده مقاوم هستند. زمستانهای مرطوب و سرد را تحمل می کنند. این باعث می شود آنها گیاهان بسیار مفیدی برای پرورش در باغ باشند. فندق از گونه های کم توقع و مقاوم در برابر عوامل نامساعد محیطی می باشد. مناطق با شرایط اقلیمی معتدل و کوهستانی برای توسعه این محصول مناسب هستند. ضمناً وجود رطوبت کافی در رشد و پرورش این محصول امری ضروری است. باردهی فندق از سال پنجم به بعد آغاز می شود و سود سالیانه آن تا ۲۰ میلیون تومان هم می رسد. سالانه در ایران بیش از ۳۰ هزار تن فندق تولید می شود. میزان تولید فندق در حال حاضر ۳۰ درصد کمتر از نیاز بازار جهانی است. مشتریان فندق بازارهای خشکبار و آجیل فروشان هستند. از این محصول همچنین در صنعت شکلات و بستنی استفاده می شود. از میوه فندق روغن هم به دست می آید که علاوه بر مصرف خوراکی در صنایع عطرسازی و نقاشی نیز کاربرد دارد.

نیاز اکولوژیکی و محیطی فندق

درختان فندق به زمستان نسبتاً سرد و تابستان خنک نیاز دارند برای رشد و تکامل میوه تابستان خنک و طولانی از تابستان گرم و طولانی مناسبتر است. درختان فندق برای رفع نیاز سرمایی بایدمدت نسبتاً طولانی در معرض سرمای متوسط قرار گیرند. در مناطق مرطوب درختها نسبت به عوامل بیماریزا حساس هستند. درختان فندق مقاوم به سرما هستند. شاتونها و گلهای ماده فندق در مقایسه با گلهای باز شده مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارند. در صورتیکه گلهای ماده باز شده باشند دمای ۵/۹- درجه سانتی گراد به آنها صدمه می زند بین حداقل و حداکثر دمای هوا با تاریخ های گل دهی گل آذین نر و ماده رابطه مستقیمی وجود دارد افزایش مجموع درجه حرارتهای موثر ظهور کلاله را در ارقام زودرس به تاخیر می اندازد.
مقاومت بافتها نسبت به سرما تعیین شده است که از حساس تا مقاوم عبارتند از: استوانه مرکزی، آوندهای چوب، کامبیوم و پوست. در اواسط زمستان مقاومت جوانه های رویشی نسبت به سرما بیشتر از گلهای ماده است. همچنین مقاومت اکثر گلهای ماده در دی ماه بیشتر از گلهای نر است از کاشت فندق در مناطق پست که هوای سرد در آنجا باقی می ماند باید خودداری کرد و همینطور بادهای خشک نیز نباید در آن منطقه وجود داشته باشد مناطقی که دارای بارندگی متوسطی بوده و توزیع بارندگی نیز در طول فصل مناسب است برای کاشت موفقیت آمیز فندق خیلی مناسب هستند. خاکهای خنثی تا کمی اسیدی با ۶=pH برای کاشت فندق مناسب است.

شرایط کاشت درخت فندق
خاک مورد نیاز برای کاشت درخت فندق

‌درخت فندق از جمله درختانی است که عموماً با هر خاکی سازش دارد. اما برای رشد بهتر و تولید میوه بیشتر نیاز به خاکی دارد که نیمه عمیق تا عمیق (بیش از ۵۰ سانتیمتر)‌ باشد و قدرت جذب آب بیشتری داشته باشد.
مانند: خاکهای رسوبی،‌ رسی و شنی ورسوبی و شنی یا خاکهایی که به اندازه کافی رس داشته باشند . خاکهای سبک،‌ یعنی شنی و رسی که قابلیت نفوذ آب در آنها به خوبی وجود داشته باشد. خاکهای قلیایی با PH مختلف که با آنها سازش نسبی دارد.(طرح کاشت و پرورش فندق)
خاکهای اسیدی با PH حدود ۶ که سازش فندق در چنین خاکهایی بهتر از زمین هایی است که PH آنها از ۷٫۵ به بالا باشد. با آنکه میزان آهک فعال در خاک چندان ربطی با PH ندارد و درخت فندق بیش از هر درخت میوه ا ی با آن سازش دارد.
با این حال آزمایش های انجام شده نشان داده است که باغ های فندق نباید در زمین های احداث شوند که میزان آهک فعال آنها از ۱۰ درصد بیشتر باشد و چون ریشه درخت فندق به خفگی در خاک نیز حساسیت دارد.
لذا کاشت آن در اراضی فاقد زهکشی مرطوب، فشرده، رسی، سنگین و غیر قابل نفوذ، یا در خاکهایی که پس از بارندگی آب خیز باشند، توصیه نمی شود.

