طرح کشت و فرآوری آلوئه ورا

رشد روز افزون کشت و پرورش آلوئه در ایران فرصتی ایجاد نموده است تا با استفاده ازشرایط تجارت داخلی وبازار های بین المللی نسبت به فرآوری این محصول اقدام کرد از جمله این اقدامات تولید و فرآوری ژل آلوئه ورا است.

معمولا امروزه دردنیا استحصال ژل آلوئه ورا به دوصورت انجام می شود:
1- سنتی (دستی)
2- اتوماتیک(دستگاه های ژل گیری)
استحصال ژل به صورت دستی به دلیل مشکلات فراوانی که دارددرحال منسوخ شدن می‌باشد. ازجمله مشکلات این روش: هدررفتن وقت، نیازبه نیروی کارفراوان وباتجربه، کاهش سودو پایین بودن راندمان تولید است. شرکت‌های تولیدکنندهٔ فراورده‌های آلوئه ورا ژلی که به صورت دستی استحصال شودرابه دلیل عدم رعایت بهداشت وفسادپذیری، کمتر مورد استقبال قرار می‌دهند، زیرا ژل پس ازاستحصال نیازبه فیکساتوردارد که در شرایط دستی این کار انجام نمی‌شود. استحصال به صورت اتوماتیک، بسیاری ازمعایبی که درروش دستی وجودداردرانداشته ودارای مزایای فراوانی نیزمی باشدکه درنوع خودبی نظیرمیباشد. مانند: یک محیط کاملااتوماتیک، سیستم قابل کنترل، افزایش سودوراندمان کاری، به کارگیری نیروی انسانی به صورت تخصصی، کیفیت بالاو بازارپسندی عالی و از همه مهمترباقیمتی چندبرابرگرا نترازمحصولات هم نوع خود، بسیارمقرون به صرفه واقتصادی می‌باشد.

مشخصات محل اجرای طرح

به دلیل کشت وسیع گلخانه ای و مزرعه ای ودر نهایت تهیه ساده مواد اولیه در تمام استانها و شهرستان های کشور این پروژه در سراسرکشور قابل اجرا خواهد بود. قابل اجرا خواهد بود ، قابل اجرا خواهد بود.
• ابعاد و مساحت محل اجراي طرح : متر مربع1000
• نزديکترين شهر و فاصله آن تا محل كسب و كار: واقع در شهرک صنعتی یکی از استان های کشور .
• امكانات تأمين مواد و لوازم در محل: دستیابی آسان به بازار مواد اولیه ومحصول نهایی .
• امكانات تأمين نيروي كار ماهر در منطقه: در جهت اشتغالزایی برای منطقه مورد نظر، تمامی کارکنان بومی همین منطقه خواهند بود.

تاریخچه کشت آلوئه ورا

300 گونه آلوئه ورا در جهان شناسایی شده است که از 1500 سال قبل از میلاد مسیح کشت و کار آن رواج داشته است. تولید محصولات آلوئه ورا در دنیا سالانه 15-12 درصد یعنی سه برابر رشد و توسعه سایر صنایع می‌باشد. مصریان در درمان خود از این گیاه استفاده می‌کردند. الکساندر یونانی برای مرحم زخمهای سربازان از این گیاه استفاده می‌کرد. زیبایی کلئو پاترا را به استفاده مداوم ژل این گیاه نسبت می‌دهند (برای اینکه از اثر آفتاب مصر در امان باشد). در دوره ساسانیان برای ضد عفونی نمودن معبدهای عمومی برگهای این گیاه را می‌سوزاندند و از دود آن استفاده می‌نمودند. ارسطو به این گیاه اعتقاد داشت و در جزیره سوکوترا در اقیانوس هند به مقدار زیاد این گیاه وجود دارد. مسلماً نان بسیاری از نقاط جهان بدلیل ارزشمندی گیاه آلوئه ورا در بازگشت از سفر حج آلوئه ورا را در بالای درب خانه‌هایشان آویزان می‌کنند.

اسامی دیگر آلوئه ورا

صبر تلخ- شاخ بزی-گیاه دارویی-گیاه جاودانگی-گل سگله-گل قبر-گز بهشتی-گیاه سوختگی-گیاه درمانگر-زنبق بیابانی یا صحرایی- گیاه قرن بیستم-پادشاه گیاهان. وجه تسمیه: کلمه عربی آلوئه ورا یعنی ماده تلخ درخشان می‌باشد.

تیره یا خانواده: آلوئه ورا از خانواده لیلیاسه یا زنبق (سوسن) و دائمی می‌باشد.

گونه‌های موجود عبارتند از: ALOE LITTORALIS-ALOE VERA

که بطور طبیعی در مناطق جلگه‌ای استانهای بوشهر و هرمزگان رویش دارند و از خاصیت دارویی بالایی برخوردارند. در بین 300 گونه 4 نمونه آلوئه ورا فقط ارزش غذایی دارند و شباهت به گیاه کاکتوس دارد. زیستگاه آلوئه ورا ماسه‌های دریایی و سنگ می‌باشد.

مشخصات گیاه شناسی

گیاه بوته‌ای به ارتفاع 70 – 90 سانتیمتر (حد اکثر 2 متر) با برگهای ضخیم و گوشتی و سرنیزه‌ای شکل، فاقد دمبرگ و حاشیه برگ دارای خارهای نوک تیز بوده و برگها به صورت قاعده‌ای قرار گرفته‌اند. فاقد ساقه حقیقی می‌باشد. گل‌ها بر روی گل آذین سنبله‌ای به طول 1 تا 5/1 متر ظاهر می‌شود. انتهای دمبرگها به صورت غلافی روی همدیگر قرار می‌گیرند و تشکیل ساقه را می‌دهند. گیاه همیشه سبز ودارای گلهای نر و ماده همزمان روی یک بوته مشاهده می‌شود.

برگهای گوشتی و ضخیم صبر زرد از کوتیکول، بشره، پارانشیم کلروفیل دار، پارانشیم بدون کلروفیل، موسیلاژدار و دستجات آوندی تشکیل شده است. پارانشیم بدون کلروفیل دارای واکوئل های بزرگ سرشار از موسیلاژ می‌باشد که نقش مهمی در تنظیم مقدار آب برگ در شرایط خشک دارد. اندام زیر زمینی گیاه صب زرد به دو بخش تقسیم می‌شود ریشه‌ها کار جذب مواد غذایی و آب را بر عهده دارند و بخش دوم ریزوم گیاه است که مسئولیت زاد آوری، تولید پاجوش و ایجاد گیاه جدید را بر عهده دارد.

روشهای کاشت آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاه نواحی گرم و مرطوب است و در نواحی مرطوب بخوبی رشد می‌کند (محدوده کشت اروپا و مدیترانه می‌باشد) و نیاز آبی آن کم می‌شود. هدف از کاشت، برداشت ژل می‌باشد. زمان کاشت گیاه هنگامی است که باد گرم و آفتاب شدید کمتر باشد و در زمان کاشت هرچه دما بالاتر باشد و باد گرم بیشتر باشد سرعت استقرار گیاه کمتر خواهد بود. فاصله گیاهان 70 سانتیمتر در خاکهای غنی و مرغوب و حد اکثر 100 سانتیمتر در خاکهای شنی می‌باشد. فاصله گیاهان را باید رعایت کرد زیرا گیاه بسرعت و به تعداد زیاد تولید پاجوش می‌کند. هرچه تراکم بوته‌ها بیشتر باشد مقاومت آنها در مقابل حرارت شدید و کمبود آب بیشتر است. خاکهای شنی لومی بسیار مناسب کشت این گیاه است. خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. حد اکثر دمای قابل تحمل گیاه 50 درجه و حد اقل 10 درجه سانتیگراد است ولی بهترین دمای رشد گیاه 20 – 30 درجه سانتیگراد است. باوجود باد گرم و آفتاب شدید گیاه به رنگ قهوه‌ای در آمده و رشد آن متوقف می‌شود و از فعالیت گیاه بشدت کاسته می‌شود. همچنین با کاهش دما در زمستان به زیر 10 درجه بتدریج گیاه تغییر رنگ می‌دهد تا به قهوه‌ای سوخته در می‌آید. رشد گیاه متوقف می‌شود و گلدانهای زینتی از حیاط به داخل منزل منتقل می‌شوند.

تحمل به شوری گیاه بین 5 تا 15 دسی زیمنس می‌باشد و افزایش شوری بالاتر از 8 دسی زیمنس سبب کاهش محصول می‌شود. تک بوته‌های صبر زرد در محیط‌های طبیعی مقاومت خوبی در مقابل استرس‌های محیطی ندارند. این گیاه یکسال کاشته می‌شود و تا 6 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روشهای تکثیر آلوئه ورا

این گیاه تولید پاجوش میکند (مانند نخل) و به سه روش بذر – قلمه ریزوبیوم و پاجوش تکثیر می یابد. بر روی ریزوم پایه مادری در طول سال بین 8- 15 پاجوش بیرون می آید که پس از گذشت مدت 6 تا 8 ماه قابل انتقال می باشد و به گیاه کامل تبدیل می شود. تکثیر از طریق
پاجوش بهترین روش ازدیاد گیاه آلوئه ورا می باشد زیرا سرعت رشد پاجوش در کنار پایه مادری زیاد است و درصد خشکیدگی آن بسیار کم است.

آبیاری آلوئه ورا

آبیاری گیاه 14 روزه تا 20 – 30 روزه است. در فصل تابستان دور آبیاری به 3- 5 روز میرسد. نحوه آبیاری جوی و پشته ای و قطره ای میباشد که در روش قطره ای هم به لحاظ مصرف کمتر آب و هم بدلیل امکان تهیه محلول غذایی ومصرف همزمان با آبیاری اولویت دارد. در بوشهر و هرمزگان دور آبیاری 7 روزه می باشد.

مشخصات گل آلوئه ورا

گل گونه آلوئه ورا زرد رنگ است و در فصل زمستان ظاهر می شود. گل در گونه آلوئه لیتورالیس قرمز رنگ است و گلدهی آن در فصل پاییز انجام میشود و میوه به صورت کپسول است. هر گیاه بتد ریج 16 تا 22 برگ تولید میکند که برگ بالغ 900 گرم وزن دارد.

برداشت آلوئه ورا

برداشت پس از گذشت 5/ 1 سال انجام میشود و معمولاً برداشت زمانی صورت میگیرد که گیاه رشد رویشی خود را پشت سر گذاشته و وارد مرحله زایشی می شود و زمان گلدهی آن فرا می رسد. در زمان برداشت بوته باید کف بر شود و برش به نحوی باشد که به برگها آسیبی نرسد سپس برگها را یکی یکی جدا نموده و در صندوقهای مخصوص جهت ارسال آماده می کنند تا ژل در محیط کاملاًبهداشتی جدا شود. در زمان برداشت هر سه ماه یکبار از هر بوته 3- 4 برگ کناری برداشت میشود و به کارخانه ارسال میشود.

