پرندگان

طرح احداث باغ پرندگان

پرندگان از زیباترین جانداران کره خاکی هستند که انسان امروز به دلیل زندگی شهری لذت بودن با آ نها را از دست داده است. باغ پرندگان یکی از طرحهای بدیع برای بودن انسان در کنار پرندگان، جذب گردشگران داخلی و خارجی و پر کردن اوقات فراغت خانواده ها می باشد.
مجموعه باغ پرندگان با توجه به بدیع بودن خود میتواند یکی از پربازدیدترین پارکهای گردشگری باشد. در داخل مجموعه علاوه بر نگهداری پرندگان، تکثیر پرندگان عادی، نادر و فروش این پرندگان نیز قابل انجام بوده و بر منافع درآمدی مجموعه میافزاید.
همچنین علاوه بر جاذبه پرندگان، فضای سبز، برکه ها و صخره های مصنوعی موجود در مجموعه جذابیتی مضاعف به مجموعه خواهد افزود. تاکسیدرمی و نگهداری پرندگان خشک شده در داخل موزه پرندگان مجموعه نیز از دیگر فعالیت های این مجموعه است که انتظار می رود بازدید سالانه فراوانی از آن به عمل آید.

امکانات تفصیلی
•باغ های مختلف پرندگان
•پرندگان شکاری
•پرندگان دانه خوار و میوه خوار
•پرندگان ماهیخوار
•پرندگان کمیاب
•فضای سبز، آبراهه ها، برکه ها و صخره ها
•موزه تاکسیدرمی پرندگان
•مرکز فروش انواع پرندگان و لوازم مورد نیاز نگهداری پرندگان
•مرکز مشاوره دامپزشکی طیور
•کافی شاپ و رستوران مجموعه
•غرفه های خدماتی مختلف
•باغ طبیعت درمانی

هدف از احداث باغ پرندگان

مجموعه ای که به عنوان باغ پرندگان احداث می گردد معمولاً دارای طیف متنوعی از انواع پرندگان بومی و غیر بومی می باشد که در وهله اول به عنوان یک مرکز تفریحی شناخته می شود ولی می توان اهداف آموزشی و تحقیقاتی نیز برای آن درنظرگرفت. بنابراین توجه به علاقه بازدید کنندگان وایجاد محیطی آرام و زیبا با استفاده از یک طراحی جذاب و مسلماً تا حدودی علمی و در کنار آن توجه به اهداف آموزشی ، تحقیقاتی و برنامه ریزی برای آنها نیز باید جزواهداف باشدو می بایست هنگام احداث مجموعه در نظر گرفته شوند زیرا در چنین مجموعه هایی امکان مطالعه رفتار و یا سایر خصوصیات پرندگان وجود دارد از طرفی معرفی علمی پرندگان و حتی زیستگاه آنان با ایجاد برنامه های متنوع تفریحی و جذاب بویژه برای کودکان می تواند نقش مهمی در آموزشهای زیست محیطی داشته باشد و حفاظت از پرندگان به خصوص انواع نادر پرندگان و حتی تکثیر آنان تحت نظارت سازمان باید به عنوان یک هدف عالی در نظر گرفته شود و برای رسیدن به آن لازم است از متخصصین محیط زیست نیز استفاده گردد.

ضوابظ و معیار های احداث باغ پرندگان
نگهداری از پرندگان وحشی در اسارت یا برای تکثیر و پرورش آنها جهت استفاده از گوشت ، پر و … می باشد و یا به منظور مطالعه رفتار ، فیزیولوژی پرنده ، مشاهده زیبائیها ، صدای خوش و حتی حفاظت وتکثیر یک گونه نادر صورت می گیرد. بدین منظور باید نگهداری از آنها در چهارچوب ضوابط و معیارهای مشخصی انجام شود تا علاوه بر حفظ سلامتی و بقای پرندگان محیطی مناسب و طبیعی برای مشاهده آنها فراهم گردد. در باغهای وحش معمولاًمحوطه ها ویا قفسهایی با هدف نگهداری انواع پرندگان وجود دارد ولی بهترین حالت نگهداری از پرندگان رها سازی آنها در محیطی وسیع ولی سرپوشیده می باشدکه باغ پرندگان نامیده می شودو پرندگان می توانند آزادانه در فضایی گسترده ولی سرپوشیده همانند زیستگاه طبیعی زندگی و پرواز نمایند. در چنین مکانی ارتفاع سقف باید به صورتی باشد تا پرواز پرندگان دچار اختلال نگردد و تنظیم میزان رطوبت ، دما و نور محیط تاحدامکان میسر باشد و در صورت امکان از نور و جریان طبیعی هوا استفاده شود. البته جنس سقف، سازه ،ارتفاع ستونهاواجزای محیط نیز بسیار مهم هستند که در جای خود به آنها اشاره خواهد شد.
کلیات :
برای احداث باغ پرندگان با اهداف آموزشی، تحقیقاتی وتفریحی ضروری است ضمن کسب آگاهی در مورد خصوصیات انواع پرندگان از جمله رفتارها ، تغذیه ، تولیدمثل ، لانه سازی و ….. تا جایی که امکان دارد شرایط زیست طبیعی هر پرنده شبیه سازی گردد. یکی از نکات مهم تفکیک زیستگاه پرندگان براساس اقلیم و نوع زیستگاه می باشد به عبارتی پرندگان خشکی زی ، آبزی و کنار آبزی هر کدام ویژگیهای خاصی دارند که در ساخت باغ پرندگان باید در نظر گرفت. بنابراین در هر زیستگاهی می توان در جستجوی پرندگان مختص همان زیستگاه بود. همچنین از لحاظ سازگاری پرندگان نسبت به هم نیزباید بررسی شوند بطور مثال پرندگان شکاری با گونه هایی که مستقیماً مورد تغذیه و شکار آنها قرار می گیرندنبایددر یک محل نگهداری گردند.درذیل مواردیکه هنگام احداث باغ پرندگان باید موردتوجه قرارگیرند بیان شده اند:
زیستگاه :
ضروری است درخصوص زیستگاه هرگونه پرنده که باید درمجموعه باغ پرندگان نگهداری شود اطلاعات کافی بدست آید تاپرندگانی که زیستگاه مشترک دارند درکنار یکدیگرنگهداری شوند وطراحی محوطه مجموعه بادرنظرگرفتن نیازهای اساسی ومشترک پرندگان صورت گیرد.لازم به ذکراست که پرندگان خشکی زی که در نواحی گرمسیری بخصوص استوایی زندگی می کنند نیاز به دما ورطوبت مناسب با زیستگاه طبیعی خود دارند و باید زمستان دربرابر سرما محافظت شوندو از سایر پرندگان خشکی زی که متعلق به نواحی معتدل و سردسیر هستند جداگردند. این ویژگی را در انواع طوطی سانان و بعضی از انواع پرندگان زینتی مانند قناریها می توان مشاهده نمود یا پرندگان آبزی وکنارآبزی مانند آبچلیکها ، پاشلکها ، ماهی خورها ، مرغابیها و.. که در آب بندها ، رودخانه ها ، دریاچه ها و تالابها زندگی می کنند نیازهای خاصی دارند( مانند یک آبگیر مناسب) که باید به آنها توجه نمود.

آشیانه :
آشیانه بر خلاف تصور عموم محل زندگی پرنده در تمام طول سال نیست بلکه مکانی است که به طور معمول پرنده ماده در فصل تولید مثل برای تخم گذاری و پرورش جوجه ها آن را به کمک جفت خود می سازد.
در جزایر و امتدادسواحل توسط پرندگان دریایی و برخی ماکیانها از شاخ وبرگ درختان معمولاَ به صورت کاسه مانندساخته می شود (مانند فلامینگوها). از گل ولای و مواد نرمتر برای پوشش داخل استفاده می گردد.
آشیانه سازی اغلب گنجشک سانان در محلهایی مثل لابه لای شاخه درختان و یا در شکاف دیوارها و صخره ها صورت می گیرد. این پرندگان آشیانه خود را از مواد گیاهی و برخی مواد نرمتر مثل پر و گاهی پشم ونخ می سازند. دارقازها (Phalacrocoracidae) ، حواصیلها (Aradeidae) و برخی پرندگان دیگر نیز آشیانه خود را معمولاً بر روی درخت می سازند.
_آشیانه گنبدی :
به طور عمده توسط چرخ ریسکها (Paridae) و برخی سسکها (Sylvidae) به صورت آویزان از محل انشعاب شاخه ها ساخته می شود و معمولاً در قسمت پائینی و یا جانبی آن یک یا چند سوراخ مناسب برای رفت و آمد پرنده تعبیه می گردد.
_آشیانه بافته شده :
به شکل مدور یا بیضی توسط پرندگان خاصی به نام پرندگان بافنده (Ploceinae spp) از الیاف گیاهی و بسیار ماهرانه بافته وساخته می شود.
_آشیانه های بزاقی :
توسط بیشتر پرستوها و چلچله ها (Hirundinidae and Apodidae) اغلب با استفاده ازترکیب بزاق پرنده وگل بر روی صخره ها ، دیوارها و یا تیرهای چوبی ساخته می شود.
بااستفاده ازاین روش برخی پرندگان مثل انواع چکچکها (Oenanthe) و یا مرغ طوفان (Hydrobatidae) در سوراخهای موجود در زمین ، برخی دیگر مثل دارکوبها (Picidae) در سوراخ تنه درختان ویا مثل زنبورخورها (Meropidae) وماهی خورکها(Alcedinidae) در دیواره های نرم ساحل رودخانه ها آشیانه می سازند.
نوع خاص دیگری از آشیانه در گونه هایی از بوقلمونها (Megapodiidae) با کندن گودالی بزرگ و پوشاندن آن با گیاهان تجزیه شونده و گذاردن تخمهای خود در آن و پوشاندن سطح گیاهان با خاک و ماسه دیده می شود.
عادات غذایی :
باید در خصوص مواد غذایی مورد نیاز و عادات غذایی پرندگان اطلاعات کافی به دست آورد تا بهترین شرایط برای پرندگان فراهم شود. تغذیه مناسب علاوه بر تامین سلامتی پرنده به بارور بودن تخمها و تولید جوجه های سالم نیز کمک می کند. به طور کلی مواد غذایی همانند انواع دانه مرغ ،کنسانتره طیور ، گندم ، سبزی، میوه تازه ، دانه آفتابگردان ، ارزن ، برنج پخته ، تخم مرغ ، ماهی ، گوشت تازه ، جگر ،‌نان و پوسته تخم مرغ در تغذیه اکثر پرندگان می توانند به کار آیند. البته بیشتر پرندگان علاقه دارند برای تهیه غذا جستجو نمایند و با اینکه پرندگان شکاری تمایل زیادی به شکار سایرپرندگان دارند،این کارممکن است درمحیط باغ پرندگان میسرنباشدولی درهر صورت باآگاهی از رفتارهای پرندگان باید تا آنجا که امکان دارد شرایط طبیعی را برای آنها فراهم نمود.
انتخاب جفت :
در صورتی که پرندگان در فضای باز سرپوشیده نگهداری شوند رعایت نسبت جنسی بین آنها بسیار مهم است به عبارتی به ازای هر پرنده ماده از یک گونه ، یک قطعه پرنده نر مورد نیاز است هنگامیکه پرندگان به صورت نر وماده نگهداری می شوند باید کاملاَتحت نظر باشند تا اگرتخمگذاری نمودند شرایط مناسب برای رشد جوجه ها فراهم گرددبه عبارتی باید محل لانه سازی پرندگان مذکور شناسایی ویا آشیانه مناسبی برای آنها پیش بینی شود ودرصورتیکه فضای مناسب برای رشد جوجه ها وجود نداشته باشد ویا پرنده نر وماده تخمهای خودرا رها کنند می بایست آنها را به انکوباتور منتقل نمودوشرایط پرورش آنها را بصورت مصنوعی ایجادنمود.
تولید مثل :
اغلب پرندگان در فصل بهار تخم گذاری و تولید مثل می نمایند. در واقع انتخاب این فصل برای تولید مثل به علت شرایط محیطی مناسب بویژه فراوانی غذا و مواد پروتئینی نسبت به سایر فصلها می باشد. میزان فراوانی غذا آنقدر اهمیت دارد که گاهی روی تعداد واندازه تخمها و یا تعداد جوجه هایی که از تخم خارج می شوند نیز اثر می گذارد. انتخاب مناسبترین فصل برای تولید مثل در واقع بر اساس تغییرات هورمونی در پرنده متناسب با طول روز یا به عبارتی میزان نور محیطی می باشد. پرندگان مناطق حاره که تغییرات طول روز در زیستگاه آنان کمتر است در هر زمان از طول سال ممکن است تولید مثل نمایند.
برای مثال نوعی پرستوی دریایی در مناطق حاره وجود دارد که ۹ ماه از سال فرصت دارد تولید مثل نماید. اکثر پرندگان در طول سال یک بار تولید مثل می کنند ولی بعضی از پرندگان کوچک وجود دارند که در فصل مناسب ممکن است دو یا سه بار تولید مثل کنند. پرندگان بالغ در آغاز فصل تولید مثل تحت تاثیر عواملی مانند طول روز (میزان نور) ، شرایط فیزیکی و اقلیمی محیط و تغییرات فیزیولوژیکی می باشند. سن بلوغ نیز در پرندگان تابع شرایط اقلیمی و نوع گونه متفاوت است برای مثال در حالی که پرندگانی مانند گنجشک سانان (سار و گنجشک) معمولاً در دومین یا سومین سال تولد بالغ می شوند ، پرندگان مناطق سرد قطبی مثل فولمار (Fulmarus glaeialis) در سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی بالغ می شوند علاوه بر این سن بلوغ رابطه مستقیمی با طول عمر پرنده دارد. بطوریکه هر چه طول عمر پرنده بیشتر باشد سن بلوغ پرنده نیز بالاتر است. در صورتی که ظرفیت محل تکمیل است ضروری است در فصل جفت گیری پرندگان نر و ماده را از هم جدا نمود تا فصل تولید مثل به پایان برسد. در مورد پرندگانی که در داخل قفس نگهداری می شوند نیز می توان با جدا کردن نرها از ماده ها تولید مثل آنها را کنترل نمود. بنابراین اگرتکثیربعضی پرندگان زینتی نیز جزو اهداف مجموعه باغ پرندگان می باشد کسب اطلاعات درمورد زمان جفت گیری ،طول زمان ودمای مناسب برای هچ شدن تخمهاوچگونگی تغذیه جوجه ها ی آنها الزامی است .
دما :
اکثر پرندگان زینتی متعلق به مناطق حاره ،گرمسیر و نیمه گرمسیری هستند و باید دما و رطوبت برای آنهامناسب باشد بنابراین ضروری است با وسایل مصنوعی احتیاجات آنان برآورده شود. ولی سایر پرنده های بومی کشور می توانند در فضای باز در طول تابستان و با مراقبت بیشتر در طول زمستان نگهداری شوند.
حمل و نقل :
انتقال پرندگان از یک نقطه به مکان دیگر ممکن است باعث تنش در پرنده شود بنابراین بهتر است در هنگام انتقال ، پرنده در یک محیط تاریک قرار گیرد تا قادر به مشاهده اطراف نباشد به عبارتی بهتراست بعدازغروب خورشید این کارصورت گیردهمچنین پرندگان در طول مسیر حرکت باید در دمای ثابتی نگهداری شوند و باید از تغییرات دمایی در هنگام انتقال (مانند قرار دادن پرنده در زیر نور شدید خورشید و یا در محیطی که هوای سرد جریان دارد) اجتناب گرد. نکته دیگر در صورتی که پرنده در اسارت نگهداری می شده است اطلاع یافتن از نوع تغذیه قبلی ، شرایط نگهداری ، بیماریها و عادات به خصوص آن بسیار مهم است.
قرنطینه :
ضروری است پرندگان تازه وارد به مدت ۳۰الی۴۰روز در یک قفس جداگانه نگهداری شوند تا در صورت ابتلا به بیماری واگیر سایر پرندگان مصون بمانند و از طرفی امکان درمان آنها نیز فراهم باشد. جایگاه قرنطینه باید از محل نگهداری سایر پرندگان و سرویسهای بهداشتی ، انبار مواد غذایی ، ساختمانهای اداری و محل رفت و آمد عمومی فاصله مناسب داشته باشد(کمتر از ۵۰ متر نباشد). پرندگان تازه وارد پس ازمدت مقرربایدباتائیددکتردامپزشک مجموعه در محوطه اصلی رهاشوندهمچنین می بایست درطول مدت قرنطینه توسط دکتردامپزشک ضمن معاینه دقیق وانجام آزمایشات تشخیصی، واکسنهای موردنیاز به پرندگان مذکورتزریق شوند.
قفس پرندگان :
قفس پرندگان به هر شکل و اندازه می تواند باشد ولی مهم آن است که پرنده در آن به راحتی قادر به زندگی باشد و حتی بتواند تا حدودی در آن پرواز نماید تا دچار مشکلاتی نظیر اضافه وزن نگردد از طرفی باید برای ساخت قفس علاوه بر ارتفاع به طول آن که باید متناسب با طول دم وبالهای پرنده باشد نیز توجه کافی نمود . بطور کلی بهتر است قفس ها عریض ساخته شوند تا پرنده بتواند از یک طرف به طرف دیگر حرکت نماید. البته در باغ پرندگان قفس لزوماَ برای پرندگان شکاری و پرندگانی که نیاز به مراقبتهای خاصی از نظر اقلیمی و دمایی دارند ضروری است همچنین در باغهای وحش می توان قفسهای بزرگتری ساخت تا پرندگان بتوانند آزادانه در آن پرواز نموده وبازدید کنندگان از خارج آنها را مشاهده نمایند ولی باغ پرندگان در واقع خود قفس بسیار بزرگی است که بازدید کننده وارد آن می شود و از نزدیک پرندگان را مشاهده می نماید.