رطوبت مناسب فندق

وجود رطوبت کافی یکی دیگر از عواملی است که برای کشت فندق ضروری است. میزان رطوبت بین۷۰ تا ۸۰ %‌ برای کشت و پرورش فندق مناسب می باشد
در صورتی که میزان بارندگی سالیانه حداقل ۸۰۰ میلی لیتر با پراکنش مناسب در فصول گرم باشد می توان به کشت دیم فندق اقدام نمود. در غیر این صورت برا ی تولید تجاری آبیاری تکمیلی درختان در ماه های خرداد ،‌تیر و مرداد الزامی می باشد.

آبیاری فندق

یکی از اساسی ترین نیاز برای درخت فندق وجود اسید آبسیسیک کافی در اطراف ریشه ها و وجود رطوبت کافی (رطوبت نسبی حداقل ۶۰ درصد) در محیط اطراف درخت است زیرا ریشه های سطحی و برگهای پهنی دارد.
مناطقی که دارای بارندگی متوسطی بوده و توزیع بارندگی نیز در طول فصل مناسب است برای کاشت موفقیت آمیز فندق خیلی مناسب هستند. آبیاری منظم باغهای احداث شده فندق سبب می شود:
میزان گیرایی نهال های کاشته شده افزایش یابد و سیستم ریشه بندی آنها تقویت شود.
رشد گیاه تسهیل و تسریع شود.
کیفیت و کمیت محصول افزایش یابد.
دور آبیاری بسته به شرایط آب و هوایی و خاک از ۴ تا ۷ روز بوده و در طی دوره رشد به ۱۰۰۰۰ متر مکعب اسید آبسیسیک نیاز دارد.

شرایط جوی مناسب

با توجه به اینکه گلدهی وگرده افشانی در ختان فندق در فصل زمستان صورت می گیرد ،‌وجود بادهای شدید و سرد موجب جلوگیری از گرده افشانی و تلقیح می گردد.
همچنین بادها ی سرد باعث خم شدن تاج درخت و ایجاد سوختگی در سر شاخه های جوان و حاشیه برگها می شود. بادهای گرم و خشک نیز در فصل تابستان باعث سوختگی سر شاخه ها و حاشیه برگها می گردند.
بنابراین از کشت فندق در مسیر بادهای سرد و یا گرم و خشک باید اجتناب نمود و یا اینکه از درختان باد شکن برای محافظت در برابر باد استفاده نمود.

هرس کردن

هرس کردن درختان در میزان رشد گیاه بسیار موثر است. هرس درختان فندق شامل از بین بردن شاخه های خشک شده و آسیب دیده همچنین شاخه های مسن است. علاوه بر این شاخه هایی را که به سمت زمین متمایل می شوند را نیز هرس می کنند.

کود دهی

کود دهی گیاهان بر اساس نتایج آزمون خاک و برگ تعیین می گردد. این امر عاملی موثر در پرورش فندق مرغوب است. برای درخت فندق کود دهی شامل کود دامی پوسیده، کود فسفاته و کود پتاسه است که بنا به نیاز گیاه، آنها را در زیر و روی سطح خاک می ریزند.

اقلیم

با آن‌که کشت فندق در آب و هوای متفاوت سازش نسبی، اما مطلوبی نشان داده است با این حال، کشت وصیع آن از نظر اقتصادی مستلزم انتخاب ارقام مناسب برای هر منطقه و رعایت دقیق تغییرات و کیفیت جوّی، به خصوص دما، برودت و بارندگی می‌باشد.

فندق32
دما

چون دماهای بالا و پایین معمولاً در اغلب نقاط فندق‌خیر مسئله‌ساز است، لذا شناخت میزان استقامت هر رقم فندق در مقابله با سرما یکی از عواملی است که باید در نظر گرفته شود.
در ارقام زود گل با بیداری زودرس مانند فرتیل دوکوتارد یا روند دوپی یه مونت، دما نباید پایین‌تر از درجه‌های زیر باشد:
– به هنگام استراحت گیاه (خطر ترکیدن چوب درخت)
– ۱۳- تا (خطر یخ زدن جوانه و گل‌های نر و ماده‌ی تکامل نیافته)
– ۷- تا (خطر یخ زدن گل‌های نر باز شده در آذر و دی)
– ۳- تا (خطر یخ زدن نوجست‌های جوان در فروردین و اردیبهشت)
در ارقام دیرگل با بیداری دیررس مانند مِروِی دوبول ویللر و گانسل برت، تاکنون گزارشی درباره‌ی میزان خسارت آن‌ها در یخبندان‌های بهاره نشده است.

بارندگی

شناخت میزان بارندگی هر محل، خصوصاً برای ایجاد شبکه‌های آبیاری مدرن و نصب تأسیسات پیشرفته در سیستم‌های جدید الزامی است.
آب و آبیاری منظم و مکفی از اساسی‌ترین مبانی باغبانی است که باعث:
– افزایش درصد نهال‌هایی که به هنگام کاشت گرفته است و تحکیم ریشه‌بندی آن‌ها؛
– تسهیل و تسریع در رشد گیاهی، استخوان‌بندی و اندام درخت؛

تکثیر فندق
الف- جنسی (با بذر)

تکثیر فندق به وسیله بذر مانند اغلب درختان میوه امکان پذیر است در ازدیاد به وسیله بذر با کاشت فندق بلافاصله پس از برداشت همراه با پریکارپ به مقدار زیادی جوانه زنی را کاهش می دهد.
حذف پوسته بذر مثل حذف پریکارپ جوانه زنی را تا ۸۱ درصد افزایش می دهد. خواب بذر با یک دوره استراتیفیکاسیون به مدت ۶ ماه برطرف می شود.
در صورتیکه فندق دیر برداشت شود (آخر شهریور) پریکارپ میوه ها سخت می شود در اینصورت ابتدا یک دوره استراتیفیکاسیون گرم در ۲۰ درجه سانتی گراد ضروری است و بدنبال آن بذور فندق باید در معرض یک دوره سرما (۴ درجه سانتی گراد) قرار گیرند.
در میوه هایی که زود برداشت می شوند (آخر مرداد) آندوسپرم و جنین اغلب به اندازه کافی رشد نمی کند و جوانه زنی این قبیل بذور بخوبی صورت نمی گیرد.
برای از بین بردن خواب بذور فندق اگر آنها را به مدت ۶ هفته در معرض سرمای ۵ درجه سانتی گراد قرار داده و سپس به ۲۰ درجه سانتی گراد منتقل شوند اسید جیبرلیک در بذر تجمع یافته و موجب جوانه زنی می شود.

ب- روش تکثیر غیر جنسی (رویشی)

۱- پاجوش: پاجوش ها شاخه هایی هستند که از جوانه های نابجای ریشه به وجود می آیند و برای تکثیر فندق می توان خاک پای درخت را کنار زده و این شاخه ها را جدا نموده و در محل مورد نظر کاشت.
۲- خوابانیدن: خوابانیدن فندق به دو صورت خوابانیدن کنده ای و کپه ای صورت می گیرد و در هر دو روش ابتدا باید نهالی را که به عنوان پایه مادری انتخاب می کنیم در سال اول از سطح خاک کف بر نموده و با خاک دادن پای پاجوش های روئیده شده آنها را ریشه دار نموده و در محل اصلی می کاریم.
۳- پیوند: فندق را می توان مانند سایر درختان میوه با پیوند زدن ارقام اصلاح شده روی پایه های بومی و اصلاح شده تکثیر نمود و برای پیوند زدن از انواع پیوند جوانه می توان استفاده نمود.

برداشت فندق

میوه های فندق پس از رسیدن بر روی زمین می ریزند میوه هایی که به روی زمین می ریزند در اثر رطوبت خاک تغییر رنگ می دهند از این رو برای جلوگیری از آن برای حفظ بازار پسندی میوه ها در طول فصل باید ۲ تا ۳ بار جمع آوری شوند و در اولین فرصت پوست میوه ها جدا شود. و عملکرد درختان فندق بسته به سن و قدمت درخت فاصله کاشت، عملیات آماده سازی خاک و عوامل دیگر متفاوت است اگر یک هکتار باغ ۲۲۰۰ کیلوگرم محصول تولید کند محصول خوبی داشته است عملکرد درختان، بارده از سالی به سال بعد دچار نوسان می‌گردد.

محل کشت و نوع خاک

فندق را معمولا در دامنه ها و ارتفاعات میکارند. گرچه فندق حساسیت زیادی به نوع خاک مانند سایر میوه جات خشک ندارد لیکن بهتر است از کشت آن در زمینهای سبک شنی و یا خیلی سنگین رسی خودداری نمود و در صورت امکان از زمین خوب و مناسب که دارای عمق خاک زراعتی و تهویه کافی باشد استفاده نمود از این رو زمین های باطلاقی و زمینهای زهدار اجتناب نمود.

نوع مصرف

بصورت تازه و خشک در تهیه شیرینی و شکلات مصرف می شود.

مصارف صنعتی و داروئی

در صنایع صابون سازی، جهت تهیه روغن خوراکی، روغن ماشین آلات مصرف دارد.

وضعیت کلی فندق در ایران

سطح باغات فندق کشور در سال ۱۳۸۷، ۲۱۰۵۷ هکتار است که سطح غیر بارور ۴۸۲۱ هکتار و سطح بارور ۱۶۲۳۶ هکتار می باشد.

میزان تولید و عملکرد

میزان تولید کشور ۱۸۶۰۳ تن و متوسط عملکرد ۱۱۴۶ کیلو گرم در هکتار می باشد. درصد باغات درجه ۱ و ۲ و ۳ _ ۲۰% درجه ۱، ۵۰% درجه ۲ و ۳۰% درجه ۳ است.

گل دهی و میوه دهی درخت فندق

گل‌ دهی فندق ۳ تا ۴ سال پس از.کاشت صورت می .گیرد، ولی معمولا باردهی از سال پنجم و ششم شروع می .شود.

سرانه تولید ۲۵۰ گرم

کشور ایران مقام ششم فندق دنیا را بعد از کشورهای ترکیه، ایتالیا، آمریکا، جمهوری آذربایجان و گرجستان را به خود اختصاس داده است.

مناطق عمده تولید

گیلان، قزوین، مازندران، گلستان، قم و زنجان استانهای عمده فندق خیز کشور می باشند.

ارقام عمده

فرتیل دو کوتارد، نقرت، سقورب، روند دو پیمون و ارقام بومی گرد اشکورات، گرجه، پشمینه، شصتک گردویی و رسمی.

میزان صادرات

میزان صادرات محصول فندق در سال ۱۳۸۳ به میزان ۲۲ تن به ارزش ۳۸ هزار دلار بوده است.

اهداف کیفی فندق

تکثیر پاجوش فندق به روش کپه ای و همچنین ریشه دار کردن پاجوش و کاربرد ارقام اصلاح شده و تجاری و ژنوتیپهای برتر ، مکان یابی مناطق مستعد برای احداث باغات جدید ، افزایش تولید و عملکرد و کاهش هزینه های تمام شده محصول به همراه بسته بندی و بازاریابی و مبارزه با آفات و بیماریهای فندق بر اساس سیکل بیولوژیک از جمله اهدافی هستند که در برنامه پنجساله پنجم اقتصادی کشور، مد نظر می باشد.