خواص دارویی آلوئه ورا

بخش دارویی گیاه محتویات برگ یا ژل گیاه است. ژل گیاه صبر زرد در اغلب موارد زرد رنگ است که ناشی از وجود آنترا کینونها است که بصورت آزاد و به صورت گلوکوزیدی وجود دارند. آنترا کینونها را ماده مؤثر اصلی ژل صبر زرد می‌دانند و بسیاری از خواص دارویی ژل صبر زرد را به آن نسبت می‌دهند. مقدار آنتراکینونها در ژل زیاد باشد مقدار تولید پروستاگلاندین در محل زخمها و التهابات کم می‌شود. هرگاه مقدار آنتراکینونها در ژل کم باشد مقدار تولید پروستاگلاندین ها در محل زخم و التهابات زیاد می‌شود. خاصیت ضد زخم و ضد التهاب صبر زرد را به آنتراکینونها نسبت می‌دهند. خاصیت ضد آرتروزی را به آنتراکینونهای گلوکوزیدی نسبت می‌دهند. صبر زرد هم اثر بازدارندگی در رفع التهاب و هم اثر محرک در رشد سلول و بهبود زخم دارد. ضد التهابی را به گلیکو پروتوئین ها و ضد زخم (اثر تحریکی) به آنتراکینونها نسبت می‌دهند. در التیام سوختگی، ضد التهاب، ضد قارچ، ضد میکروب (آنتی بیوتیک) و احیاء کننده، از نو سازنده و نشاط بخش است. 96 درصد برگ صبر زرد آب است. ACEMANNAN و پلی ساکارید های دیگرکه موجب افزایش لنفوسیت T می‌شوند در افزایش سرعت‌ترمیم پوست و افزایش سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند همگی از ترکیبات صبر زرد می‌باشند.

ترکیب

ترکیب B سیتوسترول (یک استرول) در پوست یا عصاره برگ وجود دارد و ضد التهاب است. آلوئه ورا اثرات جانبی دارو ها را کاهش می دهد، قدرت ایمنی بدن را با لا میبرد و کمک می کند تا از تجمع سموم در بدن جلوگیری شود. عصاره آلوئه چهار بار سریعتر از آب در پوست نفوذ می کند. به فیزیولوژی بدن آسیب نمی رسد بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می بخشد. اعتقاد بر این است که صبر زرد در درمان ایدز مانند انسولین در درمان دیابت است. آلوئه مواد معدنی دارد که کمبود کلسیم در بدن را به حد اقل رسانده و جذب آب را سرعت می بخشد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. آلوئه آنزیم‌هایی دارد که فعالیت پانکراس را تقویت نموده و در افراد دیابتی به تعادل و تنظیم قند در خون کمک می کند. تنظیم کننده اسید معده، بی حس کنندگی و منعقد کننده خون و جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی موثر است. 96 درصد ژل برگ آب و 4 درصد حاوی مواد ارزشمند چربی ها ی ضروری، آمینو اسید ها، ویتامینها، املاح، آنزیم و گلیکو پروتوئین است. حاوی ویتامینهای B1 B2،B6،B12،C،E،A، و تمام اسید های آمینه ضروری بدن میباشد. ژل آلوئه ورا حاوی گلیکو پروتئین است که از تورم و درد جلوگیری میکند و روند بهبود را تسریع میکند. یخ زدگی را برطرف میکند و همچنین ژل آلوئه ورا در افزایش عمر نگهداری میوه ها موثر است. قراردادن یک گلدان آلوئه ورا در محیط خانه به ضد عفونی محیط کمک می کند. جالب اینست که آلوئه ورا در تاریکی نیز به جذب دی اکسید کربن و انتشار اکسیژن ادامه می دهد و استفاده این گیاه در اتاق خواب منازل روبه رشد است.

سایر مصارف آلوئه ورا

تهیه شامپو-صابون –نوشیدنی-کمپوت-لوازم آرایشی –کرم پوستی-خمیر دندان-قرص –ژل مو-چای آلوئه ورا-ویتامین E-خوش خواب-آسپرین-قرص جوشان- داروی آلوئین (مسهل) و …

ویژگیهای کشت و شاخص های اقتصادی طرح توجیهی پرورش آلوئه ورا

میزان عملکرد آلوئه ورا

هروقت برگ های آلوئه ورا گوشتی و بزرگ شوند میتوانید آنها را بچینید. هر بوته آلوئه ورا در زمان باردهی حدود 7 کیلوگرم برگ به شما میدهد یعنی در یک زمین 4000 متری در فضای گلخانه ای(قبلا گفتیم به ازای هر متر مربع 3 بوته در گلخانه میکاریم) 12000 بوته داریم و هر بوته 7 کیلو بار حدود 85 تن برگ خواهید داشت.

علاوه بر این بوته های شما از سال دوم بعد از کاشت به شما پاجوش میدهند که اگر بوته های مرغوب خریده باشید، هر بوته تا 50 پاجوش هم به شمامیدهد و با فروش آنها هم میتوانید به سود بیشتری برسید،یادتان نرفته است که خودتان برای شروع کار پاجوش خریدید، پاجوش هایتان را میتوانید به سایرین بفروشید یا مزرعه تان را گسترش دهید و سال به سال پیشرفت کنید.

