بررسی بازار صنعت پودر میکرونیزه بنتونیت

بنتونیت یک سنگ معدنی و ﻳﻚ ﻓﻴﻠﻮﺳﻴﻠﻴﻜﺎت آﻟﻮﻣﻴﻨﻴﻮم دار است که ﻋﻤﺪﺗﺎً از ﻣﻮﻧﺖ ﻣﻮرﻳﻠﻮﻧﻴﺖ ﻳﺎ ﻛﺎﻧﻴﻬﺎی ﮔﺮوه اﺳﻤﻜﺘﻴﺖ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺑﻨﺘﻮﻧﻴﺖ ﻫﺎ ﺑﺮ اﺛﺮ ﻫﻮازدﮔﻲ و دﮔﺮﺳﺎﻧﻲ ﺧﺎﻛﺴﺘﺮﻫﺎی آﺗﺶ ﻓﺸﺎﻧﻲ و اﻏﻠﺐ در ﺣﻀﻮر آب ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ و ﺳﻨﮓ ﻣﻨﺸﺄ آﻧﻬﺎ اﻛﺜﺮاً ﺑﺎرﻳﻚ اﺳﺖ. بنتونیت برای اینکه در صنعت قابل استفاده باشد، لازم است در کارخانه‌های سنگ شکن به پودر بنتونیت تبدیل شود.

بررسی بازار جهانی صنعت پودر میکرونیزه بنتونیت

پیش-بینی-اندازه-بازار-صنعت-تولید--پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-سالهای-2022-2032اندازه بازار جهانی پودر میکرونیزه بتونیت در سال ۲۰۲۲ ۸ میلیارد دلار بود و انتظار می رود در سال ۲۰۳۲ به ۲۱.۳۱ میلیارد دلار برسد.

چشم-انداز-منطقه-ای-صنعت-تولید--پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-سالهای-2022-2032هم چنین بر اساس نمودار منطقه ای که مشاهده شده است که از نظر درآمد، بازار بنتونیت در آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۲۲ پیشتاز تمام مناطق دیگر بود.علاوه بر این ها پیش‌بینی می‌شود در طول دوره پیش‌بینی، بازار آمریکای شمالی نسبتاً افزایش یابد. و همچنین در طول دوره مورد انتظار، پیش‌بینی می‌شود که بازار بنتونیت در اروپا رشد متوسطی داشته باشد.

بررسی بازار داخلی صنعت پودر میکرونیزه بنتونیت

وضعیت-واحدهای-تولیدکننده-پودر-میکرونیزه-بنتونیت-به-تفکیک-استانطبق نمودار ارائه شده در این قسمت مشاهده میشود که  استان های کرمان و خراسان رضوی دارای بیشترین واحد های تولید کننده پودر میکرونیزه بتونیت و استان های یزد و همدان و همدان کمترین واحد های تولید کننده این محصول را داراست .

جدول-میزان-تولید-پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-5-سال-گذشتهمیزان تولید پودر میکرونیزه بنتونیت در جدول شماره بالا به تفکیک سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ گزارش شده است. میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۷، ۸۰,۵۰۰ تن در سال بوده درحالی که میزان تولید سالانه در سال ۱۴۰۱ به ۷۵۶,۵۰۰ تن رسیده است لذا روند تولیدات ۵ ساله نرخ رشد صعودی تولید را نشان می‌دهد.

وضعیت-تولید-پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-5-سال-گذشتهخوشبختانه همانطور که مشاهده میشود میزان تولیدات پودر میکرونیزه بتونیت  با توجه به جدول ارائه شده طی ۵ سال گذشته شاهد رشد چشم گیری بوده است .

جدول--واردات-پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-5-سال-گذشتهبر اساس نمودار ارائه شده نیز مشاهده میشود که  وضعیت واردات پودر میکرونیزه بتونیت طی ۵ سال گذشته نرخ رشد نزولی داشته است .

وضعیت-واردات-تولید-پودر-میکرونیزه-بنتونیت-طی-5-سال-گذشتهنرخ رشد نزولی واردات پودر میکرونیزه در نمودار ارائه شده نیز قابل مشاهده می باشد .

پیشنهاد مطالعه: طرح تولید بتونیت و پودر میکرونیزه بتونیت

جمع بندی صنعت پودر میکرونیزه بنتونیت

طبق آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر ظرفیت واحدهای فعال تولیدکننده پودر میکرونیزه بنتونیت در کشور، ۷۵۶,۵۰۰ تن می‌باشد که این مقدار با در نظر گرفتن ۳۱۵,۰۰۰ تن مجموع ظرفیت اسمی واحدهای در دست احداث عدد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد. از طرفی با روند کاهشی واردات محصول طی سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ انتظار می رود در آینده نیز این روند ادامه یابد.  در حوزه صادرات نیز با توجه به رشد صادرات طی ۵ سال اخیر، می‌توان انتظار داشت بازارهای صادراتی نقش پررنگی در آینده ایفا نمایند. با توجه به ظرفیت تولید فعلی، پیش‌بینی امکانات عرضه طرح‌های در دست احداث، روند کاهشی واردات و همچنین انتظار برای افزایش صادرات این محصول، پیش بینی می شود طبق نمودار موازنه عرضه و تقاضا، تقاضای محصول طی ۵ سال‌ آتی بیشتر از عرضه آن باشد. لذا تولید محصول از منظر تقاضای بازار و بازارهای صادراتی قابل توجیه می‌باشد.  بر این اساس با توجه به تقاضای فزاینده محصول و مجموعه کاربردهای پودر میکرونیزه بنتونیت در صنایع مختلف می توان سرمایه‌گذاری در حوزه تولید محصول مورد نظر را با وجود برنامه‌ بازاریابی دقیق مناسب ارزیابی نمود.درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید: 

امتیاز