پرنده1

_ماده یک _ تعاریف :

_پرندگان خشکی زی : این پرندگان برای تهیه مواد غذایی بطور مستقیم نیاز به تالابها و دریاچه ها ندارند. طیف وسیعی از پرندگان جزء این گروه هستند عموماً این پرندگان در نواحی جنگلی ، استپی ، مرغزار ، بیابانی و … زندگی می کنند. پرندگان شکاری وحتی بعضی از پرندگان مناطق گرمسیر استوایی( طوطی سانان ،قناریها و..) جزو این گروه محسوب می شوند پرندگانی مانند توکا ، دارکوب ، سسکها ، چکچکها و.. نیز جزو این گروه هستند.

_پرندگان آبزی : این پرندگان برای تهیه مواد غذایی و حتی لانه سازی به تالابها ، آببندها ، دریاچه ها و… وابسته هستند وتوانایی شناورماندن برروی آب رادارند.پرندگانی مانند اردکها ، غازها ، قوها و.. که بیشتر در آب هستند جزو این گروه می باشند.

_پرندگان کنار آبزی : این پرندگان به نواحی ساحلی دریاها ، تالابها ، آبگیرها و حتی رودخانه ها وابسته هستند و مواد غذایی خود را در کناره مناطق آبی به دست می آورند، پرندگانی مانند آبچلیکها ، پاشلکها ، سلیمها و…جزو این گروه هستند.

باغ پرندگان :

_ماده دو _ هدف از احداث باغ پرندگان :
مجموعه ای که به عنوان باغ پرندگان احداث می گردد معمولاً دارای طیف متنوعی از انواع پرندگان بومی و غیر بومی می باشد که در وهله اول به عنوان یک مرکز تفریحی شناخته می شود ولی می توان اهداف آموزشی و تحقیقاتی نیز برای آن درنظرگرفت. بنابراین توجه به علاقه بازدید کنندگان وایجاد محیطی آرام و زیبا با استفاده از یک طراحی جذاب و مسلماً تا حدودی علمی و در کنار آن توجه به اهداف آموزشی ، تحقیقاتی و برنامه ریزی برای آنها نیز باید جزواهداف باشدو می بایست هنگام احداث مجموعه در نظر گرفته شوند زیرا در چنین مجموعه هایی امکان مطالعه رفتار و یا سایر خصوصیات پرندگان وجود دارد از طرفی معرفی علمی پرندگان و حتی زیستگاه آنان با ایجاد برنامه های متنوع تفریحی و جذاب بویژه برای کودکان می تواند نقش مهمی در آموزشهای زیست محیطی داشته باشد و حفاظت از پرندگان به خصوص انواع نادر پرندگان و حتی تکثیر آنان تحت نظارت سازمان باید به عنوان یک هدف عالی در نظر گرفته شود و برای رسیدن به آن لازم است از متخصصین محیط زیست نیز استفاده گردد.

_ماده سه _طبقه بندی پرندگان بر اساس نوع زیستگاه :

پرندگان خشکی زی : آگاهی از نوع زیستگاه و مواد غذایی مورد نیاز پرندگان این گروه می تواند در طراحی مجموعه کمک نماید به عبارتی تفکیک پرندگان شکاری وبعضی ازپرندگان مناطق گرمسیری از سایر پرندگان خشکی زی با توجه به نوع مواد غذایی مورد نیاز وشرایط اقلیمی زیستگاه آنان ضروری می باشد اما از آنجاییکه سایرپرندگان خشکی زی تقریباَنیازهای مشترکی دارند بیشتر محوطه باغ پرندگان می تواند به آنها اختصاص یابد. این پرندگان شامل انواع پرندگان شکاری، گنجشک سانان، ماکیان، شترمرغ، کبوترسانان، طوطی سانان، تزئینی می باشند. که می توان همه آنها را به استثنای پرندگان شکاری دریک محوطه نگهداری نمود درصورت نگهداری از پرندگان در داخل قفس ابعاد قفس وتعدادپرندگان داخل آن بسیار مهم است که درجدول (۴) ابعاد قفسها برای بعضی ازانواع پرندگان بطور تقریبی پیشنهاد شده است، لازم به ذکراست که هر جه ابعاد قفسها بزرگتر باشد پرنده احساس راحتی بیشتری می کند.

پرندگان آبزی: ضروری است در طراحی مجموعه به نیاز اساسی این نوع پرندگان یعنی یک آبگیر مناسب با ویژگیهای طبیعی و پوشش گیاهی مطلوب توجه شود البته عمق و وسعت این آبگیر باید متناسب با نوع و تعداد پرندگانی که از آن استفاده می کنند باشد. . آبگیر یا برکه باید دارای عمق مناسب در حدود یک الی ۵/۱ متر باشد ازطرفی با استفاده از صخره وگیاهان طبیعی ویژه تالابها نمایی طبیعی برای آن بوجود آورد . درجدول (۵) جیره غذایی بعضی ازپرندگان این گروه پیشنهاد گردیده که براساس تجربه سایر مجموعه های باغ پرندگان تهیه شده است .

پرندگان کنار آبزی:در صورت نگهداری آنان باید آبگیر مجموعه با در نظر گرفتن نیازهای این گونه پرندگان ساخته شود.به عبارتی شرایطی فراهم گردد تا این نوع پرندگان بتوانند از آبگیر مجموعه بهره مند شوند.

_ماده چهار _ اجزای باغ پرندگان :

مجموعه باغ پرندگان دارای اجزایی است که هر کدام در جای خود اهمیت دارند بنابراین باید در طول احداث باغ پرندگان تک تک اجزای آن بطور جداگانه مورد بررسی قرار گیرند و با ذکر جزئیات بر اساس تجربه واصول علمی طراحی شوند. درخصوص باغهای وحش که در آنها پرندگان نگهداری می شوند مهمترین نکته طراحی قفسها می باشد که در جای خود به آن اشاره می گردد.

فضای سبز :
یکی از مهمترین بخشهای باغ پرندگان بوده که با توجه به زیستگاه انواع پرندگان شامل درختان ، درختچه ها و بوته ها می باشد که هر چه از نظر ظاهر و نوع گیاهان به زیستگاه طبیعی پرندگان شبیه تر باشد علاوه بر اینکه پرندگان احساس راحتی و امنیت بیشتری می نمایند محیطی مناسب برای تفرج بازدید کنندگان نیز خواهدبود. پرندگان در این محیط باید پناهگاهی برای خود بیابند و آشیانه خود را بسازند. در انتخاب درختان وگیاهان نیز باید دقت شود و از کاشت گیاهان سمی اجتناب گردد. به عبارتی گیاهانی کاشته شوند که بتوانند نیازهای بعضی از پرندگان از قبیل لانه سازی و تغذیه آنها را (در صورت امکان) فراهم نمایند و از طرفی نگهداری و رشد آنها نیز به راحتی در محل احداث صورت گیرد به خصوص باید به تطابق گیاهان با اقلیم محل احداث مجموعه توجه شود. در مناطق سردسیر گیاهانی که متعلق به نواحی گرمسیری هستند لازم است در محیطی بسته که دما ورطوبت آن قابل کنترل است قرار گیرند. به طوری که پرندگان این مناطق در همین محیط قادر به زندگی خواهند بود مانند انواع طوطی سانان . پس شناخت نیازهای گیاهان نیز حائز اهمیت می باشد . کاشت گیاه در داخل قفس نیز می تواند به پرنده احساس سلامتی و نشاط بدهد و تا حدودی نیازهای طبیعی پرنده را رفع نماید. برای مثال طوطی ها عادت دارند رشد نوک خود را با استفاده از چوب کنترل نمایند یا با کاشت یونجه درمحل نگهداری شترمرغها می توان به تغذیه آنها کمک نمود.
راههای ارتباطی و پیاده روها :
دسترسی به تمامی نقاط مجموعه باید به صورتی باشد که علاوه بر پوشش اکثر نقاط مجموعه ، به گیاهان و حتی محل لانه سازی پرندگان آسیب نرساند و موجب تنش و استرس در پرندگان نشودکه ضرورت نصب علایم هشدار ، تابلوهای راهنما و طراحی مناسب راههای ارتباطی به زیبایی مجموعه وحفظ آشیانه ها،جوجه ها وپرندگان کمک می کند.
محل نگهداری پرندگان :
در طراحی مجموعه باید جایگاه هر گونه پرنده قبل از احداث ،برروی پلان موقعیت ونقشه اصلی باغ پرندگان در نظر گرفته شود بطوریکه با توجه به تعداد تقریبی ونوع گونه پرندگانی که مورد نیاز است باید برای آنهاکه زیستگاه مشترک دارند محل مشخصی در نظر گرفته شود برای مثال پرندگان آبزی و کنار آبزی که به آبگیر وابسته هستند باید آبگیر یا آبگیرها با وسعت ، عمق و طراحی متناسب با شرایط طبیعی احداث شوند یا برای بعضی از پرندگان بزرگ جثه مانند شترمرغها باید جا ی جداگانه در نظر گرفته شود و این نوع پرندگان از سایرین با استفاده از فنس مناسب جدا شوند تا به سایرین آسیب نرسانند.

طراحی قفسها :
ساخت قفس مناسب پرندگان شکاری باید با در نظر گرفتن نوع وتعداد آنها صورت گیرد به عبارتی عقابها ، شاهینها ، لاشخورها و جغدها باید هر کدام در قفس جداگانه قرار گیرند تا به هم و یا سایر پرندگان آسیب نرسانند . ابعاد قفس نیز باید متناسب با تعداد و جثه آنان باشد که مسلماً هر چه بزرگ تر باشد بهتر است. قفس کوچک آزادی عمل پرنده را سلب می نماید و موجب اضافه وزن پرنده و حتی افسردگی می شود و ممکن است پرنده اقدام به کندن پرهای خود و یا درگیری با سایر همنوعان خود نماید. بهترین ارتفاع قفس برای پرندگان شکاری بزرگ جثه حداقل ۷ مترمی باشد. البته این ارتفاع براساس تجربه سایرین به دست آمده و معیار علمی ندارد.
محل نشستن پرنده :
ساخت محل نشستن پرنده نیز حائز اهمیت است و این محلها باید بیش از یکی و به موازات هم در ارتفاع و در دوسوی متفاوت ساخته شوند و نباید بر روی هم و یا محل غذاخوری و آبخوری قرار گیرند تا از ریختن فضولات پرنده بر روی مواد غذایی و سایر پرنده ها جلوگیری شود. قطر آنها باید مناسب با نوع گونه پرندگان و قطر پنجه آنان باشد و بهتر است از جنس چوب ساخته شوند و مرتب تعویض شوند .حداقل فضای لازم برای محل نشستن هرپرنده بزرگ جثه۲متر مربع می باشد.
دیواره قفسها :
استحکام دیواره قفس باید متناسب با نوع گونه ای که در آن نگهداری می شود باشد به عنوان مثال طوطی ها به شبکه توری ضخیم تری نسبت به قناریها نیاز دارند. فاصله بین فضاهای توری نیز باید با توجه به جثه پرنده به خصوص اندازه سر آن انتخاب شود و اگر درشت باشد ممکن است پرنده اقدام به فرار نماید یا فقط سر حیوان خارج شود که احتمال آسیب دیدن و شکستن گردن پرنده وجود دارد. قفس نباید دارای کنج و زوایای تیز و یا خلل وفرج باشد. در بعضی از مجموعه ها برای نگهداری پرندگان بویژه پرندگان نقاط گرمسیری از شیشه استفاده می کنند که البته احتمال برخورد پرنده با آن وجود دارد بنابراین بهتر است در صورت استفاده از شیشه نوع سکوریت که یک طرف آن تیره است استفاده شود تا فقط از سمت بازدید کننده داخل دیده شود. البته به جای شیشه می توان از انواع پلاستیک های شفاف و مقاوم استفاده نمود. قفس با دیواره شیشه ای مزایایی دارد ولی باید دما و رطوبت داخل آن با استفاده از تهویه کنترل شود زیرا دما به سرعت در این نوع قفس بالا می رود وعلایمی مانند بازبودن منقار پرنده و فاصله گرفتن پرهای آن از بدن نشان دهنده دمای بالا در قفس می باشد. قفسها بهتر است از جنس گالوانیزه و یا کرومیوم باشند تاهنگام شستشوزنگ نزنندو اگر از فلز معمولی استفاده می شود برای رنگ آمیزی باید از رنگهایی استفاده کرد که سرب ندارند.
ظروف غذاخوری و آبخوری :
در محوطه باغ پرندگان باید متناسب با تعداد پرندگان ظروف آبخوری و دان خوری تعبیه گردد این ظروف بایدقابل شستشو وضدعفونی شدن وفاقد لبه تیزباشندو بطور مستمر تمیزشوند. در داخل قفس این ظرفها باید در ارتفاع قرار گیرند. برای پرندگان آبزی می توان به مقدار مناسب غذا را در اختیار آنان قرار داد البته باید میزان غذا متناسب با نیاز و تعداد پرندگان باشد زیرا اگر بیش از حد مواد غذایی در آب و یا اطراف ریخته شود باعث آلودگی آب و محیط خواهد شد. در محوطه باغ پرندگان بهتر است از ظروف آبخوری اتوماتیک استفاده نمود.
جانمایی قفس پرندگان :
قفس پرندگان نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا در جای خیلی تاریک قرار گیرد. نور ملایم خورشید برای سلامتی آنان مفید است از طرفی باید به جهت باد نیز توجه نمود در نقاط سردسیر باید قسمتی از قفس سرپوشیده باشد و حتی بتوان دیواره های آن را نیز با برزنت یا پلاستیک پوشاند در مجموعه باغ پرندگان که کل محوطه توسط توری با ارتفاع مناسب پوشانده شده ، محل احداث باغ پرندگان بسیار مهم است زیرا کل مجموعه در حکم یک قفس بزرگ می باشد که باید به جهت باد ، نورخورشید ، شیب و ارتفاع محل توجه نمود.
امکانات موجود در باغ پرندگان باید جوابگوی ظرفیت و نیازهای مجموعه باشد و بتواند بهترین شرایط را برای بازدیدکنندگان و پرندگان فراهم نماید بطور کلی ساختمانهایی که برای چنین مجموعه هایی پیشنهاد می شوند عبارتند از :
ساختمان اداری ۲- قرنطینه ۳- کلینیک (جهت نگهداری پرندگان بیمار باید تجهیز شود) ۴-محل نگهداری تخمهای بارور وجوجه ها۵- انبار تجهیزات ،خوراک ودارو ۶- محل استقرار کارگران ۷- سردخانه و گرم خانه ۸- سرویس بهداشتی ۹- خدمات رفاهی (بوفه و رستوران)۱۰-قفسها( در صورتیکه پرندگان داخل قفس نگهداری می شوندجایگاه آنان مطابق جدول ۱ و ۲ پیشنهاد می گردد)
جدول ۱- جایگاه نگهداری پرندگان (به عنوان مثال پیشنهاد شده اند):

شتر مرغ :

ابعاد جایگاه۱۰×۴۰ (عرض × طول)
پوشش جایگاهتوری گالوانیزه ۵/۴ × ۵/۴
ظرفیت جایگاه۲ جفت

 

تیره هوبره :

ابعاد جایگاه۳ × ۵ × ۱۰ (ارتفاع × عرض × طول)
پوشش جایگاهتوری گالوانیزه ۵/۲ × ۵/۲
ظرفیت جایگاه۵ جفت

 

کبوتر سانان :

قطر جایگاه۴ متر
ارتفاع جایگاه۳ متر
پوشش جایگاهتوری گالوانیزه ۵/۲ × ۵/۲
ظرفیت جایگاه۱۰جفت

 

 

 

پلیکان سانان ، لک لک سانان و غاز سانان :

سخره سنگی۱ عدد
ابعاد تقریبی۱۰×۳۰ متر
آبشار و آبنما۱۰۰۰ متر مربع
ظرفیت۱۵ جفت

 

جدول ۲-جایگاه نگهداری پرندگان :

شاهین سانان :

ابعاد جایگاه۵× ۵ ×۱۰ (ارتفاع × عرض × طول)
پوشش جایگاهتوری گالوانیزه ۵/۲ × ۵/۲
ظرفیت جایگاه۳

جفت

گنجشک سانان :

ابعاد جایگاه۳ × ۵ × ۱۰ (ارتفاع × عرض × طول)
پوشش جایگاهتوری گالوانیزه ۵/۲ × ۵/۲
ظرفیت جایگاه۱۵

جفت

آبچلیک سانان :

ابعاد جایگاه۳ × ۳ × ۶ (ارتفاع × عرض × طول)
پوشش جایگاهدارای سقف با شیشه در جلو
ظرفیت جایگاه۱۵ جفت

_ماده۵_ ویژگیهای محل احداث باغ پرندگان :
از آنجائیکه شرایط عمومی باغهای پرندگان همانند باغهای وحش تعریف می شوند می توان به نکات ذیل اشاره نمود.
زمین :
انتخاب زمین به عنوان اولین قدم بسیار مهم است و باید علاوه بر در نظر گرفتن قوانین و مقررات زیست محیطی سایر مسائل ازقبیل شیب زمین ، فاصله تا نقاط مسکونی و مناطق تحت مدیریت سازمان ، جهت زمین ، نوع خاک و … را مد نظر قرار داد. به عبارتی شیب مناسب بین صفر تا بیست درصد است و باید زمینی انتخاب شود که کمترین پستی و بلندی را داشته باشد (برخلاف زمین مورد نیاز باغ وحش ) خاک منطقه باید قدرت جذب مناسبی داشته باشد و از طرفی بتوان گیاهان مورد نیاز را در آن پرورش داد. برای مجموعه هایی که دارای قفسهای متعدد هستند نفوذ پذیری خاک به جذب آب فاضلاب این قفسها کمک می نماید البته در هنگام حفر چاه فاضلاب باید با فاصله مناسب از چاه آب صورت گیرد. بهترین جهت احداث مجموعه ، جهت شرقی تاغربی است تا نیاز پرندگان به آفتاب برطرف شود.
آب :
برای مصارف انسانی و سرویسهای بهداشتی باید از آب تصفیه شده لوله کشی استفاده نمود ولی برای آبیاری فضای سبز شستشوی قفسها و پرکردن دریاچه ، استخرها و آب نماها بهترین آب ، آب چاه و قنات می باشد که ضروری است برای جلوگیری از مشکلات کم آبی ، زمین دارای چاه آب باشد و از سالم بودن آن مطمئن شد و در صورت لزوم اقدام به تصفیه آن نمود.
با توجه به وجود بیماریهای مشترک از جمله آنفلوانزای پرندگان ، در کنار فاصله مناسب با مناطق مسکونی ضرورت بررسی شرایط بهداشتی و سلامتی پرندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است البته اثر آلودگیهای محیط شهری و صنعتی را بر روی پرندگان مجموعه نباید از نظر دور داشت که به این مساله در انتخاب محل زمین باید توجه نمود زیرا پرندگان عموماً نسبت به آلودگی هوا بسیار حساس هستند و در محیطهای آلوده چه از نظر آلودگی هوا و چه از نظر آلودگی صنعتی و حتی صوتی امکان بروز تنش و بیماری در آنها افزایش می یابد. لازم به ذکر است که جهت معدوم نمودن لاشه پرندگان بهتر است چاهی برای دفن آنها به همراه آهک دور از چاه آب وسفره آب زیرزمینی حفر گردد.
مجموعه باغ پرندگان باید با توجه به تسهیل رفت وآمد عموم، امکان توسعه ودلایل مدیریتی درحومه شهرساخته شود تا امکان برنامه ریزی جهت احداث راههای ارتباطی، پارکینگ وسایرخدمات رفاهی فراهم باشد. دسترسی آسان به باغ پرندگان درجذب بازدیدکنندگان بی تأثیرنیست.

_ماده۶_ مدیریت باغ پرندگان:

توجه به نیازهای اساسی پرندگان،رسیدگی به بهداشت ،برقراری نظم وایجاد فضایی مناسب ازجمله مواردمدیریتی درمجموعه باغ پرندگان محسوب می گردند که به این منظورضروری است درخصوص موارد ذیل برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
تغذیه
گونه های مختلف پرندگان از مواد غذایی متفاوتی استفاده می کنندکه کیفیت وکمیت آن به نوع گونه، فصل وحتی شرایط خاصی مانندزمان جفتگیری، بیماری ویاسن پرنده بستگی دارد ولی ازآنجائیکه درمجموعه باغ پرندگان، پرنده هایی که معمولا” نیازهای مشترکی دارند درکنارهم نگهداری می شوند باید جیره غذایی را درنظرگرفت که تقریبا” نیازهای غذایی اینگونه پرندگان رافراهم نماید البته رسیدگی به غذای پرندگانی که داخل قفس می باشند به راحتی صورت می گیرد.انتخاب مواد غذایی بسیارمهم است برای پرندگان آزاد درمحوطه که اکثرا” ازنوع دانه خوارخواهند بود باید موادغذایی درنظر گرفته شود که تقریبا” بین همۀ آنهامشترک است .بایددر چندین ناحیه ازمحوطه باغ پرندگان بطورثابت ظروف غذاخوری تعبیه شود بدون آنکه جای آنهاتغییرنماید.برای پرندگانی که نیازهای متفاوت غذایی دارند بایددرمکانی که بیشترین تردد رادارندتغذیه شوند. استفاده ازمکمل های غذایی، ویتامین ها ومیکروالمانها باید زیرنظر متخصص تغذیه پرندگان یا دکتردامپزشک صورت گیرد.زمان غذا دهی وتعداد آن درروز نیز مهم است البته برای پرندگان آزاد می توان همیشه ظروف غذاخوری دارای غذا باشند اما برای پرندگان شکاری وپرندگانی که درقفس نگهداری می شوند بهتراست روزی یک یا دو وعده به آنها غذا داده شود.
مولتی ویتامینها را می توان طبق برنامه هفتگی ازطریق آب آشامیدنی دراختیار پرندگان قرار داد. دقت شود که ظروف آبخوری وغذاخوری باید بطور مرتب شستشو وضدعفونی شوند وباقیمانده مواد غذایی داخل قفسها بویژه قفس پرندگان شکاری جمع شودوپس ازآن کف قفس تمیزگردد.
بهترین زمان غذا دادن نیزصبح پس از طلوع آفتاب پیشنهاد می شود وبرای نوبت بعدی بهتر است بعدازظهر این کارصورت گیرد.درجدول شماره (۳) به تعدادی جیره غذایی پیشنهادی برای بعضی ازگونه های پرندگان بازمان غذادهی مناسب اشاره شده است البته تعیین جیره غذایی برای هرگونه پرنده ضمن آنکه به نوع گونه، سن وفصل بستگی دارد تاحدودی تجربی است ولی مدیریت مجموعه می تواند با به کارگیری متخصص جیره نویسی ،جیره غذایی مناسب را مشخص نماید. یکی از نکات مهم جلوگیری از تغذیه پرندگان توسط بازدیدگنندگان است البته برای تفریح می توان غذای مورد علاقه پرندگان را دراختیار بازدید کنندگان گذاشت تا درمحل مشخصی که تعیین شده به پرندگان بدهند.
درخصوص تغذیه پرندگان آبزی وکنارآبزی باید توجه نمود که در جیره غذایی طبیعی بعضی از آنها ماهی، قورباقه ویا حشرات کوچک وجود دارد بنابراین باید نیاز آنها به پروتئین بیشتر درجیره غذایی مدنظر قرارگیرد ضروری است درکنار استفاده از کنسانتره حاوی پودرماهی یا پودرگوشت ، این نوع پرندگان را با ماهیهای کوچک زنده تغذیه نمود یا درآبگیر مجموعه این نوع ماهی را پرورش داد. پرندگان شکاری نیاز به گوشت تازه دارند که باید از مصرف گوشتهای یخ زده و یا استخوان بدون گوشت اجتناب شودهمچنین باید این گونه پرندگان هفته ای یک یا دو بار با جگر تازه (گوسفندی یا گاوی) تغذیه شوند.
۲-رطوبت ودما :
برای انتخاب پرندگانی که درمحوطه رها هستند باید به نیازهای دمایی آنها وشرایط اقلیمی محل احداث باغ پرندگان دقت شود، بطور کلی اگر محل احداث مجموعه، جنوب کشور ودرنواحی گرمسیر باشد پرندگانی مانند طوطی سانان قادرخواهند بود درفضای باز زندگی نمایند وبرای نواحی سردسیرباید اینگونه پرندگان درداخل اتاقک با سیستم گرمایشی مناسب قرار گرفته، زیرا دمای پایین باعث مرگ آنها خواهد شد.
بعضی از پرندگان مانند پرندگان آبزی، قادرند درآب زندگی کنند ورطوبت اضافی به آنها صدمه نمی زندولی باتوجه به اینکه اکثرآنها درزمستان به نواحی گرمتر مهاجرت می کنند دمای پایین می تواندموجب بیماری درآنهاگردد.ازطرفی بسیاری از پرندگان خشکی زی در اثررطوبت زیاد دچاربیماری می شوند وتوصیه می شود برای آنها حتما” سرپناه مناسب احداث گردد بویژه اگردر قفس نگهداری می شوند تا درفصل پاییز وزمستان برف، باران وسرما به آنها آسیب نرساند بخصوص پرندگان شکاری باید دارای سرپناه مناسب باشند.
۳-بهداشت وتولید مثل :
باوجود بسیاری از بیماریهای واگیردار بین پرندگان وحتی بیماریهای مشترک بین پرندگان وانسان مانند آنفلوانزای پرندگان تشخیص بیماریها وپیشگیری ازبروز آنها درچنین مجموعه هایی ازاهمیت حیاتی برخورداراست که اقدامات ذیل زیر نظر یک دکتردامپزشک به پیشگیری وکاهش عوارض ناشی از بیماریها کمک می نماید:
الف- واکسیناسیون:
استفاده از واکسن های نیوکاسل، برونشیت، آنفلوانزای پرندگان وبرای جوجه ها واکسن گامبرو توصیه می شود که نحوه مصرف ودوز مورد نیاز توسط دکتردامپزشک تعیین می شود.
ب- تغذیه :
مواد غذایی باید مناسب، فاقد کپک و تازه باشند.
پ-قرنطینه :
ساخت مکانی جهت نگهداری ازپرندگان تازه وارد الزامی است این مکان باید دور ازسایر قفسها ساخته شود.
قرنطینه درواقع ساختمانی باید باشد که چندین قفس با ابعاد مختلف درآن قرار دارد باید نور، دما وحتی رطوبت این مکان قابل کنترل باشد(ضمیمه یک).
ورودی قرنطینه باید توسط حوضچه ضدعفونی از سایر قسمتها جدا شود. پرندگان تازه وارد را باید بین ۳۰ الی ۴۰ روز در این مکان نگهداری نمود تا انگل زدایی، واکسیناسیون وسایر اقدامات مورد نیاز از جمله آزمایشهای میکروبیولوژی (بخصوص ازنظر ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان) روی آنها انجام شود ودرصورت سلامت با نظر دامپزشک معالج در محوطه اصلی رها شوند.
ت-اقدامات درمانی :
جدا کردن پرندگان بیماروخارج کردن لاشه پرندگان تلف شده باید بسرعت انجام شود وبلافاصله ضمن انجام اقدامات درمانی بر روی پرنده بیمار، دلیل بیماری نیز مشخص می شود، لاشه پرندگان برای پیداکردن دلیل مرگ باید پس ازکالبد شکافی و نمونه برداری درچاه مخصوصی که بدین منظوراحداث شده قرار گیرد وروی آن آهک ریخته شود.استفاده ازویتامینها وداروهای ضدانگل نیز باید طبق برنامه وزیر نظردکتردامپزشک صورت گیرد.
ث- تمیز نمودن و ضد عفونی کردن مستمر قفسها ، آبخوری ها و دان خوری ها:
قفس پرندگان باید مجهز به سیستم دفع فاضلاب مناسب باشد بویژه اینکه پرندگان دارای مدفوع آبکی هستند و پس از مدتی این مدفوع انباشته شده ومی تواند موجب بروز انواع بیماری ها در پرندگان گرددوازطرفی با تولید بوی نامطبوع به علت وجود آمونیاک در ادرار پرندگان باعث آزردگی بازدیدکنندگان می شود. بستر مرطوب موجب بروز بیماری هایی مانند کوکسیدیوز می گرددکه یک بیماری مسری بین پرندگان است و با اسهال شدید باعث مرگ پرندگان می شود . بنابر این ضد عفونی بستر قفسها پس از شستشوی آنها وخشک نمودن کف قفسها اهمیت بسزایی دارد البته انتخاب نوع ماده ضد عفونی کننده نیز مهم است که مواد جدول ۴ پیشنهاد می شوند.
آبخوریها و دان خوری ها نیزباید طبق برنامه شسته و ضد عفونی شوند .باید دقت شود جنس ظروف آبخوری از نوعی باشند که هنگام استفاده از بعضی مولتی ویتامین ها با آنها ترکیب نشوند،بهترین جنس پلاستیک است .
ج- احداث حوضچه ضد عفونی :
ورودی به محوطه باغ پرندگان باید دارای حوضچه ضد عفونی باشد که در آن مواد ضد عفونی کننده قرار داشته باشد تا بازدید کنندگان هنگام ورود و خروج از داخل آن عبور نمایند.
تشکیل پرونده بهداشتی :
بهتر است برای هر پرنده پرونده بهداشتی تشکیل گردد و پرندگان با استفاده از حلقه پایی(باهماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست) و تگ بالی علامت گذاری شوند. پس ازثبت شماره حلقه در پرونده نام دکتر معالج، کلیه اقدامات درمانی ، نوع بیماریها ، زمان خروج از تخم ، زیستگاه اصلی ، جنس و گونه پرنده نیز درج شوند.
ح- احداث اطاق جوجه کشی:
شاید لازم باشد بعضی از تخمها را که پرنده ماده رها نموده در داخل ماشین جوجه کشی قرار داد همچنین پس از خروج جوجه ها از تخم باید از مادر مصنوعی استفاده شود البته آگاهی از زمان هچ شدن تخم هرگونه در کنارانتخاب مکان مناسب و افراد ماهر جهت نگهداری و تغذیه جوجه ها بسیار مهم است .
توجه به بهداشت ،واکسیناسیون جوجه ها و جلوگیری از دست آموز شدن آنها نیز باید جزء برنامه مدیریت نگهداری آز آنها قرار گیرد .
خ- بکار گیری دکتر دامپزشک مجرب و دو نفر کاردان دامپزشک :
از الزامات هر مجموعه باغ وحش ویا باغ پرندگان می باشد.
۵- اطلاع رسانی :
روشهای متعددی برای راهنمایی بازدید کنندگان وجود دارد شامل:
الف) نصب پوستروتابلوی اطلاعات برای هرگونه پرنده با درج نام فارسی،نام علمی و انگلیسی، نام زیستگاه، نوع موادغذایی مصرفی، عادات مخصوص، طول دوران هچ شدن تخمها، فصل جفت گیری، نوع آشیانه،وضعیت حفاظتی … وتصویرپرنده.
ب) استفاده ازفرد راهنمایی کننده
پ) توزیع بروشور، جزوه های آموزشی وCD
۶- کلاسهای آموزشی ومسابقات علمی :
با برگزاری کلاسهای آموزشی درخصوص پرنده شناسی ،پرنده نگری وجذب مخاطبین بویژه کودکان امکان افزایش آگاهی آنان در رابطه باحیات وحش بخصوص پرندگان وحتی مشارکت عمومی وجود دارد از طرفی با تشکیل NGO ها، جذب محققین و برپایی مسابقات علمی درزمینه های زیست محیطی، می توان محیطی پویا وبا نشاط جهت اوقات فراغت جوانان فراهم آورد.
۷- کارگاه تاکسیدرمی ( آمپایه ) :
با کسب مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست با هدف نگهداری مناسب و آمپایه پرندگانی که به دلایل مختلف تلف می شوند، امکان برگزاری کارگاه آموزشی درمورد روشهای تاکسی درمی و احداث موزه کوچکی در کنار مجموعه باغ وحش و یا باغ پرندگان وجود دارد.
_ماده ۷ _ شرایط اختصاصی :
همانطور که ذکر شد تفکیک پرندگان معمولا” یا براساس نوع زیستگاه ویا نوع موادغذایی مصرفی آنها است.ولی بهترین حالت ترکیب این دو ویژگی است به عبارتی می توان پرندگانی که زیستگاه مشترکی دارند ولی ازنظر موادغذایی رقابت چندانی باهم ندارند دریک مکان نگاه داشت البته به شرطی که فضای کافی دراختیارآنها قرارگیرد تا بخاطرانتخاب محل آشیانه وحس قلمروطلبی درگیری بین آنها بوجود نیاید. برای مثال می توان طوطی سانان وقناریها رادریک محوطه که دمای آن قابل کنترل باشد بصورت آزادانه نگهداری نمود ولی اگرروش نگهداری بصورت قفسی است باید پرنده های هرگونه جداگانه نگهداری شوند.
۱-مدارک واطلاعات موردنیاز:
متقاضی باید طرح توجیهی وسایر مدارک راجهت بررسی به سازمان ارایه نمایدالبته ازابتدا می تواند طرح جامع وبرنامه تفصیلی رانیز به منظور تسریع کار مطابق “نحوه صدور پروانه جهت متقاضیان ایجاد و فعالیت باغ های وحش و باغ پرندگان” به سازمان ارایه نماید.
ساختار باغ پرندگان:
درصورتیکه باغ پرندگان بصورت سرپوشیده احداث گرددتوجه به نوع ،جنس،شکل ،ارتفاع،استحکام وابعاد سقف،ستونها وحصارهای جانبی اهمیت زیادی دارد.لازم به ذکراست که طراحی سقف وستونها باید توسط مهندس یا آرشیتکت مجرب که دارای نظام مهندسی معتبر می باشد انجام شود زیرا این کار نازمند اطلاعات مهندسی دقیق می باشد.
۱-سقف:
سقف باغ پرندگان می تواند بصورت مخروطی(خیمه ایی)،استوانه ایی ویا مدور (گنبدی) باشد.درشکل مخروطی سقف برروی یک یا چند ستون مرکزی وستونهای جانبی قرارگرفته است وبدلیل شیبی که سقف دارد نسبتاَدرمقابل جریان شدید هوا مقاوم است. جنس سقف ازتوری ضخیم باچشمه های کوچک (۵/۲ × ۵/۲ سانتی متر)می باشد که توسط ترکیبی از سیم بکسلهای فولادی ۱۲،۱۶ و۱۰(نوع آنها متناسب با وزن سازه تعیین می شود) به ستونهای مرکزی، ستونها و دیواره های جانبی متصل شده است .
۲-ستونها:
ارتفاع ستونها باید متناسب با فضای مورد نیاز جهت پرواز پرنده ها،ارتفاع درختان موجود درمجموعه باشد مسلماَ هر چه این ارتفاع بیشتر باشد پرندگان فضای بیشتری برای پرواز دارند ولی ارتفای زیاد سقف به دلیل افزایش وزن آن وآسیب پذیرشدن دربرابر جریان شدید هوا نیازمندمهاربیشتربااستفاده از ستونها وسیم بکسلهای قویتر ،ستونهای بیشتر وبطورکلی تجهیزات کاملتری می باشد بنابر این بهترین ارتفاعی که بطور تجربی با وجود تجهیزات وامکانات حاضر می تواند برای احداث باغ پرندگان درنظر گرفت بین ۲۰ الی ۳۰ متر می باشد .
۳-حصار:
بهتراست دیواره اطراف مجموعه ترکیبی از دیوارچینی وفنس با چشمه های کوچک(جهت جلوگیری از عبور موش وپرندگان کوچک) باشد وپی زیردیواره باید به اندازه ای درنظر گرفته شود که مانع نقب زدن حیواناتی نظیر روباه گردد .

