طرح توليد اسيد فسفريک

اسید فسفریک به هر ماده شیمیایی گفته می‌شود که از ترکیب سه عنصر فسفر، اکسیژن و هیدروژن (در نسبت‌های مختلف) ساخته شده باشد. رایج‌ترین نوع اسید فسفریک، ارتو فسفریک اسید با ترکیب شیمیایی ‌H۳PO۴ است که معمولا به نام ساده اسید فسفریک شناخته می‌شود. این اسید به جرات یکی از پرکاربردترین اسید‌ها در صنایع غذایی، آرایشی، دارویی و علی‌الخصوص کشاورزی است.

تاریخچه فسفریک اسید

دقیقا مشخص نیست که اسید فسفریک توسط چه کسی و در چه زمانی برای اولین بار تهیه شده است اما مدارک ثبت شده تاریخی اولین اختراغ فسفر را به کارهای کیمیاگری آلمانی مربوط می‌کنند. این مدارک نشان می‌دهند که هننیگ برند(ت) ((Hennig brand(t) کیمیاگر و بازرگان قرن هفدم و اوایل قرن هجدهم (۱۶۳۰-۱۷۱۰ میلادی) در هامبورگ آلمان، موفق به کشف فسفر در سال ۱۶۶۹ شد و مانند بقیه کیمیاگران آن زمان، برند که به دنبال سنگ کیمیا بود کشفش را به صورت یک راز (همانند کیمیاگران پیش از خود) حفظ کرد.

بنابراین تولید و کشف رسمی اسید فسفریک تا دهه ۱۷۷۰ طبق منابع رسمی به تعویق افتاد. تا اینکه دو شیمیست سوئدی به نام‌های یوهان گاتلیب گان و کارل ویلهم شیل کاملا مستقل از یادداشت‎های برند، و از خاکستر استخوان موفق به تولید اسید فسفریک شدند. شیل در سال ۱۷۷۴ موفق به جدایش فسفر از خاکستر استخوان شده و در سال ۱۷۷۷ با اضافه کردن اسید نیتریک به فسفر، اسید فسفریک را تولید کرد. البته برخی منابع تولید اولیه فسفریک اسید را در سال ۱۶۹۴ توسط رابرت بویل با انحلال پنتا اکسید فسفر در آب تایید کرده‌اند.

خواص اسید فسفریک

خواص فیزیکی و شیمیایی اسید فسفریک خالص به شرح زیر است:

خواص فیزیکی

فسفریک اسید خالص کریستال‌های جامد سفید رنگی با درجه ذوب ۴۲,۳۵ درجه سانتی‌گراد است. این اسید در ۱۵۸ درجه سانتی‌گراد جوشیده و اجزایش از هم جدا می‌شوند. وقتی که اسید فسفریک کمتر تغلیظ شده باشد بی رنگ، بدون بو و به صورت مایع چسبناکی با چگالی ۱.۶۸۵ گرم بر میلی لیتر(دمای اتاق) است. البته این دانسیته در هنگام جامد بودن برابر با مقدار ۲.۰۳ گرم بر میلی‌لیتر می باشد. این اسید غیر‌سمی بوده و مشتعل نمی‌شود. بیشترین غلظت رایج اسید فسفریک در آب ۸۵ درصد و کمترین آن برای فروش ۵۰ درصد می‌باشد. این اسید بهتر است در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. در دماهای پایین‌تر از ۲۰ درجه، این اسید به صورت مایع بسیار سرد درآمده و در بسیاری از موارد منجمد نخواهد شد.

خواص شیمیایی

این اسید سه اتم هیدروژن اسیدی و قابل جایگزینی دارد و به همین دلیل نسبت به دیگر اسیدهای معدنی متفاوت عمل می‌کند. این اسید توانایی واکنش با بازها برای تشکیل سه کلاس از نمک‌ها را با جایگزین کردن یک، دو و یا هر سه اتم هیدروژن را دارا است.
یکی از توانایی‌های کمیاب این اسید این است که در درجه حرارت‌های بالا، مولکول‌های اسید فسفریک قادر به واکنش با یکدیگر و ترکیب شدن( با از دست دادن مولکول آب) برای تشکیل زنجیره‌های پلیمری کوتاه و حتی طولانی مانند پلی فسفریک اسید و متافسفریک اسید هستند.