مزیت مهم گیاه آلوئه ورا نیاز کم آن به آبیاری است که با توجه به کم آبی کشور، برای کشت در ایران مناسب است. آبیاری آلوئه ورا اگر به صورت قطره ای انجام شود در هفته فقط به ۲ تا ۴ لیتر آب نیاز دارد.
بوته آلوئه ورا دائمی و قابل برداشت در تمام فصول سال است. کشاورزان با کاشت آلوئه ورا محتاج درآمد های تک فصلی نیستند و در تمام فصل سال میتوانند برداشت و درآمد داشته باشند.
این گیاه برای تولید ۷۰ نوع دارو مورد استفاده قرار می گیرد و بیش از ۴۰۰ نوع محصول بهداشتی، آرایشی، دارویی و خوراکی تولید می شود.کشت آلوئه ورا نیازی به استفاده از کود و سموم شیمیایی ندارد و گیاه ارگانیکی در این فرآیند به دست خواهد آمد.بوته آلوئه ورا همانند بوته های چای دائمی می باشد وکشاورزان قادر به ۳ بار برداشت در سال می باشند
بر اساس حداقل زمین مورد نیاز کاشت آلوئه ورا در ظرفیت اقتصادی ۱۰۰۰ مترمربع می باشد. در هر متر مربع ۴ بوته گیاه قابل کشت بوده که در مجموع از ۴۰۰۰ بوته کاشته شده حدود ۲۵ تا ۵۰ تن محصول شامل برگ گیاه و پاجوش قابل استخراج می باشد. درآمد خالص هر ۱۰۰۰ متر مربع حدود ۱۵ میلیون تومان می باشد. سرمایه گذاری اولیه نیز به اقلیم کشت گیاه بستگی دارد. در صورتیکه شرایط آب و هوایی اقلیم مناسب نباشد کشت گیاه حتما باید در گلخانه صورت پذیرد که هزینه ساخت گلخانه نیز بسته به امکانات و تجهیزات آن متفاوت می باشد.
نکته مهم در مورد این گیاه آن است که چند ساله بوده و هزینه های کاشت فقط مربوط به سال اول بوده و پس از آن چندین سال قابل برداشت می باشد. با توجه به اینکه تولید این گیاه به آب، کود و مراقبت زیادی نیاز ندارد لذا از سال دوم بیشتر از ۹۰ درصد تولید سود خالص می باشد.
خریداران برگ گیاه نیز معمولا کارخانجات دارویی و غذایی و همچنین عطاری ها می باشند. البته با توجه فزونی تقاضا نسبت به عرضه در حال حاضر شرکتهای متعددی هستند که محصولات کشاورزان را بصورت تضمینی خرید می نمایند و معمولا نگرانی بابت فروش محصولات وجود ندارد.
چنانچه قصد ایجاد یک سرمایه گذاری پایدار و مناسب را داشته باشید علاوه بر تولید گیاه در مقیاس حداقل ده هکتار باید به فکر ایجاد واحد صنایع تبدیلی نیز باشید. در این واحد انواع کنسرو مربا و محصولات غذایی و یا دارویی آلوئه ورا را تولید نمایید. حداقل سرمایه گذاری برای این مجموعه حدود ۱۴ میلیارد تومان بوده و برای ۷۵ نفر نیز می توانید اشتغالزایی نمایید. نرخ بازده داخلی این سرمایه گذاری بیشتر از ۴۰ درصد می باشد که بسیار قابل توجه می باشد.
تولید آلوئه ورا با توجه به ویژگیهای متعدد و مصارف مختلف دارویی غذایی و بهداشتی یک فرصت سرمایه گذاری مناسب می باشد. مهمترین نکته در مورد تولید این گیاه است که با حداقل سرمایه نیز قابل انجام بوده و هزینه های جاری تولید نیز بسیار ناچیز می باشد. چنانچه برای تولید این گیاه به صرفه های حاصل از مقیاس همچنین ایجاد صنایع تبدیلی توجه شود سرمایه گذاری بسیار مناسبی در انتظارتان می باشد.

خلاصه مديريتي / اجرايي

هدف فراوري برگ صبر زرد و تولید ژل آلوئهورا، به عنوان محصول مادر جهت مصرف صنايع مختلف اعم از غذایی، بهداشتی و آرایشی می باشد. بازار هدف محصولات آلوئه ورا در ابتدای امر،مربوط به داخل کشور میباشد و با تولید محصولات با قیمت مناسب و کیفیت عالی، از وارادات جلوگیری کرده و نیاز کل کشور تامین خواهد شد. در مرحلۀ دوم این محصولات در منطقه خاورمیانه توزیع خواهد شد

اعضای تیم کاری

1 – کارشناس بازرگانی
2 – کارشناس گیاهان دارویی
3 – کارشناس صنایع غذایی
4 – مهندس صنایع

 

تجزيه و تحليل محيطي و بازار آلوئه ورا

محيط كسب و كار

از آنجایی که محل استقرار کارخانه‌های تولید ژل در شهرکهای صنعتی کشور پیش بینی شده تمامی امکانات لازم اعم از مواد اولیه، تولید و سوله جهت راه اندازی و بنادر جهت صادرات مهیا می‌باشد.

گیاه آلوئه ورا بومی منطقه جنوب کشور است و در سایر نقاط به صورت گلخانهای کشت می‌شود. این محصول بدلیل کشت آسان و تولید کم هزینه و کم آب تاکنون بطور بی رویه کشت شده است؛ اما بازار فروش مناسبی جهت فروش محصول نهایی مزارع (برگ) در کشور فراهم نیامده است. لذا تأسیس کارخانجات صنایع تبدیلی و فرآوری این محصول در کنار ایجاد ماندگاری و استفاده بهینه‌تر از محصول، آرامش اقتصادی را تولیدکنندگان کشور، چه کشت آزاد و چه کشت گلخانه، سبب خواهد شد تا بدور از هرگونه دغدغه‌ای به تولید هرچه بیشتر این محصول بپردازند.

نمودار اقتصادی گیاه الوئه ورا

یک چرخه چند بخشی است و ارتباط دهنده ی بین صنایع مختلف کشاورزی ،غذایی و دارویی می باشد.

طرح کشت و فرآوری آلوئه ورا

اندازه بازار و نرخ

از جمله فاکتورهای مهمی که در رشد شرکت‌ها تاثیرگذار بوده، تکنولوژی‌های پیشرفته و فناوریهای جدید است که موجب رشد بیش از پیش محصولات، افزایش تولیدات و کاهش قیمت شده است. همچنین سیاستهای دولت و نرخ تورم و دیگر عوامل اقتصادی در روند رشد می‌تواند تاثیرگذار باشد. با تمام این موارد با توجه به تقاضای بازار فراورده‌های آلوئه ورا در تولید ژل می‌توان رشد 10% در هرسال در افق 2050 را مدنظر قرار داد.

روندهاي بازار و رقبا در پرورش آلوئه ورا

در ابتدا باید تلاش شود تنها بازارهای داخلی را پوشش داد و از آنجا که زمینه لازم برای رشد این محصول در ایران وجود دارد، انتظار میرود که بازار خوبی برای محصول وجود داشته باشد. از طرفی به دلیل تکنولوژی بالای مورد استفاده و هزینه تولید منطقی، پتانسیل رقابت محصول در بازارهای خارجی نیز وجود دارد و پیش بینی میشود پس از ثبات بازار در داخل قدرت صادرات محصول قطعی باشد.
به دلیل نوپا بودن این صنعت تاکنون رقبای زیادی در بازار حضور ندارند ولی شواهد گویای آن است که میل به این صنعت در نقاطی بطور کم و بیش دیده میشود، البته با ایجاد تقاضای کار در این بخش بسیار زیاد میباشد، حتی با وجود چندین شرکت بزرگ محصولات آلوئه ورا در ایران باز هم خللی در روند فروش به وجود نیامده است. مهمترین رقبا شرکتهای وارد کننده محصولات آلوئه ورا میباشند که البته با قیمت گذاری مناسب برای محصولات ملی، وتدوین سیاست های اصولی واردات- صادرات، واردات این محصول جایی در بازار ایران نخواهد داشت.
برخی از شرکت های داخلی که در این زمینه مشغول به کار هستند عبارتند از: شرکت کشت و صنعت الهه گل ایرانیان:مروارید سبز خلیج فارس، برند بوستان مریم، برتد هانی، اریو آلوئه، دکتر آلوئه که دو شرکت اول به دلبل استفاده از دستگاه های ساخت داخل و تخصص کامل در این امر بسیار موفق تر از شرکت های دیگر هستند.اما سایر شرکت ها با وجود بهره گیری از دستگاه هایی با طراحی های نوین باز هم به دلیل عدم اطلاعات کافی از نحوه بکارگیری دستگاه ها نتوانسته اند بازدهی مناسبی داشته باشند.

تجزيه و تحليل عرضه و تقاضا صنعت تولید آلوئه ورا

بررسی عرضه و تقاضا منوط به دو بازار خواهد بود. بازار اول، شامل بازار خرید مواد اولیه (برگ آلوئه ورا) و بازار دوم بازار فروش محصول نهایی (ژل) است. بررسی سالهای اخیر نشان می‌دهد با وجود تمایل زیاد کشاورزان در کشت گیاه، مخصوصاً در مناطق جنوبی استان بوشهرو هرمزگان، از آنجا که تقاضای قابل توجهی برای محصول خود در بازار نمی‌دیدند؛ به دیگر محصولات حتی با عدم مزیت نسبی منطقهای پرداختند. انتظار می‌رود گسترش و توسعه صنایع تبدیلی موجب ترغیب کشاورزان شود و تولید مواد اولیه در کشور افزایش یابد و با وجود پتانسیل موجود، افزایش تقاضای آن با افزایش تولید، افزایش قیمت را به همراه نخواهد داشت.

در بازار محصولات نهایی، بنابر اطلاعات بازار در سالهای اخیر می‌توان گفت که فضای فرهنگی و اجتماعی به سمت استفاده گیاهان دارویی و فرآورده‌های آنها امیدوارکننده بوده و افزایش اطلاعات و تبلیغات در جامعه به فراگیرتر شدن این فرهنگ کمک خواهد نمود و تقاضای منطقی را در مقابل افزایش تولید ایجاد خواهد کرد. از طرفی با وجود هزینه تمام شده پایین در داخل و کیفیت بالای تولید به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های نوین، امکان رقابت با محصولات وارداتی وجود دارد و صادرات این محصول را نیز امکانپذیر می‌نماید. ازجمله متقاضیانه داخلی محصولات شرکت می‌توان به شرکت‌هایی همچون بهنوش، رازک، وریامهر، زرین گیاه و از متقاضیان خارجی می‌توان به شرکت بازرگانی کیهان شفا بخش و pcl health trade اشاره نمود.

بررسي قيمت آلوئه ورا

قیمت‌های محصولات تولیدی مورد انتظار مشتری، همسان و حتی پایینتر از قیمت ذهنی مشتری پیش بینی می‌شود. استفاده از بازارهای داخلی مواد اولیه به دلیل کیفیت و میزان ژل بالاو پایین بودن قبمت، تکنولوژی بومی و نوین با سطح تولید بالا و کیفیت قابل قبول دلایل بر این ادعاست. همچنین از آنجا که در خط تولید و بسته بندی از تکنولوژیهای نو ین تولید و طراحی استفاده م یشود و دارای کیفیت محصول بالاتری نسبت به محصولات تولید شده دستی (سنتی) خواهد بود در نتیجه قیمت آن مسلماً بیشتر از این محصولات خواهد بود. اما در مقایسه با محصولات وارداتی با قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت‌های جهانی قابل عرضه ورقابت خواهد بود.

تجزيه و تحليل فني تولید آلوئه ورا

رویه‌های تولید (وضع موجود)

شرکت‌های موجود در کشور که تعداد معدودی می‌باشند از روشهایی نو که با استفاده از دستگا ه های فراوری (فیلتر پرس) با طراحی‌های جدید استفاده کرده‌اند که البته همگی وارداتی است. نکته‌ای که قابل ذکر این است که به منظور بروز کردن و توسعهٔ تکنولوژی و همچنین رفع نقایص، نیازمند متخصصانی در این زمینه می‌باشد، که این نقایص زمانی رفع می‌شوند که ازتکنولوژی روز دنیا برای استخراج ژل آلوئه ورا استفاده نماییم.

هزینه احداث گلخانه آلوئه ورا در سال 1399

با توجه به ذکر موارد و هزینه های  احداث گلخانه ای با هدف تولید آلوئه ورا و با احتساب هزینه های جاری و موارد دیگر؛ قیمت تمام شده یک گلخانه استاندارد آلوئه ورا که بهره بردار بتواند با ریسک کمتری در آن به تولید محصول با کمیت و کیفیت مناسب بپردازد و عواملی مانند سرمایه شخص، انتخاب سازه و …. که در موارد بالا به آن اشاره شده است میتواند برای علاقه مندان این صنعت حدود بازه قیمتی را مشخص و در تصمیم گیری های بعدی راهنمایی کند. در حال حاضر هزینه هر مترمربع گلخانه آلوئه ورا 200 هزار مترمربع برآورد میگردد.

