کلینیک گیاه پزشکی

 طرح احداث کلینیک گیاه پزشکی

گیاه‌پزشکی شاخه‌ای از علوم مرتبط با کشاورزی است که به دنبال گردآوری دانش و اطلاعات مربوط به عوامل آسیب‌رسان گیاهی در دو بخش بیماری‌های گیاهی و آفات گیاهی (حشرات) و تشخیص و شناسایی و مدیریت یا کنترل آنها می‌پردازد و کلینیک گیاه پزشکی مرکزی برای انجام امورات گیاه پزشکی میباشد.
برابرنهاد انگلیسی گیاه‌پزشکی Plant protection و در برخی منابع Plant Medicine نیز بکار می‌رود. پیش از این در ایران با نام حفظ نباتات نیز شناخته می‌شد و سازمانی نیز با همین نام وجود داشت. در سال ۱۳۰۰ برای اولین بار در مدرسه فلاحت مظفری (دانشکده کشاورزی کرج) دانشکده کشاورزی کرج قدیمی ترین و وسیع ترین دانشکده دانشگاه تهران است .
به جهت وجود طبیعت با وسعت بسیار بالا زیبایی خاصی به این دانشکده عطا کرده به گونه ای که در بین دانشکده‌های دانشگاه تهران با نام بهشت پردیس دانشگاه تهران مشهور است.
وجود باِغ گیاه‌شناسی با چند صد گونه گیاهی نایاب و موزه جانورشناسی و کاخ سلیمانیه و هم چنین گروه‌ها و رشته‌های مختلف در زمینه کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست در این دانشکده اهمیت و اعتبار خاصی به این دانشکده بخشیده است.
لازم به ذکر استه که رتبه‌بندی جهانی این دانشکده بین سایر دانشکده‌های جهان بسیار خوب بوده و سالانه دانشجویان نخبه فراوانی از این دانشکده فارغ‌التحصیل می‌شوند و بعضا برای فرصت‌های مطالعاتی در کشورهای پیشرفته اقدام می‌کنند.
این رشته توسط دکتر فرشید ارائه گردید. این شاخه از کشاورزی خود شامل سه بخش حشره‌شناسی کشاورزی، بیماری‌شناسی گیاهی و دانش‌های علف‌های هرز می‌باشد که به ترتیب به‌طور تخصصی مسائل مربوط به آفات، بیماری‌ها و علفهای هرز را مطالعه می‌نمایند.
زندگی بشر وابسته به گیاه و سلامتی آنها می‌باشد. حدود ۹۰ درصد غذای انسان را گیاهان تشکیل می‌دهند. ۸۵ درصد غذای انسان از ۱۰ گونه برنج و گندم به دست می‌آید.
سلامت و بهبود رشد گیاهان در درجه اول مورد توجه کسانی است که به کاشت گیاهان، تهیه و توزیع فراورده‌های گیاهی اشتغال دارند. میزان رشد و باروری گیاهان به فراهم بودن آب و مواد غذایی در خاک و تأمین محدوده‌هایی از شرایط مناسب جوی مانند حرارت، رطوبت و نور بستگی دارد.
هر عاملی که سلامت گیاهان را به مخاطره اندازد، ممکن است در میزان رشد و باروری آن‌ها تأثیر منفی بگذارد و از ارزش آن‌ها و فراورده‌هایشان بکاهد.
بیماری‌ها و آفات گیاهی و علفهای هرز از جمله عوامل زنده و بیماری‌های فیزیولوژیک که ناشی از کمبود مواد مورد نیاز گیاه و خسارات ناشی از شرایط جوی نامناسب عمده‌ترین عوامل تقلیل محصول یا نابودی گیاهان بشمار می‌روند.
گیاهان از بیماری‌هایی آسیب می‌بینند که عوامل آن‌ها به عوامل بیماری‌ها در انسان و جانوران شباهت دارند گرچه احساس درد و ناراحتی در گیاهان در اثر بیماری‌ها از نظر انسان مکتوم است، لیکن نحوه ایجاد و توسعه بیماری در گیاهان و حیوانات تقریباً مشابه بوده و معمولاً به همان اندازه پیچیده و بغرنج است.
آفات گیاهی نیز مشتمل بررده بند پایان می‌باشند که مهم‌ترین آفات گیاهی که حشرات می‌باشند در این رده قرار دارند و بعد از آن‌ها کنه‌ها و سایر بندپایان به گیاهان خسارت وارد می‌سازند. بعضی از مهره‌داران نیز مانند جوندگانی مثل موش‌ها و خرگوش‌ها نیز جزء آفات گیاهی به شمار می‌آیند.

