احداث شهربازی سرپوشیده

هدف از اجرای این طرح احداث شهربازی سرپوشیده می باشد. شهربازی در حقیقت مجموعه ای از دستگاه های سرگرمی است که با هدف فراهم نمودن اوقاتی خوش برای گروه زیادی از مردم که به طور هم زمان ، در کنار هم قرار گرفته اند. یک شهربازی عموما مجموعه ای کامل تر از یک زمین بازی ساده می باشد که گروه های سنی متفاوت اعم از کودکان،نوجوانان و بزرگسالان را در بر می گیرد.تفریحات سالم از ضروریات یک جامعه سالم به شمار می رود. با توجه به رشد و توسعه تفریحات در ایران بررسی عوامل مهم کیفیت در شهربازی ها می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.
امروزه در صنعت توریسم شهربازی ها و پارک های موضوعی از عوامل مهم جذب توریست در کشورهای دنیا محسوب میشوند. افزایش تعداد شهربازی های بی کیفیت در ایران می تواند خطر بزرگی برای صنعت تفریحات باشد، لذا بررسی و آگاهی رسانی در خصوص ایجاد کیفیت بالاتر اهمیت زیادی دارد.
شهربازی ها به صورت کلی به دو دسته شهربازی های روباز و سرپوشیده تقسیم می شوند. شهربازی، محلی است با تنوع دستگاهی و بازی های مختلف که در یک محیط با طراحی خاص و یا یک برنامه خاص اجرا می شوند.
شهربازی های سرپوشیده: این گونه شهربازی ها عموما در دنیا به عنوان یکی از لنگرهای مهم در یک مرکز تجاری یا هتل ها ساخته می شوند و هدف اصلی آنها جلب مشتری برای افزایش مشتری ها و بازدیدکنندگان مجتمع تجاری و هتل ها است.
از ویژگی های مهم این شهربازی ها و فضاهای تفریحی وجود بازی های خانوادگی و محیطی با امنیت بالا است.
شهربازی های روباز: این نوع شهربازی ها با استفاده از دستگاه های جذاب مکانیکی در محیط های با ویژگی های طبیعی زیبا ساخته می شوند. Them Park یا شهربازی های موضوعی از مهم ترین مدل های شهربازی های روباز هستند که علاوه بر استفاده از دستگاه های جذاب، نمایش ها و کارناوال های متعدد نیز در آن برگزار می شود. شهربازی های روباز یکی از عوامل مهم در جذب توریست در کشورهای جهان به شمار می آیند.

برای انتخاب محل احداث شهربازی چه در شهربازی‌های روباز چه سرپوشیده باید نکات مهمی در نظر گرفته شود. اگر مجموعه موردنظر در یک ساختمان یا مجتمع تجاری قرار داشته باشد و عملیات‌های ساختمانی قبلا صورت گرفته است، میزان بار سازه که میزان بار قابل تحمل در یک متر مربع است به همراه ارتفاع باید مورد بررسی قرار گیرد. در شهربازی‌های روباز و شهربازی‌های همسطح نیز زمین انتخاب‌شده باید کاملا سفت و دارای زهکشی مناسب باشد. در این مواقع بررسی وضعیت لایه‌های خاک مانند تراکم و درصد رطوبت و … می‌تواند انتخاب دستگاه‌ها و امنیت یک شهربازی را تامین کند. کنترل مواردی مانند راه‌های خروج در مجتمع‌ها، درنظر گرفتن موارد حفاظتی، شیب زمین و … به‌خصوص در انتخاب محل احداث شهربازی‌های روباز ضروری است. بررسی راه‌های ورود و خروج و سهولت رفت‌وآمد در شهربازی‌های سرپوشیده و درنظر گرفتن این موارد برای شهربازی‌های روباز توصیه می‌شود.

همچنین در شهربازی‌های روباز نزدیکی به مناطق مسکونی و خطوط انتقال برق باید قبل از شروع به کار بررسی شود. رعایت استاندارد‌ها برای انتخاب محل احداث یک شهربازی سرپوشیده یا روباز برای جلوگیری از مشکلات آینده و همچنین انتخاب یک مشاور مناسب و متخصص در احداث یک شهربازی یا فضای تفریحی برای انجام یک پروژه بدون عیب از ابتدا بسیار ضروری است.