ردیفنام ماده ضد عفونی کننده
۱

                                                                        ستریمیدث (ساولن)

۲

                                                                              مایکوجرم

۳

                                                                            گلوتار آ. ام ۲۰۰

۴

                                                                                 ژرموکیلر

انواع آشیانه
مواد لازم برای ساختن آشیانه به نوع پرنده و محیط اطراف بستگی دارد و معمولاً شامل سنگریزه ، خاک ، چوب ، پر ، برگ ، شاخه ، پشم و حتی مواد بزاقی خود پرنده می باشد. محل آشیانه نیز ممکن است بر روی زمین یا بصورت کیسه های بافته شده بر روی درختان متفاوت باشد
_آشیانه زمینی
_سقف

مساحت و زیربناهای طرح احداث باغ پرندگان

جایگاه پرندگان ۱۷۷۱.۶۵ مترمربع
فضای سبز و آبنما ۲۶۲۷.۷۵ مترمربع
کافی شاپ ۱۴۴.۶۰ مترمربع
غرفه صنایع دستی ۱۶ مترمربع
مدیریت و فضای خدماتی ۱۳۳.۳۰ مترمربع
محوطه سازی ۵۳۵۰.۸۵ مترمربع
انبار و سرویس بهداشتی ۹۷.۸۰ مترمربع

مشخصات سرمایه گذاری طرح احداث باغ پرندگان

طرفیت سالانه طرح : ۶۰۰۰۰۰ نفر در سال
میزان سرمایه ثابت :۱۸۰۰۰ میلیون ریال
مساحت زمین (مترمربع) :۴۰۰۰۰ متر مربع

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)