اهمیت و جایگاه کلینیک گیاه پزشکی  در جامعه

با توجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است.
یکی از راههای افزایش محصول، جلوگیری از زیانهای آفات و بیماریهای مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند.
با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم.

توانایی‌های‌ لازم‌ کلینیک گیاه پزشکی

گیاه‌ پزشک‌ ایرانی‌ باید از یک‌ سو با گونه‌های‌ گیاهی‌ و جانوری‌ طبیعی‌ ایران‌ آشنا باشد و از سوی‌ دیگر با موجودات‌ زنده‌ (آفات‌، بیماری‌ها و علف‌های‌ هرز قرنطینه‌ای‌) که‌ دائم‌ از مبادی‌ ورودی‌ رسمی‌ یا از مرزهای‌ طولانی‌ کشور به‌ صورت‌ غیرقانونی‌ وارد می‌شوند، آشنا بوده‌ و با آنها مبارزه‌ کند.
در واقع‌ مهندس‌ گیاه‌پزشکی‌ کاری‌ دشوار، پیچیده‌ و پر مسؤولیت‌ را بر عهده‌ دارد و باید از بیوشیمی‌، بیولوژی‌ و آمار، اطلاعات‌ وسیع‌ و گسترده‌ای‌ داشته‌ باشد.همچنین‌ گیاه‌پزشکی‌ نیاز به‌ حافظه‌ قوی‌ دارد چون‌ دانشجو باید اسامی‌ لاتین‌ حشرات‌ و قارچ‌ها و رده‌ آنها را به‌ خاطر بسپارد و بالاخره‌ دانشجوی‌ این‌ گرایش‌ باید به‌ کشاورزی‌ و بخصوص‌ حشره‌شناسی‌ علاقه‌مند باشد. زیرا بخش‌ عمده‌ای‌ از دروس‌ این‌ گرایش‌ شامل‌ آفات‌ گیاهی‌ می‌شود و در این‌ درس‌ حشرات‌ مضر برای‌ آفات‌ و بیولوژی‌ آنها آموزش‌ داده‌ می‌شود.

موقعیت‌ شغلی‌ گیاه پزشکی در ایران‌

شاید برخی‌ از کشاورزان‌ تصور کنند که‌ اطلاعات‌ لازم‌ را درباره‌ آب‌ و خاک‌ دارند اما هر کشاورزی‌ می‌داند که‌ برای‌ مبارزه‌ با آفات‌ و بیماری‌های‌ گیاهی‌ باید به‌ یک‌ متخصص‌ مراجعه‌ کند تا نوع‌ سم‌ و نحوه‌ استفاده‌ از آن‌ را فرا گیرد. به‌ عبارت‌ دیگر کشور به‌ فارغ‌التحصیل‌ علاقه‌مند و توانای‌ گیاه‌پزشکی‌ نیاز مبرمی‌ دارد.
وزارت‌ کشاورزی‌، شهرداری‌ها و کلنیک‌های‌ گل‌ و گیاه‌ نیز از مرکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ گرایش هستند.از سوی‌ دیگر در حال‌ حاضر مهندسین‌ کشاورزی‌ می‌توانند با استفاده‌ از طرح‌ اشتغال‌زایی‌ جهاد کشاورزی‌، از این‌ وزارتخانه‌ وام‌ گرفته‌ و گلخانه‌ یا باغ‌ میوه‌ ایجاد کنند.
قابل‌ ذکر است‌ که‌ موقعیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ گرایش در شهرستان‌ها بهتر است‌ زیرا می‌توانند در سازمان‌ تحقیقات‌ کشاورزی‌ شهر خود فعالیت‌ نمایند.