دورنماي كسب و كار تولید آلوئه ورا

سرمایه گذاران و سهامداران اصلی در این کسب و کار، کارآفرینانی هستند که با همکاری ستاد گیاهان دارویی، وزارت صنایع، جهاد کشاورزی و بانک‌ها نسبت به راه اندازی واحدهای صنعتی اقدام می‌نمایند. جهان امروز، جهان تولید، صادرات، ارزش افزوده و جهان برترین‌های اقتصادی است؛ حتی سیاست را توانمندان اقتصادی رقم می‌زنند. حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از 43 میلیارد دلار و برای سال 2050 رقم 5 تریلیون دلار پیش بینی گردیده است. حدود 25% از بازار دارویی جهان از سال 1996 به ارزش تقریبی 250 میلیارد دلار به داروهای مشتق شده از گیاهان اختصاص یافته است. سهم کشور ایران از این بازار حدود 60 میلیون دلار است. همچنین سالانه تولید اسانس‌ها در جهان، بدون اسانس کاج (300 هزار تن) حدود 50000 تن است که حدود 70 درصد آن در کشورهای صنعتی مصرف می‌شود و بیشترین مقدار آن در صنایع غذایی کاربرد دارد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که تنها ژل گیاهی آلوئه ورا دارای 200 نوع مواد مؤثر است که در مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و نوشاب هها، کاربرد داشته و میلیون‌ها انسان در جهان آلوئه ورا را به عنوان ماده مؤثر و اصلی کمک‌های اولیه در منازل در دسترس دارند. امروزه صنعت و تجارت ” آلوئه ورا ” و تولید فرآورد ههای این گیاه, اعتباری شایسته وجهانی در میان صنایع دیگر جهان برای خود یافته است. به همین علت هیئت علمی بین المللی الوئه ورا (International Aloe Science Council) تشکیل شده که کمک‌های شایانی به این صنعت نموده و از طریق این شورا صنعت مذکور قادر به تولید بهترین نوع این گیاه با کیفیتی بسیار مطلوب شده است. در حال حاضر 500 کمپانی در 52 کشوردنیا محصولات آلوئه ورا را تولید می‌کنند که در حدود 200 کمپانی برای کشورهای خودشان در زمینه تولید این گونه محصولات فعال هستند. تجارت جهانی آلوئه ورا 123 میلیارد دلار که 33 میلیارد دلار آن منحصراً مربوط به محصولات صنایع غذاییم یباشد که در سال 2002 برابر 350 محصول جدید آلوئ هورا را به بازار معرفی شده است.

موارد فوق به وضوح رشد این محصولات در جهان را نشان می‌دهد. شایان به ذکر است که سهم تولید ژل در کشورمان در مقایسه با دیگر کشورها بسیار ناچیز است آن به دلیل نوپا بودن این صنعت و وارداتی بودن دستگاه‌ها م یباشد که با مدیریت صحیح در امر تولید و فراوری و با حمایت‌های بیشتر دولتی این بخش از تولید پیشرفت چشم گیری خواه کرد؛ چرا که کشورمان هم استعداد تولید برگ با کیفیت و ارزان وهمچنین توانایی تولید ژل با کیفیت بسیار عالی و با پایین‌ترین قیمت تولیدی را دارد.

اطلاعات آماری کشور و جهان در خصوص میزان کشت الوئه ورا و شرایط بازار ایران وجهان

سازمان خواروبار جهانی، اسامی رایج گیاه آلوئه ورا را Barbados aloe، Mediterranean aloe،True aloe، Aloe vera، Curacao aloe، Aloe-vera-gel معرفی کرده است. مترداف های علمی این گیاه عبارتند از: A.vera، A.vulgaris، A.indica. آلوئه گونه های متعددی دارد که از میان آنها، گونه Barbados aloe که اغلب خواص دارویی دارد، از همه مهم تر به نظر می رسد. علاوه بر اینکه گیاه آلوئه ورا به شکل زینتی مورد استفاده قرار می گیرد، در برگ این این گیاه ضخیم و گوشتی مایعی ذخیره شده که خواص دارویی دارد و برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه احتمالا بومی مناطق مدیترانه و جنوب و شرق آفریقا است.
امروزه مشتقات آلوئه ورا به عنوان ماده ای اساسی در صنایع غذایی، آرایشی و دارویی مورد توجه قرار گرفته و بر اساس پیش بینی های شرکت FMI (Future Market Insight) با حجم تولید بالغ بر 60 هزار و 720 تن در پایان سال 2016، درآمدی به ارزش 1.6 میلیارد دلار ایجاد خواهد کرد. انتظار می رود در سال 2016، تقاضای مشتقات آلوئه ورا برای تولید ژل آلوئه ورا، محصولات آرایشی، آبمیوه و ماست روندی صعودی داشته باشد.
صنعت آرایشی، بزرگترین بخش مصرفی مشتقات آلوئه ورا است که در سال 2016، حدود 45 درصد از تقاضای جهانی این محصول را پوشش خواهد داد. تولید مشتقات این محصول با حجم سالانه 27 هزار و 459 تن در سال 2016 نسبت به سال 2015 رشد تولید 6 درصدی را رقم خواهد زد.
در میان اشکال متنوع این محصول، تولید عصاره برگ آلوئه ورا با سرعت نسبتاً بالاتری رشد خواهد کرد و در سال 2016 سهم 41 درصدی از سهم بازار را به خود اختصاص خواهد داد. در سال 2016 ، مصرف جهانی عصاره برگ کامل آلوئه ورا با رشد 6.2 درصدی نسبت به سال 2015، بالغ بر 25 هزار و 282 تن خواهد بود.
در سال 2015، آلمان با مصرف کل حدود 3 هزار و 139 تن بزرگترین مصرف کننده مشتقات آلوئه ورا در جهان بوده و پیش بینی می شود در سال 2016 با رشد سالانه 5.3 درصدی بزرگترین بازار این محصول باشد. در آسیا و اقیانوسیه نیز با بیشتر شدن درآمد قابل تصرف مردم و افزایش طبقه متوسط جامعه انتظار می رود مصرف غذایی این افراد به سمت محصولات ارگانیک و طبیعی انتقال یابد و تقاضا برای آلوئه ورا نیز افزایش پیدا کند.
شرکت های «Lily of the Desert Organic Aloeceuticals»، « Aloe Farms Inc»، « Terry Laboratories Inc»، « Foodchem International Corporation»، « Natural Aloe Costa Rica S.A»، « Pharmachem Laboratories Inc»، « Aloecorp Inc» و «Aloe Laboratories» به عنوان رهبران بازار در در چشم انداز جهانی عصاره آلوئه ورا در سراسر زنجیره ارزش این محصول شناخته شده اند. بازار جهانی عصاره آلوئه ورا به شدت بخش بندی شده است، بطوری که هشت بازیکن اصلی مذکور در این بازار، سهمی تنها 6 تا 7 درصد از درآمد جهانی این محصول در سال 2015 را از آن خود کرده اند. شرکت های پیشرو، در جست وجوی یافتن راهی برای افزایش ظرفیت تولید خود و روانه کردن محصولات جدید به بازار هستند تا از این طریق بتوانند سهم بازار و مشتری های خود را افزایش داده و به یک مزیت رقابتی دست یابند. به طور کلی، شرکت FMI چشم انداز بلندمدت مثبتی را برای بازار جهانی عصاره آلوئه ورا پیش بینی کرده است. برآورد می شود که تا سال 2026، درآمد جهانی از این محصول به بیش از 3.3 میلیارد دلار برسد. از نظر حجم تولید نیز انتظار می رود تا سال 2026 بازار جهانی مشتقات آلوئه ورا با نرخ رشد متوسط سالانه 7.4 درصد گسترش یابد.
در رابطه با اطلاعات صادرات و واردات این محصول در ایران نمی توان بر اساس آمارهای منتشر شده گمرک، اظهارنظر دقیقی نمود. چنانچه این گیاه با ریشه آن صادر یا وارد شود، جزء گروه نباتات زنده قرار می گیرد و می تواند در فصل ششم با کد تعرفه 06029090 با نرخ حقوق ورودی 5 درصد طبقه بندی شود، اما عصاره این گیاه در فصل 13 کتاب مقررات صادرات و واردات و به طور خاص تحت کد تعرفه شش رقمی 130219 با موضوع شیره ها و عصاره های نباتی قرار می گیرد. نرخ حقوق ورودی این کد تعرفه بر اساس کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1395 معادل 10 درصد است. با توجه به اینکه سایر محصولات از عصاره های نباتی نیز در این گروه قرار می گیرند، دسترسی به آمار دقیق صادرات و واردات آلوئه ورا از طریق آمارهای گمرک میسر نیست، اما برخی اطلاعات در این زمینه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود. اطلاعات مربوط به واردات محصولات آرایشی و بهداشتی متنوعی که از گیاه آلوئه ورا یا عصاره آن به دست می آیند، کشورهای تولیدکننده این محصولات، نام شرکت تولیدی و شرکت های ایرانی واردکننده آنها در آدرس اینترنتی http://www.fda.gov.ir/item/3584 قابل دسترس است. بر اساس اطلاعات سازمان غذا و دارو، اغلب واردات ایران در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی عصاره آلوئه ورا در سال های 93-92 از کشور اسپانیا و از شرکت های BERIOSKA S.L و LABORATORIES COSMODENT S.L و PRODUCTOS BUFAL S.A بوده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید. فهرست کارخانه های تولیدکننده انواع محصولات تولید شده از عصاره یا ژل آلوئه ورا در ایران نیز در آدرس اینترنتی http://www.fda.gov.ir/item/1907 قابل دسترسی است. ضمناً، باید توجه داشته باشید که تجارت این محصولات نیز مانند سایر موارد مشابه ممکن است منوط به دریافت مجوزهایی از وزارت بهداشت یا سازمان جهاد کشاورزی و یا دریافت استاندارهای اجباری باشد. به عنوان نمونه؛ صادرات برخی محصولات فرآوری شده از آلوئه ورا مانند کمپوت آلوئه ورا مشمول اجرای اجباری استاندارد می شود. لیست این کالاها در سایت سازمان ملی استاندارد به آدرس اینترنتی http://www.isiri.gov.ir در بخش صادرات و واردات موجود است.

برنامة عملیاتی و تولید آلوئه ورا

تکنولوژی مورد استفاده برای استخراج ژل ساخت متخصصان شرکت کشت و صنعت الهه گل ایرانیان و مروارید آویژه سبزخلیج فارس و مطابق با استانداردهای روز دنیا طراحی، ساخت و اجرا شده است.

مواد اولیهٔ مورد نیاز (برگ آلوئه ورا) از مزارع صبر زرد استان بوشهر یا هرمزگان یا تمام نقاط کشور تأمین می‌شود و پس از شست و شو اولیه و کاتینگ ابتدا و انتهای برگ و شست و شوی حبابی وارد مرحلهٔ استخراج ژل توسط دستگاه فیلتر پرس و پس از آن هم وزن شده و پس از پایدارسازی و پاستوریزاسیون، عملیات بسته بندی آغاز می‌گردد. همچنین به منظور تأمین نیروی کار مورد نیاز در بخش‌های مختلف خط تولید از افراد بومی منطقه استفاده می‌شود.

