طرح تولید اسانس های صنعتی

اسانس ها ترکیبات معطری هستند که از اندام های مختلف گیاهان مانند برگ ، پوست ، گل ، میوه ، دانه و ریشه گرفته می شوند . در حال حاضر از حدود ۹۰ گیاه امکان استخراج اسانس وجود دارد . به علت تبخیر اسانس ها در اثر مجاورت هوا و در حرارت عادی ، آنها را روغن های فرار یا عطری یا اسانس های روغنی نیز می نامند . اسانس ها به طور کلی بیرنگ هستند بخصوص هنگامی که تازه تهیه شده باشند ولی در اثر مرور زمان به علت اکسیداسیون و رزینی شدن رنگ آنها تیره می شود . برای جلوگیری از این تغییرات باید اسانس ها را در مکان خنک ، خشک ، ظرف های سر بسته و پر از جنس شیشه نگهداری نمود .

معرفی کد آیسیک مرتبط با صنعت ساخت اسانس های صنعتی

طرح توجیهی تولید اسانس پرتقال : ۱۵۴۹۱۴۲۲
طرح توجیهی تولید اسانس لیمو ترش: ۱۵۴۹۱۴۲۱
طرح توجیهی تولید اسانس گل محمدی: ۱۵۴۹۱۴۱۱
طرح توجیهی تولید اسانس میوه: ۱۵۴۹۱۴۲۰
طرح توجیهی تولید اسانس انواع سبزیجات: ۱۵۴۹۱۴۱۲

موارد مصرف و کاربرد اسانس های صنعتی

خاصیت اصلی اسانس های صنعتی ایجاد بو و رایحه در محـصول مـورد اسـتفاده مـی باشـد . البتـه اسانس های غذائی و داروئی وظایف دیگری نیز بر عهده دارند که به علت اینکه در طرح حاضـر هـدف تولید اسانس صنعتی می باشد ، لذا از پرداختن به نوع غذائی آن صرف نظر شده است . حضور اسانس های صنعتی را می توان در پودرهـای رخـت شـوئی ، صـابون هـا ، شـامپوها ، مـایع ظرفشوئی ، حشره کش ها ، خوشبو کننده های هوا ، ضد عرق ، بوگیرها ، و بسیاری از مواد آرایشی مانند کرم ها ، رژها ، لاک ناخن و … مشاهده کرد .

اهمیت تولید اسانس های صنعتی در کشور

محصولات مورد مطالعه طرح حاضر ، هر چند بعنوان مـاده اولیـه در تولیـد بـسیاری از محـصولات غذائی و بهداشتی و داروئی دارای کاربرد است ، ولی از نگاه کلان می تـوان گفـت کـه ایـن محـصولات اهمیت استراتژیک خاصی در داخل کشور و بازارهای جهانی ندارند و تنها از نگاه یک ماده اولیه مـصرفی صنعت می توان این محصولات را مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

تجهیزات و ماشین آلات طرح تولید اسانس های صنعتی

سیستم سورتینگ
سیستم خرد کن
دستگاه های خشک کن تفاله ها
مخازن خیساندن
برج تقطیر
فیلترها
تبخیر کننده
ماشین مخلوط کن و …

طرح تولید اسانس های صنعتی

قیمت خط تولید اسانس های صنعتی

قیمت کل تجهیزات مورد نیاز خط تولید بر پایه استعلام قیمت از شرکت‌های تأمین کننده خط تولید اسانس های صنعتی، برابر با ۴۲۶۰ میلیون ریال بر آورد شده است.

میزان سرمایه مورد نیاز واحد ساخت اسانس های صنعتی

بودجه: بین ۲ تا ۴ میلیارد تومان
ظرفیت تولید سالیانه: ۱۵۰ تن
مساحت زمین مورد نیاز: ۵۰۰۰ مترمربع
مساحت سالن تولید: ۱۰۰۰ مترمربع
میزان اشتغال طرح: ۳۳ نفر
طول دوره ساخت پروژه: ۱ سال
سرمایه ثابت: ۲۱۱۹۰ میلیون ریال

نکته مهم:
امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)