طرح گلخانه گل رز

گلهاي پيازي باغچه اي و نشاء مانند گل لاله، سنبل ، تيره زنبقيان، فرزيا ، گل نرگس ، گل مريم، آماريليس ، كوكب و نيز ديگر انواع ديگر گلهاي شاخه بريده مانند گلايل ، گل رز، ميخك، داوودي وپرورش گياهان زينتي گلداني و سيني نشاء ،گلخانه اي و باغچه هاي شيشه اي (تراريوم) گياهان آپارتماني ، فضاي آزاد از جمله كاكتوسها و گياهان گوشتي،سيكلمن ، انواع سرخس ها و صدها نوع ديگر از درختچه هاي زينتي و كشت و تهيه نشاء براي گلهاي يك ساله، دو ساله و دائمي درمحدوده پرورش گل و گياه در ايران است.

بسياري از ارقام رز به دليل داشتن خصوصياتي همچون زيبائي، دوام، فرم گل و شاخساره براي استفاده بعنوان گل بريده مناسبند و از ارقام آن بطور ويژه در شرايط مناسب براي برداشت و مصرف بعنوان گل شاخه بريده استفاده مي شوند. گلهاي شاخه بريده رز به دليل زيبائي و تنوع سالهاست كه در صدر تجارت جهاني گل و گياه قرار  دارد و شايد گلفروشي را در جهان  پيدا نكنيد كه در ميان گلهاي فروشي خود گل رز را نداشته باشد. از ارقام هيبريد چاي براي توليد گل بريده استفاده مي كنند. با در اختيار داشتن گلخانه مناسب امكان توليد آن در تمام طول سال فراهم است اين گياه چند ساله بوده و تا 6 سال امكان بهره برداري اقتصادي از آن فراهم است. برای تولید گل شاخه ای  معمولاً تعداد 7 بوته درمترمربع كشت مي شود و پس از 3 تا 5 ماه از كشت گياهچه اي پيوندي(stentling) به بهره برداري مي رسد. بوته های مادری وارداتی معمولا پیوندی بوده و به دو روشپیوند می شوند یکی به صورت پیوند شکمی که در گیاهان رز نیم ساله( Half year ) که گیاه به صورت ریشه لختبه فروش می رسد انجام می شود و دوم به روش پیوند نیمانیم عمل  پیوند انجام می شوند که گیهان حاصله استنت لینگ وروش پیوند استنتینگ نام دارد.

مشخصات گیاه شناسی

گل رز متعلق به خانواده گلسرخیان می‌باشد. این گیاهان در اکثر بخشهای کره زمین پراکنده هستند و ازلحاظ نحوه رشد و شکل بوته و تولید گل متفاوت می‌باشند. گل‌ها ممکن است به صورت گل آذین منفرد، خوشه گرزن (پانیکول) یا دیهیم باشند. برخی از گونه‌های وحشی دارای 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم هستند. تخمدان زیرین بوده و در داخل میوه‌ای گوشتی به نام Hip، قرار دارد که این میوه می‌تواند با رسیدن از زرد تا قرمز تغییر رنگ دهد.

انواع ارقام گل رز گلخانه‌ای

جنس رزاسه دارای حدود 150 گونه می‌باشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده شده‌اند. انواع گل رز از نظر نحوه رشد، شکل بوته به انواع مینیاتوری، هیبرید چای، فلوریباندا، درختچه‌ای، بالارو، رونده می‌باشند که در تولید رزهای شاخه بریده گلخانه‌ای بیشتر از ارقام هیبرید چای و فلوریباندا به دلیل تولید گل انتهایی، استفاده می‌نمایند.

1 – : (Hybrid teas) دارای رزهای ساقه بلند و تک گل درشت در انتهای هر ساقه می‌باشد. شکل گل آنها از انواع کم پر تا پرپرهای مرکز بلند و خیلی پرپر متنوع است. از نظر رنگ، هیبریدهای چای در رنگ‌های سفید، صورتی، قرمز یا زرد درخشان وجود دارد.

2 : (Floribundas) رزهای این دسته از نتاج هیبریدهای چای و وردهای پلی‌آنتا هستند. این گروه گل‌های فراوان تولید کرده که اندازه آنها کوچک بوده و بصورت خوشه‌ای هستند. برای جلوگیری از گلدهی جوانه‌های جانبی، آنها را حذف می‌کنند. بعضی وردهای فلوریباندا گل‌های بسیار پرپری می‌دهند. این رزها در تمام فصل گل داده و در رنگ‌های سفید، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش و قرمز وجود دارند.

امروزه بیشتر تولیدکنندگان رزهای گلخانه‌ای در جهان از ارقام پیوند شده بر روی پایه‌های مقاوم و مناسب استفاده می‌کنند، پایه Rosa manetti  در کشور آمریکا و پایه‌هایR. canina  و R. indica در کشورهای اروپایی مرسوم می‌باشند.

اسکلت گلخانه مناسب پرورش گل رز هلندی

اسکلت گلخانه از نوع گالوانیزه وبا لوله های 5 و 6 می‌باشد که توسط پیچ ومهره به هم اتصال می‌یابند. ارتفاع سازه بین 5/5 الی 9 متر است که در برخی مناطق با افزایش ارتفاع گلخانه تا 8 متر، امکان افزایش تهویه و میزان دی اکسید کربن را فراهم نموده که در عملکرد و کیفیت محصول موثر می‌باشد. پایه ها در خاک توسط بتون مهار می‌شوند، در ایجاد خم‌ها باید دقت شود. گونیا کردن اسکلت گلخانه برای مقاومت در برابر وزش باد شدید بسیار مهم است. می‌توان گلخانه را در دو واحد 2500 متری یا حتی یک واحد 5000 متری احداث نمود. در هر حال هر چه فضای گلخانه بیشتر باشد کارآیی فتوسنتز بیشتر شده وگلها با کیفیت بهتر تولید خواهد شد.