طرح کشت و فرآوری آلوئه ورا

 

اهداف اجرای طرح تولید آلوئه ورا

1- استفاده بهینه از برگ تولید شده در مزارع وگلخانه های کشور؛
2- اشتغال فارغ التحصیلان حوزه ی کشاورزی؛
3- افزایش عملکرددرتولیدژل , پالپ وپودرخشک آلوئه ورا به وسیله طراحی و ساخت دستگاه های جدید؛
4- صرفه جویی درمصرف زمان،منابع،انرژی وافزایش راندمان جهت تولید ژل و محصولات الوئه ورا.؛
5- توسعه ی صنعت کشاورزی وصنایع تبدیلی وفرآوری این محصول؛
6- تولیدمحصول باکیفیت برتروبازارپسندترو افزایش درآمدناخالص داخلی و ارزآوری ودربخش کشاورزی با صادرات ژل و محصولات الوئه ورا.

وضعیت واحد های فعال تولید و فرآوری آلوئه ورا

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده پرورش و فرآوری آلوئه ورا در کشور به تفکیک استان آمده است .

طرح پرورش و فرآوری آلوئه ورا (2)

خلاصه بررسی اقتصادی طرح فرآوری و بسته بندی آلوئه ورا

ظرفیت تولید سالیانه : 230 تن
نرخ برابری دلار : 16000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای ساختمانها: 975 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 18 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 6 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : – میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 37 درصد

 

خلاصه بررسی اقتصادی طرح گلخانه آلوئه ورا

ظرفیت تولید سالیانه : 75 تن
نرخ برابری دلار : 23000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 4000 مترمربع
زیربنای گلخانه : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 3 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 600 میلیون تومان
ارزش سازه، ماشين آلات و تجهيزات : 40  میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 24 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا – بروزرسانی 99

38.000 تومان87.500 تومان

مساحت گلخانه : 3000 مترمربع
فرمت فایل : پی دی اف و ورد
حجم فایل : 17.5 مگابایت
تعداد صفحات : 107 صفحه

این بسته شامل:
طرح توجیهی گلخانه 3000 متری آلوئه ورا
بانضمام فایل های آموزشی پرورش آلوئه ورا

پاک کردن

توضیحات

طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا – بروزرسانی 99

مساحت گلخانه : 3000 مترمربع
فرمت فایل : پی دی اف و ورد
حجم فایل : 17.5 مگابایت
تعداد صفحات : 107 صفحه

این بسته شامل:
این طرح توجیهی مبتنی بر متن میباشد. کلیه محاسبات اقتصادی و شاخص های مالی براساس آخرین ضوابط و دستورالعملها و بر پایه قیمتهای روز تهیه شده است در بخش های دیگری مباحث معرفی و بازار نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شما میتوانید برای دریافت این بسته با پرداخت هزینه و دریافت محصول بر روی گزینه “افزودن به سبد خرید” اقدام فرمایید و لینک دانلود این بسته را پس از پرداخت آنلاین دریافت نمائید.

محتوای اصلی این طرح توجیهی شامل موارد ذیل است:

فصل اول: چکیده مطالعات فنی – اقتصادی- مالی
معرفی طرح
مدت زمان اجراي طرح
برآورد هزينه اجراي طرح
فصل دوم: مطالعات فنی
معرفی محصولات
هدف از اجرای طرح
اهداف اقتصادی طرح
اندازه بازار و نرخ
مزرعه پرورش آلوئه ورا
پاجوش آلوئه ورا
اقلیم مورد نیاز گیاه
برنامه فروش و تعیین بازار هدف
تحلیل ضرورت اجرایی پروژه
فصل سوم :مطالعه مالی و بررسی هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح
هدف از اجرای طرح
هزینه‌های سرمایه‌گذاری طرح
هزینه‌های زمین و ساختمان سازی
زمین و محوطه سازی
مشخصات فنی در بخش محوطه سازی و ساختمان سازی
ساختمان
ساختمان‌های اصلی
انبارها
ساختمان‌های اداری – رفاهی – خدماتی
بخش‌های رفاهی و خدماتی
هزینه تجهیزات و تکنولوژی
هزینه تاسیسات و انشعابات
هزینه لوازم اداری و خدماتی
هزینه‌های قبل از بهره‌برداری
جمع بندی هزینه‌های سرمایه گذاری ثابت طرح
سرمایه درگردش مورد نیاز طرح
هزینه‌های سالیانه
وضعیت تأمین نیروی انسانی و تعداد اشتغال
برآورد هزینه سالیانه آب، برق و گاز
تعمیر و نگهداری
هزینه استهلاک
برآورد هزینه‌های اداری،توزیع،فروش و تحقیقات بازار
برآورد قیمت تمام شده به تفکیک هزینه‌ها
برآورد درآمدهای حاصله از طرح
آنالیز حساسیت پروژه
اثر تغییرات هزینه ها ی تولید، درامد حاصل از فروش و سرمایه گذاری طرح روی نرخ بازگشت سرمایه (IRR)

فهرست جداول

جدول کد آیسیک مرتبط با تولید ژل آلوئه ورا
جدول معیارهای محاسبات طرح
جدول برنامه سالیانه تولید و فروش در ظرفیت کامل
جدول هزینه‌های زمین
جدول هزینه‌های ساختمان‌سازی
جدول هزینه تجهیزات و ماشین آلات
جدول تاسیسات
جدول جمع‌بندی سرمایه‌گذاری ثابت طرح
جدول هزینه سالیانه نیروی انسانی تولیدی
جدول مصرف سالیانه انرژی
جدول تعمیر و نگهداری
جدول هزینه استهلاک
جدول سرمایه در گردش
جدول هزینه تولید سالانه
جدول منابع تامین مالی طرح
جدول ظرفیت تولید
جدول مقدار فروش
جدول پیش بینی عملکرد سود و زیان طرح
جدول شاخص های اقتصادی طرح
جدول پیش بینی برنامه زمان بندی اجرای طرح (Critical Path Method)

اطلاعات بیشتر

فرمت مورد نظر

فرمت پی دی اف – pdf, فرمت ورد و پی دی اف – pdf & word

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی گلخانه آلوئه ورا – بروزرسانی 99”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *