بررسی بازار صنعت فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن یکی از موادیست که امروزه به طور گسترده در صنایع و محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت پایین، قدرت عایق‌بندی صوتی و حرارتی بالا، بازیافت‌پذیری، دوام بالا، مقاومت در برابر فشار و مقاومت بالا در برابر رطوبت همگی جزو عواملی هستند که کاربرد بالای این محصول را توجیه می‌کنند.در واقع این محصول به علت ضد آتش بودن ، اهمیت بسیار زیادی در مقایسه با سایر رقبای خود دارد و به مرور جای محصولات رقیب را پر خواهد کرد.
با توجه به مطالعات انجام شده و بهره گیری از داده‌های مرکز تجارت بین المللی (ITC)، کشورهای بزرگ تولید کننده پلی استایرن عبارتند از : آمریکا ، چین ، آلمان ، فرانسه ، کره جنوبی ، سنگاپور و ژاپن . اطلاعات دقیقی از میزان تولید فوم پلی استایرن ضد آتش ، در کشورهای تولید کننده این محصول وجود ندارد ، اما با توجه به آمار و ارقام پراکنده تولید ، حدود ۳۰ درصد تولیدات پلی استایرن در دنیا ، فوم پلی استایرن انبساطی ضد آتش می باشد . این مقدار حدود ۱۳۰۰ هزار تن می باشد . لازم به ذکر است که این مقدار پلی استایرن ضد آتش تبدیل به فوم می شود. در سال ۲۰۲۰، EPS بیشترین سهم بازار فوم پلی استایرن را به خود اختصاص داد. و پیش بینی می شود با بالاترین CAGR 5.4 درصد رشد کند. در مقایسه با فوم XPS، فوم EPS تقاضای بالایی دارد.و در کاربردهای مختلفی استفاده می شود.

پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولیدفوم-پلی-استایرن-طی-سالهای-2022-2032

با نرخ بالای اتخاذ سیاست بهره وری انرژی، آمریکای شمالی بیشترین سهم درآمد را در بازار جهانی این محصول در سال ۲۰۲۱ داشت. تقاضای منطقه برای راه حل های موثر عایق کاری و اقدامات صرفه جویی در انرژی، باعث گسترش بازار می شود. تقاضا برای مواد عایق سرد نیز توسط بخش های صنعتی و ساختمانی در حال توسعه منطقه، به ویژه در ایالات متحده تقویت می شود. همچنین در نتیجه افزایش تقاضا برای کاربردهای تبرید و سرمایش در این منطقه، به ویژه در بخش غذا و نوشیدنی، گسترش بازار نیز پیش بینی می شود.

چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید-فوم-پلی-استایرن-طی-سال-های-2022-2032

در جدول زیر میزان تولید انواع فوم پلی استایرن طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

میزان-تولید-انواع-فوم-پلی-استایرن-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت واحدهای تولیدکننده انواع فوم پلی استایرن به تفکیک استان ارائه شده است:

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-انواع-فوم-پلی-استایرن-به-تفکیک-استان

همچنین در نمودار زیر وضعیت صادرات فرآورده‌ها برای انواع فوم پلی استایرن طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-صادرات-فرآورده‌ها-برای-انواع-فوم-پلی-استایرن-طی-5-سال-گذشته

در نمودار زیر وضعیت برآورد مصرف انواع فوم پلی استایرن با استفاده از معادله مصرف ظاهری طی ۵ سال گذشته ارائه شده است:

وضعیت-برآورد-مصرف-انواع-فوم-پلی-استایرن-با-استفاده-از-معادله-مصرف-ظاهری-طی-5-سال-گذشته

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید فوم پلی استایرن

جمع بندی بررسی بازار صنعت فوم پلی استایرن

اگر بخواهیم در مورد مصرف این محصول در کشور صحبت کنیم باید گفت با جمع‌بندی اطلاعات و آمارهای گردآوری شده در مطالعه بازار ، با توجه به اینکه فرایند تولید ساده و سرمایه گذاری کم واحد تولیدی باعث شده است ، که اکثر مصرف کنندگان خود مبادرت به تولید این محصول کنند و از محصول وارداتی استفاده نکنند، لذا پیشنهاد میشود با توجه به همجواری طرح با کشورهای متقاضی عمده‌ی محصول در منطقه و همچنین اختلاف قیمت فروش در داخل و صادرات با توجه به استفاده از تکنولوژی روز و کیفیت بالای تولید، بخش اعظمی از تولیدات صادر گردد.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

۵/۵ - (۲ امتیاز)