اهداف کمی

افزایش سطح زیر کشت فندق حدود ۴۴۷۳۸ هکتار در پایان برنامه پنجم و افزایش میزان تولید به حدود ۳۸۶۳۰ تن در پایان برنامه (۱۳۹۳) از اهداف کمی برنامه می باشند.
فندق درخت درختچه ای به ارتفاع ۱/۵ متر که معمولا بلند نمی شود ولی درمواردی که شرایط آب و هوایی مساعد و خاک بسیار حاصل خیز باشد به ارتفاع۶ تا ۷ متر (گاهی بیشتر) در می آید و به سهولت جنگلی انبوه بوجود می آورد. بومی اروپا، آسیای صغیر و قفقاز که کشت آن از زمان های بسیار قدیم در ایران متداول بوده و به صورت خودرو در جنگل های ارسباران، طوالش، زنجان دیده می شود. همچنین در آذربایجان کلیبر،اهر (در ۱۲۰۰ متری) قره داغ، ارسباران، اردبیل، آستارا، آسپینا در طالش (در ارتفاعات ۱۵۰۰ متری) جواهرده، جیرکوه (رامسر) و در بعضی از نقاط کشور پرورش داده می شود.
برگهائی پهن و نوک تیز با دو ردیف دندانه، به رنگ سبز و گلها به صورت می باشد یعنی گل ماده و نر جدا از هم و بر روی یک درخت هستند. گلهای نر در بوته به صورت سنبله یا نوعی شاتون دارای ۳ تا ۸ پرچم است و مجموعه آن به صورت سنبله های آویخته در پائیز ظاهر می شود و به صورت جانبی روی چوب یکساله به وجود می آیند. گلهای ماده نیز جانبی اند و در دسته های ۱۰-۱ عددی روی چوب یکساله پدیدار می شوند. گلهای فندق فاقد گلبرگند و گرده افشانی آنها توسط باد (Anemophyle) صورت می گیرد.
میوه آن که فندق نامیده می شود، در حالت تازه از پوشش سبز رنگی پوشیده شده است.ولی تدریجاً پس از خشک شدن از آن جدا می شود. گونه C.avellana به عنوان فندق اروپائی شناخته شده و بصورت تجاری کاشته می شود. گلدهی فندق ۴-۳ سال بعد از کاشت صورت می گیرد ولی معمولا باردهی از سال پنجم یا ششم شروع می شود.(طرح کاشت و پرورش فندق)

دستور العمل اجرایی اصلاح باغ درجه ۲ فندق به درجه ۱
تغذیه

نیاز کودی براساس نتایج تجزیه خاک و برگ تعیین می گردد. کودهای شیمیایی باتوجه به سن درخت به ازای هر درخت سالیانه ۵۰۰ – ۳۰۰ گرم ازت، ۴۰۰ – ۲۰۰ گرم فسفر و ۲۰۰ – ۱۰۰ گرم پتاسیم به خاک اضافه گردد. زمان پخش کودهای فسفره و پتاسیم در اسفندماه و کود ازته در دو نوبت در ماههای اردیبهشت و خرداد در سایه انداز درخت همراه با ۲۰-۱۰ کیلوگرم کوددامی پوسیده به روش چالکود در چهارطرف درخت به خاک اضافه می گردد. ضمناً میزان کودهای میکرو براساس نتایج آنالیز خاک و برگ تعیین و توصیه می گردد.

مبارزه با آفات و بیماریها

درصورت مشاهده خسارت بیش از حد آستانه اقتصادی آفات و بیماریهای مهم فندق، عملیات مبارزه با آفات و بیماریهای فوق الذکر بایستی براساس دستورالعمل سازمان حفظ نباتات صورت پذیرد.

تربیت و هرس

هرس درختان بالغ فندق به حذف شاخه های خشک شده و خسارت دیده و شاخه های مسن و یا آنهایی که بیش از حد به طرف زمین رشد می نمایند محدود می شود. به طور کلی هرس درختان بالغ فندق به دو روش زیر صورت گیرد:
حذف ۵۰ درصد از سطح باردهی درخت در ۲۰ درصد از درختان کل باغ که در طی ۵ سال کل درختان باغ هرس می گردند.(طرح کاشت و پرورش فندق)
هرس سالیانه و حذف ۱۰ درصد از باردهی درخت در کل درختان باغ در تمام مراحل، محل هرس با چسب باغبانی پوشانده شود.

