طرح راه اندازی سوپرمارکت

سود متوسط سوپرمارکت ۱۵ تا ۳۰ درصد راه اندازی کسب و کار همواره با ریسک همراه است؛ فرقی ندارد این کسب و کار کاملا جدید باشد یا اینکه صدها نمونه موفق آن پیش از این راه اندازی شده باشد. به هر حال باید برای به دست آوردن درآمد پول، وقت و انرژی باید صرف کرد.
حال در این میان کسی موفق است که بتواند خواسته مشتری را بهتر بشناسد و بازار را در دست بگیرد. به گزارش پول نیوز، البته دسته موفق دیگری هم وجود دارد که از قدرت ریسک پایینی برخوردارند و با توسل به تجربیات صاحبان کسب و کارهای موفق سعی می کنند. در واقع آنها به دنبال فعالیت اقتصادی هستند که امتحان خود را پس داده و اداره آن با کمترین ریسک همراه باشد.
بدون شک سوپرمارکت یکی از آن دست کسب و کارهای محبوبی است که هر سرمایه گذاری را وسوسه می کند تا برای یک بار هم که شده به راه اندازی آن فکر کند. به هر حال شغلی است که همیشه مشتری های خود را داشته و به اصطلاح بازار دارد. تجربه تاریخی هم نشان می دهد در هر محله وجود یک خواربارفروشی، از یک بقالی کوچک گرفته تا نمونه امروزی آن یعنی هایپر مارکت الزامی است.
اگر می خواهید زود به سودآوری رسیده و دوره بازگشت سرمایه تان در کسب و کاری که راه انداخته اید کوتاه و در نهایت کسب و کار موفقی داشته باشد، در انتخاب جای سوپرمارکت دقت کنید چرا که یک اشتباه کوچک در مکان یابی درست منجر به تعطیلی کسب و کارتان خواهد شد. این مطلب به نقل از یکی از سوپرمارکت داران دریانی پایتخت است که بیش از ۱۰سال سابقه فعالیت در اداره یک سوپرمارکت ۱۰۰متری در حوالی بلوار کشاورز را دارد.
مهم ترین عامل مکان سوپرمارکت بوده که بسته به اندازه و جای فروشگاه قیمت آن متفاوت است. در یک مکان شاید با کمی قیمت اضافه تر سود خوبی در ماه داشته باشید و در مکان دیگر با قیمت کمتر سود نسبتا کمتری. با این حال سوپرمارکتی که در محل گذر و در یک منطقه مسکونی است به تبع مشتریان بیشتری خواهد داشت، البته در این میان قدرت خرید ساکنان محله نیز در درآمدزایی سوپرمارکت نقش بسزایی دارد چرا که هر چقدر مردم وضع مالی بهتری داشته باشند، بیشتر خرید می کنند.

هزینه های راه اندازی سوپرمارکت

گشتی در بنگاه های معاملات املاکی حاکی از آن بود که رهن یک سوپرمارکت ۴۸ متری با ۲۰ متر بالکن در یکی از خیابان های فرعی محله پیروزی ۶۰میلیون به اضافه ۷٫۵ میلیون اجاره ماهانه است. مبلغ رهن یک سوپرمارکت ۴۰متری در یک جای شلوغ و پرترددتر به ۳۰۰ میلیون تومان هم می رسید. درحالی که رهن یک سوپرمارکت ۶۰ متری در یکی از محلات پرتردد چیذر بالغ بر ۲۵۰میلیون ودیعه و ۸ میلیون اجاره ماهانه است و اجاره همین سوپرمارکت با موقعیت مشابه در محله سعادت آباد ۳۰۰ میلیون ودیعه با ۲۵ میلیون تومان اجاره قیمت گذاری شده است.
البته اگر کسی بخواهد دکور و وسایل سوپرمارکت را با سلیقه خود تهیه کند باید بابت تهیه هر یخچال و فریزر بین۲ تا ۱۰میلیون هزینه کند. این تفاوت قیمت جدا از برند آن، به ابعاد و کاربری یخچال یا فریزر برمی گردد. البته بعضاً شرکت های تولیدکننده مواد غذایی مانند بستنی برای تبلیغات یخچال های رایگان به فروشگاه ها می دهند.
این در حالی است که هزینه تهیه قفسه های مناسب سوپرمارکت متری یک تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. در نهایت اینکه یک سوپرمارکت برای شروع کار نیاز به حدود ۹۰ میلیون تومان جنس دارد.
هتر است در ابتدا اجناس از طریق عمده فروشان تهیه شود و اینکه افراد تازه کار خریدوفروش خود را با اجناس ضروری آغاز کنند تا اینکه از سلایق مشتری خود آگاه شوند، البته در ماه های بعدی بازاریاب ها و ویزیتورها به سراغ آنها می آیند و خرید اجناس به صورت امانی یا از طریق چک کار را برای سوپرمارکت داران تازه کار راحت تر می کند.

میزان درآمد سوپرمارکت

اجناس داخلی سود کمی دارد. در بهترین حالت سود مواد غذایی مانند لبنیات و بستنی بین ۸ تا ۱۲درصد است.
بیشترین سود روی اجناس خارجی است که مشخصا جایی که قدرت خرید مردم بالا باشد، فروش بیشتر خواهد بود. به طور متوسط سود ماهانه سوپرمارکت حدود ۲۰درصد است. در محلاتی با سطح درآمد متوسط این سود بین ۱۵ تا ۲۰درصد بوده و در محلاتی که وضع درآمدی افراد بهتر است این رقم به ۲۵ تا ۳۰درصد نیز می رسد.
سوپرمارکت از آن دست مراکز خریدی است که همیشه مشتری دارد. یکی از سوپرمارکت داران خیابان فاطمی در این خصوص گفت: ساعت کار سوپرمارکت از هفت صبح آغاز می شود و بعضاً تا ساعت ۱۲شب دایر است. با این حال، اوج ساعت کاری آن بین ساعات ۱۱ صبح تا یک بعد ازظهر است. به این ترتیب توصیه می کنم به تنهایی اقدام به راه اندازی و اداره سوپرمارکت نکنید.
یک سوپرمارکت حداقل دو نیرو می خواهد یکی برای تهیه اجناس از بازار و دیگری برای کار در سوپرمارکت. برای مثال در این فروشگاه من یک صندوقدار و دو کارگر تمام وقت دارم. خودم نیز به طور مداوم سرکشی می کنم.
سخت ترین بخش کار در اداره یک سوپرمارکت مربوط به صندوقدار و سپس چیدمان و کنترل اجناس است. صندوق بخش اصلی این کسب و کار به شمار می رود و نمی توان آن را به هر کسی سپرد. به هر حال اداره سوپرمارکت کاملاً زمانبر است.
بعضا پیش می آمد در روزهای ابتدایی کار، زمان استراحتم به کمتر از چهار ساعت می رسید یا اینکه در دو سال ابتدای کار من اصلاً یک روز هم تعطیلات یا مسافرت نرفتم. مسئله ای که افراد تازه وارد باید درنظر بگیرند این است که اداره سوپر مارکت بسیار دشوار و در برخی مواقع غیرممکن است، پس بهتر است آنها به دنبال یک شریک یا حداقل یک مدیر مورداعتماد باشند.