پوشش گلخانه انواع مختلفی دارد نظیر پوشش های پلی کربنات، UV، سکوریت و…. می‌باشند که به لحاظ استقامت و محکمی نوع پلی کربنات مقرون به صرفه است ولی به دلیل اینکه در شروع کار وتأسیس گلخانه هزینه ها بالا بوده مقرون به صرفه است که از نوع پوشش UVاستفاده گردد.

از جمله تجهیزاتی که در گلخانه‌های مجهز پرورش گل استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه‌ای مناسب

بستر مناسب جهت کشت

سیستم کنترل اقلیم

پرده انرژی سیوینگ

سیستم فوگر

سیستم تغذیه و آبیاری

سیستم سردخانه و سورتینگ

سیستم های کشت گل رز در گلخانه

کشت گل رز در بستر خاکی

در کشت های خاکی گل رز دو روش وجود دارد. در روش اول در بستری به عرض 120 سانتی متر 4 ردیف گل رز کاشته می شود که فواصل روی ردیف ها حدود 30 سانتی متر در نظر گرفته می شود. در روش دوم گل رز را در دو ردیف به فاصله 40 سانتی متر از هم می کارند و سعی می کنند که گیاه مادری ارتفاع لازم را برای عمل بندینگ و جلوگیری از رطوبت زیاد بستر داشته باشد. سطح زمین گلخانه باید کاملا مسطح باشد تا آبیاری به خوبی انجام شود (شیب پنج درصد) بهترین زمین برای کاشتن گل رز، زمینی است که دارای خاک رسی شنی باشد.

دانستن این نکته مهم است که کشت گل رز در زمین های رسی یا شنی خالص یا آنها که بیش از 15 درصد مواد آهکی دارند زحمت بیهوده است و بوته های گل رز در چنین زمین هایی، همیشه زرد و رنجور و برگ هایشان زودتر از موقع ریخته، در مدت کوتاهی خشکیده و از بین می روند. مگر آنکه خاک آن را قبلا اصلاح نموده و بعد مبادرت به کاشتن گل رز نماییم. زمین را باید قبلا به عمق 60 تا 80 سانتی متر کاملا برگرداند و سنگ های درشت و مواد زائد را از آن بیرون کشیده و سپس برای هر صد متر مربع، بین 300 تا 400 کیلوگرم کود تجزیه شده را خوب با خاک مخلوط سازیم.

بهتر است این کار در آبان ماه و چند هفته قبل از موقع کاشتن بوته های گل رز صورت گیرد. اگر خاک زمین سبک (مانند زمین های شنی خالص یا هر نوع خاکی که شن آن زیادتر از سایر ترکیباتش است) باشد باید با آن، کود سنگین که بتواند خاک را قابل نگهداری رطوبت کند مخلوط کنیم. بهترین کود برای چنین زمینی کود گاوی تجزیه شده است. زیرا کود گاوی به زمین های سبک قابلیت حفظ و نگهداری رطوبت را داده و از نظر مواد مغذی و پوسیده آن را غنی می سازد. اگر زمین از نوع رسی شنی است یعنی مواد رسی آن برتری دارد باید برای اصلاح آن از کود های سبک تازه که بتواند سنگینی خاک را اصلاح کند و آن را قابل جذب آب نماید ( مانند پهن اسب تجزیه شده و پوسیده یا کود گوسفندی نرم ) به حد کافی و زیاد مدت ها قبل از رسیدن موقع کاشت گل رز مخلوط نماییم.

این مرحله کشت گل رز بهتر است این کار اوایل فصل پاییز انجام گرفته و تا موقع کاشتن گل رز چند دفعه زمین را برگردانده تا خاک دارای خلل و فرج لازم برای نفوذ و جذب آب شود. برای آنکه بتوان به طور محسوس قوت و قدرت بوته های گل رز را زیاد کرد، باید از کود شیمیایی به عنوان کود تکمیلی استفاده نمود. ولی مصرف این کودها باید با اطلاع کامل از وضعیت خاک و زمین که به وسیله تجزیه شیمیایی مشخص می شود انجام شود. زیرا قبل از استعمال شیمیایی باید دانست در خاک از هر یک از مواد آلی اصلی که برای رشد و پرورش و گلدهی گل رز لازم است چه میزان به وسیله بوته های گل رز در ضمن سال مصرف شده و اکنون باید جای آنها پر شود.

باید متوجه بود که بدون وجود مقدار لازم کود حیوانی در خاک به تنهایی نمی توان از استعمال و مصرف کودهای شیمیایی نتیجه قطعی و موثر به دست آورد. پس از آنکه بوته های گل رز را در باغ یا نقاطی که برای این کار تخصیص داده شده کاشتیم نسبت باید وابسته به جنس زمین آنها را هر سال (اگر خاک سبک باشد) یا هر دو سال یک مرتبه (اگر خاک سنگین باشد) کود بدهیم و میزان کود مورد لزوم (همان 300 کیلوگرم برای هر صد متر مربع) را اواخر پاییز روی زمین پهن کرده و به کمک شن کش و چنگال یا بیل آنرا زیر خاک قرار دهیم.

بهتر است بستر کاشت این چنینی برای کشت گل رز مرتفع انتخاب شود. در این حالت بسترهای گل رز به ارتفاع حدود 40 سانتی متر بالای سطح زمین با خاک مرغوب پر می شوند و 30 سانتی متر آن داخل زمین قرار می گیرد. به طوری که عمق بستر حداقل 70 سانتی متر باشد. خاک مناسب ترکیبی است از 60 درصد خاک لومی با 40 درصد مواد افزودنی مثل پیت، ماسه، پوسته بذر، پوست درختان، تراشه چوب، خاک اره، کود دامی کاملا پوسیده که موجب اصلاح فیزیکی خاک می گردد. همچنین میزان PH بین 5.5 تا 6 محیط مناسبی برای گل رزهای گلخانه ای است.

کشت گل رز در بستر هیدروپونیک

مواد مناسب برای بستر هیدروپونیک گل رز

برای تهیه بسترهای هیدروپونیک گل رز می توان از کمپوست، ورمی کمپوست، کوکوپیت، پرلیت، پشم سنگ و… و یا ترکیبی از مواد فوق استفاده کرد.

