طرح بسته بندی برنج

از همان زمان های قدیم که محل هایی به نام کندوج _ اتاقک هایی با ارتفاع زیاد که برای انبار کردن برنج مورد استفاده قرار می گرفت و بیشتر در استان گیلان کاربرد داشت و نام کندوج هم به معنی انبار شالی برنج از همان گویش گیلکی آمده است _ برای نگهداری برنج ساخته می شد، اهمیت برنج و محافظت از آن مطرح بود. نگهداری برنج با مسیر های پر نشیب و فرازی همراه بود که در نهایت امروزه به کیسه برنج رسید که کیسه هایی مخصوص نگهداری برنج هستند.

همیشه بسته بندی برنج یکی از دغدغه های اصلی کشاورزان و حتی تولید کنندگان برای صادرات بوده است و همواره به این موضوع در صنایع مختلف توجه ویژه شده است چون برای بسته بندی یک محصول، همواره حداقل دو یا سه صنعت درگیر می شوند. پس از گذشت دهه ها و مکان ها و لوازم متفاوتی که برای بسته بندی برنج استفاده می شد، کیسه های برنج که به صورت امروزی استفاده می شوند، مورد استقبال قرار گرفت و در چند سال اخیر هم نوع پارچه ای آن جایگزین نوع پلاستیکی آن شده است که قابل بازیافت هم هست. کیسه برنج به دلیل لایه های محافظتی که درون آن قرار می گیرد، از ورود حشرات و آفات به داخل برنج شما جلوگیری می کند و حتی نمونه های ضد آب آن هم وجود دارد که در حین حمل و نقل و در هنگام باد و باران هم مشکلی برای آن پیش نمی آید. این کیسه ها برای شهر های شمالی ایران که آب و هوای بارانی دارند، کاربرد زیادی دارد.

اما موضوعی که مطرح است، این است که بحث کیسه های برنج بحث دیروز و امروز نیست و مدت زیادی ست که خیلی از کشاورزان و کارخانه داران از آن استفاده می کنند. چیزی که الان مطرح است، خلاقیت در بسته بندی برنج است. یعنی شما طراحی بسته بندی را طوری انجام دهید که برای مشتری جذاب باشد و شما را وارد بازار رقابتی کند.
استفاده از کنف دور کیسه برنج، استفاده از کاست در کناره های کیسه برنج و حتی استفاده از طرح و رنگ جذاب می تواند برای مشتری جدید و جالب باشد.

انواع پاکت – سلفون و رول های بسته بندی برنج و حبوبات

این گونه پاکت ها و یا رول ها ( رول : در مواردی که بسته بندی با دستگاه های اتوماتیک و بصورت روخت روده انجام می گیرد) می توانند بصورت کاملا شفاف؛ کاملا رنگی؛ ویا رنگی با پنجره شفاف تولید گردد. از جمله مواردی که در مورد پاکت های بسته بندی آجیل ویا خشکبار باید مد نظر قرار گیرد؛ شفافیت جنس و زنده بودن رنگ ها و طرح چاپ شده می باشد. شفافیت جنس باید بگونه ای باشد که بر روی محصول داخل آن اثر گذار نباشد. بهتر است جنس پاکت و یا رول مورد استفاده لمینیت opp با opp و یا Bopp با ps باشد. حوزه انتخاب متریال در این خصوص بسیار وسیع می باشد بطوری که می توان به جرات اذعان نمود در هر سفارش آیتم های مخصوص بخود را باید مورد توجه قرارد داد. فراموش نکنید که ۹۰ درصد فروش شما قبل از برند شدن شما را بسته بندی تعیین میکند…

طرح بسته بندی برنج در مقیاس کارگاهی :

برای بسته بندی برنج می توان ار دستگاه های مختلفی استفاده کرد.اما مسئله ای که برای افزایش سرعت کار بسته بندی حائز اهمیت است طریقه ی وزن کردن این ماده غدایی می باشد.در زیر شیوه ی کار کردن این دستگاه ها به ترتیب از روش ارزان و سخت تر تا روش گرانتر و ساده تر شرح داده شده است :
دستگاه دوخت ریلی :
همیشه روش ارزان تر برای بسته بندی اینگونه محصولات استفاده از دستگاه های دوخت می باشد.در این روش ابتدا باید مقدار برنج مورد نظر را در کیسه بریزید.و توسط ترازو به صورت جداگانه وزن کنید و در نهایت توسط دستگاه دوخت ، سر کیسه را دوخت بزنید.اما نکته ای که باید در اینجا اشاره کنیم این است که اگر کیسه ی شما از جنس پلاستیک است می توانید از این دستگاه استفاده کنید. در غیر این صورت (در صورت پارچه ای بودن) از دستگاه دیگری باید استفاده شود که در قسمت پایین توضیح داده شده است.
دستگاه دوخت کیسه مواد :
در استفاده از این دستگاه هم ابتدا باید برنج مورد نظرتان را جداگانه وزن کنید.و سپس توسط دستگاه دوخت کیسه مواد سر کیسه را دوخت بزنید.قدرت دوخت این دستگاه نسبت به دوخت ریلی بالاتر است.در صورتی که وزن کیسه برنجتان بالای ۱۰ کیلو می باشد بهتر از این دستگاه دوخت استفاده نمایید.
دستگاه گونی دوز :
از این دستگاه دوخت برای دوخت سر کیسه های پارچه ای مانند گونی استفاده می شود.در این شیوه هم مقدار برنج مورد نظر را وزن کرده و داخل گونی می ریزید.و در نهایت سر کیسه را با استفاده از این دستگاه دوخت می زنید.

طرح بسته بندی برنج در مقیاس کارخانه ای :

دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک توزین :
روش کاربردی تر و البته کمی گرانتر برای بسته بندی برنج ، استفاده از این دستگاه می باشد.برنج ها وارد مخزن دستگاه پرکن می شوند ( به صورت دستی و یا با استفاده از بالابرهای مخصوص) سپس به وسیله ی ترازوی موجود در دستگاه ، توزین می شوند.و در داخل کیسه ای که توسط شخصی زیر مخزن نگه داشته شده است پر می شوند.حال در این مرحله اگر کیسه پلاستیکی است.می توان از دستگاه دوخت ریلی یا دوخت کیسه مواد استفاده کرد.در غیر این صورت از دستگاه گونی دوز برای دوخت سر گونی استفاده می کنیم.
دستگاه پرکن اتوماتیک توزین :
شیوه اتوماتیک بسته بندی برنج با استفاده از این دستگاه انجام می شود.برنج ها داخل مخزن دستگاه می شوند و به وسیله ی ترازوی تعبیه شده در این دستگاه توزین می شوند.در این دستگاه یک بخشی وجود دارد که طاقه ی تک لا در آن قرار گرفته و نایلون را به صورت تک لا وارد بخش دیگری به نام یقه می کند.تا حالت استوانه ای شکل به خود بگیرد و یک غلتک داغ در کنار این نایلون استوانه ای شکل قرار دارد که دائما در حال چرخش است.و وقتی نایلون حالت موردنظر را به خود گرفت لبه هایی که روی هم قرار گرفتند را دوخت می زند بعد از آن قسمت بالایی کیسه دوخت می خورد.( همیشه اولین کیسه غیر قابل استفاده می شود چرا که این دستگاه بالای کیسه ( قسمت پایینی کیسه ی بعدی ) را دوخت می زند.در نهایت برنج ها وارد کیسه شده و قسمت بالایی کیسه دوخت خورده و کات می شود و کیسه برنج از چرخه بسته بندی خارج می شود.

انواع دستگاه بسته بندی برنج

دستگاه بسته بندی برنج برای اوزان مختلف متفاوت است .
اگر بخواهید بسته های برنج در وزن های ۲ کیلوگرم و پایین تر داشته باشید باید از دستگاه بسته بندی ۲ توزین استفاده کنید و برای بسته بندی های بالاتر از ۲ کیلو تا ۵۰ کیلو از دستگاه کیسه پر کن باید استفاده شود. کیسه پر کن های ۲ توزین انواع مواد گرانولی را بسته بندی می کنند.
در این بین باید از دستگاه بسته بندی آنالوگ تک توزین نیز نام برد. این دستگاه نیز کیسه های مختلف را با وزن های ۲ تا ۵۰ کیلوگرم پر می کند اگر کیسه ها سلفون یا دیگر موارد باشد باشد، با دوخت حرارتی بسته می شود. می توانید برای بستن درب کیسه ها از دستگاه اتوماتیک دوخت حرارتی استفاده کنید.


مشخصات فنی دستگاه بسته بندی برنج چهار توزین
ابعاد دستگاه : طول ۲۵۰، عرض ۲۰۰ ، ارتفاع ۳۱۱
برق مصرفی : ۲ کیلووات تک فاز یا سه فاز ۲۲۰ الی ۳۸۰ ولت
وزن دستگاه : حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم
سرعت بسته بندی : ۲۰ الی ۳۰ بسته در دقیقه
وزن بسته بندی ها : ۲۰ الی ۲۰۰۰ گرم
مشخصات فنی دستگاه بسته بندی برنج دو توزین
ابعاد دستگاه : طول ۲۱۰ ، عرض ۲۰۰ ، ارتفاع ۳۱۵
برق مصرفی : ۲ کیلووات تک فاز یا سه فاز ۲۲۰ الی ۳۸۰ ولت
وزن دستگاه : حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم
سرعت بسته بندی : ۱۵ الی ۲۵ بسته در دقیقه
وزن بسته بندی ها : ۲۰ الی ۲۰۰۰ گرم
مشخصات فنی دستگاه کیسه پر کن دو توزین برنج
ابعاد : طول ۱۸۰ ، عرض ۱۴۰ ، ارتفاع ۲۹۰ سانتیمتر
وزن کیسه ها : ۲ الی ۵۰ کیلوگرم قابل تنظیم (درصورت نیاز دستگاهی برای اوزان بالاتر نیز به صورت سفارشی تولید خواهد شد.)
سرعت بسته بندی : ۵ الی ۸ کیسه در دقیقه
برق مصرفی : ۰٫۷۵ کیلووات ، ۲۲۰ الی ۳۸۰ ولت تکفاز و سه فاز

سود حاصل از راه اندازی خط بسته بندی برنج

برنج یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواد غذایی سفره ایرانی می باشد از لحاظ مواد مغذی دارای ویتامین های گروه B می باشد .
بنابراین به شرط یه بازاریابی مناسب و به روز می توانید از این کار سود سرشاری بدست بیاورید. این کار به صورت یک کار خانگی نیز قابل راه اندازی می باشد.

خلاصه بررسی اقتصادی طرح بسته بندی برنج

ظرفیت تولید سالیانه : 5000 تن
نرخ برابری دلار : 12000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 3000 مترمربع
زیربنای ساختمان ها : 1700 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 12نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 1.5 یلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 500 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 39 درصد

تهیه طرح توجیهی بر اساس آخرین دستورالعملهای سازمانی و بانکی.

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده‌های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه می‌نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید.