بررسی بازار صنعت تولید پودر ماهی

تولید پودر ماهی صنعت رو به رشدی است که درسال‌های اخیر مورد توجه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار گرفته، اما در شرایط فعلی بازار با مشکلاتی در زمینه فروش مواجه شده است‌.پودر ماهی که بیشتر در صنعت دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از پتانسیل‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شود که به‌رغم قابلیت‌های بالایی که در این زمینه وجود دارد همچنان سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این بخش صورت نگرفته است‌.
در حال حاضر اکثر شرکت‌های تولید‌کننده پودر ماهی در مناطق شمالی و جنوبی کشور مشغول فعالیت هستند. توجه به بازارهای صادراتی یکی از عواملی است که می‌تواند رشد قابل توجه شرکت‌های تولیدی را در این بخش به همراه داشته باشد. از سوی دیگر با وضعیت نامناسب صنعت دام و طیور در کشور بازار‌های صادراتی فرصت مناسبی برای تولیدات پودر ماهی در کشور به شمار می‌آید. مهم‌ترین مزیت پودر ماهی برای استفاده در صنایع دام و طیور داشتن پروتئین عبوری و قیمت مناسب آن است. این محصول یک منبع غنی پروتئینی است و از نظر دارا بودن اسیدهای آمینه ضروری همانند متیونین و لیزین که برای رشد و تولید اهمیت زیادی دارند، غنی است. ازسوی دیگر انرژی قابل سوخت و ساز پودر ماهی نسبت به سایر منابع پروتئینی که در تغذیه آبزیان به‌کار برده می‌شود، بالاتر است. بازدهی بالا و کیفیت مناسب این محصول باعث شده پودر ماهی به‌عنوان یکی از رژیم‌های غذایی ثابت در صنایع دام و طیور قرار گیرد.

صنعت پودر ماهی به دلیل عوامل متعدد رشد قابل توجهی را تجربه می کند.
گسترش صنعت آبزی پروری و افزایش تقاضا برای محصولات دریایی با کیفیت بالا باعث افزایش تقاضا برای پودر ماهی شده است. با ادامه رشد آبزی پروری، نیاز به مواد مغذی خوراک بسیار مهم می شود و پودر ماهی به دلیل ارزش غذایی آن شناخته می شود. نگرانی های زیست محیطی همچنین به تقاضا برای پودر ماهی به عنوان جایگزینی طبیعی برای افزودنی های خوراکی مبتنی بر مواد شیمیایی کمک می کند. با افزایش آگاهی از تأثیرات منفی افزودنی های شیمیایی بر اکوسیستم آبی، ترجیح فزاینده ای برای گزینه های پایدار

وضعیت بازار جهانی صنعت تولید ماهی

بازار پودر ماهی روند مثبتی را نشان می دهد و پیش بینی می شود در سال های آینده به طور مداوم رشد کند. در اینجا برخی از بینش های کلیدی وجود دارد:
– پیش بینی می شود ارزش بازار جهانی پودر ماهی از ۵۶۳۳.۵۱ میلیون دلار در سال ۲۰۲۴ به ۸۶۹۸.۷۲ میلیون دلار تا سال ۲۰۳۴ افزایش یابد و با نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) 4.4% افزایش یابد. .
– تقاضای فزاینده ای برای پودر ماهی در پرورش حیوانات، مانند مزارع خوک، طیور، و آبزی پروری، به دلیل محتوای پروتئین بالا و مزایای تغذیه ای آن، از جمله اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد.
– علاقه به محصولات پودر ماهی ارگانیک در حال افزایش است، که انتظار می رود به رشد کلی بازار کمک کند.
– بازار غذای حیوانات خانگی مبتنی بر ماهی نیز به سرعت در حال گسترش است، با تخمین CAGR 5٪ در دهه آینده.
این روندها حاکی از آن است که صنعت پودر ماهی در مسیر صعودی قرار دارد و تقاضای فزاینده از بخش‌های مختلف باعث رشد می‌شود.

پودر ماهی به عنوان یک منبع پر اهمیت از پروتئین، برای تأمین غذای دام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، پودر ماهی توانایی افزایش سرعت رشد دام‌ها را دارد. از سوی دیگر، صنعت دامپروری باید به سمت مدرن شدن پیشبرود و از منابع غذایی نوین و مغذی‌تری استفاده کند. میزان تولید پودر ماهی در سال۱۳۹۷، ۹۶,۱۸۹ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۱۴۳,۹۸۹ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید پودر ماهی را نشان می‌دهد.

ایران با دسترسی به منابع آبی فراوان و سواحل دریاهای زیاد، پتانسیل بالایی در تأمین مواد اولیه برای تولید پودر ماهی دارد. پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی پودر ماهی در سال ۲۰۳۰ به ۱۰.۸۰ میلیارد دلار برسد. پودر ماهی یک بازیگر کلیدی در گسترش و تشدید آبزی پروری در مقیاس جهانی بوده است و آن را به یک جزء ضروری از خوراک آبزی پروری تبدیل کرده است. با افزایش تقاضا برای تولید ماهی، نیاز به خوراک های مغذی و با کیفیت بالا اهمیت زیادی پیدا کرد. پودر ماهی به دلیل ترکیبات غذایی استثنایی خود به عنوان یک ماده با ارزش ظاهر شد. سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا ۳ است.

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید پودر ماهی

جمع بندی بازار صنعت تولید پودر ماهی

تولید پودر ماهی صنعت رو به رشدی است که درسال‌های اخیر مورد توجه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار گرفته است. پودر ماهی بیشتر در صنعت دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیردو به عنوان یکی از پتانسیل‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در کشور محسوب می‌شود که به‌رغم قابلیت‌های بالایی که در این زمینه وجود دارد همچنان سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این بخش صورت نگرفته است‌.
با توجه به رشد روز افزون جمعیت، نیاز انسان به غذا و همچنین اهمیت مواد پروتئینی و گوشتی در سبد غذایی خانواده ایرانی، پرورش دام و طیور و آبزیان روز به روز اهمیت بیشتری پیدا میکند.
غذای دام در رشد و کیفیت گوشت حاصل از آن نقش مهمی را ایفا میکند. حتی غذای دام در طعم گوشت دام و طیور و آبزیان نقش به سزایی دارد. لذا با توجه به انچه که ذکر شد، غذایی که بتواند نیاز های دام و در نتیجه انسان را ارضا نماید از اهمیت خاصی برخوردار است. پودر ماهی با توجه به غنای پروتئینی خود و اینکه برخاسته از طبیعت است، منبع اصلی برای تهیه غذای دام به شمار میرود. مطالعات نشان داده است، پودر ماهی به رشد طبیعی دام و طیور سرعت می بخشد. از طرف دیگر، با توجه به اینکه صنعت دامپروری چاره ای جز میل به سمت مدرن شدن ندارد، نیاز به منابع غذایی جدید و مقوی تر بیش از پیش احساس میشود.
در حال حاضر اکثر شرکت‌های تولید‌کننده پودر ماهی در مناطق شمالی و جنوبی کشور مشغول فعالیت هستند. منطقه آزاد قشم، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به ترتیت بیشترین حجم پودر ماهی را تولید میکنند و سهم عمده بازار را از آن خود کرده اند. طی ۵ سال گذشته تولید و مصرف این محصول روند صعودی داشته است که در کنار آن میزان صادرات محصول روند صعودی و واردات این محصول روند نزولی داشته است. با توجه به بررسی‌های انجام شده میزان تقاضا بیشتر از میزان عرضه محصول می‌باشد و در آینده بازار با کمبود مواجه می‌شود، این بدان معناست که محصول مورد نظر از منظر بازار با تهدید و یا مشکل خاصی در آینده مواجه نمی‌شود و محصول کاملا توجیه پذیر می‌باشد.
توجه به بازارهای صادراتی یکی از عواملی است که می‌تواند رشد قابل توجه شرکت‌های تولیدی را در این بخش به همراه داشته باشد. از سوی دیگر با وضعیت نامناسب صنعت دام و طیور در کشور بازار‌های صادراتی فرصت مناسبی برای تولیدات پودر ماهی در کشور به شمار می‌آید.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۱ امتیاز)