عکس-شاخص-طرح-احداث-باشگاه-بولینگ

طرح احداث باشگاه بولینگ

بولینگ ورزش خاصی به حساب می آید. این جمله ار از خیلی از کسانی که دستی در این کار دارند می شود شنید اما این خاص بودن دلیل بر گران بودن این تفریح نیست. با کمی هزینه می شود حسابی خوش گذراند.

بولینگ، می تواند یک دغدغه باشد، به شرطی که رسانه ها درباره ویژگی های منحصر به فردش بنویسند و مخاطبان ورزش را از این بی توجهی ها آگاه کنند.» این را یکی از بولینگ بازان حرفه ای گفت و بعد هم اینطور توضیح داد: «بولینگ و بیلیارد بروید ببینید در همین بازی های آسیایی اینچئون چند مدال داشتند. بیش از سی مدال بازی ها برای این دو رشته بود. کشور خودمان اگر به این دو رشته می پرداخت، مطمئن باشید رتبه ما می توانست حتی چهارم یا سوم آسیا هم باشد اما ببینید چه برخوردی با بولینگی های کشور می شود. سالن های بولینگ چه حال و روزی دارند و وضعیت بولینگ الان از نظر مسئولان چطور است…»
از آنجا که پای رسانه ها به موضوع معرفی بولینگ باز شد، تماشاگر در این شماره نگاهی می کند به همه ویژگی های رشته ای پرمخاطب و جذاب به نام بولینگ. رشته ای که هر چند ساخت و تامین امکاناتش نیاز به بودجه فراوان دارد اما حتما به پای پول هایی که در ورزش به اشتباه هزینه می شود نمی رسد و نتیجه بهتری هم از این سرمایه گذاری حاصل می شود.

تاریخچه بولینگ در جهان و ایران

بولینگ از زمان های قدیم به عنوان بازی در کشورهای مختلف وجود داشته و با مروری بر تاریخچه آن متوجه خواهیم شد که این بازی در چه زمان و مکانی به یک ورزش رسمی تبدیل شده است.

این ورزش ابتدا به عنوان بازی ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته است. در بازی های اولیه، سنگی گرد به عنوان توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر انتخاب می شد، به طرف ۹ سنگی که به شکل گنبد (به جای پین های امروزی) چیده شده بودند، به صورت چرخشی پرتاب می شده است.
این بازی در دانمارک با پرتاب توپ (سنگی گرد) از فاصله ۶۰ پایی (حدود ۱۸ متر) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می گرفت. این فاصله همان ۶۰ پایی است که امروزه به عنوان اصل اول در بولینگ ۱۰ پین هم به کار می رود.
سال ۱۳۳۵ اولین باشگاه بولینگ ایران در سعادت آباد تهران با ۱۲ خط طبق استاندارد جهانی به صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه کارگری موسوم به «پین بوی» پین ها را جمع کرده و سپس می چید. اوایل سال ۱۳۴۲ باشگاه بولینگ پرسپولیس (عبدو) با خطوطی غیراتوماتیک تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه اقدام به تاسیس یک باشگاه بولینگ نمود. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد که فقط مورد استفاده پرسنل شرکت نفت قرار می گرفت.
در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴ میلادی) از آنجایی که قرار بود ایران میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ باشد، باشگاه پرسپولیس با استفاده از مهندسان شرکت AMF دستگاه های خود را مجهز به سیستم اتوماتیک پین جمع کن نمود و علاوه بر خطوط موجود ۸ خط اتوماتیک دیگر نیز در طبقه فوقانی آن راه اندازی شد و ایران برای اولین بار میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ در همین سال شد.

طرح-احداث-باشگاه-بولینگ

بعد از گذشت یک سال سالن بولینگ دیگری با ۲۰ خط کاملا مکانیکی نصب و راه اندازی شد که این خود قابل توجه بود، چرا که این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ در قاره آسیا بود که متاسفانه در سال ۱۳۵۸ دچا رحریق شد و تمامی تجهیزات آن از بین رفت.
در سال ۱۳۶۷ سالن بولینگ پرسپولیس مجددا بازگشایی شد و به نام مجموعه شهید چمران مورد بهره برداری قرار گرفت. در همان سال با پیگیری و همت مرحوم مجید پزنده، فدراسیون بولینگ مجددا پس از ۱۰ سال تعطیلی فعالیت خود را آغاز کرد.س ال ۱۳۶۸ نیز اولین مسابقه بولینگ کشوری با حضور بیش از ۴۰ تن از پیشکسوتان آن زمان و تعداد محدودی از افرادی که به تازگی جذب این ورزش شده بودند در تهران برگزار شد.
سال ۱۹۹۰ میلادی حضور ایران در مسابقات بین المللی در سطح جهانی و آسیایی پررنگ تر شد و ایران توانست سالانه یا هر دو سال یک بار جایگاه خود را به عنوان عضو کنفدراسیون آسیایی و جهانی بولینگ محکم تر کند.
از سال ۱۳۸۲ با همت بخش خصوصی و فدراسیون برای آشنایی هر چه بیشتر ایرانیان و بهره برداری ملی از این ورزش شاد و مفرح، باشگاه های متعددی تشکیل و مشغول به کار شدند.
بولینگ از آن ورزش هایی است که هم تفریح به حساب می آید و هم ورزش. از سال ۱۳۸۰ که فدراسیون بولینگ در ایران راه افتاد، اوضاع برای بازیکنان حرفه ای بهتر شد. بخش تفریحی اش هم که همچنان پرطرفدار و پابرجاست.
بولینگ ورزش خاصی به حساب می آید. این جمله ار از خیلی از کسانی که دستی در این کار دارند می شود شنید اما این خاص بودن دلیل بر گران بودن این تفریح نیست. با کمی هزینه می شود حسابی خوش گذراند.
تاریخ بولینگ برمی گردد به مصر باستان، البته نه به این صورتی که الان می بینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می دانند. قوانین این بازی هم به صورتی که الان در همه جای دنیا بازی می کنند، سال ۱۸۹۵ در نیویورک ثبت شده است. حالا بیش از صد سال است که بولینگ در همه دنیا قوانین خاص خودش را دارد. برای بازی کردن به جز دانستن قوانین به یک کفش و توپ احتیاج دارید. در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای زیادی پیدا کرده و خیلی ها به صورت یک ورزش حرفه ای آن را دنبال می کنند.
در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ هم که اوایل آذر در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شد، دو شرکت کننده به صورت آزاد از ایران شرکت داشتند.

میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث باشگاه بولینگ

هزینه هر ریل بولینگ ۱۵۰ میلیون تومان است، برای راه‌اندازی یک سالن بولینگ استاندارد حداقل ۱.۵ میلیارد تومان سرمایه  لازم است.
قیمت یک ساعت بولینگ ۳۶ هزار تومان است که چهار نفر می‌توانند استفاده کنند که برای هر نفر مبلغ ۹ هزار تومان که معادل یک پاکت سیگار است می‌شود.

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی. 🙂

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه خدمات و گردشگری دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.

طرح-احداث-و-راه-اندازی-باشگاه-بولینگفضای لازم برای احداث سالن بولینگ

هر خط استاندارد بولینگ نیازمند فضای طولی و عرضی معینی است . طول هر خط حداقل بایـد بین ۲۸ الی ۳۰ متر وعرض هردو خط حدود ۳.۵۰ متر میباشد طول خطوط بولینگ بر اساس جدول زیر محاسبه میشود :
طول استاندارد خطوط بولینگ : ۲۴.۱۲ متر
حداقل فضای مورد نیاز جهت تعمیر و نگهداری : ۱ متر
فضای طولی دستگاه ( با توجه به نوع دستگاه متغیر است ) : ۱.۲۰ متر
فضای نشیمن بازیکنان: بین ۲ تا ۴ متر
۲-قسمتهای تشکیل دهنده خطوط بولینگ
هر خط بولینگ از سه بخش اصلی تشکیل شده است :
قسمت زیر سازی و فوندانســیون که تماما چوبی بوده و از استهکام لازم برای بازی بولینــــگ برخورداست .
بخش مکانیکی شامل دستگاه پین چین اتوماتیک و سیستمهای گردش توپ .
قسمتهای کامپیوتری والکترونیکی شامل کنترلرهای دستگاههاوکامپیوتردستگاهها وسنسورها و کامپیوتر سرور .
سطح زیر کار خطوط بولینگ باید تا حد امکان صاف و بدون شیب سطحی بوده و از مقاومت و استهکام کافی برخوردار باشد . ارتفاع استاندارد سالن بازی جهت برگزاری مســابقات حرفه ای ۴۶۰۰ سانتی متراست و سالن بازی باید از نور مطلوب و تهویه مناسب برخوردار باشد.ارتفاع سالن را میتوان حداقل ۳۵۰۰ سانتی متر هم در نظر گرفت .
کمدهای مخصوص بازیکنان (لاکر) ، کانتر و میز رسپشن ، قفــسه وجاکفشی و سیــستم صوتی مناسب جهت پخش موسیقی و مبلمان راحتی از دیگر ملزومات سالنهای بولینگ هستند .

نقشه-فضای-لازم-برای-احداث-بولینگپروسه احداث سالن بولینگ

۱- نقشه برداری وانجام محاسبات اولیه استحکام سازه در مقابل باد زلزله و سیل
۲- تهیه نقشه معماری و عمرانی و طراحی مدل سه بعدی پروژه
۳- تسطیح و خاکبرداری و اجرای فوندانسیون نواری
۴- ساخت اسکلت فلزی در کارخانه حمل و نصب در محل
۵-اجرای تاسیسات آب و فاضلاب و حفر چاه
۶-اجرای تاسیسات تهویه مطبوع سرد و گرم و کانالهای مربوطه و نصب تجهیزات آنها
۷-اجرای دیواره های جانبی و پوشش سقف و تقسیم بندی فضای داخلی (اتاق مدیریت، منشی، سرویس های بهداشتی، رستوران، کافی شاپ، پرو شاپ، بولینگ و…)
۸-اجرای نمای خارجی سازه
۹-اجرای بتن و سنگ یا سرامیک و پارکت و … کف سالن
۱۰- اجرای برق کاری، کابل کشی، ساخت تابلو برق ها، نصب روشنایی ها و نورپردازی داخلی
۱۱- اجرای سقف کاذب
۱۲- اجرای دکوراسیون دیواره های داخلی و نمای داخلی (رنگ، ماکت، دکوراسیون، دیواره های کاذب و …)
۱۳- اجرای کافی شاپ و رستوران و رسپشن و اتاق مدیریت، جاکفشی و لاکرها
۱۴- نصب نهایی تاسیسات داخلی سرویس ها، کافی شاپ و رستوران و…
۱۵- نصب خطوط بولینگ و سیستم صوتی فراگیر و دوربین مدار بسته
۱۶- نصب میزهای اسنوکر و بیلیارد
۱۷-اتمام پروژه (نصب تابلوی ورودی سالن و تحویل قطعی)

۳.۸/۵ - (۲۴ امتیاز)