7 نکته کاربردی برای تحقیقات بازاریابی

7 نکته کاربردی برای تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی بهترین روشی است که در آن از اطلاعات به‌دست‌آمده، برای حل چالش های بازاریابی استفاده می شود. این مشکلات و چالش ها عبارتند از: قیمت گذاری، شناسایی رسانه های تبلیغاتی اثر بخش و… . تمرکز روی اطلاعات کاربردی در حل مکشلات به ما کمک می کند. تحقیقات بازاریابی بخشی از بازاریابی است و برای انجام هر مرحله از فرآیند بازاریابی داده ها و اطلاعات، مهم ترین بخش کار هستند. یکی از وظایف اصلی و مهم تحقیقات بازاریابی درک نگرش ها، رفتار مصرف کننده و عادات خرید مصرف کنندگان یا اصطلاحاً فراهم آوردن نگرش بازاریابی است.

تحقیقات بازاریابی چه کاربردی دارد؟

– اولین قدم تحقیقات بازاریابی شناخت مشتری یا خریدار است.یعنی برنامه کاری و زیربنای اصلی با توجه به نیاز مشتریان تنظیم می شود.
– تحقیقات بازاریابی در تعیین سیاست های بازاریابی اثر گذار است و به این ترتیب از عوامل قابل کنترل و غیرقابل کنترل بازار به بهترین صورت استفاده می شود.
– تحقیقات بازاریابی با کشف بازارهای جدید، موارد استفاده از محصولات و خدمات پیشین را گسترش می دهد.
– حذف اطلاعات مبتنی بر حدسیات و فرضیات؛ و این تحقیقات از سرمایه گذاری های سنگین در بخش های غیر ضروری جلوگیری می کند زیرا در تصمیم گیری های مهم تجاری امکان بازگشت وجود ندارد.
– نقش موثری در کاهش هزینه ها دارد.
– افزایش اثرگذاری فعالیت های تبلیغاتی و فروش محصول یا خدمات.

تحقیقات بازاریابی را به طور کلی می توان به سه گروه تقسیم کرد:

تحقیقات درباره بازار
تحقیقات درباره مشتری و مصرف کننده
تحقیقات درباره محصول
روش جمع آوری اطلاعات یا به نوعی تحقیق بازاریابی به دو روش کمّی و کیفی صورت می گیرد.

مراحل تحقیقات بازاریابی

مراحل تحقیقات بازاریابی برای دستیابی به اطلاعات از بازار هدف، مشتریان، تحلیل رقبا و پیش بینی عملکرد آتی آنان در بازار مورد بررسی قرار می گیرد و برای دستیابی به بهترین نتایج باید طبق مراحل زیر پیش رفت:
1- طرح مسئله، مشکل یا هدف
2- انتخاب روش تحقیق یا پژوهش
3- نوع اطلاعات و دیتای مورد نیاز
4- طراحی پرسشنامه
5- تعیین نمونه آماری و اندازه
6- جمع آوری و تحلیل داده ها
7- تهیه گزارش تحقیقات

7 نکته کاربردی برای تحقیقات بازاریابی

انواع تحقیقات بازاریابی
تحقیقات بازاریابی پایه ای:

یعنی یک تصمیم گیری خاص در ذهن محقق نیست و صرفا هدف توسعه دانش بازاریابی است.
مثال: تحقیق در خصوص روش هایی که فروشگاه ها با تغییر در جو فروشگاه می توانند بر رفتار و احساسات مشتریان تاثیر بگذارند.

تحقیقات بازاریابی کارکردی:

تصمیم گیری در خصوص یک مسئله مشخص، بازاریابی برای یک شرکت یا سازمان خاص انجام می شود.
مثال: تویوتا در مورد طراحی یک محصول جدید برای یک بخش خاص از بازارش تحقیقات بازاریابی انجام می دهد.

دستاورد های تحقیقات بازاریابی

دستاورد های تحقیقات بازاریابی کاهش هزینه ها، کاهش ریسک، افزایس درآمد و ارزیابی ایده یا محصول است. بسیاری از شرکت‌ها بدون صرف وقت برای درک مشتری و نیازهایش، مستقیماً به سمت تولید می‌روند. آن‌ها برنامه‌های خود را روی حدس‌هایی پایه‌گذاری می‌کنند که شانس موفقیت دارند. هزینه و زمان زیادی برای ساخت یک محصول می‌گذارند و خوش بین هستند که همه چیز همانطور جلو خواهد رفت که حدس می‌زنند. اما حدس زدن گران است. شما چندین هفته یا ماه روی ایده خود کار می‌کنید و آن را به واقعیت تبدیل می‌کنید. لحظه رونمایی شگفت‌انگیز است. بسیار هیجان‌زده هستید. انتظار دارید با علاقه کاربران مواجه شوید و خودتان را برای برگزاری جشن آماده می‌کنید. اما این ماجرا فقط برای تعداد کمی از استارتاپ‌ها اتفاق می‌افتد! احتمالاً در ابتدا با چیزی مواجه شوید که برایتان باور نکردنی باشد. خرابی، اشکالات و یا بدتر از همه: هیچی! اگر هنوز بازار را درک نکرده‌اید، برای این مورد آماده شوید که هیچ کس به محصول شما اهمیتی ندهد.

 

 


درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: