طرح بهره برداری از معدن سنگ لاشه

سنگ لاشه ، سنگي است كه نتوان آنرا بعنوان سنگ تزئيني بكار برد، سنگ لاشه ولي قابليت استفاده جهت ساخت ديواره ها و استفاده در ساخت پلها و… را داشته باشد. همچنين در كارخانه هاي سنگ لاشه از سنگ لاشه براي توليد پودر سنگ استفاده مي شود. عموم سنگهاى ساختمانى که بصورت مالن (سنگ تراشيده و چکش سنگ لاشه خورده) يا اشکال غيرمنظم براى پى ساختمان، ديوار و پايه پل بکار مى روند در رديف سنگ لاشه قرار دارند. به عبارت ديگر معادن سنگى که سنگ قواره و کوپ نمى دهند بصورت سنگ لاشه مورد استفاده و بهره بردارى سنگ لاشه قرار مى گيرند.

چرا سنگ لاشه ، سنگ تزئینی نیست

سنگ لاشه در طبیعت موجودند و حاوي كانه قابل تفكيك در شرايط كنوني نیستند. بنابراین عمل آوري آن رايج و معمول و يا مقرون به صرفه نیست. بنا به تشخيص وزارت معادن و فلزات سنگ تزئيني نيست اما مشخصات سنگ لاشه با توجه به کاربرد آن در صنعت مطرح مي شود. در مورد سنگ لاشه نيز همين‌طور است. به عنوان مثال : سنگ‌هاي پي و ديوار، سنگ‌هاي ديواره هاي سنگي، سنگ‌هاي قابل مصرف در راه سازي و… از مصارف عمده سنگ لاشه مي باشند که هر يک از اين سنگ‌ها داراي مشخصاتي مانند نوع بافت، وزن مخصوص، مقاومت فشاري است.

معادن سنگ لاشه

معادن سنگ لاشه تابع نزديکى به شهر يا محل مصرف و سهولت در استخراج و ضخامت لايه است به نحوى که براحتى بتوان از آن، قطعات مناسب و قابل حمل، استخراج نمود. در صورتى که سنگ لاشه داراى کليواژ، دياکلاژ و درزه وشکاف باشد و درزه‌هاى موجود در سنگ لاشه نسبت به هم داراى فاصله کمى باشند به هنگام استخراج نيز مقدار زيادى سنگ لاشه ايجاد مى‌شود. در صورتى که مقاومت سنگ کم باشد نيز مقدار زيادى سنگ لاشه توليد مى شود به عنوان مثال سنگ آهکهاى مارنى که درصد کمى رس دارند به سادگى برش خورده و صيقل داده مى شوند. سنگ لاشه نسبت به سنگ آهکهاى خالص مقاومت کمترى دارند و به زودى فرسوده مى شوند و به هنگام استخراج ميزان زيادى سنگ لاشه توليد مى شود. براى اغلب سنگهاى ساختمانى مقاومت فشارى در حدود 400 کيلوگرم کافى است ولى حتى المقدور بايد ميزان مقاومت فشارى سنگ لاشه بيش از اين مقدار باشد.

کاربرد سنگ لاشه تراورتن (کربنات کلسيم) در صنعت

سنگ لاشه حاصل از استخراج سنگ تراورتن در صنايع مختلف کاربرد دارد که در مطالعه حاضر صنايع مصرف کننده اين مواد شناسايى گرديده اند. از جمله موارد مصرف سنگ لاشه در صنعت عبارتند از ساخت سنگ لاشه (ساخت ظروف سنگى، سرغليان، حجارى وديگ سنگى)، مصنوعات هنرى، مجسمه سازى، يادبودها، پودر سنگ و خرده سنگ (پودرسنگ و خرده‌سنگ براى توليد دى‌اکسيد کربن، پوست‌کنى برنج، خمير کاغذ، صابون سازى و صنعت شيشه سنگ لاشه مورد استفاده قرار مى گيرند)، سنگ موزائيک، سنگ مصنوعى، مصرف به عنوان پرکننده (به عنوان پرکننده در تهيه آسفالت، کود شيميايى، حشره کشها، رنگ سازى، لاستيک سازى، پلاستيک سازى و سنگ لاشه مصالح ساختمانى مورد استفاده قرار مى گيرد)، سنگ لاشه در صنايع شيميايى، آرايشى، توليد کاغذ، سنگ‌فرش و يا ساير مصالح ساختمانى نظير سيمان، پرکردن بين ديوارها، شفته ريزى، ملات بتن، آسفالت، شن و ماسه مى‌باشد که در استحکام و دوام سنگ لاشه ساختمان بسيار مؤثر و مفيد واقع مى‌شوند. در اينصورت سوددهى سنگ لاشه معدن بيشتر شده و از طرفى باطله معدن بنحو مطلوبى کاهش مى‌يابد. خوشبختانه به دليل صنعتى بودن منطقه، تعداد صنايعى که مى توانند از اين ماده به عنوان ماده اوليه استفاده کنند زياد است (59 مورد) ولى ميزان مصرف صنايع مذکور چندان زياد نبوده و در حدود 10 درصد کل ميزان لاشه هاى موجود، مورد مصرف قرار مى گيرد و حجم زيادى از سنگ لاشه معادن تراورتن همچنان بلااستفاده باقى مى ماند که براى رفع اين مشکل سنگ لاشه احداث يک کارخانه سيمان در منطقه، مناسب به نظر مى رسد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت بهره برداري از معدن سنگ لاشه

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطه شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
سنگ لاشه ساختمانی (استخراج) : 1410412320

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت بهره برداري از معدن سنگ لاشه

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
سنگ لاشه ساختمانی (استخراج) : 2517

فرايند توليد و روش استخراج سنگ لاشه

سنگ لاشه از سنگ هاي ساختماني كه بعنـوان مصـالح سـاختماني درسـاختمان سـازي و پلسازي و طرحهاي عمراني استفاده مي شود . جهت استخراج ماده معدني با اسـتفاده از بلدوزر عمليات تسطيح و آماده سازي انجام شده و سپس توده معدني باروش پلكاني و روباز استخراج مي شود و جهـت اسـتخراج بـا اسـتفا ده از دريـل واگـن و يـا پرفراتـور عمليات حفاري انجام شده و خرجگذاري چالها با استفاده از ديناميت پودر آنفو و چاشني
الكتريكي صورت مي گيرد .
سپس عمليات آتشباري انجام شده و قطعات خرد شده سنگ توسط لودر جهت حمل به داخل كاميون بارگيري مي شود. چالها در حفاري با دريل واگن معمولا” با قطر 64 و يا 76 ميلي متر و عمق 6 يا 12 متـر و عرض پله 15 الي 25 متر فاصله چالها از يكديگر 5/1 الي 2 متر و از سطح آزاد حـدود 4 متر، بسته به موقعيت و سختي م اده معـدني و نقشـه آتشـباري و نـوع آر ايـش چالهـا خواهد بود.

وضعیت واحد های فعال بهره برداری از معدن سنگ لاشه

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای بهره برداری از معدن سنگ لاشه در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات معدن سنگ لاشه

در نمودار زیر واردات و صادرات معدن سنگ لاشه در کشور به تفکیک استان آمده است .

بازارهای سنگ

سرانه مصرف سنگ ساختمانی ایران در رتبه نخست دنیاست. در ایران به دلیل وفور معادن و منابع خدادادی از دیرباز سنگ جزء اصلی ترین مصالح ساختمانی به شمار می رفته است . و به تبع آن وجود بازارهای سنگ در سطح شهرها بسیار زیاد است. مصرف کنندگان سنگ های ساختمانی جهت خرید سنگ مورد نیازشان یا مستقیما به کارخانه های سنگبری مراجعه می کنند و یا به دلیل بعد مسافت و یا تنوع کم تولیدات هر کارخانه به بازارهای سنگ مراجعه می نمایند. این بازارهای سنگ در کلان شهر ها به صورت مجتمع و بازار سنگ می باشد و در شهرهای کوچکتر به صورت انبارهای سنگ در حاشیه شهرها مشغول فعالیتند.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار طرح بهره برداری از معدن سنگ لاشه

ظرفیت تولید سالیانه : 25 هزار تن در سال
نرخ برابری دلار : 17000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 8000 مترمربع
زیربنای کل : 3000 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 9 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 137 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 122 میلیار تومان
نرخ بازده داخلی : 37درصد

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاري مطرح مي شود. جداول و نمودارها تقريبي است.

امکان سرمايه گذاري با ظرفيتهاي مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاري کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهي مي توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.