بررسی‌های اقتصادی وطرح‌های توجیهی و بازگشت سرمایه می‌تواند درمرحله مشاوره اولیه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

اصول سرمایه‌گذاری و ساخت شهربازی مدرن در ایران

برای احداث یک شهربازی مدرن بایستی مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت تا بهترین انتخاب و بالاترین فروش امکان‌پذیر شود. مشاوره‌های اولیه و انتخاب محل احداث شهربازی، مشاوره انتخاب دستگاه و جانمایی، شخصیت‌پردازی و طراحی داخلی، خرید دستگاه و نصب، اتوماسیون فروش، آموزش پرسنل و مدیر از مهم‌ترین شاخصه های احداث یک شهربازی مدرن است که حذف هر یک از آن ها ممکن است به نتیجه دلخواه آسیب بزند.

مرحله بعدی، احداث یک شهربازی است. بافت و خصوصیات یک شهر، مشخصات فنی ساختمان و نوع نگاه مشتری در انتخاب دستگاه‌ها تاثیرگذار است. جانمایی و محل قرار گرفتن هر دستگاه در شهربازی‌های سرپوشیده و روباز بایستی قبل از شروع به طراحی و دکوراسیون مجموعه یا ساخت دستگاه‌ها آماده شود. رعایت فاصله‌های مناسب بین دستگاه‌ها و عبور و مرور مناسب باید در جانمایی و پلان جانمایی به صورت استاندارد لحاظ شود. در پلان جانمایی تعداد دستگاه‌هایی که می‌توان در یک مجموعه قرار داد و نوع دستگاه‌ها مشخص می‌شود. انتخاب دستگاه‌های کم‌استهلاک و باکیفیت که ساخت کارخانه‌های معتبر باشد باید در اولویت قرار گیرد. برسی استاندارد دستگاه‌های مکانیکی اهمیت بسیار زیادی دارد. مطابق پلان، کابل‌کشی‌های برق می‌تواند صورت پذیرفته و حدود برق مصرفی نیز محاسبه شود. در شهربازی‌های روباز بررسی شرایط جوی و آب و هوایی نیز باید در نوع چیدمان یک دستگاه لحاظ شود. مخصوصا در دستگاه‌های روباز با ارتفاع بالا که سرعت باد بر آنها تاثیر مستقیم دارد. این 2 مرحله از مراحل احداث شهربازی، مراحل مقدماتی و دارای اهمیت به شمار می‌آید که متاسفانه در بسیاری از شهربازی‌های ایران لحاظ نشده است. برای احداث یک شهربازی مدرن، تخصصی و درآمدزا باید به کلیه مسائل به دقت توجه شود .

شخصیت‌پردازی و طراحی داخلی
دادن هویت به یک مکان تفریحی تنها با طراحی درست آن مجموعه امکان‌پذیر خواهد بود. طراحی نقشی اساسی در فروش یک شهربازی دارد و انجام طراحی و دفترچه‌های جزئیات در طراحی در این مرحله صورت خواهد گرفت.

خرید دستگاه و نصب
خرید دستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انتخاب دستگاه‌های مناسب از مهم‌ترین بخش‌های احداث شهربازی به شمار می‌آید. خرید دستگاه باکیفیت و با قیمت مناسب، ترخیص دستگاه‌های شهربازی و کسب استاندارد‌های لازم بهره‌برداری و نصب نیز در این مرحله خواهد بود.

اتوماسیون فروش
اتوماسیون‌های ویژه شهربازی جهت کنترل فروش و ارائه خدمات پس از فروش استفاده می‌شود و ابزاری بزرگ در دست مدیران شهربازی جهت اتخاذ تصمیم‌های درست خواهد بود. سیستم کارتی embed استرالیا از بهترین سیستم‌های کارتی شهربازی در دنیا محسوب می‌شود که با دارا بودن نمایندگی در کشورهای مختلف مخصوصا ایران و پشتیبانی عالی می‌تواند راهکاری مطمئن برای کنترل فروش و افزایش فروش باشد.

آموزش پرسنل و مدیر
آخرین مرحله قبل از افتتاح، آموزش پرسنل است. کارکنان شهربازی لازم است نحوه سرویس‌دهی صحیح و طرز استفاده از دستگاه‌های بازی را به صورت کامل بیاموزند تا حین استفاده از دستگاه‌ها دچار دردسر و مشکلات احتمالی نشوند.

خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح شهربازی سرپوشیده

ظرفیت خدمات: 210000 نفر در سال
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 3100 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 14 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 6 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 31 درصد