طرح تولید شیشه جام به روش فلوت

شیشه جام به روش فلوت با کشیدن شیشه مذاب به سمت بالا و سپس هدایت ان بر روی یک غلطک به جهت افقی است در یک فرایند بنام کلبرن تولید می گردد.شیشه پس از قرار گرفتن در جهت افقی وارد گرمخانه شده و پس از تنش زدایی بطور اتوماتیک به قطعات دلخواه برش داده شده و سپس آماده تحویل می گردد.
ویزگیها: دارای سطح صاف و پرداخت شده می باشند. دارای قابلیت نور گذری و دید خوبی است.
کاربردها: استفاده در پنجره های ساختمان. استفاده در داخل ساختمان برای دیوارهای جداساز. استفاده برای رومیزی و اثاثیه منزل.
رنگ بندی: شیشه ساده-شیشه برنز-شیشه دودی-شیشه مسی-شیشه فیروزه ای

وضعیت یازار شیشه

شیشه یکی از اقلام صادراتی کشورماست که با توجه به وجود مواد اولیه در کشور، تولید و صدور آن جنبه اقتصادی دارد .
یکی از ابعاد مثبت این صنعت به این دلیل است که در کنار تکنولوژی تولید، درعرصه تامین مواد اولیه نیزهیچگونه وابستگی به کشورهای دیگر وجود ندارد و این امر نقطه قوتی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت .

با این وصف حتی در اوج تحریم ها و در شرایطی که فروش مواد اولیه به کارخانجات کشور دچاراختلال شود، هیچگونه خللی در روند تولید شیشه ایجاد نمی شود.
طبق آمار رسمی در سال ۹۷ صادرات وزنی شیشه تخت ۵۹۹ هزارتن به ارزش ۱۲۹ میلیون دلار رسید که در مقایسه با صادرات سال ۹۶ به ترتیب ۵٫۴ و ۴ درصد رشد داشت که عمدتاً به کشورهای خاور میانه، شرق آسیا و آسیای میانه و شرق اروپا صادر شده است .
صادرات وزنی ظروف شیشه ۱۹۵ هزارتن به ارزش ۱۸۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مقدار صادرات سال قبل از آن به ترتیب ۲۵٫۸ و ۱۹٫۸ درصد رشد نشان می دهد که عمدتاً به کشورهای خاور میانه، شرق آسیا و آسیای میانه و شرق اروپا صادر می شود.
بر این اساس ایران از نظر تولید شیشه تخت در منطقه (بدون احتساب ترکیه) مقام نخست، در آسیا سومین کشور تولید کننده و در جهان نهم می باشد.
ایران از نظر تولید ظروف شیشه در منطقه سوم، در آسیا دهم و در جهان جزء ۲۰ تولید کننده برتر می باشد.
در حال حاضر فعالیت حدود ۱۲ کارخانه شیشه فلوت در شهرهایی همچون یزد ، قزوین مراغه ، آذربایجان ، مشهد و ساوه ۲۳ واحد تولید ظروف شیشه فرصت های قابل توجهی در حوزه اشتغال زایی ایجاد کرده است.
طبق آمار دریافتی در سال ۹۷ ، ظرفیت اسمی شیشه تخت یک میلیون و ۷۵۲ هزار تن ؛ ظرفیت اسمی ظروف شیشه ۷۵۹ هزارتن ، تولید شیشه تخت یک میلیون و ۶۲۹ هزار تن که نسبت به تولید سال ۱۳۹۶ با تولید یک میلیون و ۴۷۸ هزار تن ۱۰ درصد رشد داشته است. علت رشد ۱۰ درصدی ناشی از بهره برداری از طرح شرکت شیشه فلوت کاویان با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن بوده است.
همچنین تولید ظروف شیشه ۶۶۹ هزارو ۵۰۰ تن بوده است که نسبت به تولید سال ۱۳۹۶ با تولید ۶۶۶ هزارتن 0.5 درصد رشد داشته است.

در همین مدت واردات وزنی شیشه تخت ۵ هزارو ۷۸۱ تن به ارزش ۵ میلیون دلار و واردات وزنی ظروف شیشه ۱۱ هزارو ۶۲۳ تن به ارزش ۲۵ میلیون دلارو واردات وزنی ظروف شیشه ۱۱ هزار و ۶۲۳ تن به ارزش ۲۵ میلیون دلار بوده است .
میزان مصرف شیشه تخت ( مجموع شیشه تخت خام و سایر شیشه های ایمنی ) ۸۵۰ هزارتن در سال گذشته گزارش شده است و میزان مصرف ظروف شیشه بین ۴۰۰ الی ۴۵۰ هزارتن بوده است .

