طرح تولید عایق فوق الکترونیک

امروزه انواع عایق‌های الکتریکی که درصنعت به کار برده می‌شوند رو به افزایش و پیشرفت می‌باشد علاوه بر این کاربرد عایق‌ها در ساخت ژنراتورها، موتورها ،‌ترانسفورماتورها ، برقگیرها، خازنها، کابل‌ها، کلیدهای فشار قوی، و سایر تجهیزات فشار قوی بسیار گسترده است. به دلیل کاربرد زیاد این محصول تولید آن میتواند یک سرمایه‌گذاری خوب بشمار آید.
برخی مواد همچون شیشه، کاغذ یا پلی تترافلوئورواتیلن، عایق‌های الکتریکی بسیار خوبی هستند. با وجود اینکه مواد دیگر ممکن است مقاومت الکتریکی پایین‌تری داشته باشند. در کل صنعت عایق مدتهاست که توجه کشورهای پیشرفته را به خود معطوف نموده است.

معرفی محصول

محصول طرح حاضر تولید عایق فوق الکترونیک می‌باشد که گسکت تفلون- فایبرگلاس به ‌عنوان محصول تیپ، مورد بررسی قرار گرفته است.
عایق الکتریکی ماده‌ای است که به میدان الکتریکی پاسخ نداده و در برابر جریان بارهای الکتریکی کاملاً مقاومت می‌کند. در عمل عایق کامل وجود ندارد، بنابراین مواد دی‌الکتریک با ثابت دی‌الکتریک بالا را عایق الکتریکی می‌نامند. در مواد دی‌الکتریک الکترون‌های والانس به‌شدت به اتم‌هایشان وابسته‌اند. این مواد در تجهیزات الکتریکی همچون عایق‌ها یا عایق‌بندی به‌کار می‌روند. از عایق الکتریکی برای حمایت از رسانای الکتریکی یا جداسازی آن استفاده می‌شود، بدون آنکه جریانی از درونش عبور کند. برخی مواد همچون شیشه، کاغذ یا پلی‌تترا فلوئورو اتیلن، عایق‌های الکتریکی بسیار خوبی هستند. پلی‌تترا فلوئورو اتیلن پلیمری ترموپلاستیک با وزن ملکولی بسیار بالاست، که اتم‌های فلوئور و کربن آن با پیوندهای بسیار محکم به‌یکدیگر متصل می‌باشند. این مولکول بسیار سخت با نام تجاری تفلون و علامت اختصاریP.T.F.E ، با توجه به خواص پلاستیکی بسیار زیاد آن، مانند مقاومت در حرارت بالا، مقاومت در مقابل عوامل شیمیائی، حلال‌ها و در برابر چسبندگی، خواص دی‌الکتریک بالا و غیر سمی بودن، دارای کاربردهای گسترده‌ای می‌باشد. از جمله در زمینه عایق‌های الکتریکی ماده بسیار با ارزشی به‌شمار می‌رود. در همین راستا برای بهبود خواص و عملکرد تفلون، موادی با ثابت دی‌الکتریک بالا مانند الیاف شیشه در ابعاد نانو، به آن افزوده می‌شود تا سطح ثابت دی‌الکتریک تفلون مخلوط، بیش از پیش ارتقا یافته و عایقی با خواص فوق الکترونیک ایجاد گردد.

بررسی بازار طرح تولید عایق فوق الکترونیک

عایق‌های الکتریکی مختلف مانند کاغذ، شیشه، سرامیک، تفلون و … از محصولات ضروری و پرکاربرد در صنایع به‌شمار می‌روند. که از این میان، مصرف تفلون به‌شکل گسکت، از باقی عایق‌ها پیشی گرفته است، به‌گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود در صنعت مدرن، مشکلات جدی در زمینه تامین واشر برای کاربردهای قابل توجه آن در محورهای چرخنده شیرهای برقی، نیروگاه‌های حرارتی و صنایع غذایی ایجاد خواهد شد. با توجه به پیشرفت روز افزون صنایع در کشور، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های درخور در بخش تامین قطعات و لوازم اولیه و جانبی صنایع، با تکیه بر مهارت و دانش فنی متخصصین داخلی وجود دارد، تا سیر صعودی واردات بی‌رویه محصولات بی‌کیفیت خارجی و خروج ارز از کشور مهار، و به ‌معنای واقعی کلمه در مسیر “خودکفایی” کشور در برخی صنایع، گام برداشته شود.

مزایای اجرای طرح تولید عایق فوق الکترونیک

از جمله ویژگی‌های طرح می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
تامین بخشی از نیازهای اولیه و ضروری صنایع داخلی و کمک به کاهش خروج ارز از کشور.
امکان بسط خط تولید جهت ارائه محصولات مشابه برای موارد مصرف گسترده‌تر.
کاربردهای قابل توجه در نیروگاه‌های حرارتی و صنایع غذایی

مشخصات سرمایه گذاری طرح تولید عایق فوق الکترونیک :

ظرفیت تولید سالیانه: ۲۰۰ تن در سال
میزان سرمایه گذاری ثابت طرح: ۲۰۰۶۶ میلیون ریال
میزان سرمایه گذاری در گردش طرح: ۲۹۵۷ میلیون ریال
میزان سرمایه گذاری کل طرح: ۲۳۰۲۳ میلیون ریال
قیمت ماشین آلات و تجهیزات: ۱۳۲۰۰ میلیون ریال
ارزش فعلی خالص: ۱۱۶۰۰ میلیون ریال
نرخ بازده داخلی: ۳۸.۰۵ درصد
دوره بازگشت سرمایه طرح: ۲.۵۲ سال

۵/۵ - (۲ امتیاز)