بررسی بازار صنعت آفت‌کش و آنتی بیوتیک گیاهی

آنتی بیوتیک‌ها داروهای قدرتمندی هستند که باعث توانمندی و رشد سریع طیور پرورشی می‌شوند. این نوع از داروها جایگاه ویژه‌ای در مزارع پرورش مرغ و طیور دارند و بدون آنها، پرورش گسترد‌ه حیوانات تقریبا ناممکن است. با افزایش آگاهی از آثار سوء استفاده از محرک‌های رشد آنتی‌بیوتیک در صنعت دام و طیور بر سلامت انسان، تلاش برای تولید محصولات با رویکردهای استفاده از ترکیبات جایگزین آنتی بیوتیکی (آنتی بیوتیک های طبیعی) در سال‌های اخیر تشدید شده است. از آنجایی که مصرف آنتی بیوتیک ها یکی از روش‌های افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه‌های آن است، توجه کافی به پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های جدیدی که انواعی از جایگزین برای آنتی‌ بیوتیک ها ارائه می‌کنند و در پی آن مصرف آنتی بیوتیک های طبیعی می¬توانند برخی از چالش‌های حذف آنتی بیوتیک را برطرف کنند.  آفت‌کش یک عامل بیولوژیکی مانند ویروس، باکتری، ضد میکروب یا ضد عفونی کننده است که معمولاً برای از بین بردن یا کنترل انواع آفات کشاورزی که می‌توانند به محصولات کشاورزی و دام‌ها آسیب برسانند و بهره‌وری مزرعه را کاهش دهند، استفاده می‌شود.
اندازه بازار جهانی مواد شیمیایی کشاورزی ۲۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ بود و انتظار می رود در سال ۲۰۳۲ به ۲۹۳.۵۷ میلیارد دلار برسد و درآمد CAGR 3٪ در طول دوره پیش بینی به ثبت برسد. ضرورت افزایش تولید و کیفیت محصول و همچنین افزایش تقاضا برای مواد غذایی به دلیل رشد جمعیت، برخی از عوامل اصلی رشد درآمد بازار هستند. مواد شیمیایی کشاورزی برای ترویج شیوه های کشاورزی پایدار ضروری هستند و صنعت کشاورزی سهم عمده ای در اقتصاد جهانی داشته است.

پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت‌-آفت‌کش-و-آنتی-بیوتیک-گیاهی-طی-سالهای-2022-2032
با توجه به نمودار زیر ، پیش‌بینی می‌شود در طول دوره پیش‌بینی، منطقه آسیا میانه رهبری بازار جهانی این محصول را به خود اختصاص دهد. سهم بالای بازار در اختیار این منطقه با افزایش تقاضای غذا، گسترش جمعیت و گسترش تکنیک‌های کشاورزی مدرن مرتبط است.

چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-آفت‌کش-و-آنتی‌بیوتیک-گیاهی--طی-سال-های-2022-2032

در نمودار زیر وضعیت واحد های فعال انواع آفت کش به تفکیک استان ارائه شده است:

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انواع-آفت-کش-به-تفکیک-استان

در جدول زیر وضعیت برآورد مصرف انواع آفت کش با استفاده از معادله ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

برآورد-مصرف-آفت-کش-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت واردات  آفت کش طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-واردات-آفت-کش-طی-5-سال-گذشته

 

در نمودار زیر وضعیت واحد های فعال انواع آنتی بیوتیک به تفکیک استان ارائه شده است:

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انواع-آنتی-بیوتیک-به-تفکیک-استان

در جدول زیر وضعیت برآورد مصرف انواع آنتی بیوتیک با استفاده از معادله ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

برآورد-مصرف-آنتی-بیوتیک-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت واردات  آنتی بیوتیک طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-واردات-آنتی‌بیوتیک-طی-5-سال-گذشته

 جمع بندی صنعت آفت کش و آنتی بیوتیک گیاهی

از آنجایی که مصرف آنتی بیوتیک ها یکی از روش‌های افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه‌های آن است، توجه کافی به پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های جدیدی که انواعی از جایگزین برای آنتی بیوتیک ها ارائه می‌کنند و در پی آن مصرف آنتی بیوتیک های طبیعی می‌توانند برخی از چالش‌های حذف آنتی بیوتیک را برطرف کنند. آفت‌کش گیاهی محصول دیگری است که میزان تولید و مصرف آن در این گزارش مورد بررسی قرار گرفت. آفت‌کش یک عامل بیولوژیکی مانند ویروس، باکتری، ضد میکروب یا ضد عفونی کننده است که معمولاً برای از بین بردن یا کنترل انواع آفات کشاورزی که می‌توانند به محصولات کشاورزی و دام‌ها آسیب برسانند و بهره‌وری مزرعه را کاهش دهند، استفاده می‌شود.کارشناسان آفت¬کش¬هایی را توصیه می¬کنند که حتی المقدور حداقل سمیت برای حشرات و موجودات مفید، حداقل پایداری در محیط¬زیست و حداقل سمیت برای مصرف¬کنندگان را داشته باشند. آفت¬کش های گیاهی اکثرا با این معیارها همخوانی دارند و به همین دلیل توانسته¬اند جای خود را در مبارزه با آفات به¬خصوص در محصولات گلخانه¬ای یافته و جایگزین مناسبی برای سموم خطرناک شیمیایی باشند.
در نتیجه با توجه به اهمیت تولید و استفاده از این دو نوع محصول، با گسترش تولید و صادرات آن¬ها در کشور می¬توان گامی در جهت رشد اقتصادی و سلامت جامعه برداشت و به خودکفایی در زمینه تولید این محصولات دست یافت.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۲ امتیاز)