این در حالی است که طی سه ماهه نخست سال ۹۸ ظرفیت اسمی شیشه تخت یک میلیون و ۷۵۲ هزار تن و ظرفیت اسمی ظروف شیشه ۷۵۹ هزارتن بوده است و بر این اساس تولید شیشه تخت طی سه ماهه نخست سال جاری ۴۰۵ هزارتن و تولید ظروف شیشه در همین مدت ۱۷۰ هزارتن گزارش شده است .
همچنین ظرفیت اسمی تولید کریستال ۹۱۵۶ تن ، تولید عملی ۷ هزار تن و تعداد واحد های تولید کننده در کشور ۴ واحد گزارش شده است .
برای شیشه تعاریف مختلفی وجود دارد، شیشه جامدی است که ساختار بلوری ندارد و در برابر گرما و مذاب شدن فرمی مانند شیشه از خود نشان می‌دهد. می‌توان گفت که شیشه از مواد چون آلیاژ، گدازه‌های یونی، مایع‌های مولکولی و بسپارها و… به‌دست می‌آید.

شیشه‌های معمولی که در زندگی روزمره بکار می‌روند، عمدتا شامل سیـلیس ، کربنات کلسیم (یا آهک) و کربنات سدیم و زغال کک است ( گاهی از فلدسپار و دولومیت نیز استفاده می‌شود). معمولا این مواد را به صورت پودر یا دانه‌هایی به قطر ۰٫۲ تا ۲ سانتی‌متر ، مصرف می‌کنند. البته برای تهیه شیشه‌های مرغوب و کریستال ، از سیلیس تقریبا خالص (کوارتز) استفاده می‌شود. در شیشه‌های معمولی حدود ½ درصد آلومین و ۰٫۰۸ درصد اکسید آهن نیز وجود دارد.

مراحل تهیه شیشه

– تهیه مواد اولیه و تبدیل آنها به پودر با دانه‌بندی بین ۰٫۱ تا ۲ میلی‌متر
– توزین هر یک از مواد اولیه به نسبتهای مورد نظر و مخلوط کردن آنها همراه با ۴ تا ۵ درصد آب و انتقال مخلوط به کوره
– ذوب کردن مخلوط در کوره و تهیه خمیر شیشه
– بی‌رنگ کردن خمیر شیشه و خارج کردن گازها
– تبدیل به فرآورده‌های مورد نیاز بازار و صنایع
– نپختن شیشه ( قرار دادن شیشه داغ در کوره‌هایی که دمای کمی دارد، برای کاهش شکنندگی شیشه)
– فرآورده‌های مختلف شیشه‌ای

مصارف شیشه صرفا به حوزه ساختمان سازی خلاصه نمی شود و تولیدات متنوع و متعدد برای تامین نیاز شیشه قفسه ها ، ایستگاه های اتوبوس ، میزها و شیشه های ضد گلوله باعث تنوع و تکثر قابل توجه تولیدات در این حوزه شده است.
در حال حاضر ، صنایع شیشه‌سازی در کشور عمدتا در پنج شاخه اصلی ساختمان سازی، صنایع غذایی ، تهیه لوازم خانگی ، صنایع خودرو سازی ، صنایع دارو سازی و آزمایشگاه فعالیت دارند.

کاربرد شیشه تخت و ظروف شیشه ای

عمده مصرف شیشه تخت در صنعت ساختمان و وسایل نقلیه کاربرد دارد، به طور معمول شیشه تخت پس از فرآوری(سکوریت شدن، لمینیت و چند لایه شدن) مورد استفاده قرار می گیرند.
ظروف شیشه به چند دسته ظروف از جمله ظروف آشپز خانه، ظروف مواد غذایی و ظروف مواد دارویی تقسیم بندی می شوند، که همانگونه از نام آنها مشخص می باشد ظروف آشپزخانه برای استفاده در لوازم خانگی، ظروف مواد غذایی از جمله بطر و جار جهت بسته بندی مواد غذایی مانند شیشه های نوشابه ، دلستر ، عسل و مربا و ظروف مواد دارویی جهت بسته بندی مواد دارویی از جمله شربت دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع شیشه ساختمانی

• شیشه تخت این نوع شیشه از همان شیشه‌ های معمولی هستند که از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه تخت یا فلت در ضخامت‌ های ۲ تا بیش از ۲۰ میلیمتر تولید می شود که به طور معمول ضخامت‌ های ۴ تا ۸ میلیمتر آن کاربرد بیش تری دارند. بیش ترین کاربرد آن ها برای پوشش دهی پنجره‌ ها است
• . شیشه مشجر : این نوع شیشه سطحی به صورت ناهموار دارد که گاهی در مراحل تولید، از نقش و طرح‌ های زیبا بر روی سطح آن استفاده می‌ شود. موارد استفاده آن بیش تر برای فضاهایی است که قصد دارند از دید مستقیم افراد جلوگیری کنند.
• شیشه رفلکس : این نوع از شیشه قابلیت انعکاس تصاویر را دارد و سطح آن مانند آینه عمل می کند. بیش ترین کاربرد شیشه رفلکس در نماهای ساختمان است. باید گفت در هر سمت که نور بیش تر باشد، شما می توانید تصویر خود و محیط را در شیشه مشاهده کنید.
• شیشه دو جداره : شیشه‌ های دو جداره از جاگذاری دو شیشه با فاصله از یکدیگر ساخته می‌ شوند که با ایجاد فضای خالی در بین دو شیشه خلا بوجود می‌ آید. ایجاد این خلا می تواند شیشه را عایق مناسبی در برابر صوت و حرارت کند.
• شیشه سکوریت : این نوع شیشه به شیشه میرال یا نشکن هم معروف است. به دلیل این که به شیشه سکوریت در هنگام ساخت، حرارت بالا داده می شود، ایمنی آن افزایش می یابد و مقاومت فشاری آن بالا می‌ رود. در نتیجه شیشه به راحتی نمی‌ شکند.
• شیشه لمینت : این نوع شیشه از چند لایه شیشه تخت یا سکوریت تشکیل شده است. در بین لایه‌ های شیشه از نوعی طلق استفاده می‌ شود که باعث چسبندگی بین شیشه‌ ها می‌ گردد.

شیشه ساده یا تخت (شیشه فلوت)

شیشه فلوت شیشه ای است بدون موج و کاملا صاف است که بعد از بیرون آمدن شیشه از کوره برای صاف و مسطح شدن و ضخامت دار شدن آن، شیشه را در حوضچه مذاب قلع غوطه ور میکنند تا تبدیل به شیشه فلوت می شود. نام دیگر شیشه خام و سکوریت نشده شیشه فلوت می باشد که امروزه در صنعت ساختمانی کمترین کاربرد را دارد.
شیشه فلوت یا شیشه تخت، اولیه ترین حالت شیشه تولید شده می باشد. شیشه فلوت در ضخامت های مختلف از ۲ میلی متر تا بیش از ۲۰ میلی متر تولید و عرضه می شود اما به صورت متداول ضخامت های ۴-۸ میلی متر در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
شیشه فلوت به دلیل روش تولید خاص خود، اغلب بدون موج و خمیدگی می باشد، به همین دلیل در ساختمان ها و بخصوص پنجره ها کاربرد فراوانی دارد. شیشه فلوت را می توان به صورت اولیه و یا به صورت فراوری شده و افزایش کارایی های جدید مورد استفاده قرار داد.

فرق شیشه فلوت و ساده
شیشه معمولی، شیشه فلوت و شیشه سکوریت هر سه تخت هستند، فرق شیشه فلوت و ساده شیشه فلوت سطح کامل صاف و مسطح دارد بدون حباب و خش که این تفاوت به دلیل تفاوت در فرایند تولید آن هست. فرق شیشه فلوت و ساده در موادی است که در تولید استفاده می‌شود.

خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح تولید شیشه فلوت

پیش بیني ظرفیت و تركیب تولید : 3.650.000 مترمربع در سال
مساحت زمین: 50000 متر مربع
زیربنای ساختمان تولیدي : 37200 متر مربع
تعداد و ترکیب نیروی انساني طرح تولید شیشه جام به روش فلوت: 131 نفر

ابعاد اقتصادي طرح تولید شیشه جام به روش فلوت

قیمت ماشین الات و تجهیزات تولید شیشه جام به روش فلوت: 635.885 میلیون ریال
برآورد سرمایه گذاری کل: 914.112 میلیون ريال
برآورد سرمایه گذاري ثابت : 860.417 میلیون ريال

پیش بینی شاخص هاي اقتصادي طرح توجیهی تولید شیشه جام به روش فلوت

نقطه سربه سر تولید در سال مبنا: 23 درصد
دوره برگشت سرمایه :3.98 سال
نرخ بازده داخلی: 25.23 درصد