نمونه وظایف گیاه پزشک

۱- بازرسی مستمر از مزارع و باغات حوزه محوله و کسب اطلاع از بروز یا شیوع آفات و انگل ها و امراض نباتی و تهیه گزارش لازم.
۲- جمع آوری اطلاعات مربوط به آفات، انگل ها یا امراض نباتی و انجام بررسی های مقدماتی و تهیه گزارش بمنظور تدوین دستورالعمل های فنی و اجرای برنامه های مبارزه با آفات و انگل ها و امراض نباتی و همچنین اجرای مقررات قرنطبنه داخلی و خارجی بمنظور جلوگیری از حمل و نقل محصولات کشاورزی آلوده و مریض به سایر نقاط کشور و بالعکس.
۳-تهیه دستورالعمل جهت راهنمایی دسته های سمپاش آفات و تقسیم کار و وسایل لازم بین آنان.
۴- تعیین حدود مناطق آلوده به آفت و محل مبارزه و مشخص کردن مناطق آلوده و بررسی و تهیه گزارش از اقدامات انجام شده و تشخیص میزان خسارت وارده.
۵- تاسیس ایستگاههای مراقبت و مبارزه با آفات و انگلها و امراض نباتی در مناطق آلوده و تهیه برنامه های لازم.
۶- ایجاد پستهای قرنطبنه و صدور پروانه ورود برای محصولات کشاورزی با رعایت مقررات قرنطینه خارجی و نیز نظارت بر امر ترخیص محصولاتی که از خارج کشور وارد می شوند.

۱- تلاش در جهت کاهش منطقی و مصرف بهینه آفت کش های کشاورزی
۲- جلوگیری از هدر رفت منابع مالی محدود کشاورزان و کاهش هزینه تولید
۳- افزایش سطح فرهنگ عمومی کشاورزان نسبت به عوامل زیان آور گیاهی و شیوه های مدیریت آنها
۴- جلوگیری از تخریب منابع آب، خاک و گیاهان در اثر کاربرد بی رویه آفت کش های کشاورزی
۵- جلوگیری از پیدایش عوامل زیان آور جدید یا مقاوم نسبت به آفتکشها به موازات پیشرفت علوم زیستی و فناوری های روزآمد، دانش گیاه پزشکی از آخرین دستاوردها بهره م یگیرد و در زمینه مرفولوژی، فیزیولوژی، رفتارشناسی، اکولوژی، نوسانات جمعیت و… آفات گیاهی و سبب شناسی، واگیری و سایر مسائل مربوط به بیماری های گیاهی به پیشرفت های مهمی دست یافته و در زمینه مدیریت آفات و بیماری های گیاهی از کلیه روش های جدید اصول زراعی و باغبانی از جمله بهداشت گیاهان، به کارگیری واریته ها (ارقام) مقاوم، روش پیش آگاهی، کنترل غیرشیمیایی (بیولوژیک استفاده (I.P.M) و…) و شیمیایی ب هویژه در قالب مبارزه تلفیقی مینماید.

برخی از وظایف و مسئولیت های گیاه پزشک عبارتند از:
– مسئله یابی گیاه پزشکی وعلوم وابسته از طریق مراجعه و بازدید از مزارع، باغ ها، انبار و سیلوهای کشور و مراجعه کشاورزان به آنها.
– تحقیق و پژوهش در زمینه زیست شناسی و فیزیولوژی عوامل زیان‌آور محصولات بومشناسی (Ecology) کشاورزی (زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی) در سطوح آزمایشگاهی،
استانی، منطقه ای و ملی.
– اجرای پژوهش های بنیادین گیاه پزشکی کشور با تأکید بر بهره‌گیری از روشهای نوین (بیوتکنولوژی) و همچنین آن دسته از پژوهش هایی که مؤسسات تک محصولی (مانند مؤسسه تحقیقات پنبه، مؤسسه تحقیقات پسته، مؤسسه تحقیقات خرما و…) و همچنین مؤسسه تحقیقات دیم در زمینه آنها فعالیتی ندارند.
– جمع آوری، شناسایی و رده بندی جامعه جانوران (Fauna) و رُستنی های (Flora) ایران و بررسی تنوع زیستی آنها.
– تحقیق در زمینه شناسایی، زیست شناسی، کارایی و تکثیر عوامل مفید جهت مبارزه بیولوژیکی علیه آفات و نگهداری منابع ژنتیکی آنها ،روشهای مختلف مدیریت تلفیقی (IPM).شناخت، فرمولاسیون، تأثیر و باقیمانده سموم کشاورزی و تکنیک های گوناگون سم پاشی و آزمایش سموم جدید.
تحقیق در زمینه شناخت، زیست شناسی، بوم شناسی و عصاره گیری از گیاهان برای استفاده در زمینه کنترل عوامل زیان آور. تحقیق در زمینه امکان ساخت فرمو ن های (مواد شیمیایی که از حشارت ماده در محیط پخش م یگردد) و موادی که در اعمال فیزیولوژیک و بیولوژیک بندپایان زیان آور کشاورزی (حشرات، کنه ها، عنکبوت ها و…) اختلال ایجاد می‌نمایند.
طرح احداث کلینیک گیاه پزشکی

چشم انداز احداث کلینیک گیاه پزشکی

حمایت و آموزش کشاورزان در زمینۀ روش های صحیح کشاورزی و کاهش مصرف سموم شیمیایی از طریق بکارگیری روش های مبارزۀ تلفیقی، تناوب کشت، استفاده از پرداتورها و غیره در راستای اهداف توسعه پایدار و با هدف افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی.
این مرکز فعالیت های زیر را در راستای تحقق اهداف راهبردی خود به انجام میرساند:
۱. اجرای پروژه های بیولوژیک
۲. مشاوره و طراحی پروژه های تحقیقاتی ترانسژنیک و …
۳. انجام کلیه آزمایشات مربوط به آفات و بیماریهای گیاهی و همچنین آزمایشات آب و خاک
۴. اجرای پروژه های آموزشی و ترویجی
۵. اجرای پروژه های شبکه مراقبت و پیش آگاهی باغات
۶. برگزاری کارگاهها و سمینارهای آموزشی برای تولیدکنندگان و بهره برداران
۷. ارائه خدمات پژوهشی
۸. مشاوره و نظارت فنی دوره ای یا دائمی در زمینه کنترل آفت و مبارزه با بیماریهای گیاهی، تغذیه گیاهی، تولید مواد بیولوژیک و …
۹. توسعه روشهای نوین کشاورزی از طریق انتقال دانش فنی در کلیه گرایشهای مهندسی کشاورزی
۱۰. طراحی و اجرای انواع پروژه های صنعتی و اتوماسیون کشاورزی، انواع پروژه های اب و خاک، انواع سیستم های آبرسانی، آبیاری قطره ای و تحت فشار