انواع بستر کشت در گلخانه گل رز هیدروپونیک

در کشت هیدروپونیک گل رز نیاز های شیمیایی ریشه یا کل گل را می توان با محاسبه دقیق مقدار عناصر محلول غذایی در منطقه ریشه برآورد کرد و تعامل شیمیایی محلول را نیز حفظ نمود.

در کشت های هیدروپونیک گل رز مرسوم ترین روش، کشت دو ردیفه است که یا در راک وول (پشم سنگ) یا پرلیت و یا کوکوپیت کشت می شود. در کشت راک وول از بلوک مکعبی (اسلاب) یک بستر باریک ساخته شده از ورق های پلاستیکی، کیسه های کشت (Grow bag)، یا از گلدان های 5 تا 10 لیتری استفاده می شود که در گلدان های بزرگ دو بوته گل رز در یک گلدان با هم کشت می شود. در این سیستم بایستی از کوکوپیت بوفیرت شده (کلسیم دهی شده ) استفاده شود تا گل رز بتواند رشد بهتری داشته باشد.

کشت گل رز در کارتن پلاست

در این نوع کشت گل رز، از کارتن های پلاستیکی بلندی که کارتن پلاست می نامند استفاده می شود که در راستای طولی لاین ها قرار می گیرد. عرض این بسترها برای گل رز 50 تا 60 سانتی متر، عمق آن 30 سانتی متر، ارتفاع این بستر ها از زمین 80 سانتی متر و در ازای آن می تواند به بلندی لاین ها یا تکه های 6 یا 8 متری باشد.

کشت گل رز در Grow bag

گرو بگ های گل رز کیسه هایی حاوی ترکیبی از کوکوپیت و پرلیت هستند که در آنها کیسه در فواصل مشخصی سوراخ گشته است. گرو بگ ها به طول 1 تا 2 متر، عمق 5.7 تا 10 سانتی متر و نیز عرض 15 تا 20 سانتی متر در بازار موجود هستند. برخی تولید کنندگان برای تسهیل در چیدن گل رز و سم پاشی و نیز بهبود شرایط بهداشتی، گروبگ ها را روی سکوها یا ناودانی ها به ارتفاع 50 تا 80 سانتی متر قرار می دهند.

مزایای کاشت گل رز بصورت هیدروپونیک

 • امکان کشت گل رز به روش هیدروپونیک، در تمام نقاط وجود دارد
  محصولات هیدروپونیک را می توان در مناطقی که دارای خاک های نامناسب و یا خاک آلوده به بیماری هستند، نیز پرورش داد.
 • تراکم در واحد سطح کشت هیدروپونیک بالا است
  در کشت هیدروپونیک می توان برخی از محصولات را در مکانی کوچک در مدت کوتاهی، پرورش داد. همچنین در کشت هیدروپونیک این امکان وجود دارد که بتوان محصولات را در چند سطح یا طبقه بر روی یکدیگر، کشت کرد.
 • کاهش میزان کار سنگین
  کارها و تلاش هایی مانند شخم زدن خاک، انجام کشت، ضد عفونی کردن بذر و آبیاری و دیگر فعالیت های مرسوم و رایج، در کشت هیدروپونیک بعضا وجود ندارد.
 • حفظ و نگهداری آب
  در یک طرح مناسب کشت هیدروپونیک، آب مورد استفاده در مقایسه با کشت در خاک به مراتب کاهش می یابد.
 • کاهش مشکلات ناشی از وجود آفات و بیماری ها
  در کشت هیدروپونیک، نیاز به ضد عفونی کردن کاهش می یابد. در سیستم های کشت در محلول غذایی می توان بیماری های خاکزی گیاه را به آسانی ریشه کن کرد.
 • عدم وجود علف هرز
  در کشت هیدروپونیک به علت خالص بودن بستر های کشت و امکان ضد عفونی کردن آسان ان، بذر علف های هرز در آن وجود ندارند.
 • افزایش تولید محصول
  تولید در کشت هیدروپونیک بالا بوده و این مساله از نظر اقتصادی حتی استفاده از زمین های گران قیمت را توجیه پذیر می سازد.
 • حفظ و نگهداری مواد غذایی
  با ایجاد سیستم های بازیافتی یا چرخشی همواره محلول های غذایی در کشت هیدروپونیک مورد استفاده مجدد قرار می گیرد و امکان آلودگی زمین و آب رودخانه ها را به حداقل می رساند.
 • کنترل شرایط محیطی
  به دلیل اینکه در گلخانه کشت هیدروپونیک عواملی چون نور، حرارت، رطوبت و ترکیب گازهای جو گلخانه و حتی محلول دهی، طی یک برنامه زمان بندی شده و در محیطی محصور است سریعا می توان شرایط محیطی را کنترل کرد.
 • کنترل شیمیایی منطقه رشد ریشه آسان است
  مسمومیت های ناشی از وجود نمک های معدنی محلول غذایی را می توان با شستشو از محیط ریشه خارج کرد. همچنین مقادیر PH و EC (قابلیت هدایت الکتریکی) را می توان، تنظیم نمود. علاوه بر این در سیستم کشت هیدروپونیک، می توان از بروز مشکلات ناشی از تجمع نمک های معدنی در منطقه رشد ریشه که در کشت های خاکی اتفاق می افتد جلوگیری نمود، به خصوص اگر از محلول غذایی با کیفیت خوب استفاده شود.
 • استقرار گیاهان جدید آسان تر است.
 • آیش در برنامه تناوب کشت محصولات، وجود ندارد و از تمامی سطح کشت موجود در همه زمان ها می توان استفاده کرد.
  باغبانان و پرورش دهندگان مبتدی که می خواهند فعالیت در زمینه کشت هیدروپونیک را شروع کنند، می توانند این کار را در منزل خود آغاز کرده و هر زمان که امکاناتی برای ساخت و راه اندازی سیستم کشت در محلول غذایی برایشان فراهم شد، آنگاه فعالیت خود را در مقیاس کوچک و ساده فنی، شروع کنند.

