طرح تولید تیشو

تیشو عبارت است از دستمال كاغذی كه از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا رنگهای دیگر باشد. دستمال کاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد.
زمانی که برگ دستمال کاغذی در مقابل نور قرار میگیرد، پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده می شود.
رنگ به کار رفته در ساخت دستمالهای کاغذی باید از رنگهای مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال کاغذی هم رنگ و متناسب باشد. هم چنین دستمال کاغذی باید فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد.
تولید این کاغذها در کشور نسبت به سایر کاغذها از قبیل کاغذ چاپ، تحریر، روزنامه، مقوا و کاغذهای بسته بندی در حد پایین تر قرار دارد و علت آن را می توان کمی مقدار مصرف آنها در سبد مصارف خانوار جست وجو کرد. با توجه به استفاده روزافزون از محصولات ذکر شده با توجه به بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه و رعایت بهداشت ، نیاز به تولید تیشو که ماده اولیه اصلی
تولید این محصولات می باشد نیز بسیار ضروری می باشد . محصولات طرح انواع تیشو جهت تولید محصولات مختلف از جمله انواع دستمال کاغذی ، کاغذ توالت ، حوله آشپزخانه ، دستمال سفره و …. می باشد .
یکی از مهمترین شاخص های رشد اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی در هر جامعه را میزان مصرف کاغذ در آن جامعه می شناسند، به طوری که افزایش مصرف کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه نمادی از رشد فرهنگی و رشد مصرفی انواع کاغذهای بسته بندی و مقوای صنعتی را نشان رشد اقتصادی و افزایش میزان مصرف کاغذهای بهداشتی را ناشی از رشد و بهبود بهداشت در آن جامعه می دانند .

محصولات طرح انواع تیشو جهت تولید محصولات مختلف از جمله انواع دستمال کاغذی ، کاغذ توالت ،حوله آشپزخانه ، دستمال سفره و … می باشد . یکی از مهمترین شاخص های رشد اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی در هر جامعه را میزان مصرف کاغذ در آن جامعه می شناسند، به طوری که افزایش مصرف کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه نمادی از رشد فرهنگی و رشد مصرفی انواع کاغذهای بسته بندی و مقوای صنعتی را نشان رشد اقتصادی و افزایش میزان مصرف کاغذهای بهداشتی را ناشی از رشد و بهبود بهداشت در آن جامعه میدانند.

اجرای برنامه های توسعه فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی در هر کشور دامنه وسیعی را برای رشد فرهنگی ، اجتماعی و بهداشتی به وجود آورده و شتاب فزاینده ای را در مصارف انواع کاغذ پدید می آورد. علاوه بر آن افزایش سریع جمعیت و رشد بینش فرهنگی در جامعه و تحلیل علم و دانش از یک طرف و افزایش تولید انواع کالا برای مصارف داخلی و صادرات که با استفاده از انواع کاغذ و مقوا جهت بسته بندی های متناسب و عرضه به بازار مصرف همراه است. موجب تشدید تقاضا برای مصرف انواع کاغذ و مقوا می شود.

تکنولوژی ساخت هر یک از انواع کاغذها از پیچیدگی و ظرافت خاص برخوردار است و دانش فنی، تجربه، امکان تأمین مواد اولیه مرغوب از ارکان اساسی تولید کاغذ به شمار می رود و در پروسه تولید انواع کاغذ مهمترین نقش را خمیر کاغذ به عنوان ماده اولیه در کارخانجات کاغذسازی بازی می کند و در صورتی امکان تأمین انواع خمیر کاغذ در کشور فراهم گردد می توان امیدوار بود که تولید آن در حد مصارف داخلی انواع کاغذ به اتکاء دانش و تجربه موجود امکان پذیر می گردد. در میان انواع کاغذها، کاغذ بهداشتی مهمترین عامل پیشگیری در سرایت امراض و شیوع آن در جامعه است.

آمار و ارقام ارائه شده توسط کارشناسان و متخصصین بهداشت در مورد بیماریهای ناشی بر اثر استفاده از لوازم غیربهداشتی سنتی، ضرورت و اهمیت کاربرد انواع کاغذهای بهداشتی را به وضوح نشان میدهد به ویژه در این زمان و در شرایطی که آلودگیهای بهداشتی بر اثر کثرت جمعیت در هر کشور، بیماری های جدید و هزاران علل اجتماعی دیگر سیر صعودی پیدا کرده است.

به همین دلیل نیز همه روز شاهد روند افزایش مصرف کاغذهای بهداشتی در کشورهای مختلف جهان می باشیم. از جمله کالاهای بهداشتی که در پیشگیری از گسترش بیماریهای گوناگون در نیم قرن گذشته بسیار موثر قرار گرفته، استفاده از فرآورده های کاغذ بهداشتی مانند نوار بهداشتی، پوشک بچه و دستمال های کاغذ بوده است.

با افزایش سطح آگاهی های اجتماعی، توسعه فرهنگ، دانش و آگاهیهای اجتماعی و بهداشتی در هر جامعه، مصرف محصولات سلولزی بهداشتی جنبه ضروری پیدا کرده و در این زمینه سرمایه گذاری قابل توجهی در جهت تولید این محصول در کشورهای مختلف صورت پذیرفته است. کاغذ تیشو یکی از مواد اولیه و اصلی در تولید محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، حوله کاغذی، کاغذ توالت، نوار بهداشتی، تامپون و دستمال سفره و پوشک می باشد. گرچه انواع کاغذها را می توان از ضروریات و یکی از مواد مصرفی در جوامع پیشرفته دانست ولیکن به جرأت می توان گفت که محصولات کاغذ بهداشتی در میان سایر انواع کاغذها از بدو تولد تا زمان مرگ هر انسان در این جوامع همراه و مورد استفاده انسان قرار می گیرد و بهمین سبب است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته استفاده از کاغذهای بهداشتی مصرف سرانه آن هر ساله روبه افزایش می باشد.

ویژگی های کاغذ تیشو

ویژگی هایی از محصول که نسبت به ویژگی های دیگر بیشتر تحت تأثیر فرایند های تکمیلی قرار می گیرند عبارتند از: جذب آب بالک مقاومت ترمی تعداد لایه و ظاهر مطلوب. این عبارات در صنعت تیشواز اهمیت خاصی برخوردارند. بسته بندی هایی که این ویژگی ها و مکانیسم های پیشین آن ها را می شناسند توانایی بیشتری برای تنظیم و تغییر فرایند های تکمیل جهت دستیابی به حداکثر کارایی را دارند.

شرح این ویژگی ها در ذیل تجزیه و تحلیلی از نقطه نظرات مشتریان و مصرف کنندگان محصولات کاغذ های بهداشتی است. چگونگی مصرف محصول مهم تراز چگونگی محصول می باشد .

کاربرد های کاغذ تیشو

کاغذ تیشو یکی از مواد اولیه و اصلی در تولید محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، حوله کاغذی، کاغذ توالت، نوار بهداشتی، تامپون و دستمال سفره و پوشک می باشد. گرچه انواع کاغذها را می توان از ضروریات و یکی از مواد مصرفی در جوامع پیشرفته دانست ولیکن به جرأت می توان گفت که محصولات کاغذ بهداشتی در میان سایر انواع کاغذها از بدو تولد تا زمان مرگ هر انسان در این جوامع همراه و مورد استفاده انسان قرار می گیرد و به همین سبب است که در کشور های صنعتی و پیشرفته استفاده از کاغذهای بهداشتی مصرف سرانه آن هر ساله روبه افزایش می باشد.

وضعیت تولید تیشو در ایران

دستمال کاغذی از آن دسته محصولات صنایع سلولزی است که این روزها در بازارخواهان زیادی پیدا کرده و تولید آن نیز به‌روز است. به گفته کارشناسان، کاغذ تیشو به عنوان ماده اولیه اصلی برای تولید انواع دستمال کاغذی به اندازه کافی به‌دست تولیدکنندگان نمی‌رسد.

با این حال، برخی کارشناسان معتقدند این کالا در زمره کالاهای اساسی به شمار نمی‌رود و حساسیتی برای آسان‌سازی تامین مواد اولیه آن وجود ندارد. از سوی دیگر‌، برخی کارشناسان دستمال کاغذی را در زمره محصولات بهداشتی برشمرده‌اند و حمایت از تولید باکیفیت این کالا را برای حفظ سلامت جامعه امری ضروری می‌دانند.
پیش از این، ۵ کارخانه اصلی که ۳ تای آن نیز دولتی بود، مواد اولیه دستمال کاغذی تولید می‌کردند.
اکنون این کارخانه‌ها وضعیت تولید مناسبی ندارند و نمی‌توانند مطابق با ظرفیت خود کار کنند. از این میان فقط یک شرکت که با سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد شده و سهم ۶۰ درصدی بازار را در تولید تیشو و خمیر کاغذ دارد، تغییر رویه داده و به تازگی اعلام کرده که از این پس، به بقیه صنایع پایین‌دستی سلولزی، مواد اولیه اختصاص نمی‌دهد که باعث واکنش سایر تولیدکنندگان سلولزی و بهداشتی ایران شده است چراکه با وجود توافق‌های اولیه، اکنون دستمال کاغذی و جعبه‌ آن را تولید ‌و جعبه‌های پر‌شده از دستمال کاغذی را در بازار توزیع می‌کند.
واژه «تیشو» شامل محصولات مختلفی است که از کاغذهای با وزن پایه کم، خشک و ریز کنگره‌ای‌شده‌(کرپ‌دار) یا فاقد ریز کنگره‌ای (بدون کرپ) تولید شده‌اند.

حدود ۱۰۰٪ از نیاز تیشوی کشور توسط تولید کنندگان داخلی تامین میگردد که از مقدار تولید داخلی ۳۲٪ توسط دو شرکت لطیف و حریر تولید میشود. این بدان معنی است که در حال حاضر شرکتهای لطیف و حریر رقبای تولید کننده جدی در کشور دارند لیکن طبق آخرین اطلاعات دریافتی از مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی صنایع غیرفلزی مربوط به سال ۹۲ و ۹۳ ، از جانب وزارت صنایع در خصوص راه اندازی طرحهای تولید تیشو شرکتهای حیات و گلپونه راه اندازی شده و در سال ۹۴ شرکت زرین برگ پرشیا نیز وارد بازار شده اند. 

 با توجه به مطالعات انجام شده در ایران چهار شرکت محصولات کاغذی لطيف ، حریر خوزستان ، نوظهور ، پارس حیات ، زرین برگ پرشیا و گلپونه تولید کنندگان اصلی تیشو در کشور بوده که مجموع ظرفیت اسمی نهائی چهار شرکت 177500 تن در سال می باشد. سهم شرکت حریر خوزستان از ظرفیت اسمی تولید در کشور 8.4 درصد می باشد.  مصرف سرانه تیشو در کشور در سال ۱۳۹۴ حدود 1.2 کیلوگرم بوده است ، با توجه به ضریب رشد مصرف تیشو در سال های گذشته و با عنایت به مطالعات صورت گرفته، پیش بینی ضریب افزایش مصرف تیشو در کشور به طور میانگین ظرف پنج سال آینده برابر با ۱۰% میباشد. که در سال ۹۳ به علت فشار مالی بر روی اقشار مختلف مردم و تورم موجود تحقق نیافت. با احتساب ضریب فوق، مصرف کل کشور به ۱۱۰۰۰۰ تن در سال خواهد رسید ، که با ظرفیت تولید موجود ، شکاف بین عرضه و تقاضا بشدت افزایش یافته و عرضه از تقاضا پیشی خواهد گرفت. 

در حال حاضر بنابر آخرین داده های موجود 13 واحد فعال در حوزه تولید تیشو با ظرفیت اسمی حدود 310 هزار تن در سال داریم. پیش بینی میشود حدود 60 درصد ظرفیت اسمی این واحدها عملیاتی و منجر به تولید شده است. در نمودار زیر وضعیت این واحدها در کشور آماده است.

فرآیند تولید تیشو

تولید کاغذ تیشو از طریق خمیر سافت وود مخصوص تولید تیشو انجام می پذیرد. در این راستا، خمير آماده شده ازطريق فن پمپ ها به قسمت هد باكس و از آنجا به ميان دو واير (بالايي و پاييني) فرستاده شده و از طريق واير پاييني به فلت انتقال یافته و سپس بوسيله دو پرس به سطح سيلندر چسبانده مي شود. با فشار بخار موجود در سيلندر و توسط دو هودي كه در بالاي سيلندر قرار دارند، هواي داغ به سطح كاغذ دميده شده و كاغذ تا حد استاندارد خشك مي شود. پس از خشك شدن، كاغذ به قسمت پاپريل منتقل شده و روي اسپول پيچيده مي شود. پروسه توليد در كابين كنترل بوسيله سيستم  PLC(كنترل كامپيوتري) نظارت مي گردد.کاغذ تیشو با توجه به نیاز مشتریان و انواع محصولات تولیدی کارخانجات در گرماژها و سایزهای مختلف به صورت رول تیشو تولید می شود.کاغذ تیشو از نظر مبدا به دو دسته کاغذ ایران و کاغذ خارجی و از نظر رنگ نیز به دو دسته کاغذ سفید و کاغذ رنگی تقسیم بندی می شود. از جمله مهمترین ویژگیهای تعیین کننده میزان مرغوبیت و کیفیت کاغذ تیشو می توان به درجه سفیدی کاغذ، میزان نرمی یا سافت نس کاغذ، میزان رطوبت یا مویسچر کاغذ و … اشاره نمود.

انواع گرماژها و عرضهای رول تیشو به صورت زیر است:

نوع تیشو

گرماژ

سایز

دستمال صورت

14

سایزهای متفاوت

دستمال حوله

24

سایزهای متفاوت

دستمال توالت

22 و 17

سایزهای متفاوت

دستمال سفره

30

سایزهای متفاوت

خمير الياف كوتاه (هاردوود)،خمير الياف بلند(سولفيت و سولفات) ، مواد افزودني نظير مواد ضد عفوني كننده، مواد پر كننده و مواد مربوط به افزایش دهنده مقاومت تر و خشك كاغذ. مواد ذكر  شده با درصد هاي مشخص در مخزني بنام پالپر با هم مخلوط شده و در چستهاي موجود ذخيره مي گردد. قبل از رسيدن خمير به ماشين كاغذ، خمير از پالايشگرهاي مختلفي جهت تميز شدن و همچنين از دستگاهي بنام ريفاينر جهت رشته رشته شدن عبور كرده و پس از آن به ماشين كاغذ تغذيه مي گردد.خمیر فلاف پالپ یا خمیرکاغذ پالپ و یا اصطلاحا خمیرپالپ از ضایعات کاغذ و لینتر پنبه(آلفا سلولز)  و سافت وود (خمیر چوب نرم ) و هارد وود  ساخته می شود .پروژه تولید خمیر کاغذ بهداشتی پالپ جهت مصارف کارخانه های تولید نوار بهداشتی و پوشک بچه میباشد .(لایه داخلی نوار بهداشتی و پوشک بچه وظیفه جذب مایع را به عهده دارد.) که موارد مصرف آن در 8 مورد دیگر نیز شناسایی شده است . تقریبا 95% این نوع مواد خام وارداتی می باشد و نزدیک به 160 کارخانه مصرف کننده و حدود 4 کاخانه تولید کننده این نوع مواد خام در ایران موجود میباشد. هرکارخانه تولید خمیر پالپ نهایتا مصرف 2 کارخانه را میتواند جوابگو باشد و کارخانه های دیگر نیاز به این نوع خمیر پالپ دارند. درنهایت از لحاظ بازار فروش مشکلی ندارد .همچنین ماشین آلات ساخت این شرکت با کیفیت و گارانتی در حد ماشین آلات اروپائی می باشد و کیفیت ماشین آلات و مواد تولیدی و بازار فروش و غیره تضمین شده است. بطوریکه کارخانجات تولید خمیر کاغذ پالپ هیچگونه دغدغه ای در مورد فروش محصول خود نداشته و ندارند. مواد مصرفی مور داستفاده در این نوع خمیر کاغذ لینتر پنبه و ضایعات کاغذ بدون یووی و ضایعات کارخانه های تولید نوار و پوشک و بعضی از انواع خمیر کاغذ کرافت الیاف بلند و آلفا سلولز با گرید های مختلف می باشد. لازم به توضیح است که خود کارخانه های مصرف کننده خمیر پالپ خودشان تولید کننده مواد خام مصرفی در تولید خمیر پالپ می باشند به شکلی که خمیر کاغذی خارجی که بیشتر این کارخانجات در تولید خود به صورت ضایعات از پروسه تولید خارج می شود، بصورت بازیافت در کارخانه تولید پالپ بصورت خمیر کاغذ فلاف پالپ تولید می شود. به طور کلی می توان عمده مصرف خمیرها را در انواع مختلف برای تولید تیشو، پوشک بچه و نوار بهداشتی عنوان نمود.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید تیشو

ظرفیت تولید سالیانه : 15000 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 35000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 12000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 120 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 110 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 65 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : 39 درصد