کنترل یا حذف پاجوشها

یکی از خصوصیات درخت فندق تولید فراوان پاجوش می باشد. پاجوشها علاوه برکاهش میزان انرژی و موادغذایی (درخت) سبب تاخیر در باردهی درختان می گردند. بنابراین باید نسبت به حذف و کنترل پاجوشها از طریق مکانیکی (استفاده از قیچی، اره و …) و یا شیمیایی در زمانهای مناسب اقدام نمود.(طرح کاشت و پرورش فندق)

آبیاری

حتی الامکان استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار بمنظور بالابردن راندمان آبیاری و کاهش تلفات پرت آب، توصیه می شود. ضمناً در باغهائی که استفاده از سیستم مذکور امکان پذیر نیست، توصیه می شود سیستم آبیاری سنتی (کرتی و غرقابی) به سیستم آبیاری نواری (جوی و پشته) تبدیل گردد. نیاز آبی فندق ۱۰۰۰۰ – ۸۰۰۰ مترمکعب در هکتار است که باتوجه به سن درختان و شرایط آب و هوایی منطقه تعیین می گردد.
سن درخت سال اول تا دوم سال دوم تا پنجم سال پنجم تا دهم سال دهم تا پانزدهم بالاتر از ۱۵ سال
میزان آبیاری ۱۰-۵ ۲۰-۱۵ ۴۰-۳۰ ۶۰-۴۵ ۷۰ (لیتر در درخت)
ضمناً تعداد دفعات آبیاری باتوجه به شرایط منطقه، میزان بارندگی و میزان تبخیر و تعرق خصوصاً در ماههای گرم سال تعیین می گردد.

مبارزه با علفهای هرز

کنترل علفهای هرز در باغهای فندق به دو روش مکانیکی (کولتیواتور زنی) و شیمیایی صورت می گیرد. در صورت لزوم بسته به نوع و رشد علف هرز می توان از سموم سیمازین، دیورون، پاراکوآت و … به نسبت ۵/۴ – ۲/۲ کیلوگرم در هکتار استفاده نمود.

دستورالعمل اجرایی اصلاح و نوسازی باغ درجه ۲ فندق
اصلاح و تربیت درختان

هدف از اصلاح و تربیت درخت قطع قسمتهایی از یک درخت است که برای بدست آوردن شکل واسکلت مطلوب درخت انجام می شود.همچنین حفظ عادت رشد طبیعی درختان و بارآور کردن آنها و سهولت انجام کارها از دیگر اهداف هرس اصلاحی می باشد.این کار شامل ۲ عملیات متفاوت شاخه برداری و سربرداری می باشد:(طرح کاشت و پرورش فندق)

شاخه برداری (تنک کردن)

شاخه برداری برای بازکردن، تنک کردن تاج و کنترل بلندی درخت بکار میرود. شاخه برداری با کاستن از چوب، رقابت برای مواد غذائی را کاهش داده و در مجموع سبب تقویت شاخه های باقیمانده میشود. شاخه ها به طور کامل با بریدن آن در محل اتصال به شاخه اصلی بایستی حذف شوند.

سربرداری

حذف قسمتی از یک شاخه ، هرس سربرداری است. سربرداری بیشتر از شاخه برداری سبب تقویت رشد منطقه ای و درخت میشود، چون جوانه های باقیمانده را از غلبه جوانه انتهائی آزاد میکند و به دلیل اینکه جوانه ها در نزدیکی نوک شاخه تجمع دارند سربرداری تعداد نسبتاً زیادی از نقاط رشد بالقوه را حذف کرده و بنابراین جوانه های باقیمانده را تحریک می کند. حذف انتهای شاخه به این معنی است که کربوهیدراتهای ذخیره شده در قسمت پائین شاخه هنوز برای نقاط رشد قابل دسترسی است.

بازسازی انهار

اصلاح ومرمت انهار به منظور استفاده بهینه از منابع آبی موجود ضروری می باشد. دراین راستا جلوگیری از هرز آب و حذف علفهای هرز به منظورجلوگیری از پراکنش بذور آنها بسیار مهم می باشد.

اصلاح سیستم آبیاری

سیستم قطره ای در حداقل کردن محدودیت های فیزیکی خاک بسیار موثر تر از سیستم های آبیاری سطحی هستند.
سیستم های قطره ای آب را به مقدار بسیار کم و با کنترل دقیق به کار میبرند و بسیار بهتر با نفوذپذیری خاک انطباق می یابند. هنگامیکه مقدار کم آب آبیاری در دفعات زیاد به طوری به کار رود که با مصرف آب گیاه انطباق یابد نتایج بهتری در بر خواهد داشت.
نیاز آبی فندق بر حسب منطقه و رقم ۱۰-۸ هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد. در آبیاری قطره ای نیاز آبی حدود ۸-۶ هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد.(طرح کاشت و پرورش فندق)

فندق32
ایجاد بانکت و تراس

هدف اصلی در حقیقت بهره برداری حداکثر از نزولات آسمانی بویژه در اراضی شیبدار است لذا می بایست اقداماتی را اعمال کرد تا ناحیه ریشه از بیشترین ذخیره آب برخوردار شود. بر این اساس روش های جمع آوری آب باران به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در اینجا به بانکت و تراس اشاره می شود.(طرح کاشت و پرورش فندق)

بانکت

با ایجاد چاله های هلالی شکل به شعاع ۴-۲ متر و در امتداد خطوط عمود بر جهت شیب اصلی دامنه ها می توان بانکت هلالی را بوجود آورد.

تراس

در این روش روی خطوط هم تراز، تراس احداث نموده و برای انجام آن می بایستی شیب طبیعی دامنه کوه به چند پله تقسیم شود.

تسطیح ناهمواری های سطح باغ

به منظور سهولت در تردد ادوات باغی و امکان انجام بهتر عملیات داشت و برداشت لازم است که پستی وبلندی ها ی موجود در بین درختان تسطیح گردند.

اصلاح فیزیکی و شیمیایی خاک

هدف از اصلاح فیزیکی خاک بهبود شرایط فیزیکی خاک از نظر ساختمان وبافت خاک می باشد، اینکار از طریق خاک ورزی ویا افزودن کودهای دامی ، سبز و… امکان پذیر می باشد.
هدف از اصلاح شیمیایی خاک بهبود وضعیت خاک از نظر تامین عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه و همچنین اصلاح اسیدیته (pH) و شوری خاک (Ec) می باشد.

تعدیل تراکم

اگر تراکم در داخل باغ بدلیل زیاد یا کم بودن تعداد درختان نا مناسب باشد و یا درختان بصورت نامنظم کشت شده باشند بطوریکه عبور ومرور ادوات در داخل باغ را با مشکل روبرو کنند می بایست درختان نامناسب را حذف و در صورت لزوم واکاری نمود.

تنظیم فواصل بین درختان

در فندق فواصل کاشت ۵×۴ متر و بصورت سیستم مستطیلی می باشد و در مناطق کوهستانی فواصل کاشت متر ۴×۴ بر روی خطوط تراز می باشد.

نگهداری باغ تا زمان باردهی اقتصادی مجدد

این عملیات شامل مواردی نظیر شخم سالیانه بین ردیفها، تهیه، حمل و پخش کودهای دامی وشیمیایی، مبارزه با آفات، بیماریها و علفهای هرز، هرس و… می باشد.

دستورالعمل اجرائی جایگزینی باغ های فندق درجه ۳

باتوجه به اینکه عملیات اصلاح در باغهای درجه ۳ مقرون به صرفه نمی باشد. عملیات جایگزینی به شرح ذیل در این باغها صورت می گیرد:

حذف درختان مسن و قدیمی

این درختان، به طور کامل ریشه کن شده و پاکسازی می شوند و درختان حذف شده به بیرون باغ حمل می شوند. سپس نسبت به شخم عمیق و عمود برهم و تسطیح زمین اقدام می شود.

تجارت فندق

امروزه بسیاری از افراد برای تامین چربی سالم مورد نیاز بدن از آجیل به عنوان یک منبع سالم بهره می برند. تجارت فندق در سال های اخیر از رونق خوبی برخوردار بوده و سودآوری زیادی برای تجار داشته است. این میوه بیشتر در مناطق کوهستانی رشد کرده و دارای درختچه هایی با برگ های زیبا است. از این میوه به صورت خام یا بو داده استفاده می شود که نوع خام آن به شکل میوه مصرف می شود و به شکل بو داده در دسته آجیل ها قرار می گیرد. برشته کردن این میوه ماندگاری آن را بالا می برد و به جهت هضم راحت تر آن برای کودکان است رکه بو داده می شود. این محصول به شکل تجاری بیشتر در ایتالیا، ترکیه، یونان، گرجستان، امریکا و انگلستان به مرحله تولید می رسد. بزرگ ترین کشور تولیدکننده این محصول ترکیه است که حدود ۷۵ درصد از سهم تولید آن را انجام می دهد. در کشور ما اشکورات رودسر به عنوان پایتخت تولید این محصول شناخته می شود و شهرهای رامسر، رودبار، الموت، شهسوار نیز تولید این محصول را انجام می دهند.(طرح کاشت و پرورش فندق)

وضعیت بازار جهانی فندق
آمار صادرات فندق

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.
وضعیت بازار جهانی رقم کل صادرات: ۱۰۶,۵۵۵,۰۰۰ دلار
وضعیت بازار جهانی میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۳- درصد
وضعیت بازار جهانی میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۴- درصد
وضعیت بازار جهانی میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۵,۳۲۹ KM

آمار واردات فندق

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.
وضعیت بازار جهانی رقم کل واردات: ۷۶,۵۷۱,۰۰۰ دلار
وضعیت بازار جهانی میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۸- درصد
وضعیت بازار جهانی میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۵ درصد
وضعیت بازار جهانی میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۴,۲۰۲ KM

صادرکنندگان فندق

آمریکا بزرگترین صادرکننده فندق در جهان است. این کشور ۵۹,۳۰۳ هزار دلار صادرات فندق دارد و در بازار جهانی سهم ۵۶ درصدی دارد. کشورهای فرانسه، اسپانیا، هنگ کنگ چین و رومانی در رتبه های بعدی قرار دارند. جالب است بدانید ایران در رتبه ی هجدهم صادرات فندق قرار دارد. در بخش واردات فندق کشورهای کانادا، چین، هنگ کنگ، ایتالیا و آلمان رتبه های یک تا پنج را دارند.

نرخ رشد کشور های وارد کننده

چین دارای بازار رشد مثبت در یک و پنج سال اخیر است. کشورهای کانادا و سوئد دارای رشد مثبت پنج ساله نیز بوده اند.(طرح کاشت و پرورش فندق)

ظرفیت صادراتی فندق

کشورهای عراق، افغانستان، چین، هنگ کنگ، سوریه، لبنان و امارات دارای پتانسیل صادراتی بالایی برای فندق می باشند.
در اروپا نیز ایتالیا، آلمان و اسپانیا بازار خوبی برای صادرات این محصول دارند. ازبکستان، روسیه و ترکمنستان نیز می توانند با توجه با فاصله کمی که با ایران دارند مورد توجه تاجرین قرار گیرند. ضمن عرضه فندق در بازار جهانی، تمهیداتی جهت بسته بندی های مختلف، برای آن در نظر گرفته شده است. بسته بندی های بزرگ و کوچک در مقادیر متفاوت فندق که نگهداری آن را با کیفیت بهتری ممکن سازد. فندق به شکل خام و بو داده عرضه می شود.
بسته بندی فندق در شکل ها و سایز های مختلف و با کیفیت های متفاوت در صادرات این محصول نیز بی تاثیر نیست و می توان گفت که صنعت بسته بندی یکی از مهم ترین دلایل صادرات پررونق می باشد.

نمودار میزان پتانسیل صادراتی فندق

بازار صادراتی فندق در افغانستان و لبنان اشباع شده است و صادرات به این کشورها نمی تواند سود مورد نظر تاجرین را داشته باشد. در مقابل کشورهای عراق، ایتالیا، چین، هنگ کنگ، سوریه، ویتنام، آلمان، ازبکستان، امارات و قطر بازاری با پتانسیل بالا برای صادرات فندق را داراست. بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات این محصول با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورها عراق، ایتالیا و چین دارا هستند.(طرح کاشت و پرورش فندق)
ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ترکمنستان دارد. بازار ایتالیا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات فندق دارد. عراق بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۷۹٫۶ هزار دلار است.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح کاشت و پرورش فندق

عملکرد سالیانه: ۱۱۵۰ کیلوگرم در هکتار
تعداد نهال در هکتار: ۷۰۰ درخت
نرخ برابری دلار: ۳۰۰۰۰ تومان
مساحت زیرکشت: ۱ هکتار
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز: ۱ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت: ۷۵ میلیون تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
نرخ بازده داخلی در سال مبنا: ۲۹ درصد
دوره بازگشت سرمایه: ۶ سالدرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۳ امتیاز)