بررسی بازار صنعت تولید برنج سنتزی

در سال های اخیر برنج فراوری شده که از طعم و بوی ایرانی برخوردار است، خود را به عنوان یکی از محصولات پرطرفدار در سفره‌های ایرانی جای داده است. برنج فراوری شده دارای امتیازاتی همچون طعم و بوی خوش، قیمت ارزان و همچنین فدکشی مناسب است که توانسته رقابتی خوب با برنج‌های شالیزارهای شمال کشور داشته باشد و خریدارانی برای خود داشته باشد. برنج فرآوری شده از برنج نیم دانه یا برنج دانه مرغی یا خرده برنج یا ضایعات برنج همراه با نشاسته تشکیل‌شده است. دو میلیارد نفر در جهان از معضلی که به عنوان، “گرسنگی پنهان” یا “سوء تغذیه مغذی” شناخته شده است رنج می برند. این افراد به میزان کافی در رژیم غذایی خود گروه اصلی مواد غذایی؛ یعنی درشت مغذی ها (کربوهیدرات، پروتئین و چربی) را قرار داده اند، اما ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) که برای سلامتی شان ضروری است را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند. تولید برنج فراوری شده در ایران یکی از صنایع مهم در حوزه کشاورزی و غذایی است. ایران با داشتن شرایط مناسب آب و هوایی و خاک برای کشت برنج، یکی از کشورهای تولیدکننده برنج مهم در جهان است. این صنعت در سال‌های اخیر به دلیل قیمت مناسب، افزایش تقاضا برای برنج فراوری شده و همچنین رشد جمعیت، رونق خوبی داشته است. بازار جهانی برنج در سال ۲۰۲۲، ۱۱.۷۷ میلیارد دلار ارزش داشت و تخمین زده می شود که ارزش آن در سال ۲۰۳۲ به ۲۲.۰۶ میلیارد دلار برسد که در دوره پیش بینی CAGR 7 درصد افزایش یافته است.
پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید-برنج-طی-سالهای-2022-2032پیش بینی می شود در طول دوره پیش بینی، آسیا اقیانوسیه بیشترین سهم درآمد را در بازار این محصول داشته باشد. این امر به وابستگی شدید منطقه به برنج، به ویژه در کشورهایی مانند چین، هند و اندونزی نسبت داده می شود.چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-برنج-طی-سال-های-2022-2032در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده محصول به تفکیک استان ارائه شده است.وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-محصول-به-تفکیک-استاندر نمودار زیر وضعیت تولید برنج طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.وضعیت-تولید-برنج-طی-5-سال-گذشتهمیزان تولید برنج در جدول زیر به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۷، ۳۰۸.۳۳۷ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۳۹۷.۸۷۷ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید برنج را نشان می‌دهد.میزان-تولید-برنج-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت واردات محصول مورد بررسی طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.وضعیت-واردات-محصول-مورد-بررسی-طی-5-سال-گذشتهدر نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف محصول مورد بررسی با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است.وضعیت-برآورد-مصرف-محصول-مورد-بررسی-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

جمع بندی بررسی بازار صنعت برنج سنتزی

با توجه به بررسی‌های انجام شده در مشخصات واحدهای صنعتی تولیدی، دفتر آمار و اطلاع‌رسانی، معاونت توسعه صنعتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید محصول طی ۵ سال آینده با رشد مواجه شده است و با در نظر گرفتن ظرفیت واحد های در دست احداث پیش بینی میشود تولید طی ۵ سال آینده نیز روند صعودی داشته باشد. همانظور که  بررسی شد شواهد حاکی از آن است که  میزان تقاضا بیشتر از میزان عرضه محصول می‌باشد و در آینده بازار با کمبود مواجه می‌شود، این بدان معناست که محصول مورد نظر از منظر بازار با تهدید و یا مشکل خاصی در آینده مواجه نمی‌شود و محصول کاملا توجیه پذیر می‌باشد. برای توسعه صنعت تولید برنج فراوری شده در ایران، لازم است که بر روی عوامل مثبت تمرکز شود و عوامل منفی را کاهش داد. بهبود تکنولوژی‌های مورد استفاده در صنعت، ایجاد بازار صادرات قوی و ترویج مصرف محصولات برنج فراوری شده در داخل کشور می‌تواند به توسعه این صنعت کمک کند. همچنین، حمایت از کشاورزان در زمینه کشت برنج و ارائه آموزش‌های لازم نیز می‌تواند به بهبود تولید برنج فراوری شده در ایران کمک کند.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)