تولید اکسیژن طبی و صنعتی

اکسیژن در دما و فشار استاندارد به‌صورت گاز است که حاوی دو اتم اکسیژن به فرمول شیمیایی O۲ می‌باشد. اکسیژن عنصر مهم هواست و از طریق عمل فتوسنتز گیاهان تولید شده و برای دم و بازدم حیوانات لازم است. اکسیژن مایع و جامد یک رنگ آبی کمرنگ داشته و هر دو بسیار پارامگنتیک می‌باشند. اکسیژن مایع معمولا با عمل تقطیر جزئی هوای مایع بدست می‌آید.

کاربردها
اکسیژن به‌عنوان اکسید کننده کاربرد بسیار زیادی داشته ، فقط فلوئور از آن الکترونگاتیوتر است. اکسیژن مایع به‌عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها استفاده می‌شود. از آنجا که اکسیژن برای دم و بازدم ضروری است، در پزشکی کاربرد دارد. گاهی اوقات کسانی که از کوه نوردی می‌کنند یا در هواپیما پرواز می‌کنند، مخازن اکسیژن همراه دارند (به‌عنوان هوا). همچنین اکسیژن در جوشکاری و ساخت فولاد و همچنین متانول کاربرد دارد. اکسیژن به‌عنوان یک ماده آرامش‌بخش ، سابقه استفاده دارد که تا زمان حال نیز ادامه دارد و بارهای اکسیژن در مهمانی‌ها و مجالس امروزی وجود دارد. در قرن ۱۹ اکسیژن معمولا با اکسید نیترات ترکیب می‌شد که اثر تسکین دهنده دارد.
گاز اكسيژن
که با ۲ گرید طبی و صنعتی تولید می شود. استاندارد گرید اکسیژن طبی ۲ می باشد یعنی خلوص گاز اکسیژن برای مصارف پزشکی ۹۹ درصد است که این واحد با خلوص بالاتر تقریبا گرید ۲۵ تا ۲۷ (۵/۹۹ درصد – ۷/۹۹ درصد) به متقاضیان عرضه می دارد.
اكسيژن مایع
هم اکنون در میان مصرف کنندگان بیمارستانی اکسیژن در دنیا دو روش متداول است.
روش اول همان شيوه سنتي استفاده از سيلندرهاي نگهداري اكسيژن مي باشد.در اين سيستم به علت محدود بودن حجم سيلندر بايستي جهت ذخيره سازي گاز،اكسيژن د فشار بالا در داخل سيلندر شارژ گردد. لذا همواره به علت اين فشار بالا د خطر مصرف كننده را تهديد مي كند:
۱- انفجار سيلندر
۲- آتش سوزي كه موجب سوختگي شديد كاربر و يا آتش گرفتن محل مصرف مي شود.
در روش دوم اکسیژن به صورت مايع در يك مخزن ذخيره مخصوص نگهداري مي شود و هر مصرف به ميزان نياز خود از منبع ، اكسيژن دريافت مي كند. شماري از مزاياي مهم اين روش عبارتند از:
۱- حمل و نقل مايع در حجمي زياد
۲- فشار گاز پاييئ
۳- زمان شارژ كوتاه
۴- مصرف مداوم
۵- بروز عيب فني بسيار كم

امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون فن‌آوریها، تکنولوژیهای جدیدی گوی سبقت را در اختیار دارند که دارای ویژگی‌های خاصی همچون نداشتن اثرات تخریبی زیست محیطی و انواع آلودگیها باشند همچنین از نظر اقتصادی دارای ارزش افزوده بالاتر باشند. یکی از فن‌آوریهای جدید در سیستم اکسیژن‌سازی روش PSA می‌باشد نقش اصلی را در این سیستم ترکیبی به نام زئولیت بازی می‌کند که دارای هزاران ویژگی منحصر به فرد می‌باشد.

آشنایی با سیستمهای متداول اکسیژن رسانی به بیمار

۱-۱- سیستم اکسیژن کپسولی:
این سیستم شامل یک کپسول و مائومتر و مرطوب کننده و ماسک اکسیژن می‌باشد جزء متداولترین سیستمها می‌باشد. این روش بخاطر فشار بالا( ۱۶۰ اتمسفر) و افت ناگهانی آن جهت مصرف به ۱۲ اتمسفر و پایین‌تر و همچنین مشکلات پر کردن کپسول و کنترل کپسول‌ها، انتقال آن،اطمینان از موجود بودن، گرائی و همچنین مشکلات انبارداری، مانومتر و مربوط کننده و انواع رنگهای مختلف کپسولها که با گازهای مختلف می‌تواند اشتباه گرفته شود و در نهایت کوتاه بودن عمر مفید آنها، تقریباً از رده خارج شده است.
۱-۲- سیستم تجمیع کپسول و انتقال اکسیژن توسط لوله‌کشی:
این سیستم شامل تجمیع کپسولهای مختلف در یک محیط خارج از مصرف و نصب کپسول‌ها با رگلاتورهای مختلف و فشارشکن می‌باشد این روش نیز همان مشکلات سیستم اکسیژن کپسولی را داشته علاوه بر آن انفجار کپسول نیز در حد وسیع وجود دارد تنها مزیت آن کاهش کارگزار و انتقال بتوسط لوله است.
۱-۳- سیستم اکسیژن تانکی و ذخیره جایگزین:
اکسیژن تولید شده توسط مخزن سردسازی شده به مخزن مورد مصرف بیمارستان تزریق می‌شود. حالت دو تانکی ،عدم مشکلات رگلاتور، احتمال پایین خطر انفجار و انتقال اکسیژن توسط لوله‌کشی به محل مصرف ، از مزایای این روش می‌باشد. این سیستم نیز مشکلات دیگری را داراست.
۱-۴- سیستم تولید در محل با تکنولوژی PSA:
سیستم تولید اکسیژن در محل با تکنولوژی PSA توسط لوله‌کشی آن با لوله‌های مسی یا برنجی بدون درز با کنترل حداکثر ۲۰ فوت در مصرف بصورت ثابت در لوله‌ها و با حداقل فشار ۱۵ اتمسفر در ورودی اطاقها با توان توزیع حجم‌های مختلف با قوانین مهندسی بطور محلی طراحی می‌شود. وجود شیرهای مختلف در نقاط مختلف تقسیم از ابتدای خروجی ، ابتدای بخشها،ابتدای اطاقهاو ابتدای مصرف بیمار موردنیاز است.از نکات مهم، کنترل لوله‌ها از نظر تعریق و آزادی آنها در مسیر و رنگ زدن مختلف آنها به منظور جداسازی، به طور مثال اکسیژن به رنگ سبز N2Oبه رنگ آبی و هوای فشرده به رنگ سفید و وکیوم به رنگ زرد مشخص می شود.یک مشکل عمده در سیستم خرابی خروجی‌های آن در اطاقی است که اغلب نشتی بوجود می‌آید. ورود مواد آلوده کننده به وکیوم و U شکل بودن لوله‌ها بعداً منجر به تولید صدا بخاطر سیفونی شدن آنها خواهد بود. در این سیستم جهت تولید اکسیژن ترکیبی بنام زئولیت نقش اصلی را به عهده دارد..

دستگاههای مختلف تولید اکسیژن با تکنولوژی‌های مختلف

Life style : کوچکترین سیستم مولد اکسیژن پرتابل با بهره‌گیری از تکنولوژی O.C.D استفاده از اکسیژن طبی را در هر مرحله موردنیاز برای فرد تأمین می‌کند با برق و باطری اتومبیل کار می‌کند و یک سیستم کوچک تولید اکسیژن با PSA و تکنولوژی OCD می‌باشد.

