طرح تولید باند و گاز پزشکی (1)

طرح تولید باند و گاز پزشکی

باند و گاز پزشکی که به بازار عرضه می شوند به سه دسته اصلی استریل، غیر استریل و روغنی تقسیم بندي می شود. انواع باند و گاز پزشکی داراي بافت ساده (تافته) بوده و تراکم تار 12 و تراکم پود آن 8 است. جنس باند و گاز پزشکی 100 درصد پنبه می باشد. الیاف نخ بکار رفته در بافت پارچه مورد استفاده در تهیه باند و گاز می بایست از جنس پنبه طبیعی و خالص باشد و به هیچ وجه نباید از الیاف مصنوعی در آن حتی به مقدار کم نیز استفاده شود.

دلایل عدم استفاده از الیاف مصنوعی

1. الیاف مصنوعی عموما حساسیت هاي جلدي و غیر جلدي در بیمار ایجاد می کنند.
2. به دلیل شکل خاص ساختمانی شان, امکان جذب و نگهداري محلولها و نیز کارایی مطلوب را دارا نمی باشند.

کاربرد باند و گاز پزشکی

انواع باند و گاز پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی سطح کشور به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. این محصولات به دو دسته استریل و غیر استریل تقسیم می شوند که هر کدام موارد کاربرد خاص خود را دارند. گاز غیراستریل وگاز روغنی عمدتا که جهت بستن زخم هاي سطحی و گرم نگه داشتن عضله کاربرد دارند. گازهاي استریل نیز به صورت گسترده در جراحی ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین گاز استریل براي پوشاندن محل سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن براي پانسمان اولیه زخمها و بریدگی هاي عمیق از گاز استریل استفاده می شود. براي ثابت نگهداشتن اولیه محل در رفتگی و بعضا شکستگی از باند غیر استریل استفاده می شود. به عبارتی می توان گفت انواع باند و گاز از جمله اجزاء لاینفک کمک هاي اولیه و اعمال جراحی هستند.

طرح تولید باند و گاز پزشکی (3)

فرآیند بسته بندی باند و گاز پزشکی

مرحله بسته بندي پارچه تنزیب میکروب کش ( نگهداري و آماده براي مرحله بعدي ) UV خشک شده در اتاقهاي قرنطینه مجهز به لامپ یعنی برش پارچه در ابعاد مورد نیاز شده و مجددا در اتاقهاي قرنطینه دیگر نگهداري و آماده براي قرار گرفتن روي دستگاه هاي بسته بندي می شود. در مرحله بسته بندي که توسط ماشین آلات اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام شده و در داخل بسته هاي نایلونی مرغوب یا جعبه هاي مقوایی قرار می گیرند. تا اینجا گاز کاملا بهداشتی تولید شده و به نام گازهاي استریل براي اتاق هاي عمل توسط دستگاه اتوکلاو، استریل شده و مورد استفاده قرار می گیرد. گازهاي پانسمان استریل یکبار مصرف پس از عاري شدن از هرگونه مواد زائد در مرحله تکمیل و شستشو با روش اتیلن اکساید در محل تولید و یا به روش پرتونگاري (اشعه گاما) در سازمان انرژي اتمی، استریل شده و توسط داروخانه ها براي مصرف در منازل، مطب ها و اورژانس عرضه میگردد. استریل بودن، بیست و هفتمین فاکتور استاندارد براي این گونه گازها می باشد.

قیمت داخلی باند و گاز پزشکی

بر اساس بررسی هاي میدانی انجام شده و اطلاعات گرفته شده از فروشندگان تجهیزات پزشکی، داروخانه و مراکز بهداشتی درمانی سطح کشور، متوسط قیمت روز انواع باند و گاز به شرح زیر می باشد.
1. قیمت هر حلقه باند 850 ریال
2. قیمت هر جعبه گاز روغنی 4900 ریال
3. قیمت هر پاکت گاز استریل 1150 ریال

طرح تولید باند و گاز پزشکی (2)

اهمیت استراتژیک کالا

تولید گازهاي طبی, استریل و باندهاي زخم بندي بسیار فنی و تخصصی بوده و با توجه به مصرف آن در اتاق هاي عمل بیمارستانها و نیز مراکز درمانی و تماس مستقیم با خون بیمار و ارتباط تنگاتنگ با سلامتی و تندرستی وي از اهمیت بسیار زیادي برخوردار است. گاز و باند از کالاهاي اساسی پزشکی بوده و به دلیل تماس با محل جراحت ارتباط مستقیمی با سلامت بیمار دارد. از آنجا که عوارض مصرف باند و گاز غیراستریل عفونت و آلودگی میکروبی است، تولید محصول با رعایت استاندارد ها از اهمیت به سزایی برخوردار است.

کشورهاي عمده تولیدکننده باند و گاز پزشکی

شایان ذکر است به دلیل اینکه این محصولات از جمله کالاهاي با مصرف نهایی هستند و همچنین تنوع آن، آمار دقیقی از تولید و مصرف باند و گاز پزشکی در جهان در دسترس نیست. با توجه به اطلاعات موجود می توان گفت کشورهاي آلمان، چین، آمریکا و مکزیک از جمله تولید کنندگان عمده این محصولات در جهان هستند. در این میان کشورهاي آمریکا، چین و انگلیس از جمله مصرف کنندگان عمده این محصولات در جهان به شمار می آیند.

طرح تولید باند و گاز پزشکی (4)

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید باند و گاز پزشکی

1. باند زخم بندی ساده (پانسمان) : 2423413701
2. باند ارتوپدی معمولی (باند گچی) : 2423413703
3. باند ارتوپدی سنتتیک (مانند فیبرگلاس، پلی استر) : 2423413706
4. انواع گازهای پزشکی : 2423313714
5. گاز دندانپزشکی : 2423413720

وضعیت واردات و صادرات باند و گاز پزشکی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات باند و گاز پزشکی در کشور به تفکیک سال آمده است .

طرح تولید باند و گاز پزشکی (6)

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.