تولید پارچه کشباف

بافندگی از قدیمی ترین صنایع دستی بشر به شمار میرود. بشر اولیه از ابتدای شروع زندگی پس از رفع نیاز خوردن و آشامیدن به فکر پوشش خود افتاد تاعلاوه بر پوشیدن بدن در مقابل تغییرات جوی نیز محفوظ بماند. این نیاز ابتدا با استفاده از پوست حیوانات شکار شده تأمین شد تا به مرور بشر با مشاهده پشم گوسفندان و سایر الیاف به فکر تابیدن الیاف و تولید نخ افتاد. به دلیل خصوصیات فیزیکی الیاف و منسوجات و آسیبپذیری آنها از حشرات و آب و هوا. نمونه های ماقبل تاریخ منسوجات بسیار نادر است. اما دستگاههای اولیه بافندگی به دلیل چارچوب محکمترشان ماندگاری بیشتری داشتند و محققان توانسته اند با بررسی این آثار به جا مانده به یافته ی تازه ای از تاریخ پارچه و ریسندگی دست یابند.مردم مناطق مختلف جهان با توجه به ویژگیهای بوم و جغرافیای خود از الیافی برای بافتن پارچه ها استفاده میکردند که در اطرافشان یافت میشد. و به همین دلیل گاه معروفیت و شهرت یکپارچه از روی بوم و جغرافیای تولیدش شناخته میشد. مثل ابریشمی که از چین میآمد. یا پارچه دیبایی که در امپراطوری روم تولید میشد .تا قرن 19 کلیه پارچه ها از الیافی بدست میآمد که ریشه در طبیعت اطراف انسان داشت. این الیاف طبیعی که به سه گروه الیاف گیاهی، حیوانی و معدنی تقسیمبندی میشوند، پارچه هایی را فراهم میآورند که بواسطه پیشرفت صنعت بافت و رنگرزی در انواع شکلها و رنگهای گوناگون به تولید و مصرف عموم میرسید اما در قرن نوزدهم برای اولین بار انسان به دست به ساخت الیافی زد که دست ساخته خودش بود و در طبیعت یافت نمیشد. اولین الیاف مصنوعی یکسره در فرانسه و از نیترو سلولز ساخته شد. در آلمان نیز روش کوپر و آمونیم ابداع شد. در سال 1892 میلادی دانشمندان موفق به تهیه ویسکوزوریون کردند. پس از جنگ جهانی اول استات سلولز به صورت تجاری مورد بهرهبرداری قرار گرفت و در سال 1938 نایلون ساخته شد و پس از جنگ دوم بهبود کیفی فراوان یافت. الیاف پلی استر نیز در سالهای دهه پنجاه مورد استفاده واقع گردید. منسوجات قابل استفاده از این الیاف اگرچه از نظر قابلیت، شستشو و دوام دارای کیفیت بالاتری هستند لکن فاقد گرمای پشم خنکی پنبه و زیبایی ابریشم میباشند. پس از این دوران استفاده از پارچه در تمام شئون زندگی انسان مدرن… گسترش روز افزون یافت. و با توجه به تولید مصنوعی آن نیز تنوع فراوانی در شکل نوع بافت و رنگ پارچه به وجود آمد. با پیشرفت صنایع پتروشیمی و همچنین صنایع وابسته به انرژی اتمی پارچه هایی با قابلیتهای ویژه به وجود آمد که در صنایع مختلف به کار میرفت.
کشباف یا استرج نوعی پارچه با بافتهای از راست به چپ که خاصیت ارتجاعی دارد . پارچه های استرچ از جنس نایلون هستند ،که اولین لباس برای ورزشکار می باشد ،زیرا این نوع لباس عضلات وپوشش اولیه بدن راتکمیل کرده و حرارت و تعریق بدن را به لایه های بعدی انتقال می دهد و زود خشک می شود.پارچه کشش پارچه مصنوعی است که کشش دارد. پارچه های کششی یا کشش 2 طرفه یا کشش 4 طرفه هستند. پارچه های کششی دو طرفه در یک جهت کشیده می شوند ، معمولاً از دستمال گرفته تا لایه برداری (اما بسته به گره می تواند در جهتهای دیگر باشد). پارچه های کششی 4 طرفه ، مانند اسپندکس ، در هر دو جهت ، به صورت متقاطع و طول کشیده شده اند.
پارچه های کششی از تلاش علمی برای ساختن الیاف با استفاده از نئوپرن تکامل یافته اند. از این تحقیق ، در سال 1958 ، پارچه های کششی تجاری (“الاستومریک”) مانند اسپندکس یا الاستان (که به طور گسترده با نام “لیکا” شناخته می شوند) به بازار عرضه شدند. پارچه های کششی ساخت لباس را ساده می کنند. برای اولین بار در لباس شنا، طراحان مد ابتدا از اواسط دهه 1980 استفاده از آنها را شروع کردند. آنها در اوایل دهه 1990 وارد بازار اصلی شدند و در لباس های ورزشی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در مقیاس بزرگتر ، این مواد نیز با بسیاری از اهداف هنری و تزئینی سازگار شده است. سازه های پارچه کشش عناصر طراحی امروزی را ایجاد می کنند که کاربردهای بسیاری در تئاتر شرکتی و تولید رویداد دارند.