Dr. Oxygen: این دستگاه با استفاده از ترکیب شیمیایی سه ماده شامل آب به میزان یک لیتر ، پودر پرهیدروکسید کربنات سدیم و با کاتالیزوری دی اکسید منگنز فعال می‌شود و اکسیژن در فرصت زمانی ۵ دقیقه به خلوص ۹۹% می‌رسد. میزان تولید ۱۰ تا ۱۲ لیتر برای دو ساعت بوده که برای مواقع اضطراری و بدون برق در صحرا و کوه‌نوردی ویا دورترین مکانها بهترین امکان تولید اکسیژن تا رسیدن به محل امکانات بیشتر را، فراهم میکند.

Impulse select( انتخاب سیستم OCD یا مصرف مداوم اکسیژن): با این تکنولوژی همزمانی مصرف کمتر و موردنیاز و دائم امکان‌پذیر است و قابلیت وصل به دستگاههای مختلف را امکان‌پذیر می‌کند. علائم نشان دهنده میزان اکسیژن تولیدی- خروجی و تنظیم آنها و علائم هشدار دهنده عدم مصرف اکسیژن توسط بیمار نیز در آن تعبیه شده است.

Reliant-new life: دستگاه تولید اکسیژن یک اطاقه جهت مصرف یک یا دو نفر و دستگاههای ونیتلاتور و بیهوشی با امکانات وکیوم ساکشن و بخور و هوای فشرده با برق ۲۲۰ ولت کمپرسوری با توانهای مختلف ۷۰۰-۳۵۰ وات با خلوص اکسیژن ۳±۹۵% در تمام ۲۴ ساعت و تولید N2 ، موردنیاز تولید کشورهای پیشرفته می‌باشد دارای جریان سنج اکسیژن مرطوب کننده مجهز به هوشمندهای مختلف از جمله خلوص فشار و جریان برق مجهز به زمان سنج با کارکرد بدون صدا و امکانات دیگر که بعداً اضافه می‌شود.

AIR Sep: دستگاه تولید اکسیژن کامل بیمارستانی با امکانات کامل ذخیره و پر کردن با سیستم لوله‌کشی هوای فشرده و خلاء ساکشن وتولید اکسیژن با ظرفیت‌های مختلف تمام مانتیورینگ هوشمند از نظر خلوص فشار و برق و اتصال کپسولی اضطراری با گارانتی و خدمات پس از فروش با استفاده از تکنولوژی PSA مونتاژ داخلی و خارجی با برگشت سرمایه در دو سه سال مصرف اولیه با استفاه از زئولیت می‌باشد.

آشنایی با سیستم PSA اکسیژن طبی در محل مصرف

سیستم‌های تولید اکسیژن PSA برای بیمارستانها و مراکز درمانی این امکان را فراهم می‌سازد که بدون وابستگی به اکسیژن کپسولی یا مایع بتواند در محل مصرف اکسیژن تولید کنند و نگران قیمت یا تحویل نامنظم اکسیژن نباشند مزایای این سیستم عبارت است از ایمنی، هزینه‌های نازل، پرسنل کمتر و اطمینان کامل به منبع دائمی اکسیژن وبازگشت سرمایه در کمتر از سه سال و تولید کامل در موقع حداکثر مصرف پیک، بدون خطر .همانطور می‌دانید هوا شامل ۲۱% اکسیژن ۷۸% ازت و ۱% گازهای دیگر می‌باشد دستگاه، اکسیژن را تحت فرآیندی بنام جذب تحت فشار PSA از هوا جدا می‌سازد و در این فرآیند و با بکارگیری بستری از غربال مولکولی از جنس زئولیت سنتزی، ازت و ناخالصی‌های دیگر را در فشار بالا از هوا جذب و در فشار پایین آزاد می‌کند. در مولد PSA برای جذب سطحی دائمی ازت و ناخالصی دیگر دو بسترغربال مولکولی، ازت را جذب و اکسیژن را از خود رد می‌کند قبل از اینکه بستر مولکولی اول از ازت اشباع شود هوای ورودی به بستر مولکولی دوم وارد و در طی این مدت بستر مولکولی دوم اکسیژن تولید می‌کند و در همان زمان بستر مولکولی اول در اثر کاهش فشار از ازت تخلیه و با اکسیژن پالایش شده به حالت اولیه برمی‌گردد این سیکل بطور مداوم تکرار می‌شود تا اینکه اکسیژن با خلوص ۵/۹۵% در فشار ۶۰PSIG، بدست آید این اکسیژن مناسب برای هرگونه مصرف پزشکی است و همیشه مطابق یا بالاتر از استاندارد USP می‌باشد ماده غربال مولکولی کاملاً قابل احیاء و در شرایط کاربرد صحیح دارای طول عمر طولانی است.

بلوک دیاگرام و اجزاء تشکیل دهنده دستگاه اکسیژن ساز با تکنولوژی PSA

براساس تکنولوژی PSA دستگاه باید طوری طراحی شود که امکان ایجاد فشار مثبت و منفی در آن اجراء شود به همین جهت باید هوای فشرده، خشک،با خروجی غیرنوسانی و با غلظت بالا با هشدار دهنده‌های مانتیورینگ مطمئن ایجاد شود. دستگاه بر اساس تکنولوژی فوق شامل بخشهای زیر است:
کمپرسور هوای فشرده: وظیفه این قسمت از دستگاه گرفتن هوای محیط و فشرده کردن آن جهت تأمین هوای موردنیاز است که دارای دو خروجی می‌تواند باشد
الف) جهت تهیه اکسیژن
ب) جهت تهیه هوای فشرده در اطاقهای عمل. براساس شرایط محیطی محل نصب کمپرسور متغیر بوده و با توجه به پنوماتیک بودن تجهیزات مطابقت [۱۰]FAD ، کمپرسور با این هوای موردنیاز از اهمیت زیادی برخوردار است.
فاکتورهای مهم محاسبه عبارتند از:
الف) ارتفاع از سطح دریا ب) بالاترین دمای ممکن ج) ضریب نشتی و بازدهی کمپرسور د) ضریب سایکومتریک[۱۱] جغرافیائیبا محاسبه این چهارمورد ضریبی بدست می‌آید که انتخاب کمپرسور در مناطق مخلتف و شرایط آن به این ضرایب بستگی دارد.

خشک کن: بخاطر خاصیت رطوبت‌گیری قوی زئولیتها، در صورت ترکیب با آب یک واکنش شیمیائی گرمازا ایجاد می‌کند که با تغییر در خاصیت زئولیتها، سبب پایین آمدن خلوص اکسیژن و کاهش عمر مفید دستگاه خواهد شد لذا محاسبه و نوع انتخاب خشک کن به چهار عامل زیربستگی دارد.
الف) نقطه شبنم دستگاه[۱۳] ب) بیشترین[۱۴] دمای محیط ج) دمای هوای فشرده[۱۵] د) فشار کارکرد
از نکات جالب آن تعبیه المنت حرارتی با درجه‌های مختلف هوائی و هوای فشرده موردنظر است بدان جهت در تابستان و زمستان تنظیم این المنت و کنترل هوای محیط وهوای فشرده متغیر خواهد بود.

سیستم فیلتراسیون: فیلترهای دستگاه باید مطابق با استاندارد ISO 8573/1 [17] بتواند هوای طبی موردنیاز ژنراتور را از نظر میکروبی هم در ورودی و هم خروجی و با توجه به شرایط محیطی محاسبه و با ضریب اطمینان بالا انتخاب و نصب گردد . فیلترها باید دارای Economizer[18] باشند که طول عمر واقعی المنت فیلتر را نشان داده و در صورت تمام شدن عمر مفید گیج[۱۹] همراه با الارم به کاربر هشدار دهد تا المنت را تعویض کنند.

تانک نوسان گیر هوای فشرده:
با توجه به نوسانات هوای فشرده و جریان الکتریکی و همچنین ضرورت ذخیره‌سازی اکسیژن پس از تهیه و استفاده از رگلاتورها و واگنرهای[۲۰] تثبیت فشار و شیرهای کنترل شده فشار، محاسبه مختصات این تانک براساس فشار موردنیاز از نظر جنس و ضخامت ورق آن مهم است.

سیستم تغلیظ اکسیژن: مهمترین بخش دستگاه بوده که شامل دو ستون استوانه‌ای است که داخل آن با ماده غربال مولکولی زئولیت پر شده است .محیط‌های فوقانی دارای فشار مثبت و محیط تحتانی دارای فشار منفی جهت ذخیره موقت اکسیژن و نتیروژن بوده و بهتر است که دائماً تحت کنترل هوشمند، دمای آن ثابت و خشک کردن آن ادامه داشته باشد و قسمت مهم‌تر آن سیستم شیرهای برقی با فرکانس ثابت برق که با سیکل مثبت یک طرف فشرده و طرف بعدی وکیوم و در سیکل منفی آن طرف دوم فشرده و طرف اول وکیوم شود و جهت خروجی ازت می‌توان آن را تخلیه یا جهت استفاده در کپسول و لوله‌های مصرف بجای هوای فشرده و مصارف دیگر پزشکی استفاده نمود.

تانک نوسان‌گیر اکسیژن: بعد از تهیه اکسیژن توسط غربال مولکولی و جذب سطحی زئولیت باید آنرا فشرده و در تانکی ذخیره کرد. کنترل نوسان اکسیژن در تانک و خروجی آن و کنترل نوسانات در لوله‌های انتقال و ولوها[۲۱] و گیج‌های مختلف ، ضروریست و محاسبه جنس و ظرفیت آن و ضخامت ورق آن بسیار مهم بوده و باید با فشار موردنیاز مطابق داشته باشد و همچنین توسط واگنرها و رگلاتورهای مختلف کنترل شود.

سیستم مانتیورینگ: این سیستم نشانگرها و کنترلرهای مختلف را شامل می‌گردد از جمله:

الف) خلوص اکسیژن، ۹۹-۹۰ درصد ب) فشار ورودی ۱۴۰ اتمسفر و خروجی۴ اتمسفر ج) شار خروجی اکسیژن در این سنسورها انواع مختلف صوتی، نوری و گیجی خواهد بود. سیستم مانیتورینگ اکسیژن با تکنولوژی پارامگنتیک (بدون نیاز به سنسور اکسیژن) جزء استاندارد هر یک از دستگاههای پزشکی AIR Sep است و از نظر دقت کنترل و قاطعیت اطمینان بی‌رقیب است.

سیستم دوپلکس: مقاوم در برابر عوامل جوی قابل تحویل است و براساس تغییرات هوای جوی سرما و گرما و رطوبت قابل برنامه‌ریزی بوده و تغییرات لازم در دستگاه بصورت الکترونیکی خواهد بود و می‌توان اکسیژن تولیدی را به دو سیستم مصرف کاملاً مستقل متصل نمود تا دارای پشتیبانی در مواقع اضطراری باشد و جایگزین وصل کپسول و تزریق اکسیژن به مسیر لوله‌کشی باشد.

سیستم کپسول پرکنی: به منظور تولید اکسیژن برای فروش و مصرف در محلهای دیگر و همچنین برای پشتیبانی خود دستگاه در موارد اضطراری می‌تواند امکانات فشرده‌سازی اکسیژن و پرکنی کپسول تا فشار PSI 3000 را تأمین کند و بصورت اتوماتیک در صورت افت خلوص و فشار مسیر مصرف، به کپسولهای پشتیبان وصل شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید اکسیژن طبی و صنعتی

کد آیسیک اکسیژن صنعتی۲۴۱۱۴۱۲۳۰۳
کد آیسیک اکسیژن طبی۲۴۱۱۴۱۲۳۳۰

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید اکسیژن طبی و صنعتی

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی اکسیژن صنعتی۲۸۰۴۴۰۰۰
کد تعرفه گمرکی اکسیژن طبی ۲۸۰۴۴۰۰۰

وضعیت واردات و صادرات اکسیژن طبی و صنعتی

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات اکسیژن در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید اکسیژن طبی و صنعتی

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده اکسیژن در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید اکسیژن طبی و صنعتی

ظرفیت تولید سالیانه : 100000 مترمکعب
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 5000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 20 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 900 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 37 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.