کاربردهای اسید فسفریک

اسید فسفریک مانند گلیسیرین در صنایع گوناگونی بکار میرود و ماده ای ارزشمند میباشد و از مواد شیمیایی پر مصرف در صنایع می باشد.

1.صنعت کشاورزی

مهم ترین مصرف اسید فسفریک در کشاورزی جهت تولید کودهای شیمیایی می باشد زیرا حاوی ماده فسفر است که برای تولید کودهای فسفات مورد نیاز میباشد و خاکهایی که با کودهای فسفات، غنی شده اند، برای رشد گیاهان گوناگون، بسیار نافع هستند زیرا انژی درون سلولهای گیاه ایجاد نموده و واکنش ها را تسهیل میکند. این ماده درخوراک دامها نیز استفاده میشود و در مکمل غذایی دامها و طیوربکار میرود.

2.صنایع غذایی

اسید فسفریک در مواد غذایی بسیاری همچون غذاهای آماده، کاربرد دارد که از مهمترین آنها میتوان به نوشابه های کولا اشاره نمود. جالب اینکه، نه تنها ضرری براب بدن ندارد بلکه به دلیل دارا بودن فسفرو افزایش سوخت وساز بدن، مفید نیز میباشد. البته بطور طبیعی در بسیاری از میوه ها و آبمیوه ها وجود دارد . اسید فسفریک طعم دلپذیر و تندی به مود غذایی داده و آنها را دلچسب تر مینماید بیشترین مصرف آن، در تولید نمکهای فسفاته میباشد از آنجاییکه قیمت پایینی داشته و به مقدار زیاد، تولی میگردد، از طعم دهنده های طبیعی دیگری همچون زنجبیل و اسید سیتریک، که طعمی تند ایجاد می کنند، بیشتر مورد استفاده است.

3.صنایع پزشکی

این اسید دارای یون هیدروژن بوده و به همین دلیل به عنوان کاتالیست، در تولید قرص آسپرین کاربرد دارد زیرا آلایندگی کمتری نسبت به اسید سولفوریک و اسید کلرید ریک دارد و در درمان سنگ کلیه نیز مفید است زیرا نمک آن که اورتوفسفات است، در درمان این بیماری کاربرد دارد اما در دندانپزشکی و اورتودنسی بیشترین کاربرد را در تمیز و زبر کردن دندان ها دارد.

4.در پاک کننده ها

آب موجود در طبیعت، ناخالص است بنابرای از اسید فسفریک برای نرم کردن آب در تولید شوینده ها و پاک کننده های صابونی و غیر صابونی، استفاده می‌کنند زیرا این ناخالصی ها ( مانند آهک، گچ، ترکیبات منیزیم و آلی) با صابون، رسوبات غیر قابل انحلال تشکیل داده و موجب ایجاد لکه روی البسه می‌گردند.

5.در زدودن زنگ آهن

آهن و فولاد، پس از مدتی زنگ میزنند، بنابراین برای از بین بردن آن، و همچنین پیشگیری از زنگ آهن، از این اسید استفاده میکند که محافظی مناسب برای آنها می باشد همچنین در صنایع پتروشیمی ، کاتالیست خوبی است.
قیمت اسید فسفریک صنعتی تحت تاثیر چه عواملی می باشد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت توليد اسيد فسفريک

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification (سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع) است. کد گذاری به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات ، مدارک و اموال ، سالها است که در سطح شرکت هاو زنجیره های تأمین مورد استفاده قرار می گیرد.
کد آیسیک اسید فسفریک : 2411412471

کد تعرفه گمرکی مرتبط با صنعت توليد اسيد فسفريک

تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا .
تعرفه گمرکی میزان حقوق ورودی قابل پرداخت برای ورود کالا می باشد.تعرفه گمرکی در بستر تاریخ مبتنی بر سیستم و روش های خاصی از قبیل اداره گمرک،آمار،حمل و نقل،بیمه و غیره طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.
کد تعرفه گمرکی اسید فسفریک :280920

تولید اسید فسفریک

سنگ های فسفاته عموما به صورت هیدروکسیدی و فلوریدی موجود می باشند. همچنین آپاتیت مهم ترین سنگ فسفاته است که برای تولید اسید فسفریک صنعتی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این سنگ، ناخالصی های بسیاری وجود دارد که می تواند کارایی فسفریک اسید را کاهش دهد. همچنین این ناخالصی ها باعث خورندگی بیشتر مواد توسط این اسید می شوند.

روش مرطوب

سنگ فسفات خشک را شکسته و در راکتور به همراه سولفوریک اسید واکنش می دهند. کلسیم موجود در سنگ فسفات باعث تولید اسید فسفریک و کلسیم فسفات می شود که به آن گچ می گویند. در نهایت، گچ را با استفاده از فیلتراسیون از محلول واکنش جدا می کنند.
کاربرد این روش بیشتر برای تولید اسید فسفریک مورد نیاز برای کود است. در این روش، اسید تولیدی دارای خلوص نسبتا پایینی است که با تبخیر بخار آب موجود، خلوص آن را افزایش می دهند.

روش گرمایی

در این روش، عنصر فسفر را می سوزانند و محصول آن را با آب حل می کنند. ماده حاصل، اسید فسفریک است. این روش دارای خلوص بیشتری است و کاربرد این روش بیشتر برای تولید اسید فسفریک نیاز برای صنایع دارویی، بهداشتی، غذایی و نوشیدنی است.

وضعیت واحد های فعال توليد اسيد فسفريک

در نمودار زیر تعداد و ظرفیت واحدهای توليد اسيد فسفريک در کشور به تفکیک استان آمده است .

وضعیت واردات و صادرات اسيد فسفريک

نمودار واردات و صادرات اسيد فسفريک در کشور به تفکیک سال در شکل زیر آمده است.

قیمت اسید فسفریک صنعتی بر اثر چند نکته مهم تعیین می شود

1- درصد خلوص
2- هزینه تمام شده برای تولید محصول
3- نوع بسته بندی
4-روش تولید محصول
5- نوسانات بازار ارز
6- برند و کشور تولید کننده

سخن پایانی

با افزایش میزان تولید اسید سولفوریک در کشور این امکان برای صنایع پایین دستی ایجاد می‌شود که با قیمت مناسب و اطمینان از تولید این محصول بتوانند صنعت خود را توسعه دهند. در عین حال رقابت‌پذیری نیز در این بخش می‌تواند وجود داشته باشد. وقتی تقاضا بیشتر از عرضه می‌شود رقابت به وجود می آید. محدودیت‌های حمل و نقل و نسبت هزینه حمل به خود اسید چالش‌های بزرگی هستند که باید برطرف شود.

پیش بینی وضعیت سرمایه گذاری طرح توليد اسيد فسفريک

ظرفیت تولید سالیانه : 18000 تن
نرخ برابری دلار : 25000 تومان
مساحت زمین موردنیاز : 45000 مترمربع
زیربنای کل : 16000مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 150 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 284 میلیارد تومان (بدون احتساب هزینه زمین)
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 210 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی در سال مبنا : 30 درصد

 

درخواست خدمات مشاوره سرمایه گذاری

 برای تحقق یک ایده به کسب وکار موفق باید آن را از ابعاد گوناگون مانند بازار، توجیه اقتصادی، شرایط سرمایه گذاری، مدل سازی کسب وکار، زیرساخت های فنی و فرآیند های تولید مورد مطالعه قرار گیرد.
در صورت تمایل به دریافت خدمات (مطالعه فرصت سرمایه گذاری، تحقیقات بازار، طراحی مدل کسب و کار و سیستم سازی کسب و کار) می توانید پرسشنامه درخواست خدمات مشاوره را تکمیل نمایئد و یا با دفتر شرکت تماس حاصل فرمائید.

نکته مهم

اين طرح صرفا به عنوان يک ايده سرمايه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقريبی است.

امکان سرمايه گذاری با ظرفيتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمايه گذاری کمتر و بيشتر از ميزان اعلام شده نيز وجود دارد.

درصورت نياز به تدوين طرح توجيهی می توانيد با شرکت تماس حاصل فرماييد يا فرم اوليه سفارش طرح را تکميل نمائيد.

 

 


درصورت تمايل به اين مطلب امتياز دهيد: