طرح احداث هتل ۵ ستاره

وجود گردشگران با اهداف، سلایق و البته بودجه متفاوت صنعت هتل‌ داری را متحول کرده و باعث به وجود آمدن انواع مختلف هتل‌ها با مشتریان، خدمات، امکانات، موقعیت جغرافیایی، اندازه و هزینه‌های متفاوت شده است. با تمام تفاوتها هر هتل مشتری خاص خود را دارد این امر دلیلی است صنعت هتل‌داری جزوء فرصتهای سرمایه‌گذاری خوب قرار بگیرد. هتل دارای امکانات کافی برای زندگی افرادی است که به منظور اقامت موقت بدان مراجعه و از این امکانات استفاده می‌کنند. وجه مشترک کلیه هتل‌ها فروش اتاق و عرضه خدماتی است که هر کسی که در سفر است به آن نیاز دارد. هتلدار همواره باید سعی و کوشش کند که محیطی دلپذیرتر، از خانه میهمان به‌وجود آورد. هتل هایی که توانسته اند۵ ستاره را در کنار عنوان خودشان یدک بکشند ، هتل های مجلل و لاکچری کلاس گفته میشود . هتل های ۵ ستاره تمامی امکانات رفاهی هتل های ۴ ستاره را با سطح کیفی بالاتر برخوردار هستند . این هتل ها بیشتر از ۱۰۰ واحد اقامتی در قالب اتاق وسوئیت وجود دارد . مساحت واحد های اقامتی در این هتل ها ۱ تا ۴ ستاره بیشتر است . در ساختمان هتل های ۵ ستاره بیشتر از دو رستوران و کافی شاپ وجود دارد . امکانات رفاهی ورزشی بینظیری شامل استخر ، باشگاه  ورزشی ، سونا و جکوزی و سالن اسپا در این هتل ها وجود دارد . غالبا در اتاق های  این هتل ها  حمام به صورت وام، سرویس  بهداشتی فرنگی و ست کاملی از وسائل استحمام وجود دارد . دک.راسیون داخلی اتاق های این هتل نیز  توسط طراحان داخلی دیزاین شده و حس لوکس و در عین حال آرامش بخشی را به مشتری القا میکنند .

امکاناتی که یک هتل ۵ ستاره باید داشته باشد

۱- ساختمانهای جداگانه

۲- تعداد اتاقها : هتل لوکس و مجلل با دست کم ۱۵۰ اتاق در هتلهای موجود و ۱۵۵ اتاق در هتلهای جدید

۳- تصفیه های مرکزی : با ضمانت گرمای مطلوب (۱۸-۲۵ درجه سیلسوس) با یک تر موسسات که با آن بتوان گرمای اتاق را در همه اتاقها و جاهای همگانی تنظیم نمود.

۴- گرمابه ها و دستشویی ها : حمام های کاملاً شخصی در هر اتاق (حداقل دارای وان با ۱۲۰ سانتی متر طول) رختکن و دستشویی ها برای مهمانان در طبقاتی که محل استراحت همگانی است.

۵- تلفن با ارتباط بیرونی در هر اتاق، سیستم درونی تلفن در همه اتاقها و محلهای آسایش عمومی امکانات تلفن در آرامشگاهها تلفن در حمام های شخصی

۶- جای اتاقها : (به جز حمام ها، مدخل و ایوان، ۱۲ برای اتاقهای دو نفره و ۱۴ برای یکنفره

۷- وسایل و اثاثیه اتاق ها : بیشترشامل تختها با دست کم به ابعاد ۲۱۰ سانتیمتر، میز کنار تخت، میز تحریر، میز آرایش، آیینه، قفسه ویژه با وسائل میهمانان، صندلیها و ایوان برای هر اتاق و آپارتمانهای شخصی گوناگون

۸- پنجره ها با پرده های دو لایه ضخیم

۹- تاسیسات الکتریکی : چراغهای مستقل برای سقف، دستشویی و یک چراغ کنار تخت برای هم میهمان و چراغ مطالعه کنار صندلی دسته دار و میز تحریر

۱۰- بالابر : هر جا که بیش از یک طبقه دارد و آسانسورهایی جداگانه برای خدمات باربری

۱۱- صبحانه : سرویس درون اتاق

۱۲- سرسره ها، تالارها، محلهای استراحت همگانی نسبت به گنجایش هتل، طبقه ها با کفپوش مناسب

۱۳- کارکنان : کارکنان پایه ای (مدیر واحد پذیرش، سرپیشخدمت و خانه دار) باید به دو زبان آشنا باشند. سایر کارکنان در ارتباط مشتری باید دست کم چیزهایی از یک زبان بدانند. (به جز زبان عربی) و دارای لباس یک شکل و یک دست

۱۵- اتاقهای نهارخوری، رستوران و اتاقهای نهارخوری شخص

۱۶- وسایل باربری

۱۷- رادیو، دستگاه مرکزی پخش موسیقی در هر اتاق

۱۸- تلویزیون در هر اتاق

۱۹- خدمات اتاقها در ۲۴ ساعت

۲۰- استاندارد برتر برای تمرین و درجه بندی هتل

۲۱- خدمات پذیرایی : تالار پذیرایی با خدمات کشاورزی – وسایل رختشویی و خشکشویی در هتل

۲۲- کافه تریا با خدمات ۲۴ ساعته

۲۳- بار جداگانه

۲۴- جای پارک ماشین و گاراژ متناسب به نیاز مشتری

۲۵- باجه کتاب

۲۶- خدمات اطلاع رسانی و مبلغ همگانی

۲۷- نهارخوری و آسایشگاه کارکنان

۲۸- یک دستگاه آژیر و شماری از دستگاههای آتش نشانی در جاهای همگانی و خدماتی و پلکان گریز در برابر آتش با ماکزیمم فاصله ۳۰ متر تا هر اتاق

۲۹- دسترسی به خوردنی و نوشیدنی در اتاقها : خدمات ۲۴ ساعته

۳۰- دسترسی به خدمات ضروری پزشکی

۳۱- نمایندگی مسافرتی و خدمات تاکسی و خودروی کرایه

۳۲- خدمات پست و تلگراف و تلکس و خدمات صرافی از بیگانه

۳۳- دستیابی به تالار زیبایی و موآرایی و فروشگاههای کالای سوغاتی

۳۴- باشگاه شبانه و تالار موسیقی

– تالار میهمانی نشست (کنفرانس)

۳۶- باغ یا باغچه یا مهتابی عمومی ـ(جای باز)

۳۷- استخر شنا

۳۸- دست کم دارای سونا، ژیمناستیک، ورزشگاه

۳۹- صندوقهای جداگانه سپرده گذاری ایمن برای میهمانان در صورت نیاز

احداث هتل ۵ ستاره

ویژگی های هتل ۵ ستاره
 • طراحی جذاب و فریبنده
 • خدمات بی نقص
 • تنوع امکانات رفاهی
 • واحد های  اقامتی لوکس وممتاز
 • ثبات در سرویس دهی
محیط-درونی-هتل-5-ستارهتحلیل جهانی احداث هتل ۵ ستاره

بازار جهانی هتل های ۵ ستاره در حال حاضر چشم انداز رشد مثبتی را تجربه می کند.  بازار بر اساس نوع تقسیم‌بندی شده است، با تفرجگاه‌ها در سال ۲۰۲۳ و پس از آن هتل‌های زنجیره‌ای، هتل‌های اسپا، هتل‌های بوم‌گردی و موارد دیگر. انتظار می رود اندازه بازار جهانی هتل های ۵ ستاره در دوره پیش بینی ۴ با ۶.۱٪ رشد کند. بازار هتل های لوکس که شامل هتل های ۵ ستاره می شود، در سال ۲۰۲۳ ۱۴۰.۲۸ میلیارد دلار ارزش داشت و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۲۵ رشد قابل توجهی داشته باشد.

پیش بینی بازار مصرف جهانی احداث هتل ۵ ستاره

– اندازه بازار هتل های ۵ ستاره در سال ۲۰۲۳ به ۹۹.۸۷ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۱ به ۱۵۰.۹۶ میلیارد دلار برسد که با رشد ۵.۳۰٪  افزایش یابد.

– انتظار می‌رود بازار هتل‌های لوکس، که شامل هتل‌های ۵ ستاره است، از ۱۵۴.۳۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ با ۱۱.۵٪ در طول دوره پیش‌بینی شده. به ۳۶۹.۳۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۲ افزایش یابد،

– پیش بینی می شود که هزینه سفرهای تجاری در سال ۲۰۲۴ به طور کامل بهبود یابد، اما گردشگری تفریحی احتمالاً به عنوان محرک اصلی عملکرد جهانی هتل ها ادامه خواهد داشت.

– انتظار می‌رود هتل‌ها به دلیل تقاضای مصرف‌کننده سالم، رشد بالایی داشته باشند و یک کلاس دارایی انتخابی برای سرمایه‌گذاران باشند.

این پیش بینی ها حاکی از یک مسیر رشد قوی برای ساخت هتل های لوکس و ۵ ستاره در سطح جهان است.

تحلیل SWOT  احداث هتل ۵ ستاره در ایران

نقاط قوت

 1. پتانسیل گردشگری : ایران دارای میراث فرهنگی غنی، مکان های تاریخی و مناظر زیبا است که گردشگران علاقه مند به تاریخ، فرهنگ و طبیعت را به خود جذب می کند.
 2. بازار رو به رشد : صنعت مهمان نوازی در ایران در حال رشد است و هر ساله تعداد گردشگران افزایش می یابد.
 3. تخصص محلی : دسترسی به نیروی کار ماهر محلی و صنایع دستی سنتی می تواند جذابیت منحصر به فرد هتل را افزایش دهد.
 4. مزیت هزینه : هزینه ساخت و ساز و نیروی کار کمتر در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر.
 5. پیشنهاد منحصر به فرد : بالقوه برای ارائه تجربیات فرهنگی منحصربفرد، غذاهای ایرانی و مهمان نوازی سنتی ایرانی.
 6. حمایت دولت : مشوق های بالقوه دولت برای پروژه های مرتبط با گردشگری به عنوان بخشی از تلاش های تنوع اقتصادی.

نقاط ضعف

 1. چالش های زیرساختی : زیرساخت های ناسازگار، مانند حمل و نقل و تاسیسات، که می تواند بر تجربیات مهمانان تأثیر بگذارد.
 2. محیط نظارتی : محیط نظارتی پیچیده و گاه غیرقابل پیش بینی، از جمله مسائل مربوط به مجوزها و عملیات تجاری.
 3. بی ثباتی اقتصادی : شرایط نوسان اقتصادی، از جمله تورم و کاهش ارزش پول، بر هزینه ها و سودآوری پروژه تأثیر می گذارد.
 4. شناخت محدود بین المللی برند : چالش های ایجاد یک برند جدید بین المللی هتل در یک بازار نسبتاً منزوی.
 5. حساسیت های فرهنگی : هدایت هنجارهای فرهنگی و اجتماعی که ممکن است بر عملیات، به ویژه در مورد نقش های جنسیتی و مصرف الکل تأثیر بگذارد.

فرصت ها

 1. بازار استفاده نشده : بالقوه برای ارائه خدمات به گردشگران بین المللی و بازار داخلی رو به رشدی که به دنبال تجربیات لوکس هستند.
 2. مشارکت : فرصت هایی برای مشارکت با هتل های زنجیره ای بین المللی، آژانس های مسافرتی و کسب و کارهای محلی برای افزایش دسترسی به بازار و کارایی عملیاتی.
 3. اصلاحات اقتصادی : مزایای بالقوه اصلاحات اقتصادی و گشایش بازار به روی سرمایه گذاری های خارجی.
 4. گردشگری رویداد : میزبانی کنفرانس های بین المللی، نمایشگاه ها و رویدادهای فرهنگی که می تواند اشغال و درآمد هتل را افزایش دهد.
 5. گردشگری فرهنگی : بهره گیری از دارایی های فرهنگی و تاریخی ایران برای جذب بخش های خاص گردشگری مانند دوستداران تاریخ و علاقه مندان به فرهنگ.
 6. گردشگری پایدار : توسعه شیوه های سازگار با محیط زیست و پایدار برای جذب مسافران آگاه به محیط زیست.

تهدید

 1. بی ثباتی سیاسی : بی ثباتی سیاسی منطقه ای و تحریم های بین المللی می تواند بر اعتماد سرمایه گذاران و تعداد بازدیدکنندگان تأثیر بگذارد.
 2. نگرانی های امنیتی : درک مسائل ایمنی و امنیتی ممکن است گردشگران بالقوه را منصرف کند.
 3. رقابت : رقابت فزاینده از دیگر مقاصد گردشگری نوظهور در خاورمیانه و آسیای مرکزی.
 4. ریسک های نظارتی : تغییرات در سیاست ها یا مقررات دولتی که می تواند صنعت مهمان نوازی را تحت تاثیر قرار دهد.

محدودیت های فرهنگی : محدودیت های فرهنگی و اجتماعی شدیدی که ممکن است جنبه های خاصی از پیشنهادات هتل های لوکس را محدود کند، مانند گزینه های سرگرمی و غذاخوری.

تحریم های اقتصادی : تاثیر تحریم های بین المللی بر اقتصاد که هم بر زنجیره تامین و هم بر جریان ورودی گردشگران تاثیر می گذارد.

با در نظر گرفتن این عوامل، ذینفعان می توانند پتانسیل و چالش های ساخت یک هتل ۵ ستاره در ایران را بهتر درک کنند و استراتژی هایی را برای به حداکثر رساندن نقاط قوت و فرصت ها و در عین حال کاهش ضعف ها و تهدیدها توسعه دهند.

احداث-هتل-5-ستارهوضعیت بازاراحداث هتل ۵ ستاره در ایران

پیش‌بینی می‌شود بازار هتل‌های ایران که شامل هتل‌های ۵ ستاره است، تا سال ۲۰۲۴ به ۱.۷۷ میلیارد دلار آمریکا برسد. انتظار می‌رود بازار سالانه با نرخ ۲.۴۵%از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۸ رشد کند که منجر به پیش‌بینی حجم بازار ۱.۹۵ میلیارد دلار آمریکا تا سال ۲۰۲۸  می‌شود.

میزان گردشگری که وارد ایران میشوند 

طبق آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲.۱۵۹.۸۸۲ نفر گردشگر بین‌المللی به کشور وارد شده‌اند. درست است این روند با از سرگیری تحریم‌ها بسیار کاهش پیدا کرده است ولی صنعت گردشگری ایران با توجه به چهار فصل بودن کشور، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خارق العاده پیش‌بینی‌ها مثبتی در رابطه با احداث هتل می‌توان انجام داد.
از طرفی هم ارز آوری گردشگران بخش سلامت بسیار زیاد است و به ۳ تا ۵ هزار دلار به ازای هر گردشگر می‌رسد و با توجه به اینکه این گردشگران مدت اقامت طولانی‌تری نیز دارند، سود حاصل از ساخت هتل به منظور اقامت و رفاه حال این دست گردشگران بسیار بالا باشد.
متأسفانه به دلیل آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب صنعت گردشگری رشد نداشته است و کمبود هتل‌های ۳، ۴ و ۵ ستاره در ایران بسیار محسوس است. این امر دلیل دومی هم دارد که آن را می‌توان عدم جذب سرمایه گذار برای ساخت هتل که چهارمین صنعت درآمدزا در ایران است، دانست.

شهرهایی که برای ساخت هتل ۵ ستاره مناسب هستند 

مسئله اصلی برای ورود به صنعت گردشگری و هتلداری، انتخاب منطقه آن است. پاسخ این سؤال در شرایطی که کشور ایران دارد بسیار آسان است. در مناطقی باید به ساخت هتل اقدام شود که گردشگر زیاد است ولی هتلی برای اقامت وجود ندارد یا کم است. اصفهان، شیراز، مشهد، قم، تهران، کرمانشاه، رشت و ساری از جمله شهرهایی هستند که ورود گردشگر چه خارجی و چه ایرانی در آن‌ها زیاد است و اقامت چندین روز در آن‌ها صورت می‌گیرد. در این بین شهرهایی مانند بندرانزلی، قزوین و ایلام شهرهایی هستند که مسافران اقامتی در آن‌ها ندارند و بیشتر نقش راه مواصلاتی را بی شهرها بازی می‌کنند. احداث متل و رستوران‌های سرراهی برای این گونه شهرها بسیار مناسب‌تر است.

محل مناسب برای احداث هتل ۵ ستاره 

یکی از مسائل اصلی پس از اخذ تصمیم و تهیه سرمایه لازم برای ورود به صنعت هتلداری، انتخاب زمین و محل مناسب برای آن است.
اصولا احداث هتل باید در مناطقی انجام شود که گردشگر در آن زیاد است، اما هتلی برای اقامت گردشگران در آن منطقه وجود ندارد و یا تعداد آن کم است.
تهران، مشهد، اصفهان، رشت و … از جمله شهرهایی است که ورود گردشگران ایرانی و خارجی در آن‌ها بیشتر بوده و اقامت چند روزه در آن‌ها صورت می‌گیرد.
همچنین باید به این نکته توجه داشت که موقعیت نقشه و خیابان محل ساخت هتل به چه صورت است. معمولا خیابان‌هایی که در نزدیکی محل‌های تفریحی، فروشگاه‌های معتبر، پارک‌ها و … قرار دارند، بهترین مکان برای ساخت هتل به حساب می‌آیند.
اگر قیمت زمینی که برای احداث هتل در نظر گرفته‌اید، ارزان و مناسب است، می‌توان زمین وسیع‌تری را خریداری نمود تا با استفاده از وسعت زمین، ساختمان هتل به صورت افقی ساخته شود.
در غیر این صورت اگر مساحت زمین کم باشد، به ناچار باید ساختمان را با ارتفاع زیاد و به صورت عمودی ساخت. همچنین در طراحی ساختمان‌های عمودی باید از آسانسور نیز استفاده نمود که هزینه بیشتری را شامل می‌شود.
در حالی که ساختمان‌های افقی و کم‌ ارتفاع نیازی به استفاده از آسانسور ندارند. به همین جهت بهتر است پیش از خرید زمین برای احداث هتل، با متخصصین در این زمینه مشورت نمایید تا راه بهتر و مقرون‌ به ‌صرفه‌تر را انتخاب کنید.

نوسازی هتل ۵ ستاره 

بسیاری از هتلداران ضرورت بازسازی هتل های خود را برای تأمین نیازهای مشتریان خود می بینند. همانطور که بیان شد ، با روند رو به رشد سبز ، نوسازی برای تأمین این تقاضای جدید مصرف کننده می تواند به افزایش بازدید بیشتر کمک کند و فضایی ایجاد کند که بر مهمانان تأثیر مثبت بگذارد. با ارسال هر میهمان در شبکه های اجتماعی ، نیاز به ایجاد هر وجه از هتل برای داشتن تصویر عالی می تواند به ارتقا جایگاه هر هتل کمک کند و بازاریابی رایگان را با هر عکس ارائه دهد. و با بازسازی ها ، هتل داران می توانند مهمانان فعلی و جدید را جلب کنند.

مراحل صدور مجوز احداث هتل ۵ ستاره

شرایط لازم برای صدور موافقت اصولی هتل ۵ ستاره

 • دارابودن طرح اولیه شامل: ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻣﻨﻄﻘﻪ (ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﺳﺎﯾﺖ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺷﻬﺮ ﻭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻧﻘﺸﻪ ﻭ ﯾﺎ ﻋﮑﺲ ﻫﻮﺍﯾﯽ) ﮐﺮﻭﮐﯽ ﺟﺎﻧﻤﺎﯾﯽ ﺳﺎﯾﺖ ﺑﺎ ﺫﮐﺮ ﺍﺑﻌﺎﺩ ﻭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ )سایت پلان(ﺑﺮﺭﺳﯽ ﺷﺒﮑﻪ ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﯽ ﻭ ﺩﺳﺘﺮﺳﯽ ﻣﻨﺘﻬﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺖ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻧﻘﺸﻪ  ﺑﺮﺭﺳﯽ ﺗﺄﺳﯿﺴﺎﺕ ﺯﯾﺮﺑﻨﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺳﺎﯾﺖ ﻭ ﻣﺤﺪﻭﺩﻩ ﺁﻥ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻧﻘﺸﻪ ) ﺁﺏ ، ﺑﺮﻕ، ﮔﺎﺯ، ﻓﺎﺿﻼﺏ، ﺭﺍﻩ ﻭ (…ﺑﺮﺭﺳﯽ کاربری‌های ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺳﺎﯾﺖ )ﺍﺭﺍﺿﯽ ﻭ ﮐﺎﺭﺑﺮﯾ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ﻬﺎﯼ هم‌جوار ﺯﻣﯿﻦ(ﺗﺪﻭﯾﻦ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻭ ایده‌های ﺍﻭﻟﯿﻪ ﻃﺮﺍﺣﯽ )
 • ارائه اسناد مالکیت یا تصرف قانونی املاک شخصی (در صورت عدم استفاده از اراضی دولتی)
 • دارابودن کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان)
 • درج موضوع فعالیت ایجاد تأسیسات گردشگری در اساسنامه شرکت (برای اشخاص حقوقی)
 • حداقل تعداد اتاق برای هتل‌های درجه ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ به ترتیب ۱۰۰ و ۵۰ و ۳۰ و ۲۰ و ۱۰ می‌باشد.(هتل درجه ۱، هتل ۵ ستاره است)
 • حداقل مساحت برای هتل‌های درجه ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ به ترتیب ۲۵۰۰ و ۲۰۰۰ و ۱۰۰۰ و ۶۰۰ و ۴۰۰ مترمربع باشد. (هتل درجه ۱، هتل ۵ ستاره است)
 • دانلود  ضوابط ارزیابی و درجه بندی هتل ها
 • دانلود فرم درجه بندی مهمان خانه های کشور

مدارک لازم برای صدور موافقت اصولی هتل

 • تصویر کارت نظام وظیفه یا معافیت (ویژه آقایان)
 • اسناد مالکیت زمین/ اجاره نامه/ قرارداد واگذاری/ موافقت
 • طرح اولیه
 • آگهی تاسیس و تصویر آگهی آخرین تغییرات شرکت و اساسنامه معتبر در روزنامه رسمی (اشخاص حقوقی)

مدت زمان لازم برای صدور مجوز از زمان تایید مدارک حدود ۵ روز کاری می باشد و مجوز صادر شده تا ۱۲ ماه دارای اعتبار خواهد بود.

پیش بینی میزان سرمایه گذاری و سودآوری طرح احداث هتل ۵ ستاره 

ظرفیت :  اقامت در اتاق تک نفره  ۲۲,۲۶۵ اتاق، اقامت در اتاق دو نفره ۳۶,۵۰۰ اتاق،
مساحت زمین موردنیاز :۳,۰۲۱ مترمربع
زیربنای کل : ۱۵,۴۹۵ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۱۱۹ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۸.۴ میلیون دلار
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۰.۴ میلیون دلار
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۴۳.۵۹ درصددرصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۳ امتیاز)