مراحل انجام کار صدور پروانه کلینیک گیاه پزشکی

ابتدا با ارائه درخواست صدور مجوز به واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه توسط متقاضی اقدام شده و سپس با معرفی متقاضی به اداره حفظ نباتات استان توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و ارائه معرفی نامه از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان و تکمیل مدارک در اداره حفظ نباتات توسط متقاضی و ارائه طرح در کمیته فنی و انجام آزمون و مصاحبه جهت تعیین صلاحیت فنی و صدور مجوز تاسیس توسط جهاد کشاورزی هرمزگان و بازدید از امکانات و تجهیزات مورد نیاز کلینیک و صدور پروانه بهره برداری توسط سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان انجام می گیرد
مدت زمان انجام کار بین ۱ تا ۳ ماه بستگی به تعداد متقاضیان دارد.
در ضمن شرایط متقاضی دارا بودن مدرک لیسانس گیاهپزشکی با ۵ سال تجربه در رشته دفع آفات ، دارندگان مدرک دکترای گیاهپزشکی و فوق لیسانس گیاهپزشکی با ۲ سال تجربه کاری، دارندگان مدرک لیسانس سایر رشته ها با ۶ سال سابقه کار و کارشناسان ارشد سایر رشته ها با ۴ سال سابقه کار در حفظ نباتات و یا مراکز تحقیقات آفات و بیماریها -تامین مکان مناسب و تجهیزات و نیروی انسانی لازم -حسن شهرت و داشتن تجربه کاری

مدارک مورد نیاز:

-فتوکپی مدرک تحصیلی متقاضی و مسئول فنی -تصویر تمام صفحات شناسنامه متقاضی و مسئول فنی گواهی صحت مزاج برای متقاضی و مسئول فنی-گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و مسئول فنی-تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای متقاضی و مسئول فنی-چهار قطعه عکس ۴×۳ متقاضی و مسئول فنی-گواهی معتبر سابقه کار مرتبط با مسئول فنی برای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد-تصویر اساسنامه جهت شرکت ها.-تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه محل تاسیس آزمایشگاه(حداقل یکسال اعتبار)

مراحل انجام کار ارائه خدمات فنی گیاه پزشکی

ابتدا با ارائه نمونه آلوده به آفات ، بیماری و یا علف هرز توسط متقاضی اقدام شده و سپس با بررسی نمونه ها در آزمایشگاه و تشخیص نوع آفت و عزیمت به مزارع و یا باغ مورد نظر در صورت نیاز و عدم تشخیص در مراحل قبل و ارائه توصیه های فنی بمنظور کاهش خسارت آفت و بکارگیری توصیه های فنی و اعلام نتیجه به حفظ نباتات انجام می پذیرد

شرایط متقاضیان احداث کلینیک گیاه پزشکی

۱) عضویت در سازمان نظام مهندسی
۲) نداشتن سوء پیشینه، نداشتن سابقه لغو پروانه تاسیس یا بهره برداری
۳) مکان مناسب، امکانات و تجهیزات لازم
۴) معرفی یک نفر مدیر مسئول دارای پروانه اشتغال یا رتبه مرتبط با امور گیاهپزشکی از سازمان

تبصره۱

برای دریافت مجوز تاسیس، تشکیل یک تعاونی با حداقل ۵ تا ۷ عضو از داوطلبان بومی منطقه الزامی می باشد.

تبصره۲

کارشناسان و کارشناسان ارشد کشاورزی با مدرک غیر گیاه پزشکی که به ترتیب حداقل ۶ و ۴ سال سابقه کاری در واحدهای حفظ نباتات و مراکز تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی (با ارائه مدرک معتبر) داشته باشند می توانند به عنوان مدیر مسئول انتخاب شوند.
فرم های قرارداد با توجه به پتانسیل افراد، وضعیت محصول، آفات و بیماری ها، شرایط منطقه از لحاظ جغرافیایی و اقلیمی و سایر عوامل تاثیرگذار تنظیم شده، بر این اساس برای هر کارشناس براساس توانایی و امکانات بین ۴۰۰-۲۰۰ هکتار در قالب قرارداد در نظر گرفته شده که دستمزد آن در هر دوره رویشی برای هر هکتار در مرکبات، پسته و نخیلات ده هزار تومان، انگور هفت هزار تومان و سایر محصولات هشت هزار تومان در نظر گرفته شده است
گروه گیاه‌پزشکی از زمانی که مدرسه فلاحت در این مجموعه تاسیس شده است کار خود را آغاز کرد.‌ یکی از دروسی که در آن زمان در این دانشکده تدریس می‌شد، حفاظت نباتات بود که عمده محور آن، نحوه شناسایی و کنترل عوامل زیان آور گیاهی بود و هدف نهایی این گرایش‌تربیت عده‌ای دانشجو در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری با تخصص در زمینه حفاظت از گیاهان بود.
شناسایی عوامل زیان آور گیاهی مثل قارچ‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، کنه‌ها و حشرات مختلف و خطراتی که محصولات کشاورزی را تهدید می‌کنند نیز از دیگر اهداف این رشته بود.
گروه گیاه‌پزشکی دارای دو بخش بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی کشاورزی است که علاوه بر مقطع کارشناسی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری نیز فعال هستند.
بخش حشره شناسی کشاورزی: اکولوژی سیستماتیک، زیست شناسی، مرفولوژی، فیزیولوژی و ژنتیک حشرات، بیماری شناسی حشرات، دینامیسم جمعیت حشرات، سم شناسی، کنترل بیولوژیک حشرات، روش های نوین کنترل حشرات و …
بخش بیماری شناسی گیاهی: مدیریت بیماری های گیاهی، نماتدشناسی گیاهی، قارچ شناسی، ویروس شناسی گیاهی،پروکاریوت شناسی، بیواکولوژی عوامل خاکزی و کاربرد بیوتکنولوژی در بیماری شناسی گیاهی.طرح احداث کلینیک گیاه پزشکی

امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی گروه گیاهپزشکی

۱- آزمایشگاه حشره شناسی : در این آزمایشگاه بخش عملی دروس حشره شناسی ، آفات گیاهی و جانورشناسی تدریس میشود . امکانات آزمایشگاه شامل استریومیکروسکوپ ( بینوکولار)، میکروسکوپ، آون و وسایل جمع آوری و نگهداری و تشریح حشرات، آفات گیاهی و جانور شناسی است .
سایر وظایف این آزمایشگاه تهیه کلکسیونهای آموزشی مربوط به دروس حشره شناسی، جانورشناسی و آفات گیاهی، تهیه اسلایدهای لازم از نمونه های حشرات و آفات گیاهی، تهیه کلکسیون حشرات مفید مانند حشرات شکارگر، پارازیتوئید و گرده افشان و تهیه لوح های فشرده آموزشی حشره شناسی می باشد.
۲ – آزمایشگاه بیماری های گیاهی : در این آزمایشگاه بخش عملی دروس قارچ شناسی ، باکتری و ویروس شناسی، نماتد شناسی، کنه شناسی و بیماری های گیاهی تدریس می شود . امکانات آزمایشگاه شامل میکروسکوپ آموزشی استاد و دانشجو، میکروسکوپ معمولی، استریومیکروسکوپ، هود، سانتریفیوژ، اتو کلاو، آون و وسایل جمع آوری ، نگهداری و بررسی بیماری های گیاهی، قارچ ها، نماتد ها و باکتریها می باشد.
سایر وظایف این آزمایشگاه تهیه کلکسیونهای آموزشی مربوط به دروس بیماری شناسی گیاهی و عوامل بیماریزای گیاهی (مانند قارچها، باکتریها، ویروسها، نماتدها، گیاهان عالی انگل و غیره)، تشکیل هرباریوم قارچهای زنده و غیرزنده و نمونه های گیاهی حاوی آثار خسارت عوامل بیماریزای گیاهی، کشت قارچها و باکتریهای بیماریزای گیاهی و آنتاگونیست و اقدام برای شناسایی آنها، تهیه لوح های فشرده آموزشی بیماریهای گیاهی است.
۳- آزمایشگاه تحقیقاتی حشره شناسی : در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد و طرح های تحقیقاتی اساتید گروه در خصوص حشره شناسی انجام می شود . امکانات آزمایشگاه شامل دو واحد اتاقک رشد حشرات، دو دستگاه انکوباتور، یک دستگاه کامپیوتر، استریو میکروسکوپ، میکروسکوپ و ادوات و وسایل مربوط به پرورش و بررسی زیست شناسی حشرات و آفات گیاهی می باشد.
۴- آزمایشگاه قارچ شناسی و بیماری های قارچی : در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد و طرح های تحقیقاتی اساتید گروه در خصوص قارچ شناسی و بیماری های قارچی گیاهان انجام می شود.
امکانات آزمایشگاهی شامل انکوباتور، ژرمیناتور، هود، میکروسکوپ، استریو میکروسکوپ، یک دستگاه کامپیوتر و ادوات و وسایل مربوط به نگهداری، شناسایی، پرورش و بررسی زیست شناسی قارچ ها و بیماری های قارچی گیاهان می باشد.
جمع آوری، شناسایی و تهیه کلکسیون از قارچهای بیماری زای گیاهی و انجام مطالعات مربوط به جنبه¬های مختلف بیماری زایی و زیست شناسی قارچها نیز در این آزمایشگاه انجام می شود.
۵- آزمایشگاه کنه شناسی و نماتد شناسی : در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری و طرح های تحقیقاتی اساتید گروه در ارتباط با کنه شناسی و نماتد شناسی انجام می شود . امکانات آزمایشگاه شامل میکروسکوپ، استریومیکروسکوپ و ادوات و وسایل مربوط به جمع آوری، نگهداری، شناسایی و بررسی کنه های گیاهی و بررسی در خصوص نماتدهای گیاهی می باشد.
جداسازی، شناسایی و تهیه اسلایدهای میکروسکوپی از کنه ها شامل کنه های مضر و کنه های مفید، نگهداری کلکسیون اسلایدهای میکروسکوپی و نمونه هایی از گیاهان آفت زده حاوی علایم و آثار خسارت کنه های گیاهی روی آنها، بررسی های زیست شناسی و فونستیک کنه ها و مطالعه در خصوص جنبه های مختلف نماتد شناسی نیز در آزمایشگاه انجام می شود.
۶- آزمایشگاه ویروس و باکتری شناسی : در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد و طرح های تحقیقاتی اساتید گروه در ارتباط با باکتری و ویروس شناسی گیاهی انجام می شود . امکانات آزمایشگاه شامل انکوباتور، الکتروفورز، هود، یخچال و وسایل مربوط به نگهداری، شناسایی و بررسی باکتریها و ویروسهای گیاهی می باشد.
جداسازی شناسایی و تهیه کلکسیون از باکتریها و ویروسهای بیماریزای گیاهی و انجام مطالعات مربوط به پروکاریوتهای گیاهی (شامل بررسیهای سیستماتیک بیوشیمیایی، بیولوژی و مولکولی) نیز در این آزمایشگاه انجام میشود.

۷- آزمایشگاه فیزیولوژی حشرات و سم¬شناسی در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به پایان نامه های کارشناسی ارشد و طرح های تحقیقاتی اساتید گروه در ارتباط با فیزیولوژی حشرات و سم شناسی و تدریس بخش عملی دروس فیزیولوژی حشرات و سم شناسی انجام می¬شود.
امکانات آزمایشگاه شامل انکوباتور، میکروپلت ریدر، دستگاه عصاره گیری و وسایل مربوط به پژوهش در زمینه فیزیولوژی حشرات و سم شناسی است.
هدف از ایجاد این رشته تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، به علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماریزای گیاهی به طور نظری و عملی احاطه دارند و با فنون و روشهای مبارزه با آفات و عوامل بیماریزای گیاهی و روشهای حفظ نباتات آشنایی کافی پیدا کرده اند.
از برگزاری اولین کنگره گیاهپزشکی ایران در سال ۱۳۴۷ چهل سال می گذرد از این حیث کنگره گیاهپزشکی در زمره قدیمی ترین کنگره های عملی کشور محسوب میشود . این کنگره مکان مناسبی جهت گردهمایی محققین رشته های مختلف گیاهپزشکی از سراسر کشور و بعضاً خارج از ایران است ، تا ضمن دیدار و گفتگو با یکدیگر نتایج تحقیقات خود را مبادله نموده و به بحث و تبادل نظر بپردازند .
ارایه مقالات علمی که غالباً حاصل و نتیجه جدیدترین تحقیقات در زمینه گیاهپزشکی در کشور به شمار می روند ، ضمن آنکه تاحدی بیانگر وضعیت تحقیق در این شاخه از علم در ایران به شمار می رود ، راه آیندگان را برای مقابله با مشکلات گیاهپزشکی کشور تا حدودی هموار می نماید .
اصلی ترین هدف برگزاری کنگره گیاهپزشکی ایران امکان حضور کارشناسان رشته های مختلف علوم کشاورزی و دانشجویان رشته های مختلف گیاهپزشکی در کنار استادان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و محققان مؤسسات تحقیقاتی مختلف است .
بطور حتم کشاورزی کشور از برکات چنین جمع علمی که در عرضه علم و تحقیق ایران کم نظیر است منتفع خواهد شد.
تا یک قرن پیش هجوم دسته های عظیم ملخ های مهاجر ، باعث قحطی های هولناک و مرگهای گروهی از انسانها می شد. ملخ هایی که نه تنها کشورها بلکه قاره ها را در می نوردیدند و در پشت سر از باغ و کشتزار اثری بر جای نمی گذاشتند و زندگی بسیاری از مردم را در گرداب هلاکت فرو می بردند .
حتی در قرن ۱۹ میلادی به دلیل اینکه محصول سیب زمینی کشور ایرلند طی ۴ سال (۱۸۴۹-۱۸۴۵ ) به نوعی قارچ مبتلا شده بود
بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم ایرلند از بین رفته و حدود ۵/۱ میلیون نفر دیگر آواره شدند.در ایران نیز هر چند سال یک بار، هجوم ملخ های صحرایی مهاجر و ملخ مراکشی و همچنین خسارت گسترده بین گندم ، قحطیهای دوره ای به وجود می آورد و تلفات فراوانی به دنبال خود دارد.
عده ای از داوطلبان آزمون سراسری گیاه پزشکی را داروسازی گیاهی می دانند و تصور می کنند که منظور از گیاه پزشکی معالجه انسان به کمک داروهای گیاهی است در حالی که این دانش به جای معالجه انسان به حفظ و معالجه گیاهان اعم از گیاهان زراعی ، زینتی و درختان میوه می پردازد و آنچه که گیاه را رنج می دهد و به سلامت آن صدمه می زند، مطالعه و بررسی می کند

یعنی دانشجوی این رشته با آفاتی که در مزرعه ها ، انبارها ، سیلوها و کشتی ها به بخشهای مختلف گیاه صدمه می زند از قبیل حشرات ، جوندگان و علفهای هرز یا بیماریهای گیاهی مانند قارچ ها ،ویروس ها و باکتریها آشنا می شود و نحوه سم پاشی را در مراحل مختلف رشد و نگهداری گیاه فرا می گیرد البته باید توجه داشت که آنچه به گیاه صدمه می زند تنها بیماری نیست بلکه سرمازدگی ، گرمازدگی و حتی کمبود مواد غذایی در خاک نیز گیاه را رنج می دهد و جزو ضایعات گیاهی محسوب می شود. از همین رو دانشجوی رشته گیاه پزشکی باید مواد فوق را بشناسد و نحوه جلوگیری از این آسیب ها را بیاموزد.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح احداث کلینیک گیاه پزشکی

ظرفیت خدمات سالیانه : ۳۴۰۰سفارش
زیربنای کل : ۲۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۴ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۲۵۰میلیون تومان(با احستاب اجاره ای بودن مکان)
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : ۵۵ درصد

درخواست تهیه طرح توجیهی

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا فرم اولیه سفارش طرح را تکمیل نمائید.

درصورت تمایل به این مطلب امتیاز دهید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)