مراحل تولید پارچه

به طور کلی برای تولید پارچه سه مرحله وجود دارد. مرحله اول در تولید پارچه تولید نخ است. در این مرحله موادی که قبلا کشت و پردازش شده است از فیبر خام به نخ تبدیل می‌شود. این امر از طریق فرآیندی به نام نخ‌ریسی الیاف انجام می‌شود. نخ‌ریسی ممکن است به صورت دستی انجام شود. اما این کار بسیار طاقت‌فرسا و وقت‌گیر است. امروزه، فرآیند نخ‌ریسی بیشتر به وسیله چرخ ریسندگی انجام می‌شود. فیبرها در امتداد چرحها رانده می‌شوند و همانطور که ریسیده می‌شوند به دور یک وسیله سیلندری که ماسوره نامیده می‌شود جمع‌آوری می‌شود. ماسوره فیبرهای ریسیده شده را نگهداری می‌کنند، که رشته بلند نخ متصل شده است. در مرحله بعدی، ماسوره‌ها به ماشین دیگری منتقل می‌شوند جایی که نخ به سفر خود برای پارچه شدن ادامه می‌دهد. بعد از اینکه مواد خام به نخ تبدیل شدند، آنها برای مرحله بعدی فرآیند تولید آماده می‌شوند، یعنی نخهای جدا به یکدیگر متصل می‌شوند تا پارچه شکل گیرد. فرآیند اتصال نخها با یگدیگر بافت نامیده می‌شود. بافندگی در یک ماشینی انجام می‌شود که ماشین نساجی نامیده می‌شود و به دو گروه نخ احتیاج دارد. اولین گروه تار نامیده می‌شود و دومین گروه پود نامیده می‌ریزد. ماشین نساجی توسط یک کامپیوتر کنترل می‌شود که به پود این اجازه را می‌دهد تا بداند چگونه بافته شود. بعد از اینکه پارچه بافته شد، از ماشین نساجی جدا می‌شود و وارد مرحله آخر یعنی پردازش می‌شود. پارچه هنگامی که از دستگاه جدا می‌شود یک ورقه صاف سفید رنگ است. بدون رنگ است و پر از ناخالصی است و تکه‌پاره‌ها و تکه‌های ریز دانه است. قبل از اینکه تبدیل به پارچه قابل استفاده شود باید تمیز شود. در ابتدا به وسیله آب اکسیژنه تمیز می‌شود تا رنگ اصلی پارچه تمیز شود. سپس به وسیله مواد شیمیایی مختلفی چربی و سایر اجزا که به طور طبیعی به فیبر می‌چسبند از روی آن برداشته می‌شوند. نهایتا پارچه برای انتقال به کارخانه پارچه و لباس آماده می‌شود.

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید پارچه کشباف

کد آیسیک پارچه کشسان ۱۷۲۹۴۱۲۳۳۷

معرفی کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت تولید پارچه کشباف

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی پارچه کشسان ۶۰۰۲,۶۰۰۳,۶۰۰۴,۶۰۰۵,۶۰۰۶

وضعیت واردات و صادرات پارچه کشباف

در نمودار زیر وضعیت واردات و صادرات پارچه کش باف در کشور به تفکیک سال آمده است .

وضعیت واحد های فعال تولید پارچه کشباف

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای تولید کننده پارچه کش باف در کشور به تفکیک استان آمده است .

خلاصه بررسی اقتصادی طرح تولید پارچه کشباف

ظرفیت تولید سالیانه : 4000 تن
نرخ برابری دلار : 14000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 2000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 10 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 3میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 39 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.