در انتها ذکر این نکته ضروری است که نتایج مقایسه سیستم های مختلف کشت بدون خاک (هیدروپونیک) و خاکی بر عملکرد گل رز شاخه بریده در شرایط گلخانه ای نشان داده است که تعداد کل شاخه های گل رز تولیدی در بستر های کشت بدون خاک بیشتر از بستر خاکی است. بالاترین عمر پس از برداشت و قطر جام گل رز در بستر کشت کارتن پلاست مشاهده گردیده که در مقایسه با شاهد به ترتیب 26.3 و 17.4 درصد افزایش داشته است.

در کشت های خاکی دو روش  وجود دارد که در روش اول در بستری به عرض 120 سانتیمتر  4 ردیف رز می کاشتند که فواصل روی ردیفها حدود 30 سانتیمتر در نظر گرفته می شد در روش دوم گیاه را در دو ردیف به فاصله 40 سانتیمتر از هم می کارند و سعی می کنند که گیاه مادری ارتفاع لازم را برای عمل بندینگ و جلوگیری از رطوبت زیاد بستر داشته باشد.

در کشتهای هیدرو پونیک مرسومترین روش کشت دو ردیفه است که یا در راکوول (پشم سنگ) یا پرلیت و یا کوکوپیت کشت می شود. در کشت راک وول مهم.لا از راک وول نوع اسلاب ( بلوک مکعبی) استفاده می شود و در کشت کوکو پیت از گلدانهای پنج تا 10 لیتری استفاده می شود که در گلدانهای بزرگ دو گیاه در یک گلدان با هم کشت می شود. در این سیستم بایستی از کوکو پیت بوفیرت شده ( کلسیم دهی شده) استفاده شود تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. در روش کشت پرلیت از یک  بستر باریک  یا کیسه های کشت(Grow bag) استفاده می شود.

بستر مناسب گلهای رز گلخانه‌ای دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

ترکیب بستر شامل 35 درصد کوکوپیت، 65 درصد پرلیت با زهکش مناسب می‌باشد.

فاصله کشت 15 تا 20 سانتیمتر و فاصله راهروها 90 تا 100 سانتیمتر می‌باشد.

عرض بستر کشت 40سانتیمتر و عمق آن 30 تا 35 سانتیمتر می‌باشد.

ارتفاع سکوهای کشت از سطح زمین تا لبه بستر 80 تا 90 سانتیمتر و طول آنها 40 سانتیمتر می‌باشد.

خاک: خاک‌های شنی رسی، لومی و یا خاکی که کمی رسی بوده و دارای 10 درصد مواد آلی مناسب می‌باشد. خاک شنی برای رشد این گیاه مناسب نمی‌باشد و همچنین از رشد آن در خاک‌های آهکی باید خودداری نمود.

PH مناسب این گل در حدود6.5 است ولی PH 5.5 تا 7.5  را می‌پسندد.

EC  مناسب کمتر از ۸/۱ است، اما میزان EC در سیستمهای هیدروپونیک بسته ۷/۰ است.

آبیاری و رطوبت: برای رشد مطلوب نیاز به رطوبت کافی دارند. این میزان رطوبت که با رطوبت سنج اندازه گیری می‌شود در گلخانه‌های مناسب پرورش رز در روز 50 درصد و در شب حدود ۶۰ درصد می‌باشد.

دما : دمای شبانه حدود 16 درجه سانتیگراد برای رشد گیاه مناسب است. دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد در روزهای ابری و 24 تا 28 درجه در روزهای آفتابی بسیار مناسب می‌باشد و تفاوت بهینه دمای شب و روز  13-10 درجه سانتی‌گراد است که در این شرایط دمایی گلها بعد از حدود 40 روز آماده برداشت می‌شوند.

نور: گیاه رز به نور با شدت‌های بالا احتیاج دارد. به این دلیل بهترین گلخانه از لحاظ پوشش، گلخانه‌های شیشه‌ای می‌باشد. درکشورهای مثل هلند گاهاً به دلیل کمی شدت نور در زمستان از نورهای مصنوعی نیز برای برخی گونه‌ها استفاده می‌نمایند. اما در ایران بعلت آفتاب فراوان دراکثر استانها نیازی به این کار نمی‌باشد. معمولاً میزان نور مناسب در گلخانه‌های مناسب کشت این گل بین ۳۰ تا 3۵ هزار لوکس متغییر است.

تکثیر رز گلخانه‌ای

تکثیر گل رز از طریق قلمه و پیوند می‌باشد. برای تهیه قلمه باید گیاهان مادری در شرایط مناسب پرورش داده شوند. تهیه قلمه پس از بالغ شدن شاخه‌ها و رسیدن برگها به اندازه نهایی انجام می‌گیرد. گیاهان مادری در داخل گلخانه در تمام طول سال در حال رشد دائم هستند، بنابراین می‌توان در تمام طول سال از آنها قلمه‌های برگدار تهیه نمود. قلمه‌ها با یک تا سه گره برداشت شده و تنها برگ انتهایی نگه داشته می‌شود و برگ‌های تحتانی حذف می‌گردد. قلمه ها را سپس در داخل بستر ریشه زایی قرار می‌دهند که معمولاً مخلوطی از ماسه، پرلیت و پیت ماس می‌باشد. پرلیت با دانه بندی متوسط بستر ریشه‌زایی قابل دسترس و مناسبی است. دمای بین ۲1 تا ۲5 درجه سانتیگرد در محیط بستر باعث ریشه زایی بهتر قلمه ها می‌گردد.

در تکثیر به روش پیوند، رشد و نمو بهتر پیوندک و افزایش قدرت رشد، تحمل اسیدیته و شوری خاک، تحمل رطوبت نسبی خاک و محیط، مقاومت به آفات و بیماری‌ها، افزایش عمر و دوره زندگی گیاه، سازگاری با شرایط محیطی، مقاومت به سرمای زمستانه بسیار مهم می‌باشد.

تغذیه

در پرورش گل رز در زمان کاشت باید از کود‌دهی زیاد اجتناب نمود. معمولا در گلخانه‌ها کود بصورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. ازت، پتاسیم، منیزیم و آهن بطور منظم در محلول کودی استفاده می‌شود، و عناصر ریز مغذی مانند بر، مس، منگنز، مولیبدن بصورت دوره ای به محلول کودی افزوده می‌شود. نسبت کودی 195: 30: 220 ppm (N:P:K) برای کود دهی رزهای گلخانه ای‌مناسب است.

هرس و مراقبت

معمولا در گلخانه‌های رز از روش بندینگ استفاده می‌گردد که این روش برای رز از جنبه فیزیولوژیکی بسیار مفید می‌باشد و باعث حفظ برگ بیشتر بر روی بوته و کمک به تجمع هورمونها در جوانه انتهای شاخه های گل دهنده می‌گردد و شاخه های گل دهنده بزرگتر و قویتر تولید می‌شود و می‌توان عملکرد را تا 20 درصد افزایش داد. در بندینگ حذف شاخه و غنچه گیری انجام می‌شود. بندینگ را از یک الی 2 سانتی‌متر بالای گره ای با جوانه قوی و در خلاف جمعیت رشد جوانه انجام می‌دهند.

مراقبتهای سالانه در گلخانه‌های رز در اوایل بهار، اواسط و اواخر بهار، اوایل تابستان، اواسط تابستان و پاییز می‌باشد.

در اوایل بهار به صورت اصلاح خاک، کاشت بوته‌ها و پایه‌های جدید، انجام هرس بهاره قبل از ظهور برگهای جدید، حذف کلیه شاخه‌های بیمار، خشک، زخمی و شکسته شده، کوددهی اطراف بوته‌ها توسط سیستم آبیاری قطره ای، احیاء بوته‌های ضعیف با کوددهی و هرس مناسب می‌باشد.

دراواسط و اواخر بهار به صورت کنترل محل‌های شکسته بوته و شروع کنترل آفت، ادامه کاشت بوته‌ها و پایه‌های جدید می‌باشد.

در اوایل تابستان مراقبت از طریق کنترل علفهای هرز و کود دهی در صورت نیاز انجام می‌گیرد.

در اواسط تابستان با حذف گلهای خشک شده، کود دهی، تکثیر بوته‌ها، کنترل بیماری های قارچی مانند :سفیدک، لک سیاه و زرد، هرس و سر شاخه زنی برای حذف سرشاخه‌هایی که گل داده‌اند مراقبت انجام می‌گیرد.

در پاییز با سفارش بوته های جدید و آماده سازی بستر مناسب اقدام به کشت جدید و یا افزایش سطح کشت می‌نمایند.

بیماری‌های مهم گل رز

سفیدک پودری ازخطرناک‌ترین بیماری‌های قارچی گل‌های رز شاخه بریده در گلخانه می‌باشد. نشانه‌های بیماری به صورت لکه های سفید مشخص روی برگ‌های جوان دیده می‌شود و در حالت شدید برگ‌های پیچ خورده و به شکل مار پیچ می‌گردد. رطوبت بالا و دمای 25-18 مناسبترین حالت برای پیشرفت این بیماری است. راههای مبارزه با بیماری شامل:

 • استفاده از ارقام مقاوم.
 • سمپاشی گوگرد مایع در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد.
 • هرس شاخه های آلوده به بیماری در انتهای فصل.

لکه سیاه رز به صورت لکه هایی به قطر 2 تا 12 میلی متر در سطح بالای برگ دیده می‌شود، این لکه‌ها گرد و ابتدا نامنظم هستند و سپس حالت کلروز در کل برگ مشاهده می‌شوند. همچنین روی گلبرگ ها لکه های ریز قرمز رنگ نیز ممکن است دیده شود. از آنجا که رطوبت در گلخانه قابل کنترل است می‌توان از بروز آن جلوگیری نمود. به طوریکه از قرار گرفتن برگ‌ها در رطوبت نسبی بالا بیشتر از 12-7 ساعت جلوگیری نمود و همچنین از آبیاری روی سطح گیاه باید اجتناب شود. در برگهای آلوده برای حذف دوران زمستان گذرانی عامل بیماری از قارچ کش مناسب هر 10 تا 15 روز یکبار استفاده شود.

کپک خاکستری بیماری می‌باشد که به سوختگی گل و جوانه معروف است و در شرایط انباری و حمل و نقل شاخه‌های بریده رز بیشتر دیده می‌شود. نشانههای این بیماری بدین صورت است که گلها دیگر نمی‌توانند باز شوند و با قارچ‌های عامل بیماری که به شکل قهوه‌ای یا خاکستری است پوشیده می‌شود. جوانه های آلوده پژمرده شده و لکه سیاه مایل به خاکستری در قسمت قاعده جوانه در روی ساقه ممکن است تشکیل گردد. حرارت مناسب رشد این بیماری قارچی 15درجه سانتی گراد است و زخمی شدن گیاه موجب حمله قارچ به گیاه می‌شود. جهت کنترل این بیماری می‌توان جوانه ها ،گلها و ساقه‌های آلوده در گلخانه بعد ازظهور نشانه‌های بیماری جمع آوری شده و از بین برود .

آفات مهم گل رز

شته زرد : این آفت به رنگ سبز، صورتی و قهوه ای مایل به قرمز دیده می‌شود و از بشره گیاهی تغذیه می‌نماید. سمپاشی با سموم سیستمیک در مبارزه با این آفت بسیار موثر است.

کنه دو نقطه ای (تارعنکبوتی): این کنه به رنگ زرد تا سبز دیده می‌شود و یکی از مهمترین آفات در گلخانه محسوب می‌شود. برگ‌های بوته رز مورد حمله واقع شده و زرد رنگ می‌گردد و با تشکیل تارهای زیاد توسط کنه گرد آلود به نظر می‌رسند این آفت در طول سال دارای نسل های زیادی و در دو هفته یک نسل کامل می‌شود. جهت کنترل آفت باید از کنه کش هایی که برگ سوزی ایجاد نمی‌کنند استفاده نمود.

كشت و توليد رزهاي گلخانه اي

رزهاي گلخانه اي گياهان چند ساله اي هستند كه عمر مفيد آنها براي توليد گل 6 تا 10 سال است. به اين خاطر در انتخاب رقم و آماده كردن خاك و بستر توليد بايد دقت كافي كرد، چون اصلاح و تعويض آنها در طول توليد هزينه دار خواهد بود.

هزینه ساخت گلخانه در سال 1399

با توجه به ذکر موارد و هزینه های  احداث گلخانه ای با هدف تولید گل رز شاخه بریده و با احتساب هزینه های جاری که شامل مواردی مانند: سردخانه، سوله بسته بندی، امتیازات اولیه گلخانه (شامل برق، آب و…) و موارد دیگر؛ قیمت تمام شده یک گلخانه استاندارد که بهره بردار بتواند با ریسک کمتری در آن به تولید محصول با کمیت و کیفیت مناسب بپردازد،و عواملی مانند سرمایه شخص، انتخاب سازه و …. که در موارد بالا به آن اشاره شده است میتواند برای علاقه مندان این صنعت حدود بازه قیمتی را مشخص و در تصمیم گیری های بعدی راهنمایی کند. در جدول زیر قیمت احداث هر مترمربع انواع گلخانه آمده است.

نوع کشت سازنده نوع پوشش نوع بستر هزینه هر مترمربع ساخت (تومان)
سبزی و صیفی داخلی پلاستیک خاکی 250,000 – 350,000
سبزی و صیفی داخلی پلاستیک هیدروپونیک 350,000 – 450,000
گل و گیاه داخلی پلاستیک هیدروپونیک 450,000 – 650,000
گل و گیاه داخلی شیشه ای هیدروپونیک 650,000 – 950,000
گل و گیاه خارجی شیشه ای هیدروپونیک 1,750,000 – 1,050,000

عملکرد تولید گل رز در گلخانه

میانگین عملکرد تولید گل رز شاخه بریده در گلخانه 100 شاخه گل در هرمترمربع میباشد.

برداشت و بسته بندی گل رز

در هر فصلي نحوه برداشت گل تغيير مي‌كند. در زمستان براي اينكه نور بهتري به آن برسد در ارتفاع بالاتر و در تابستان از قسمت پايين‌تر برداشت انجام مي‌گیرد. در هنگام برداشت بايد دقت كرد كه از بالاي گره، شاخه را بريد تا بعد از برداشت، گره رشد كرده وتبديل به شاخه گل بعدي شود. معمولا فاصله بين گره ها 10-5 سانتي متراست. در زمستان، يك گره بالاترنسبت به تابستان برداشت مي شود. بسته بندي رز براساس سايز شاخه مي‌باشد كه از 40 سانتيمتر شروع شده به 50-60-70-80-90-100 سانتيمترمي‌رسد. معمولا هر 20 شاخه گل رز را داخل يك بسته بندي قرار مي‌دهند. قيمت گذاري بسته ها نيز با توجه به سايز آن تعيين مي‌گردد. سالانه حدود دو ميليون شاخه رز در اين سالن توليد مي‌شود. رقم Water Dip) صورتي پررنگ) واريته ي پر گلي است. رز قرمز Naomi Red  تعداد گل كمتري توليد مي‌كند. بازار پسندي رز قرمز بيشتر و هميشگي می‌باشد. گاهي جهت رنگ گيري گل رز، گل‌هاي سفيد را در داخل سطل حاوي رنگ آبي قرار می‌دهند، گلبرگ‌ها آبي مي‌شوند و رز قرمز را درون سطل رنگ آبي قرار داده رنگ مشكي مي‌شود.

در زمان برداشت گل‌ها باید از صدمات مکانیکی، تنشهای رطوبتی و دمایی جلوگیری نمود. کاهش تنفس گیاه و قرار دادن در هوای خنک باعث می‌شود که تازگی و طراوت همراه گل باشد. برداشت باید در بعد ار ظهرها بدلیل وجود کربوهیدراتها انجام گیرد. گل رز بعد از برداشت به گاز اتیلن بسیار حساس بوده و باعث ریزش گل و جوانه و پیری گل می‌شود و اگر به مدت 2 ساعت در معرض اتین قرار گیرد خسارت می‌بیند.

پس از برداشت رز جهت افزایش ماندگاری و عمر گلجای از راهکارهای زیر استفاده می‌گردد.

 • استفاده مواد ضد اتیلن مانند تیوسولفات و – DMCP دی متیل سیلکوپروپان
 • جلوگیری ازورود هوا در بافت‌های آوندی پس از برداشت زیرا باعث کاهش جذب آن توسط گل بریده می‌شود.
 • استفاده از سوکروز (قند) در محلولهای نگهداری توصیه می‌گردد.
 • pH آب برای افزایش عمر گلجای به 3-4 با استفاده از اسید سیتریک یا سولفات آلومینیم، آبلیمو، مایع سفید کننده، کاهش می‌یابد.
 • بریدن انتهای ساقه در افزایش عمر گل موثر می‌باشد.

 

شرایط صادرات گل رز

تجارت گلهای شاخه بریده به تجارتی سود آور تبدیل شده است. یکی از پرمصرف‌ترین گلهای شاخه بریده گل معروف رز است که به دلیل بازار پسندی زیادی که دارد مشکلی در بحث بازاریابی و فروش آن نسبت به سایر گلهای شاخه بریده نمی‌باشد. این گل دارای واریته های زیاد و متنوعی می‌باشد که هر کدام دارای زیبای خاصی هستند. از کشورهای عمده تولیدکننده این گل می‌توان هلند، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، کلمبیا، اکوادور، کنیا،آفریقای جنوبی، هندوستان و … را نام برد. همچنین کشورهای اروپایی، آمریکا، کشورهای آسیای میانه و ژاپن از عمده وارد کنندگان گل رز می‌باشند.

در ایران تولید گل رز بیشتر در استانهای تهران، مرکزی، اصفهان و خوزستان محدود شده است. در استان های کوهستانی ایران به دلیل اختلاف ارتفاع از سطح دریا و اختلاف درجه حرارت شب و روز به یکی از قطب‌‌های تولید گل رز شاخه بریده با کیفیت تبدیل شده‌اند.

گل رز در بازارهای جهانی دارای صفات مورد پسند و مهم در صادرات می‌باشد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دارای شاخه بلند و محکم جهت نگهداری استوارگل باشد.
 • اندازه و رنگ مناسب گل که مربوط به رقم مورد نظر است.
 • همزمان شکوفا شدن گلها و یکنواختی در مرحله برداشت.
 • گلها از انواع رنگ پریدگی، سوختگی، آفات و بیماریها عاری باشند.
 • اندازه شاخه ها یکسان باشد.
 • شادابی و حمل و نقل مناسب گلها به بازار مقصد.

عراق عمده بازار واردات گل زینتی ایران را دارد که با رقم حدود ۱۱.۸ میلیون دلار واردات انجام داده است. عراق کشور ویتنام دومین بازار گل ایران را دارد که در سال گذشته حدود ۳ میلیون دلار واردات گل زینتی انجام داده است. در سومین جایگاه کشور ترکمنستان قرار دارد که با واردات ۲.۷ میلیون دلار گل و گیاه های مختلف ایران در این جایگاه قرار گرفته است. چهارمین و پنجمین جایگاه به ترتیب به کشورهای ترکمنستان و افغانستان اختصاص یافته اند. سهم ایران در صادرات گل نسبت به کل جهان یک دهم درصد کل جهان است. صادرات گل رز در ایران در سال های اخیر با کاهش چشمگیری رو به رو بوده است و از جمله دلایل آن میتوان به هزینه های حمل و نقل بالا اشاره کرد.

با توجه به اطلاعات فوق می توان دریافت که صادرات گل به عراق جمعه بازار ایران را دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است نحوه صادرات گل به عراق می‌تواند به صورت تحویل در مرز یا به صورت صادرات عام باشد.

صادرات صد شاخه گل رز ارزش اقتصادی معادل با صادرات یک بشکه نفت دارد. این نکته اهمیت صادرات گل رز را برایمان مشخص می کند.از میان تعداد بسیار زیادی از گلهای زینتی که در ایران تولید می شوند گل روز در کنار  چند نوع دیگر گل( گلایول، مریم، میخک، داوودی ) یشترین تولید را در کشور دارد و باید این نکته را در نظر گرفت که ۷۰ درصد کشت گل ایران به گل شاخه بریده اختصاص دارد ۲۰ درصد بقیه به گل های گلدانی و ۱۰ درصد بقیه به فضای سبز اختصاص دارد. مرکز های بسیار زیادی به پرورش گل رز صادراتی ایران در سراسر کشور پرداخته اند به طور مثال باغ رز البرز یکی از این موارد است. یکی دیگر از شهرهایی که در تولیدات روز موفق بوده است شهر خرم آباد است. کردستان نیز به تولیدات ۴۰۰ هزار شاخه گل رز در سال رسیده است.

صادرات رز به کشورهای عربی

ایران با توجه به داشتن شرایط آب و هوایی چهار فصل موقعیت بسیار مناسبی برای تولید و تجارت گل و گیاه دارد از جمله صادرات گل و گیاه ایران به سراسر دنیا صادرات گل و گیاه کشورهای عربی است طبق مطالعات انجام شده در خصوص بازارهای هدف صادرات گل و گیاه ایران و اطلاعات استخراج شده از سالنامه های بازرگانی گمرک و اطلاعات سازمان ملل متحد، کشورهای آذربایجان و امارات متحده عربی در واردات بوته گل رز و کشورهای عربستان پاکستان و کویت در واردات گل خشک رنگ شده از ایران فعالیت دارند.

با توجه به تعاملات ایران و هلند در حوزه تولید گل می‌توان به آینده این صنعت بسیار خوش‌بین بود و به همین دلیل صادرات رز به کشورهای عربی با برنامه ریزی کاربردی در دستور کار ایران قرار گرفته است

پرورش دهندگان برتر رز

پنج کشوری که بیشترین سود را از صادرات گل در جهان دارند به ترتیب کشورهای بلژیک آلمان تایلند اسرائیل و لیتوانی هستند. کشور مابه دلیل چهار فصل بودن آب و هوای فضا و پتانسیل بسیار خوبی برای کشت گیاهان مختلف دارد ولی به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب، ایران نتوانسته از جزو کشورهای برتر قرار بگیرد.در حال حاضر در ایران تولید کننده های مختلفی و پرورش رز پرداختند اما از جمله بهترین های آنها می توان به دکتر هوشنگ گوهرچینی اشاره نمود که در کردستان موفق به تولید سالانه ۴۰۰ هزار شاخه گل رز شده است، باغ روز البرز نیز نشان برترین تولید کننده استان البرز را دارد. در خرم‌آباد هم تلاش بسیار زیادی برای تولیدات رز در حال انجام است که بعید نیست به زودی آنها را هم به لیست برترین تولید کننده های رز ایران اضافه کند.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح گلخانه گل رز

ظرفیت تولید سالیانه : 300 هزار شاخه
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4500 مترمربع
زیربنای گلخانه : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 6 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3.8 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 3 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 38 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

طرح توجیهی و کاتالوگ سازه و تجهیزات گلخانه هیدروپونیک گل رز – بروزرسانی 99

64.000 تومان

میزان تولید سالیانه : 500.000 شاخه
فرمت فایل : پی دی اف
حجم فایل : 3.58 مگابایت
تعداد صفحات طرح توجیهی : 92 صفحه

این بسته شامل:

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز – طرح گاتیک اسپانیا
کاتالوگ کامل صفر تا صد تجهیزات و سازه گلخانه (تشریح مراحل احداث از زمین تا بهره برداری)

این طرح توجیهی مبتنی بر متن میباشد. کلیه محاسبات اقتصادی و شاخص های مالی براساس آخرین ضوابط و دستورالعملها و بر پایه قیمتهای روز تهیه شده است در بخش های دیگری مباحث معرفی و بازار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شما میتوانید برای دریافت این بسته با پرداخت هزینه و دریافت محصول بر روی گزینه “خرید” اقدام فرمایید و لینک دانلود این بسته را پس از پرداخت آنلاین دریافت نمائید.

توضیحات

میزان تولید سالیانه : 500.000 شاخه
فرمت فایل : پی دی اف
حجم فایل : 3.58 مگابایت
تعداد صفحات طرح توجیهی : 92 صفحه

این بسته شامل:

طرح توجیهی گلخانه هیدروپونیک گل رز – طرح گاتیک اسپانیا
کاتالوگ کامل صفر تا صد تجهیزات و سازه گلخانه (تشریح مراحل احداث از زمین تا بهره برداری)

این طرح توجیهی مبتنی بر متن میباشد. کلیه محاسبات اقتصادی و شاخص های مالی براساس آخرین ضوابط و دستورالعملها و بر پایه قیمتهای روز تهیه شده است در بخش های دیگری مباحث معرفی و بازار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شما میتوانید برای دریافت این بسته با پرداخت هزینه و دریافت محصول بر روی گزینه “خرید” اقدام فرمایید و لینک دانلود این بسته را پس از پرداخت آنلاین دریافت نمائید.

آشنایی با سر فصل های طرح توجیهی گلخانه هیدروپنیک صیفی جات

فهرست

فصل اول : چکیده مطالعات فنی – اقتصادی مالی
معرفی طرح
مدت زمان اجراي طرح
برآورد هزينه اجراي طرح
فصل دوم : مطالعات فنی
اهمیت گلخانه
تاریخچه صنعت گلخانه در جهان
معرفی محصولات
اهمیت اقتصادی گلخانه ها
کشت هیدروپونیک
سیستم های کشت هیدروپونیک
مزایای کشت هیدروپونیک
نام و کد آیسیک محصول
شماره تعرفه گمرکی
بررسی و ارایه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی
گونه هاي مختلف گُل وگياه جهت پرورش
گل رز
مشخصات گياهشناسي
مسائل فني كشت رز
ازدياد
كاشت
تغذيه
شرايط آب و هوايي مورد نياز كشت
انواع بسترهای هیدروپونیک
پشم سنگ Rock wool
پرلیت Perlite
رطوبت خاك
زهکش
تهويه
گلخانه مناسب رز
خواب زمستانه
ارتفاع از سطح دریا
میزان آب مورد نیاز
سیستم های کشت
برداشت
تيمار بعد از برداشت
عوارض، آفات و بيماريها
وضعیت بازار گل ایران
جایگاه صنعت گل و گیاه ایران
سهم ایران از بازار ۲۰‌میلیارد دلاری گل
رتبه ایران در صادرات گل
مشکلات موجود
فصل سوم : مطالعات مالی طرح
هدف از اجرای طرح
هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح
هزینه‌های زمین و ساختمان سازی
زمین و محوطه سازی
مشخصات فنی در بخش محوطه سازی و ساختمان سازی
انبارها
ساختمان‌های اداری – رفاهی خدماتی
اداری مرکزی و مدیریت
بخش‌های رفاهی و خدماتی
هزینه تجهیزات و تکنولوژی
هزینه تاسیسات و انشعابات
هزینه لوازم اداری و خدماتی
هزینه‌های قبل از بهره‌برداری
جمع بندی هزینه های سرمایه گذاری ثابت طرح
هزینه‌های سالیانه
وضعیت تأمین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
برآورد هزینه سالیانه آب، برق و گاز
تعمیر و نگهداری
هزینه استهلاک
برآورد هزینه های اداری،توزیع،فروش و تحقیقات بازار
برآورد قیمت تمام شده به تفکیک هزینه ها
برآورد درآمد های حاصله از طرح
تجزیه و تحلیل حساسیت
شاخص های اقتصادی طرح
فرضیات اصلی در انجام برآورد مالی طرح
جمع بندی و پیشنهاد مالی

فهرست جداول

جدول کد آیسیک مرتبط با صنعت کشت گلخانه ای
جدول کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت
جدول وضعیت قیمت انواع گل و گیاه
جدول موازنه صادرات و واردات گل رز طی سالهای 1385 تا 1397
جدول وضعیت صادرات گل رز به تفکیک کشور
جدول برنامه سالیانه تولید و فروش در ظرفیت کامل
جدول هزینه‌های زمین
جدول هزینه های محوطه سازی
جدول هزینه‌های ساختمان‌سازی
جدول هزینه تجهیزات و ماشین آلات
جدول تاسيسات برقي
جدول تاسيسات آبي
جدول تاسيسات سرمایش و گرمایش
جدول تاسيسات اطفاء حریق
جدول تاسيسات سوخت
جدول تاسیسات
جدول تجهیزات اداری و کارگاهی
جدول وسایل نقلیه
جدول پایه مادری رز
جدول هزینه‌های قبل از بهره‌برداری
جدول جمع‌بندی سرمایه‌گذاری ثابت طرح
جدول هزینه سالیانه نیروی انسانی تولیدی
جدول مصرف سالیانه انرژی
جدول تعمیر و نگهداری
جدول هزینه استهلاک
جدول سرمایه در گردش
جدول هزینه تولید سالانه
جدول منابع تامین مالی طرح
جدول شرایط تسهیلات
جدول ظرفیت تولید
جدول مقدار فروش
جدول منابع و مصارف
جدول ترازنامه
جدول پیش بینی عملکرد سود و زیان طرح
جدول جریان نقدینگی
جدول شاخص های اقتصادی طرح
جدول تغییرات نرخ بازده داخلی (آنالیز حساسیت)
جدول پیش بینی برنامه زمان بندی اجرای طرح (Critical Path Method)

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “طرح توجیهی و کاتالوگ سازه و تجهیزات گلخانه هیدروپونیک گل رز – بروزرسانی 99”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *