طرح احداث سورتمه ریلی

سورتمه ریلی وسیله تفریحی دارای ویژگی و مشخصه‌های جالبی است و استفاده از آن هیجان و شادی خاصی را برای تماس گروه‌های سنی به همراه دارد.
این وسیله تفریحی دارای ویژگی و مشخصه‌های جالبی است و استفاده از آن هیجان و شادی خاصی را برای تماس گروه‌های سنی به همراه دارد. سورتمه‌های جدید در کلیه فصول حتی در باران و سرما قابلیت استفاده داشته و نصب پوشش‌های محافظ در برابر باران و ضربه بر روی آن امکان پذیر است. این بازی از جمله بازیهای مدرن و روز دنیا بوده که هم دارای هیجان بالایی می‌باشد و هم به لحاظ ساختاری می‌تواند در حد کلاس تله کابین بوده و امکان رقابت را نیز با تلکه کابین فراهم آورد و همچنین بازار هدف را به خوبی پوشش دهد. این وسیله تفریحی دارای ویژگی و مشخصه‌های جالبی است و استفاده از آن با توجه به تنوع رنگهای شاد آن هیجان و شادی خاصی را برای تمام گروه سنی مهیا نماید. بازی سورتمه در همه فصول و در تمام شرایط جوی از جمله باران و … قابلیت استفاده دارد.
این مجموعه تلفیقی از دو سیستم رولرکوستر و آلپاین اسلاید ( Roller Coaster + Alpine Slide ) است که سرعت و هیجان خود را از سیستم رولرکوستر و طراحی ساده همراه با اجراء سریع بدون صدمه زدن به طبیعت در مناطق کوهستانی را از آلپاین اسلاید ها به ارث برده .مفهوم آلپاین کوستر از نقطه نظر کارشناسان ، بازی ساده ای (آلپاین اسلاید) است که با یک سورتمه کوچک به طرز عجیبی پرسرعت و هیجان انگیز شده است . مسافران در این وسیله به راحتی می تواند سرعت خود را در حین بازی کنترل کنند ، بدین ترتیب که با حرکت دو اهرم جانبی واگن ها به جلو ، سرعت آن افزایش و با حرکت این اهرم ها به سمت عقب ، سرعت آنها کاهش می یابد . این سیستم با اسلاید ها ( که فقط در سراشیبی سر می خورند ) کاملا متفاوت می باشد . در این وسیله ، سورتمه بر روی ریلی فولادی حرکت می کند که مانع از خروج سورتمه ها از مسیر بازی و در نتیجه کاهش ریسک آن می گردد .

مشخصات سیستم‌های سورتمه ریلی

با بررسی‌های انجام شده دستگاه‌های عرضه شده توسط شرکت ویگاند آلمان بیشترین سازگاری را با محیط جغرافیایی داشته و نیاز زیادی به تغییر فرم ظاهری زمین ندارند همچنین قسمت‌های فلزی ضد رنگ این دستگاه‌ها، ضد فرسایش و خوردگی و قابل بازیافت بوده و هیچ نوع تخریبی در محیط زیست اطراف خود بوجود نمی‌آورند.

سازندگان تجهیزات سورتمه

تجهیزات سورتمه سواری ساخت کارخانه ویگاند (wiegand) تنها سازنده این تجهیزات در دنیا که در شهر راسرورف آلمان مستقر است، می‌باشد.
بازی سورتمه در همه فصول و در تمام شرایط جوی از جمله باران و … قابلیت استفاده دارد.

هزینه احداث بازی سورتمه ریلی

با در نظر گرفتن طول کل مسیر به اندازه ۱۰۰۰ متر، مسیر بالابر ۳۰۰ متری و با بررسی‌های انجام شده در خصوص میزان سرمایه لازم جهت احداث مجموعه سورتمه جزئیات سرمایه گذاری به شرح زیر است:
ماشین آلات و تجهیزات: ۱۴ میلیارد تومان
تاسیسات و ساختار فلزی: ۳۶۵ میلیون تومان
ساختمان و محوطه سازی: ۶۲۰ میلیون تومان
نرخ بازدهی طرح: ۳۹.۲
تعداد اشتغال مستقیم طرح: ۸ نفر
میزان جذب گردشگر: ۶۰۰ هزار نفر در سال


این طرح فی نفسه موجب جذب بالای گردشگر به منطقه محل احداث طرح خواهد شد که باعث رونق صنایع و مشاغل مرتبط با امر توریستی در شهرهای همجوار می‌گردد و همه اینها علاوه بر ترویج احساس شعف و مسائل روانی مثبتی را پس از تخلیه هیجان در این بازی در بازدیدکننده‌ها ایجاد می‌نماید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)